რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 19, 16 დეკემბერი - 22 დეკემბერი, 2019
შენიშვნა მკითხველთათვის: ახალ წელთან დაკავშირებით, ჩვენ გამოვტოვებთ შემდეგ კვირას და მე-20 გამოცემით 2020 წლის 6-12 იანვრის კვირაში დავბრუნდებით. მე-20 გამოცემა მოიცავს 2 კვირის ინფორმაციას.
ომი უკრაინაში -  16-22 დეკემბრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიღუპა ორი და დაიჭრა ხუთი უკრაინელი სამხედრო.  რუსების მიერ გახსნილ ცეცხლს ქალაქ მარინკას სიახლოვეს ერთი სამოქალაქო პირი ემსხვერპლა. უკრაინის არმიის ინფორმაციით, 17 დეკემბრის მდგომარეობით, დონბასის ფრონტზე მიმდინარე საბრძოლო მოქმედებების შედეგად 2019 წელს უკრაინის მხარეს დაღუპულია 97 ადამიანი ხოლო დაჭრილია 499.
ომი სირიაში -  16-22 დეკემბრის კვირაში რუსეთის საჰაერო ძალებმა მასირებული დაბომბვები განახორციელეს ამბოხებულთა მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში. ბევრი საჰაერო დარტყმა უშუალოდ მხარს უჭერდა ასადის რეჟიმის ძალების ამ კვირაში წამოწყებულ შეტევას, რის შედეგადაც რეჟიმის ძალებმა გაარღვიეს  ამბოხებულთა თავდაცვითი ხაზები და  დაიკავეს ტერიტორია ამბოხებულთა კონტროლირებადი იდლიბის რეგიონის სამხრეთ-აღმოსავლეთით. გოლანის მაღლობებზე, სირია-ისრაელის საზღვართან, რუსულმა ძალებმა ცეცხლი გაუხსნეს ისრაელის უპილოტო საფრენ აპარატს, რომელიც სირიის საჰაერო სივრცეში მოქმედებდა.
აშშ-ს სანაპირო დაცვის ინფორმაციით, რუსული  „ვიშნია/მერიდიანი“ კლასის (პროექტი 864) სადაზვერვო გემი „ვიქტორ ლეონოვი“ სამხრეთ კაროლინისა და ჯორჯიის შტატების სიახლოვეს, აშშ-ს საზღვაო ბაზებთან, სახიფათო მანევრებს ახორციელებდა.
https://news.usni.org/wp-content/uploads/2019/12/Viktor-Leonov-SSV-175-650x3881.jpg
„ვიქტორ ლეონოვი“. წყარო: USNI News
რუსები გეგმავენ გააფართოონ Iskander-M-ის სარაკეტო ბრიგადები. თუკი ამჟამად ერთი ასეთი ბრიგადა 12 სარაკეტო სისტემისგან შედგება, მომავალში იგეგმება ამ რიცხვის 16-მდე გაზრდა.
რუსეთის არმიის გენერალური შტაბის ხელმძღვანელმა ვალერი გერასიმოვმა უარყო ხმები ჩრდილოეთის ფლოტის გაერთიანებული სტრატეგიული სარდლობის მეხუთე რუსულ სამხედრო ოლქად გარდაქმნის შესახებ. ასევე, მისი ინფორმაციით, რუსეთი აპირებს შეინარჩუნოს როგორც ბრიგადებისა, ისევე დივიზია-პოლკების სტრუქტურების არსებულ მოდელებს.
რუსეთის საჰაერო ძალები აგრძელებს ახალი Il-76MD-90A ტიპის სტრატეგიული სატვირთო თვითმფრინავების მიღებას. აღნიშნული მოდელის მიწოდება საჰაერო ძალებისთვის დაიწყო 2019 წელს და რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს განცხადებით, 2020 წელსაც გაგრძელდება. Il-76MD-90A ტიპის თვითმფრინავები მიეწოდა 235-ე სამხედრო სატრანსპორტო საავიაციო პოლკს (ულიანოვსკ-ვოსტოჩნის საჰაერო ბაზა, ულიანოვსკის ოლქი). პოლკი ეკუთვნის სამხედრო სატრანსპორტო ავიაციის სარდლობის (შტაბ-ბინა მოსკოვში) მე-18 სამხედრო სატრანსპორტო ავიაციის დივიზიას (შტაბ-ბინა ორენბურგში).
რუსეთი ქმნის ახალ სარაკეტო თავდასხმის ადრეული შეტყობინების თანამგზავრულ სისტემას. წინა, Oko-1 ტიპის თანამგზავრისგან შედგენილმა სისტემამ, არსებობა 2014 წელს შეწყვიტა. ახალი სისტემა იყენებს Kupol ტიპის თანამგზავრებს. ამჟამად ორბიტაზე განთავსებულია სამი ასეთი თანამგზავრი, თუმცა რუსების გეგმით 2022 წლისთვის სულ ცხრა უნდა იყოს განლაგებული.
სწავლებები *
3 000 რუსი სამხედრო ჩაერთო საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონში, აფხაზეთში მიმდინარე სწავლებაში. ამასთანავე, შავი ზღვის ფლოტის საზღვაო ავიაციამ ოკუპირებულ ყირიმში განახორციელა საჰაერო ბრძოლის სწავლება (ე.წ. „დოგფაითი“), ხოლო საოკუპაციო ჯარის სნაიპერები ვარჯიშობდნენ როგორც ოკუპირებულ ყირიმში, ასევე საქართველოს მეორე ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში.
რუსეთმა და სირიამ ხმელთაშუა ზღვაში პირველი ერთობლივი საზღვაო სწავლება ჩაატარეს. რუსეთი სწავლებაში წარმოდგენილი იყო წყალზედა მცურავი საშუალებებითა და ხმეიმიმის ბაზაზე არსებული თვითმფრინავებით. რაც შეეხება სირიას, მისგან სწავლებაში სარაკეტო კატარღები და ტრალერები მონაწილეობდნენ.
რუსეთმა დაიწყო Mi-35M ტიპის მოიერიშე შვეულმფრენების უზბეკეთისთვის მიწოდება. დაგეგმილია 4 შვეულმფრენის მიწოდება 2019 წლის ბოლომდე, ხოლო დანარჩენი 8 შვეულმფრენი 2020 წელს მიეწოდება.
რუსეთმა სომხეთს მიაწოდა პირველი ორი Su-30SM ტიპის გამანადგურებელი. ამ ტიპის 4 თვითმფრინავის შეძენაზე კონტრაქტს 2019 წლის იანვარში მოეწერა ხელი. სომხეთმა ასევე მიიღო რუსული Tor-M2KM ტიპის ახლო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები.
PFzaAUiADFg
რუსეთის მიერ სომხეთისთვის მიწოდებული ორი Su-30SM ტიპის გამანადგურებლიდან ერთ-ერთი. წყარო: bmpd.livejournal.com

A note to readers: Since most of us are probably going to take a New Year break from the grim matters to which this digest is dedicated, we are going to skip our publication next week. We shall come back with Issue 20 in the middle of the week of 6-12 January 2020. Issue 20 will cover two weeks.
War in Ukraine – Two Ukrainian soldiers were killed and five were wounded by the Russian hybrid forces on the frontline in Donbass during the week of 16-22 December 2019. One civilian was killed by Russian fire near the town of Marinka. According to the Ukrainian military, as of 17 December, Ukraine’s casualties on the Donbass frontline in 2019 had been 97 killed and 499 wounded.
War in Syria – Russian air force conducted heavy bombardment of the rebels in the wider Idlib region during the week of 16-22 December 2019. Many of the airstrikes directly supported the Assad regime forces’ offensive, launched during the week, contributing to their success in breaking through the rebel lines and conquering the south-eastern areas of the rebel-held territory in Idlib Province. In the Golan area on Israel’s border, Russian troops reportedly fired at an Israeli UAV that had entered the Syrian airspace.
The US Coast Guard reported that Russian Vishnya / Meridian / Project 864 class intelligence collection ship Viktor Leonov was “operating in an unsafe manner off the coast of South Carolina and Georgia,” in the vicinity of the U.S. naval bases.
https://news.usni.org/wp-content/uploads/2019/12/Viktor-Leonov-SSV-175-650x3881.jpg
Viktor Leonov. Source: USNI News
Russians are planning to expand their Iskander-M missile brigades. While presently these brigades include 12 missile systems each, in the future they will have 16 Iskander-M systems.
Chief of the Russian General Staff Valery Gerasimov denied the rumors that the Northern Fleet Joint Strategic Command is to become the fifth military district in the Russian armed forces. Also according to Gerasimov, Russia will keep both brigade and division-regiment structure models.
Russian air force keeps getting the new Il-76MD-90A model strategic air lifters. Supplies of this model to the Russian armed forces started in 2019, and, according to Russia’s Ministry of Defense, will continue in 2020. So far, the Il-76MD-90A planes have been supplied to the 235th Military Transport Aviation Regiment (Ulyanovsk Vostochny airbase, Ulyanovsk Oblast). The regiment belongs to the 18th Military Transport Aviation Division (HQ in Orenburg) of the Military Transport Aviation Command (HQ in Moscow)
Russia is creating a new missile attack warning satellite system. The previous one, consisting of the Oko-1 type satellites, ceased functioning in 2014. The new system uses Kupol satellites. Three are in orbit currently, with Russians planning to have nine by 2022.
3,000 Russian troops launched drills in Georgia’s occupied Abkhazia region. Meanwhile, the Russian Black Sea Fleet Naval Aviation conducted a dogfighting exercise in occupied Crimea, Ukraine, and Russian snipers exercised both in Crimea and in another Russian-occupied Georgian region of Tskhinvali/South Ossetia.
Russia and Syria conducted their first joint naval exercise in the Mediterranean Sea. Russia was represented by its surface naval ships and aircraft from the Russian airbase in Khmeimim, Syria, while Syrians took part with their missile boats and minesweepers.
Russians have begun supplies of the Mi-35M attack helicopters to Uzbekistan. Four of these helicopters are set to be delivered by the end of 2019, and another eight in 2020.
Russia delivered the first two Su-30SM fighters to Armenia. The contract for the supply of four fighters of this model had been signed in January 2019. Armenia has also received Russian Tor-M2KM short-range surface-to-air missile systems.
PFzaAUiADFg
One of the two Su-30SM fighters delivered to Armenia by Russia. Source: bmpd.livejournal.com
* The weekly number of exercises in the Russian armed forces is very large. Therefore, all cannot be included in this digest. The exercises that are included are selected by the author for their strategic significance, particularly large scale, the involvement of numerous units and locations, and/or involvement of other nations’ territories under the Russian occupation.