რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 15, 11 ნოემბერი - 24 ნოემბერი, 2019
შენიშვნა მკითხველთათვის: როგორც წესი, მიმოხილვა ყოველკვირეულია, თუმცა აღნიშნული გამოცემა გასულ ორ კვირას მოიცავს.
ომი უკრაინაში - გასული ორი კვირის განმავლობაში უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე, სროლას ტრადიციულად ყოველდღიური ხასიათი ჰქონდა. რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად 11-17 ნოემბრის კვირაში დაიღუპა ორი და დაიჭრა ოთხი უკრაინელი სამხედრო, 18-24 ნოემბრის კვირაში კი 12 უკრაინელი ჯარისკაცი დაიჭრა.
ომი სირიაში - 11-17 და 18-24 ნოემბრის კვირებში რუსეთის სამხედრო-საჰაერო ძალები აგრძელებდა ამბოხებულთა კონტროლირებად იდლიბის რეგიონის ყოველდღიურ დაბომბვას. ამასობაში, რუსების განცხადებით, ისინი უკვე აკონტროლებენ სარინის საჰაერო ბაზას, ქალაქ კობანის სამხრეთით. მათივე ცნობით, მათ აღნიშნულ ბაზაზე განალაგეს შვეულმფრენები, რომლებიც მხარდაჭერას უწევენ ჩრდილოეთ და ჩრდილო-აღმოსავლეთ სირიაში მოქმედ რუსულ სახმელეთო პატრულებს. ამავდროულად, რუსეთმა შვეულმფრენები, სირიაში მათი მთავარი ხმეიმიმის ბაზიდან, გადაიყვანა ალ-ქამიშლის აეროპორტში, ჩრდილო-აღმოსავლეთ სირიაში. სარინის ბაზის მსგავსად, ეს უკანასკნელიც ცოტა ხნის წინ ამერიკული ძალების გავლენის ზონაში იყო. რუსების ცნობით, ალ-ქამიშლში მათ, შვეულმფრენებთან ერთად, Pantsir ტიპის საშუალო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებიც განალაგეს.
რუსი სამხედროები ყოფილ ამერიკულ ზონაში, მდინარე ევფრატზე არსებული ტიშრინის კაშხლის სიახლოვეს. წყარო: syria.liveuamap.com
არქტიკა - რუსეთმა  ახალი მიწის არქიპელაგზე Rezonans-N ტიპის რადარი განათავსა. რადარი ფუნქციონირებს საცდელ რეჟიმში, რისი დასრულების შემდეგაც გადავა ჩრდილოეთის ფლოტის 45-ე საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბ-ბინა საფონოვოში, მურმანსკის ოლქი) დაქვემდებარებაში.
რუსეთი და სერბეთი გეგმავენ მათ ერთობლივ საჰაერო თავდაცვის სწავლებებს ყოველწლიური ხასიათი მისცენ. 2019 წელს ამ ტიპის სწავლება ჩატარდა სექტემბერ-ოქტომბერში, როგორც სერბეთში, ასევე რუსეთშიც, ასტრახანის ოლქში.
რუსეთის ჩრდილოეთის ფლოტის მეთაურის განცხადებამ ცნობილი გახადა Bastion-P ტიპის მობილური სანაპირო დაცვის სარაკეტო სისტემის არსებობა ფრანც-იოსების მიწის არქიპელაგზე, რუსულ არქტიკაში. არქიპელაგზე ასევე მდებარეობს საჰაერო ბაზა და Pantsir-S1 ტიპის საშუალო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების ბატალიონი. წინათ, ცნობილი იყო Bastion-P ტიპის სისტემების არსებობის შესახებ ახალი ციმბირის კუნძულებზე (კონკრეტულად კოტელნის კუნძულზე), რომელიც ასევე მოხსენიებულ იქნა ადმირალის განცხადებაში.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, დასავლეთის სამხედრო ოლქმა 2019 წელს ჯავშანტექნიკის 780 ერთეული მიიღო.
მე-6 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბ-ბინა სანქტ-პეტერბურგში) 32-ე საჰაერო თავდაცვის დივიზიის (შტაბ-ბინა რჟევში, ტვერის ოლქი) 108-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკი (ვორონეჟი) გადაიარაღდა და S-300PM ტიპის სისტემების მაგივრად შეიარაღებაში მიიღო განახლებული S-300PM-2 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები.
41-ე არმიაში (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში)  მიმდინარეობს  61-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო ბრიგადის (ბიისკი, ალთაის მხარე) გადაიარაღება ახალ, Buk-M3 ტიპის საშუალო მოქმედების საჰაერო თავდაცვის სარაკეტო სისტემებზე.
Buk-M3 ტიპის სისტემები მარშისას. წყარო: რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო,  bmpd.livejournal.com - დან.
ჩრდილოეთის ფლოტის მე-200 მექანიზებული ბრიგადის (ლუოსტარი, პეჩენგა და კორზუნოვო, მურმანსკის ოლქი)  სატანკო ბატალიონი T-80BVM ტიპის ტანკებით შეიარაღდა.
რუსული „ადმირალ გრიგოროვიჩის“ (პროექტი 11356P/M) კლასის სარაკეტო ფრეგატმა „ადმირალი მაკაროვი“ და პროექტ 22160 კლასის საპატრულო ხომალდმა „ვასილი ბიკოვი“ დასავლეთ ხმელთაშუა ზღვაში ალჟირის საზღვაო ძალებთან ერთად ერთობლივი სწავლება ჩაატარეს.
რუსეთისა და უზბეკეთის სპეციალური ოპერაციების ძალებმა ჩაატარეს ერთობლივი სწავლება რუსეთში, სამარის ოლქში.
უზბეკეთის სპეც. ოპერაციების ძალების მებრძოლი სამარის ოლქში. წყარო: ცენტრალური სამხედრო ოლქი
ანადირში, ჩუკოტკის ავტონომიურ ოკრუგში, უგოლნის საჰაერო ბაზაზე განლაგებულმა Mi-8AMTSh-VA ტიპის სატრანსპორტო და მოიერიშე შვეულმფრენებმა მონაწილეობა მიიღეს სწავლებაში, რომელშიც ჩართული იყო რუსული არქტიკის ჩრდილო-აღმოსავლეთით,  ვრანგელის კუნძულზე განთავსებული სარადარო სადგურიც.
ინდოეთმა  800 მილიონი აშშ დოლარი ავანსის სახით გადაიხადა რუსული S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების შესაძენად. კონტრაქტი გეგმის თანახმად 2025 წელს უნდა დასრულდეს.
რუსეთმა ბელარუსს მიაწოდა 4 Su-30SM ტიპის გამანადგურებელი. სრული კონტრაქტი მოიცავს 12 Su-30SM ტიპის გამანადგურებლის მიწოდებას.

War in Ukraine – Shooting at the Donbass frontline in Ukraine traditionally occurred every single day in the past two weeks. Two Ukrainian servicemen were killed and four were wounded by the Russian hybrid forces in the week of 11-17 November, and another 12 were wounded in the week of 18-24 November.
War in Syria – Russian air force continued its daily bombardment of the rebel-held wider Idlib region during the weeks of 11-17 and 18-24 November. Meanwhile, Russians announced their control of the Sarin air base, south of Kobani, saying their helicopters stationed there would support Russian ground patrols in the northern and north-eastern Syria. Russia also deployed military helicopters from its main Syrian base in Khmeimim to the Al-Qamishli airport in Syria’s north-east – also a formerly US-influenced area. According to the Russians, they have also deployed Pantsir medium-range surface-to-air missile systems to Al-Qamishli.
Russian forces in the former American zone, near Tishrin Dam on Euphrates. Source: syria.liveuamap.com
The Arctic Game – Russia has deployed a Resonance-N type radar station on the Novaya Zemlya archipelago in the Arctic. The radar is functioning in the test regime and will soon be transferred to the 45th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Safonovo, Murmansk Oblast), under the Northern Fleet command.
Russia and Serbia intend to turn their joint air defense exercises into a yearly event. In 2019 such exercises were held in September-October, in both Serbia and Russia’s Astrakhan Oblast.
A statement by the commander of the Russian Northern Fleet, Vice Admiral Aleksandr Moiseyev revealed the existence of the Bastion-P mobile coastal defense missile systems on the Franz Josef Land archipelago in the Russian Arctic. The archipelago also hosts an air base and a battalion of Pantsir-S1 medium-range surface-to-air missile systems. Previously the existence of the Bastion-P systems had been known on the New Siberian Islands (specifically, on the Kotelny Island), which were also mentioned in the admiral’s statement.
According to the Russian Defense Ministry, the Western Military District has received 780 armored vehicles in 2019.
The 108th Anti-Aircraft Missile Regiment (Voronezh) of the 32nd Air Defense Division (HQ in Rzhev, Tver Oblast), 6th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Saint Petersburg) has been rearmed with the newer S-300PM-2 surface-to-air missile systems, instead of the S-300PM systems the regiment was armed with previously.
The 61st Anti-Aircraft Missile Brigade (Biysk, Altai Krai) of the 41st Army (HQ in Novosibirsk) is being rearmed with the new Buk-M3 medium-range surface-to-air missile systems.
Buk-M3 systems on a march. Source: Russian Ministry of Defense, from bmpd.livejournal.com
The tank battalion of the Northern Fleet’s 200th Mechanized Brigade (Luostari, Pechenga and Korzunovo, Murmansk Oblast) has been armed with the T-80BVM tanks
Russian Admiral Grigorovich / Project 11356P/M class guided missile frigate Admiral Makarov and Project 22160 class large patrol ship Vasily Bykov conducted a joint exercise with Algeria’s navy in the western Mediterranean Sea.
A joint Russia-Uzbekistan Special Forces exercise took place in Russia’s Samara Oblast.
A SF soldier from Uzbekistan in Samara Oblast. Source: Central Military District
Russian Mi-8AMTSh-VA transport and attack helicopters that had recently been placed at the Ugolny air base in Anadyr, Chukotka Autonomous Okrug, took part in an exercise along with the Russian radar station located on the Wrangel Island in the north-east of the Russian Arctic.
India has made a USD 800 million advance payment for the Russian S-400 surface-to-air missile systems. The contract is set to be completed in 2025.
Russia has delivered four Su-30SM fighters to Belarus. The whole contract involves the delivery of 12 Su-30SMs.