რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 17, 2 დეკემბერი - 8 დეკემბერი, 2019
ომი უკრაინაში - 2-8 დეკემბრის კვირაში, უკრაინაში, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაიღუპა ერთი და დაიჭრა ხუთი  უკრაინელი სამხედრო. დონბასის ფრონტზე სროლას ყოველდღიური ხასიათი ჰქონდა.
ომი სირიაში - 2-8 დეკემბრის კვირაში, ამბოხებულთა მიერ კონტროლირებადი იდლიბის რეგიონის დაბომბვა რუსული საჰაერო ძალების მიერ ყოველდღე მიმდინარეობდა. ჩრდილოეთ და ჩრდილო-აღმოსავლეთ სირიაში რუსეთის საჰაერო და სახმელეთო ძალები პატრულირებებს ახორციელებდნენ, რომლის ფარგლებშიც ისინი პირველად შევიდნენ ქალაქ რაქაში. სამი რუსი სამხედრო მოსამსახურე დაშავდა 2 დეკემბერს, ქალაქ კობანის სამხრეთ-აღმოსავლეთით მომხდარი შემთხვევისას, სადაც  სამხედროების ჯავშანმანქანა ასაფეთქებელმა მოწყობილობამ დააზიანა.
რუსული სამხედრო კოლონა შედის ქამიშლის საერთაშორისო აეროპორტში. წყარო: Twitter, syria.liveuamap.com- დან.
რუსული პატრულის მდებარეობა ასაფეთქებელი მოწყობილობის ამოქმედებისას. წყარო: Kommersant.
რუსეთი აფრიკაში - აშშ-ს აფრიკის სარდლობის ინფორმაციით, „გასულ თვეს, ლიბიის დედაქალაქის სიახლოვეს, რუსული საჰაერო თავდაცვის საშუალებით ჩამოაგდეს  შეუიარაღებელი ამერიკული უპილოტო საფრენი აპარატი“. ამერიკის შეფასებით, „უპილოტო საფრენი აპარატის ჩამოგდების მომენტში, 21 ნოემბერს, საჰაერო თავდაცვის სისტემებს მართავდნენ ან რუსი დაქირავებული მებრძოლები, ან გენერალ ჰაფთარის ე.წ. „ლიბიის ეროვნული არმიის“ წევრები.
არქტიკა - ჩრდილოეთის ფლოტის გემების ჯგუფმა დატოვა საზღვაო ბაზა სევერომორსკში, კიდევ ერთი შორეული ექსპედიციისთვის. გემები ბარენცის ზღვის გავლით მიემართებიან ატლანტის ოკეანისკენ. ჯგუფი მოიცავს „უდალოი“ კლასის (პროექტი 1155) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსან „ვიცე-ადმირალ კულაკოვს“  და „როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემ „კონდოპოგას“.
ირანის საზღვაო ძალების ოფიციალური წარმომადგენლის თანახმად, „რუსეთი, ირანი და ჩინეთი 27 დეკემბერს ერთობლივ საზღვაო სწავლებას ჩაატარებენ.“ წინათ გავრცელებული ინფორმაციით, აღნიშნული სამი სახელმწიფო ერთობლივი სწავლების ჩატარებას ინდოეთის ოკეანეში აპირებდა.
რუსული მედიის ცნობით, არსებობს გეგმა, რომლის თანახმადაც მომავალ წელს კალინინგრადის ოლქში ჩამოყალიბდება მექანიზებული დივიზიის შტაბ-ბინა. დივიზია სავარაუდოდ გახდება მე-11 საარმიო კორპუსის ნაწილი, რომელიც ამჟამად ხელმძღვანელობს ოლქში მყოფი რუსულის სახმელეთო ძალებს უმეტეს ნაწილს. როგორც დაიჯესტის მე-16 გამოცემაში ვწერდით, ბალტიის ფლოტის მეთაურმა დააანონსა, 2020 წლისთვის, კალინინგრადის ოლქში კიდევ ერთი მექანიზებული ბრიგადის შექმნა.
ჩრდილოეთის ფლოტის საავიაციო დანაყოფი სახელწოდებით 7050-ე საჰაერო ბაზა, მდებარე ქალაქ მურმანსკის სიახლოვეს არსებულ საჰაერო ბაზაზე დასახელებით სევერომორსკ-1, ორ ნაწილად გაიყო. მის ნაცვლად ჩამოყალიბდა 403-ე ცალკეული შერეული საავიაციო და 830-ე ცალკეული საგემბანო წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო შვეულმფრენთა პოლკები. ორივე ახლად ჩამოყალიბებული პოლკი კვლავ სევერომორსკ-1-ში იქნება განლაგებული. ასევე, 7050-ე საჰაერო ბაზის გაყოფის შედეგად ცალკეული შვეულმფრენთა ესკადრონი შეიქმნა.
IL-38 საზღვაო საპატრულო და წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო ბრძოლის თვითმფრინავი 403-ე ცალკეული შერეული საავიაციო პოლკიდან. წყარო: russianplanes.net, bmpd.livejournal.com-დან.
მე-11 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბ-ბინა ხაბაროვსკიში) 25-ე საჰაერო თავდაცვის დივიზიის (შტაბ-ბინა კომსომოლსკში, ხაბაროვსკის მხარე) 1724-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკმა (ბირობიჯანი, ებრაელთა ავტონომიური ოლქი) შეიარაღებაში მიიღო S-300V4 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ მიიღო Mi-38T ტიპის პირველი სამხედრო-სატრანსპორტო შვეულმფრენი. ამ ტიპის მეორე შვეულმფრენის მიწოდება დაგეგმილია 2019 წლის ბოლოსთვის.
რუსეთის ცენტრალური სამხედრო ოლქის მე-3 სპეციალური ოპერაციების ბრიგადის მებრძოლებმა ჩაატარეს ერთობლივი სწავლება უზბეკეთის სპეციალური ოპერაციების ძალებთან.

War in Ukraine – One Ukrainian soldier was killed and five were wounded by the Russian hybrid forces during the week of 2-8 December 2019. The shooting on the frontline in Donbass occurred every day of the week.
War in Syria – Russian air force bombed the rebel-held wider Idlib region every day during the week of 2-8 December. In the northern and north-eastern Syria, Russian ground and air forces conducted patrols, which included them entering the city of Raqqa for the first time. Three Russian servicemen were wounded on 2 December, south-east from the city of Kobani, when their armored car was hit by an explosive device.
Russian column entering Qamishli International Airport. Source: Twitter, from syria.liveuamap.com
The location of the Russian patrol when it was hit by an explosive device. Source: Kommersant.
Russia in AfricaAccording to the US Africa Command, “an unarmed American drone reported lost near Libya’s capital last month was in fact shot down by Russian air defenses.” The US assessment is that “either Russian private military contractors or Haftar’s so-called Libyan National Army were operating the air defenses at the time the drone was reported lost on Nov. 21.”
The Arctic Game – A group of the Northern Fleet ships left its naval base in Severomorsk for another long-distance voyage. The ships will cross the Barents Sea to enter the Atlantic Ocean. The group includes Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Vice-Admiral Kulakov and Ropucha / Project 775 class landing ship Kondopoga.
According to a senior Iranian naval official, “Russia, Iran, and China will hold joint naval war games on Dec. 27.” Previously it had been reported that the three powers intended to hold a joint exercise in the Indian Ocean.
Russian media reports there are plans to establish a mechanized division headquarters in Kaliningrad Oblast next year. The division could become a part of the 11th Army Corps that currently commands most of the Russian land forces in the oblast. As we reported in Issue 16 of this digest, commander of the Baltic Fleet had recently announced creation of another mechanized brigade in Kaliningrad Oblast in 2020.
The Northern Fleet naval aviation unit called the 7050th Air Base, stationed at the Severomorsk-1 air base near the city of Murmansk, has been divided into the new 403rd Separate Mixed Aviation Regiment and the 830th Separate Shipborne Anti-Submarine Helicopter Regiment. Both newly formed regiments will remain at the Severomorsk-1 base. A separate helicopter squadron has also been formed on the basis of the former 7050th Air Base.
Il-38 maritime patrol and anti-submarine warfare aircraft from the 403rd Separate Mixed Aviation Regiment. Source: russianplanes.net, from bmpd.livejournal.com
The 1724th Anti-Aircraft Missile Regiment (Birobidzhan, Jewish Autonomous Oblast) of the 25th Air Defense Division (HQ in Komsomolsk, Khabarovsk Krai), the 11th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Khabarovsk), received the S-300V4 surface-to-air missile systems.
Russian Defense Ministry has received the first military transport helicopter of the Mi-38T type. The second one is set to be delivered before the end of 2019.
Russian troops from the Central Military District’s 3rd Special Forces Brigade took part in a joint exercise with their local SF colleagues in Uzbekistan.