რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 14, 4 ნოემბერი - 10 ნოემბერი, 2019
შენიშვნა მკითხველთათვის: შემდგომ კვირაში გამოცემა არ გამოქვეყნდება. დაიჯესტის მე-15 გამოცემა გამოვა 25 ნოემბრის-1 დეკემბრის კვირაში და მასში ორი კვირის ინფორმაცია გამოქვეყნდება.
ომი უკრაინაში - უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე, 4-10 ნოემბრის კვირაში უწყვეტი ხასიათი ჰქონდა ყოველდღიურ სროლას. უკრაინის გაერთიანებული ძალების ოპერაციის პრეს-ცენტრის ინფორმაციით, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაღუპულია 2 და დაჭრილია 13 უკრაინელი სამხედრო.
ომი სირიაში - 4-10 ნოემბრის კვირაში რუსეთის საჰაერო ძალებმა გააგრძელეს ყოველდღიური ინტენსიური დაბომბვა ამბოხებულთა მიერ კონტროლირებადი იდლიბის რეგიონისა, ჩრდილო-დასავლეთ სირიაში. ამასობაში, ქვეყნის ჩრდილო-აღმოსავლეთით რუსეთმა „განალაგა სამხედრო შვეულმფრენები სირია-თურქეთის საზღვრის სიახლოვეს პატრულირებისთვის, რომლებიც დაიცავენ ხმელეთზე მოქმედ რუსეთის სამხედრო პოლიციის დანაყოფებს“.
რუსეთი აფრიკაში - „ნიუ იორკ ტაიმზში“ დაიბეჭდა სტატია ლიბიის ომში რუსული სამხედრო აქტივობების შესახებ. როგორც სტატიაში წერია, რუსეთი ომში „იყენებს თანამედროვე „სუხოის“ (სუ-ს ხაზი) თვითმფრინავებს, კოორდინირებულ სარაკეტო დარტყმებს, მართვად არტილერიას, ასევე სნაიპერებს“ და „ვაგნერის ჯგუფის“ დაქირავებულ სამხედროებს, იმისათვის რომ ომი ამბოხებულთა ლიდერის, ხალიფა ჰაფთარის სასარგებლოდ და გაეროს მიერ აღიარებული ტრიპოლიში არსებული მთავრობის საწინააღმდეგოდ დასრულდეს. აღიარებული ხელისუფლების ოფიციალური პირების ინფორმაციით, „რუსეთი ყოველკვირეულად ზრდის დაქირავებული მებრძოლების რიცხვს“.
ორი რუსული საზღვაო ხომალდთა დაჯგუფება ამჟამად შორეულ ვოიაჟებში იმყოფება. წყნარი ოკეანის ფლოტის „სლავა“ (პროექტი 1164, ნატოს კლასიფიკაციით „ატლანტი“) კლასის სარაკეტო კრეისერი „Varyag“  და „ფრეგატის“ (პროექტი 1155, ნატოს კლასიფიკაციით „უდალოი I”) კლასის წყალქვეშა ნავსაწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „Admiral Panteleyev” ამჟამად იმყოფებიან სამხრეთ ჩინეთის ზღვაში, ტანკერის თანხლებით. ამასობაში, ჩრდილოეთის ფლოტის „სლავა“ (პროექტი 1164, ნატოს კლასიფიკაციით „ატლანტი“) კლასის სარაკეტო კრეისერი „Marshal Ustinov”, ორ მხარდამჭერ გემთან ერთად, იმყოფება ატლნტის ოკეანეში და მიცურავს სამხრეთით, აფრიკის სანაპიროს გასწვრივ. 4-10 ნოემბრის კვირაში ის ეკვატორულ გვინეას ეწვია.
წყარო: War vs Peace
გასულ კვირას რუსულ მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, 2019 წლის ზაფხულში უპილოტო საფრენი აპარატების (უსა) დანაყოფი შეიქმნა 132-ე შერეული საავიაციო დივიზიის (კალინინგრადის ოლქი) 689-ე  გამანადგურებელთა პოლკში. დანაყოფი აღჭურვილია „Forpost-ის“ ტიპის უსა-ებით.
მე-11 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბ-ბინა ხაბაროვსკში) მე-18 საარმიო ავიაციის ბრიგადის (ბოლშოის საჰაერო ბაზა, ხაბაროვსკი) Mi-8AMTSh-VA ტიპის სატრანსპორტო და მოიერიშე შვეულმფრენთა ჯგუფი მუდმივი განლაგების მიზნით გადაყვანილ იქნა უგოლნის საჰაერო ბაზაზე ანადირში, ჩუკოტკის ავტონომიურ ოლქში.
ცენტრალურ სამხედრო ოლქში,  სპეციალური ოპერაციების და სადაზვერვო ძალებს დანაყოფებმა, 2019 წლის განმავლობაში  50 ჯავშანმანქანა მიიღეს. მათ შორისაა Tigr-M SpN ტიპის ქვეითთა ყველგანმავალი ჯავშანმანქანა.
საფრენი აპარატების სადემონსტრაციო ცენტრი (რომლის საჰაერო სადემონსტრაციო ჯგუფის სახელია „Russkiye Vityazi” / „რუსი რაინდები“), რომელიც განლაგებულია კუბინკას საჰაერო ბაზაზე, მოსკოვის ოლქში, აღიჭურვა ოთხი Su-35S-ის ტიპის გამანადგურებლით. აქამდე, გუნდის მთავარი საფრენი აპარატი იყო Su-30SM ტიპის გამანადგურებელი.
კუბინკის საჰაერო ბაზისთვის მიწოდებული ოთხი Su-35S-იდან ერთ-ერთი. წყარო: სვეტლანა ბალაევა, bmpd.livejournal.com-დან.
რუსეთ-ეგვიპტის ერთობლივი საავიაციო და ჰაერსაწინააღმდეგო ძალების სწავლება დასრულდა 7 ნოემბერს.
ყირიმში განლაგებულმა რუსეთის საჰაერო საფრენმა აპარატებმა 27-ე შერეული საავიაციო დივიზიიდან (შტაბ-ბინა ბელბეკში, ოკუპირებული ყირიმი) შავი ზღვის საჰაერო სივრცეში წვრთნა ჩაატარა.
თურქეთის თავდაცვის ინდუსტრიის დირექტორატის ხელმძღვანელის ინფორმაციით, „რუსული S-400 ტიპის სარაკეტო თავდაცვის სისტემების მეორე პარტიის თურქეთისათვის მიწოდება შეიძლება გადაიდოს, დაგეგმილი 2020 წლის პერიოდიდან უფრო გვიან, ტექნოლოგიების გაზიარებასა და ერთობლივი წარმოების შესახებ მოლაპარაკებების გამო.“

A note to readers: We are going to skip our publication next week. The digest will come back with Issue 15 in the middle of the week of 25 November-1 December. Issue 15 will cover two weeks.
War in Ukraine – Daily shooting on the Donbass frontline in eastern Ukraine continued unabated during the week of 4-10 November 2019. Two Ukrainian soldiers were killed and 13 were wounded by the Russian hybrid forces, according to the Ukrainian Joint Forces Operation Press Center.
War in Syria – Russian air force continued intense daily bombing of the rebel-held wider Idlib region in north-western Syria in the week of 4-10 November 2019. Meanwhile, in the north-east of the country, Russia “has deployed military helicopters to patrol an area near Syria’s border with Turkey in order to help protect Russia military police working on the ground.”
Russia in Africa – The New York Times reported on the Russian military activities in the ongoing Libyan War. As the article points out, Russia “has introduced advanced Sukhoi jets, coordinated missile strikes, and precision-guided artillery, as well as the snipers” and other Wagner Group mercenaries, in order to shape the war’s outcome in favor of the rebel leader Khalifa Haftar and against the UN-recognized government in Tripoli. According to the Tripoli officials, “Russia is now bringing in more mercenaries by the week.”
Two groups of the Russian navy ships are on long-range voyages. The Pacific Fleet’s Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag and Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Panteleyev, both from the Fokino naval base east of Vladivostok, are operating in the South China Sea, accompanied by a tanker. Meanwhile, the Northern Fleet’s Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Marshal Ustinov, with two support ships, is in the Atlantic Ocean moving southward along the African coast, having visited Equatorial Guinea in the week of 4-10 November.
Source: War vs Peace
Russian media reported last week that a UAV detachment had been established within the 689th Fighter Regiment of the 132nd Mixed Aviation Division (Kaliningrad Oblast) in the summer of 2019. The detachment is armed with the Forpost model UAVs.
A group of the Mi-8AMTSh-VA transport and attack helicopters from the 18th Army Aviation Brigade (Bolshoy air base, Khabarovsk) of the 11th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Khabarovsk) has been sent to be permanently based at the Ugolny air base in Anadyr, Chukotka Autonomous Okrug.
Special Forces and recon units in the Central Military District have received 50 special armored cars, including Tigr-M SpN armored all-terrain infantry mobility vehicles, in 2019.
The Aircraft Demonstration Centre (whose aerobatic demonstration team is nicknamed “Russkiye Vityazi” / “Russian Knights”) at the Kubinka air base in Moscow Oblast has been armed with four Su-35S fighters. Previously the team’s primary aircraft were Su-30SM fighters.
One of the Su-35S fighters delivered to Kubinka. Source: Svetlana Balaeva, from bmpd.livejournal.com
Joint Russia-Egypt aviation and air defense forces drills were completed on 7 November 2019.
Russian Crimea-based aircraft from the 27th Mixed Aviation Division (HQ in Belbek, occupied Crimea) conducted an exercise above the waters of the Black Sea.
According to the head of Turkey’s Defense Industry Directorate, “delivery of a second batch of Russian S-400 missile defense systems to Turkey may be delayed beyond a planned 2020 timeline by talks on technology sharing and joint production.”