რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 23, 20-26 იანვარი, 2020
ომი უკრაინაში - უკრაინის სამხედრო ძალებმა 20-26 იანვრის კვირაშიც განიცადეს დანაკარგები დონბასის ფრონტზე. გასულ კვირას რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, წინა კვირის მსგავსად დაიღუპა ოთხი უკრაინელი სამხედრო. დაიჭრა ექვსი უკრაინელი. 20-26 იანვრის კვირაში ფრონტზე სროლას ყოველდღიური ხასიათი ჰქონდა.
ომი სირიში - 20-26 იანვრის კვირაში რუსეთის საჰაერო ძალებმა ყოველდღიური და მასირებული საჰაერო დარტყმები განახორციელეს ამბოხებულთა მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში არსებულ სამიზნეებზე. გავრცელდა ინფორმაცია აღნიშნული თავდასხმების შედეგად მშვიდობიან მოსახლეობაში გამოწვეული მსხვერპლის შესახებ. იდლიბის რეგიონის სამხრეთ-აღმოსავლეთში, რუსეთისა და ირანის მიერ მხარდაჭერილმა ასადის რეჟიმის ძალებმა წარმატებას მიაღწიეს ამბოხებულთა თავდაცვის ზოლის გარღვევითა და მნიშვნელოვანი ტერიტორიის დაკავებით. ჩრდილო-აღმოსავლეთ სირიაში აშშ-ს სამხედროებმა, წინა კვირის მსგავსად, გააგრძელეს რუსული პატრულებისთვის გადაადგილების შეზღუდვა. მსგავს ინციდენტებს ადგილი ჰქონდა 21, 22 და 25 იანვარს. 25 იანვრის ინციდენტისას, ჰაერში პატრულირებდნენ რუსული შვეულმფრენები და ამერიკული საფრენი აპარატები.
ამერიკელ სამხედროებ ბლოკავენ რუსული პატრულის გადაადგილება, 2020 წლის 25 იანვარი. წყარო: syria.liveuamap.com
არქტიკა - რუსეთის გენერალურმა შტაბმა გადაწყვიტა არქტიკაში გააორმაგოს Resonance-N ტიპის სარადარო სადგურების სამომავლო რაოდენობა. დაგეგმილია საბოლოო ჯამში 10 ამგვარი სადგურის დაარსება. ბოლო ასეთმა სადგურმა ფუნქციონირება დაიწყო 2019 წლის ნოემბერში, ახალი მიწის არქიპელაგზე.
201-ე სამხედრო ბაზის (რუსული მექანიზებული დივიზიის ზომის დანაყოფი დუშანბესა და კურგონტეპაში, ტაჯიკეთი) სამხედრო ინსტრუქტორებმა 2020 წელს, გეგმის თანახმად, უნდა გადაამზადონ ტაჯიკეთის შეიარაღებული ძალების ათასი უმცროსი სამხედრო სპეციალისტი.
რუსეთმა ლაოსს სამხედრო დახმარების სახით მიაწოდა T-72 ტიპის ტანკები და BRDM-2M ტიპის სადაზვერვო ჯავშანმანქანები. რუსებმა ლაოსელებს ასევე გადასცეს ადგილობრივი აეროდრომი, რომელსაც მათ მოდერნიზაცია ჩაუტარეს.
რუსები ლაოსში. წყარო: bmpd.livejournal.com
რუსეთისა და ასადის რეჟიმის სამხედროებმა ჩაატარეს ერთობლივი სამხედრო სწავლება ტარტუსის პორტში, სირიაში. რუსების ინფორმაციით, სწავლებაში ჩართული იყო 2000-მდე სამხედრო და შვიდი მცურავი საშუალება. ტარტუსში განლაგებულია რუსეთის საზღვაო ძალების ბაზა.
რუსმა Su-30SM ტიპის გამანადგურებლებისა და Su-24M ტიპის მოიერიშე თვითმფრინავების პილოტებმა ჩაატარეს წვრთნა ოკუპირებული ყირიმის ტერიტორიაზე, უკრაინაში.
რუსული მედიის ცნობით, რუსეთმა, S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების გამშვებ დანადგარებთან ერთად, თურქეთს მიაწოდა ამ სისტემის 120-ზე მეტი რაკეტა.
რუსულ მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, სერბეთის Pantsir-S1  ტიპის საშუალო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემის შეკვეთა მოიცავს ერთ ბატარეას, რომელშიც ექვსი გამშვები სისტემა შედის. სერბეთის პრეზიდენტმა, ალექსანდარ ვუჩიჩმა Pantsir-S1-ის შეძენა 2019 წლის ოქტომბერში დააანონსა. გეგმის თანახმად, სისტემების მიწოდება თებერვლის ბოლოს დაიწყება და წლის განმავლობაში დასრულდება.

War in Ukraine – Ukrainian forces continued suffering casualties on the Donbass frontline in the week of 20-26 January 2020. Four Ukrainian servicemen were killed by the Russian hybrid forces - same as the previous week. Six were wounded. Shooting on the frontline occurred every day of the week.
War in Syria – Russian air force conducted daily and intense strikes against the targets in the rebel-held wider Idlib region during the week of 20-26 January 2020. Civilian casualties as a result of the Russian air strikes have been reported. In the south-east of the Idlib region, Assad forces backed by Russia and Iran succeeded in breaking through the rebel defenses and taking over significant territory. Maarrat al-Numan city has been placed under a direct threat of capture by the Assad regime. In north-eastern Syria, the US forces continued the practice, reportedly started the previous week, of blocking the movements of certain Russian patrols in the area. Such incidents were reported on 21, 22 and 25 January. Russian helicopters and the US warplanes were flying in the area following the incident on 25 January.
US forces block the movement of Russian troops on 25 January 2020. Source: syria.liveuamap.com
The Arctic Game – The Russian General Staff decided to double the future number of Resonance-N type radar stations in the Arctic, bringing it to ten. The last such station so far had been commissioned in November 2019, on the Novaya Zemlya archipelago.
The military instructors from the Russian 201st Military Base (a Russian mechanized division-sized unit based in Dushanbe and Bokhtar, Tajikistan) are to train one thousand junior military specialists for Tajikistan’s armed forces in 2020.
Russia provided military aid to Laos, delivering T-72 tanks and BRDM-2M armored reconnaissance vehicles. Russians also handed over to Laotians a local airdrome they had modernized.
Russians in Laos. Source: bmpd.livejournal.com
Russian and Assad forces conducted a joint military exercise in the port of Tartus in Syria. According to the Russians, about 2,000 troops and seven military vessels participated. Tartus is a site of a Russian naval base.
Russian pilots of the Su-30SM fighters and Su-24M attack aircraft conducted an exercise in occupied Crimea, Ukraine.
Russian media reported that along with the S-400 systems, Russia had also delivered to Turkey more than 120 missiles for this air defense system.
According to the Russian media, Serbia’s purchase of the Russian Pantsir-S1 medium-range surface-to-air missile systems involves one battery consisting of six systems. President of Serbia Aleksandar Vučić had announced the purchase of Pantsir-S1 in October 2019. The systems are to be delivered in 2020, with deliveries starting in late February.