რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 12, 21-27 ოქტომბერი 2019
ომი უკრაინაში - უკრაინის გაერთიანებული ძალების ოპერაციის პრეს-ცენტრის ინფორმაციით, 21-27 ოქტომბრის კვირაში, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაიღუპა ერთი და დაიჭრა შვიდი უკრაინელი სამხედრო. კვირის განმავლობაში, სროლა დონბასის რეგიონის ფრონტზე ყოველდღიურად მიმდინარეობდა.
ომი სირიაში - რუსეთმა გააფართოვა საკუთარი სამხედროების სამოქმედო არეალი, რომელმაც სირიის ჩრდილო-აღმოსავლეთი ნაწილი მოიცვა. რუსულმა სამხედრო პოლიციამ პატრულირება დაიწყო ქალაქებთან ად-დარბასია, ალ-ქამიშლი, ამუდა და ტალ ტამრი. საჰაერო ბაზას ალ-ტაბქაში, რომელიც ადრე ამერიკელთა ხელში იყო, ამჟამად რუსების ვერტმფრენები იყენებენ. ამავდროულად, 22 ოქტომბერს, რუსეთისა და თურქეთის პრეზიდენტებმა მიაღწიეს შეთანხმებას, რომლის თანახმადაც თურქეთის გავლენის ქვეშ მოექცა სირიის ის ნაწილი, სადაც ანკარა სამხედრო ოპერაციას აწარმოებს, ხოლო მდინარე ევფრატის აღმოსავლეთით სირია-თურქეთის საზღვრის დანარჩენ ნაწილზე რუსულ-თურქული სამხედრო პატრულირება განხორციელდება. შეთანხმება ასევე მოიცავს სირიელ ქურთთა ძალების საზღვრიდან მინიმუმ 30 კილომეტრით გაყვანასაც. პარალელურად ამისა, რუსეთის სამხედრო-საჰაერო ძალები, 21-27 ოქტომბრის კვირაში, აქტიურად ბომბავდა ამბოხებულთა მიერ კონტროლირებულ იდლიბის რეგიონს, სირიის ჩრდილო-დასავლეთით.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ წარმოდგენილი რუკა, რომელიც ასახავს 22 ოქტომბრის რუსულ-თურქული შეთანხმების პირობებს. წყარო: TASS
რუსეთის თავდაცვის მინისტრის სერგეი შოიგუს განცხადებით, რუსეთ-ჩინეთის სტრატეგიული ურთიერთობა გადადის „განვითარების ახალ ეპოქაში“. მისი თქმით, მნიშვნელოვან როლს ამ ურთიერთობაში „სამხედრო შინაარსის მქონე ზომები“ თამაშობს.
საინფორმაციო სააგენტო „როიტერსის“ ინფორმაციით, „სამშაბათს (22 ოქტომბერს) სამხრეთ კორეამ ააფრინა გამანადგურებლები, რუსული სამხედრო საფრენი აპარატების გასაფრთხილებლად, რომ ისინი ქვეყნის საჰაერო სივრცის საიდენტიფიკაციო ზონაში იმყოფებოდნენ. აღნიშნული მორიგი ინციდენტია, მსგავსი შემთხვევების სერიაში.“ სამხრეთ კორეის გაერთიანებული ძალების შტაბის ცნობით, ინციდენტში 6 რუსული სამხედრო თვითმფრინავი მონაწილეობდა.
რუსეთმა, წვრთნებში მონაწილეობის მისაღებად, სერბეთში გაგზავნა S-400  ტიპის  ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემის ბატალიონი და Pantsir-S1 ტიპის საშუალო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემის ერთი ბატარეა. აღნიშნული ტიპის შეიარაღების განთავსება ევროპაში პირველად ხდება. სწავლება მოიცავს რუსულ-სერბული ერთობლივი საჰაერო თავდაცვის ჯგუფის შექმნას.
რუსული S-400 ტიპის სისტემები ბელგრადთან, სერბეთში, 2019 წლის 25 ოქტომბერს. წყარო: Associated Press, The Washington Post-დან
რუსეთი აფრიკაში - ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკის (ცარ) პრეზიდენტის, ფრანკო ფოსტენ-არშანჟ ტუადერას განცხადებით, მისი ქვეყანა საკუთარ ტერიტორიაზე რუსული ბაზის განთავსების საკითხს განიხილავს.
რუსეთი აფრიკაში - რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ცნობით, რუსეთსა და მალის შორის მიმდინარეობს მოლაპარაკებები სამომავლოდ ამ ქვეყანაში რუსი სამხედრო სპეციალისტების შესაძლო ჩასვლასთან დაკავშირებით. სამინისტროს განცხადებით, ასეთ შემთხვევაში რუსი ოფიცრები ადგილობრივ სამხედროებს გაწვრთნიან „მალის მხრიდან წამოყენებული საჭიროებების მიხედვით“.
რუსეთისა და მალის თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლების შეხვედრა. წყარო: რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო
რუსეთი აფრიკაში - ჩვენი დაიჯესტის წინა გამოცემაში მოწოდებულ ინფორმაციას გაგრძელება მოჰყვა: გასულ კვირას რუსეთმა მისი სამხედრო თვითმფრინავები სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკაში გაგზავნა. როგორც გაირკვა, ეს აღმოჩნდა აღმოჩნდა ორი Tu-160 ტიპის მძიმე სტრატეგიული ბომბდამშენი, რომელიც 23 ოქტომბერს სამხრეთ აფრიკის ვოთერკლუფის საჰაერო ბაზაზე ჩაფრინდა.
არქტიკა - რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ცნობით, მათ მოიპოვეს დამატებითი მტკიცებულებები, არქტიკის რეგიონში რუსეთის ტერიტორიული პრეტენზიების სასარგებლოდ. აღნიშნული პრეტენზიები წინააღმდეგობაში მოდის კანადისა და დანიის პოზიციებთან.
არქტიკა - რუსეთმა ნოვაია ზემლიას არქიპელაგზე ახალი სამხედრო რადარი განათავსა. რუსების ინფორმაციით, Rezonance-N ტიპის რადარს შეუძლია  აღმოაჩინოს “სტელსის“ ტექნოლოგიის საფრენი აპარატები, ფრთოსანი და ბალისტიკური რაკეტები და ზებგერითი ობიექტები. რადარის ამოქმედება დაგეგმილია 2019 წლის ნოემბერში და ის ჩრდილოეთის ფლოტის სარდლობას დაექვემდებარება.
რუსები აპირებენ მათი საზღვაო ქვეითთა ბრიგადების გაზრდა/გაფართოებას. თითოეულ ბრიგადას დაემატება ოთხი - ერთი სატანკო, ერთი სადაზვერვო და ორიც საზღვაო ქვეითთა - ბატალიონი. პირველი ბრიგადა, რომელსაც შეეხება აღნიშნული ცვლილებები არის ჩრდილოეთის ფლოტის 61-ე საზღვაო ქვეითთა ბრიგადა (სპუტნიკი, მურმანსკის ოლქი), რომელსაც ასევე დაემატება ერთი სნაიპერთა და ერთიც უპილოტო საფრენი აპარატების ასეულები. საბოლოო გადაწყვეტილება ამგვარი მოდერნიზაციის სრულად დანერგვის შესახებ, მიღებულ იქნება 61-ე ბრიგადის გამოცდილებაზე დაყრდნობით. როგორც დაიჯესტის წინა გამოცემაში ვწერდით, ოფიციალური მოსკოვი აფართოებს საზღვაო ქვეითებს როლს და აქცევს მათ ახალ საექსპედიციო ძალად, რომელიც უნდა გახდეს მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტი კრემლის გლობალურ გეოსტრატეგიაში. რუსეთს ამჟამად ჰყავს ხუთი საზღვაო ქვეითთა ბრიგადა - ორი წყნარი ოკეანის ფლოტში, ხოლო თითო-თითო ჩრდილოეთის, შავი ზღვისა და ბალტიის ფლოტებში. ამას კასპიის ფლოტილიაში ახლად ჩამოყალიბებული საზღვაო ქვეითთა პოლკიც ემატება.
რუსები ასევე გეგმავენ TOS-1A Solntsepyok ტიპის თერმობარული ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემების ბატალიონების ჩამოყალიბებას. თითო ასეთი ბატალიონი რუსეთის ყველა სამხედრო ოლქში შეიქმნება.
TOS-1 ტიპის ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემა. წყარო: TASS, „იზვესტია“-დან
რუსეთმა ტაჯიკეთში S-300PS ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემის ახალი ბატალიონი ჩამოაყალიბა. ბატალიონი განლაგდება 201-ე სამხედრო ბაზასთან ერთად. ეს უკანასკნელი ბაზირებულია ტაჯიკეთში და რუსული მექანიზებული დივიზიის ანალოგიური შენაერთია.
რუსეთის აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქმა მიიღო საჰაერო თავდაცვის სარაკეტო ბრიგადის სამყოფი S-300V4 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები. მართალია, რუსეთის ოფიციალურ პირებს არ დაუკონკრეტებიათ თუ რომელი ბრიგადა გადაიარაღდება, 24-ე საჰაერო თავდაცვის სარაკეტო ბრიგადა აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქში ამ ტიპის ერთადერთი დანაყოფია. თუკი რუსებს ახალი ჰაერსაწინააღმდეგო ბრიგადა არ შეუქმნიათ, 24-ე ბრიგადა უნდა იყოს სწორედ ის დანაყოფი, რომელიც მიიღებს S-300V4 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებს. აქამდე არსებული ინფორმაციით, ბრიგადა S-300PS ტიპის საჰაერო თავდაცვის სარაკეტო სისტემებით იყო აღჭურვილი.
რუსეთის საზღვაო ძალებმა ზღვაში ჩაუშვა პირველი პროექტი 23550 კლასის ყინულმჭრელი საპატრულო ხომალდი „ივან პაპანინი“. გემი დაპროექტებულია რუსული სამხედრო-საზღვაო ძალების მიერ არქტიკის რეგიონში გამოსაყენებლად.
„ივან პაპანინი“ სანქტ-პეტერბურგში. წყარო: რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო
რუსეთის ხელმძღვანელობის ქვეშ არსებული „კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის“ (ოდკბ) სამხედრო ალიანსის ერთობლივი სწავლება გაიმართა ტაჯიკეთში. მასში მონაწილეობდნენ სამხედროები რუსეთიდან, ტაჯიკეთიდან, ყაზახეთიდან და ყირგიზეთიდან.
რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქის საჰაერო თავდაცვის დანაყოფებიდან 100-ზე მეტი სამხედრო გაემგზავრა ეგვიპტეში, ერთობლივ რუსულ-ეგვიპტურ სწავლებაში მონაწილეობის მისაღებად.
რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის საზღვაო ავიაციის თვითმფრინავებმა ოკუპირებულ ყირიმში,  სწავლების ფარგლებში საჰაერო დარტყმები განახორციელეს.

Geostrategic Activities War in Ukraine – One Ukrainian soldier was killed and seven were wounded during the week of 21-27 October 2019, according to the Ukrainian Joint Forces Operation Press Center, as a result of the Russian hybrid forces’ actions. The shooting on the frontline in the Donbass region continued daily throughout the week. War in Syria – Russia has expanded its military presence in Syria to the north-eastern part of the country, with its military police patrolling the areas around the towns of Ad-Darbasiyah, Al-Qamishli, Amudah and Tall Tamr. An air base in Al-Tabqah, in the hands of the US forces prior to their withdrawal from the area, is now used by Russian helicopters. Meanwhile, on 22 October 2019, Russian and Turkish presidents reached an agreement that left under Turkey’s control the area where it had been conducting its Operation Peace Spring offensive, and arranged for joint Russian-Turkish military patrols along the rest of the Syrian-Turkish border east of the Euphrates River. The agreement envisioned the withdrawal of the Syrian Kurdish forces at least 30 kilometers from the border. At the same time, Russian air force actively conducted air strikes against the rebel-held wider Idlib region, in Syria’s north-west, throughout the week of 21-27 October 2019. Russian Defense Ministry’s map showing the terms of the Russian-Turkish agreement of 22 October. From: TASS Russian Defense Minister Sergei Shoygu said that the China-Russia strategic relations were entering “a new epoch in their development,” adding that “an important role within them is played by measures of military nature.” Reuters news agency reported that “South Korea scrambled fighter jets on Tuesday [22 October 2019] to warn Russian warplanes it said had entered its air space identification zone, the latest in a series of such incidents.” According to the Korean Joint Chiefs of Staff, six Russian military aircraft participated in the incident. Russia sent a battalion of S-400 surface-to-air missile systems and a battery of Pantsir-S1 medium-range surface-to-air missile systems abroad to Europe for the first time, for a military drill in Serbia. The exercise included the formation of a joint Russian-Serbian air defense group. A Russian S-400 system near Belgrade, Serbia, on 25 October 2019. Source: Associated Press, from The Washington Post Russia in Africa – President of the Central African Republic (CAR) Francois Faustin-Archange Touadera said his nation was considering hosting a Russian military base. Russia in Africa – Russian Defense Ministry reports that Russia and Mali are discussing potential future arrival of Russian military specialists into this West African nation. The Russian officers would, reportedly, train local troops “according to the needs of the Malian side.” Russian and Malian defense ministries representatives meeting. Source: Russian Ministry of Defense Russia in Africa – As advertised in the previous issue of our digest, Russia sent its military aircraft on a visit to South Africa. As it turned out, the aircraft in question were two Tu-160 heavy strategic bombers, which landed at the South African Waterkloof air base on 23 October. The Arctic Game – Russian Defense Ministry said it had obtained new proof supporting Russia’s territorial claims in the Arctic region. The claims in question partially overlap with those of Canada and Denmark. The Arctic Game – Russia has installed a new military radar on Novaya Zemlya archipelago. According to Russians, the Resonance-N radar is capable of “seeing” the aircraft that use the stealth technology, along with cruise missiles and ballistic and supersonic targets. The radar is set to start functioning under the Northern Fleet command in November 2019.
Structural Changes Russians intend to expand their naval infantry brigades. Each brigade is to get four additional battalions, including one tank, one recon and two naval infantry battalions. The first to expand is going to be the Northern Fleet’s 61st Naval Infantry Brigade (Sputnik, Murmansk Oblast), which will also get one sniper and one UAV companies. The final decision regarding the rest of the naval infantry brigades will be made on the basis of the 61st's experience. As reported in the previous issue of this digest, Moscow is giving a new expeditionary force role to its naval infantry, which is set to become a more important tool of the Kremlin’s global geostrategy. Russia presently has five naval infantry brigades – two with the Pacific Fleet and one each with the Northern, Black Sea and Baltic Fleets, as well as a newly established naval infantry regiment with the Caspian Flotilla. Russians also plan to establish battalions of TOS-1A Solntsepyok thermobaric multiple rocket launchers. The battalions will be formed in each Russian military district. TOS-1 systems. Source: TASS, from Izvestia Russia has established a new battalion of S-300PS surface-to-air missile systems in Tajikistan. The battalion will be based together with the 201st Military Base – a military formation in Tajikistan analogous to a Russian mechanized division.
Rearmament and Modernization Russian Eastern Military District has received an anti-aircraft missile brigade’s worth of the S-300V4 surface-to-air missile systems. While the Russian military authorities have not disclosed the identity of the brigade in question, the 24th Anti-Aircraft Missile Brigade is the only such brigade-level unit in the Eastern MD. Unless Russians have just created a new anti-aircraft missile brigade, the 24th Brigade must be the unit that has been supplied with the S-300V4 systems. It had previously been known to be armed with the S-300PS systems. Russian navy launched its first Project 23550 class icebreaking patrol ship Ivan Papanin. The ship has been* designed to be used by the Russian navy in the Arctic region. Ivan Papanin in Saint Petersburg. Source: Russian Ministry of Defense
Exercises* A joint exercise of the Russian-led Collective Security Treaty Organization (CSTO) military alliance members took place in Tajikistan. Troops from Russia, Tajikistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan participated. Over 100 Russian troops from the air defense units of the Southern Military District went to Egypt for a joint Russian-Egyptian military exercise. Russian Black Sea Fleet’s naval aviation aircraft practiced air strikes in occupied Crimea, Ukraine
Arms Exports Russia has completed the delivery of the Su-30K fighters it had sold to Angola. *The weekly number of exercises in the Russian armed forces is very large. Therefore, all cannot be included in this digest. The exercises that are included are selected by the author for their strategic significance, particularly large scale, involvement of numerous units and locations, and/or involvement of other nations’ territories under the Russian occupation. |