რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 24, 27 იანვარი - 2 თებერვალი, 2020
ომი სირიაში - 27 იანვარი-2 თებერვლის კვირაში რუსეთის საჰაერო ძალებმა, ასადის ძალების შეტევის მხარდასაჭერად, იდლიბის რეგიონში არსებულ ამბოხებულთა სამიზნეებზე მრავალჯერადი დარტყმები განახორციელა. სამიზნეებს შორის იყო არასამხედრო ობიექტებიც. გავრცელდა ინფორმაცია რუსული სპეციალური ოპერაციების ძალების მებრძოლების ადგილზე ყოფნის შესახებ. რუსეთის, პრო-ირანული ძალებისა და ასადის სამხედროების კომბინირებული შეტევითი ოპერაცია წარმატებით მიმდინარეობდა, რაც ამბოხებულთა უკან დახევასა და დამატებითი ტერიტორიის, მათ შორის ქალაქ მაარათ ალ-ნუმანის დაკავებაში გამოიხატა.
საჰაერო დაბომბვის შედეგი ქალაქ არიჰაში. წყარო: BBC
ომი უკრაინაში - 27 იანვარი-2 თებერვლის კვირაში, უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაიღუპა ერთი და დაიჭრა რვა უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე. ფრონტზე სროლა ყოველდღიურად მიმდინარეობდა.
31 იანვარს ჩრდილოეთ ამერიკის საჰაერო სივრცის დაცვის სარდლობამ დააფიქსირა ორი რუსული Tu-160 ტიპის მძიმე სტრატეგიული ბომბდამშენი, რომელიც შევიდა კანადის საჰაერო თავდაცვის საიდენტიფიკაციო ზონაში.
რუსეთმა მიანმარს (ბირმა), სამხედრო დახმარების სახით,  33 BRDM-2MS ტიპის საპატრულო ჯავშანმანქანა მიაწოდა.
ჩრდილოეთის ფლოტის „კრუისის“ კლასის (პროექტი 22010) სპეციალური სადაზვერვო გემი „იანტარი“ ჩავიდა ანტარქტიკაში, მეფე ჯორჯის კუნძულზე არსებულ რუსეთის ბელინსგაუზენის სადგურზე. ამავდროულად, რუსეთის უშიშროების საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილემ, დიმიტრი მედვედევმა განცხადა, რომ „რუსეთს გააჩნია სტრატეგიული ინტერესები ანტარქტიკაში“ და „უჭირავს წამყვანი პოზიცია ანტარქტიკის შესწავლაში.“
„იანტარი“ ანტარქტიკაში. ორიგინალური რუკის წყარო: ეროვნული გეოსტატიკური დაზვერვის სააგენტო, University of Minnesota-დან
„იანტარი“ ახორციელებს ჩამოვარდნილი MiG-29-ის ფსკერიდან ამოყვანას. წყარო: H. I. Sutton, Popular Mechanics, 2017
რუსულ წყაროებში გავრცელებული ინფორმაცია მიანიშნებს, რომ 2019 წლის ბოლო პერიოდში ებრაელთა ავტონომიურ ოლქში, კერძოდ ბირობიჯანში, არსებული 1724-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკი 38-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო ბრიგადად გადაკეთდა. ახალი ბრიგადა დაკომპლექტებულია S-300V4 ტიპის საჰაერო თავდაცვის სარაკეტო სისტემებით.
რუსების განცხადებით, მათ შეიარაღებაში მიიღეს ახალი ტიპის ჰიპერბგერითი რაკეტა Pantsir-S ტიპის საშუალო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემისთვის.
საჰაერო ძალების აკადემიის ფილიალმა კრასნოდარში მიიღო Yak-130 ტიპის საწვრთნელი და მსუბუქი გამანადგურებლების ახალი პარტია.
კასპიის ფლოტილიამ დამატებით მიიღო Bal ტიპის სანაპირო დაცვის მობილური სარაკეტო სისტემები. ფლოტილიას აქამდე უკვე გააჩნდა Bal სისტემების ორი ბატარეით დაკომპლექტებული სანაპირო დაცვის ბატალიონი, რომელიც განლაგებულია კასპიისკში (დაღესტანი).
ხომალდსაწინააღმდეგო სისტემა Bal. წყარო: Flot.com
გავრცელებული ცნობით, რუსული თანამგზავრი Cosmos-2542 უთვალთვალებდა ამერიკულ KH-11 ტიპის სადაზვერვო თანამგზავრს USA-245. Cosmos-2542 ორბიტაზე გაშვებულ იქნა პლესეცკის კოსმოდრომიდან 2019 წლის 25 ნოემბერს, რაზეც ამ დაიჯესტის მე-16 გამოცემაში დავწერეთ.
რუსეთის ბირთვული, ბიოლოგიური და ქიმიური დაცვის (ბბქდ) ძალებმა ჩაატარა სწავლება, რომელმაც მოიცვა ალთაის მხარე და ჩელიაბინსკის, ორენბურგის, სამარას და სვერდლოვსკის ოლქები. მასში ჩართული იყო ცენტრალური სამხედრო ოლქის ბბქდ დანაყოფების 700 სამხედრო.
მე-7 სამხედრო ბაზის (საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონში, აფხაზეთში, განლაგებული მექანიზებული ბრიგადის ზომის დანაყოფი) 1000 სამხედრო სწავლებაში ჩაერთო. პარალელურად, წვრთნა ჩაუტარდა მე-7 ბაზის სადაზვერვო დანაყოფებს, ოკუპირებული რეგიონის მთიან ნაწილში.
შავი ზღვის ფლოტის 22-ე საარმიო კორპუსის (ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) სამხედროებმა ტაქტიკური დონის საჰაერო-სადესანტო სწავლება ჩაატარეს.
რუსეთმა ჩინეთისთვის  მეორე პოლკის სამყოფი S-400E ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების მიწოდება დაასრულა. რუსული წყაროების ცნობით, ჩინეთმა „ასევე მიიღო ორი ტიპის 120-ზე მეტი თანამედროვე საზენიტო რაკეტა.“
ვიეტნამმა ხელი მოაწერა კონტრაქტს, რომლის ფარგლებშიც რუსეთისგან მიიღებს სულ მცირე 12 Yak-130 ტიპის საწვრთნელ და მსუბუქ გამანადგურებელს.
Yak-130. წყარო: Vedomosti
ფილიპინების პრეზიდენტის, როდრიგო დუტერტეს განცხადებით, მისი ქვეყანა გეგმავს 12 რუსული სამხედრო შვეულმფრენის ყიდვას.
რუსეთმა მიაღწია შეთანხმებასახლო აღმოსავლეთის ერთ-ერთი ქვეყნისთვის“ Mi-38T ტიპის სამხედრო-სატრანსპორტო შვეულმფრენის მიყიდვაზე. შეთანხმების თანახმად, მიწოდება 2021-2022 წლებში მოხდება.

War in Syria – In the week of 27 January – 2 February 2020, Russian air force conducted multiple strikes against the rebel targets in the wider Idlib region, in support of the Assad forces’ offensive in the area. Civilian targets were among those attacked by the Russian aircraft. Presence of the Russian Special Forces servicemen was reported as well. Combined offensive operations by the Russian, Iran-aligned and Assad forces succeeded in further pushing back the rebels, and taking over additional territory, including the city of Maarrat al-Numan.
Results of air strikes in Ariha town. Source: BBC
War in Ukraine – One Ukrainian serviceman was killed and eight were wounded by the Russian hybrid forces in Donbass in the week of 27 January – 2 February 2020. The shooting on the frontline occurred every day of the week.
On 31 January 2020, North American Aerospace Defense Command (NORAD) identified two Russian Tu-160 heavy strategic bombers entering Canada’s Air Defense Identification Zone.
Russia has provided, apparently in the form of military aid, 33 BRDM-2MS armored patrol cars to Myanmar.
The Northern Fleet’s Project 22010 Kruys class special purpose intelligence collection ship Yantar arrived to the Russian Bellingshausen Station, on the King George Island in Antarctica. At the same time, Dmitry Medvedev, presently serving in the position of Deputy Chairman of the Security Council of Russia, wrote that “Russia has strategic interests in Antarctica,” and “has the leading place in studying Antarctica.”
Yantar in Antarctica. Original map source: National Geospatial-Intelligence Agency, from University of Minnesota
Yantar recovering a crashed MiG-29 on the seabed. Source: H. I. Sutton, from Popular Mechanics, 2017
Information in the Russian sources indicates that by late 2019, the 1724th Anti-Aircraft Missile Regiment in Birobidzhan, Jewish Autonomous Oblast, had been transformed into the 38th Anti-Aircraft Missile Brigade. The new brigade is armed with S-300V4 surface-to-air missile systems.
According to the Russians, they have introduced a new type of hypersonic missile for the Pantsir-S medium-range surface-to-air missile system.
The Air Force Academy branch in Krasnodar received a new batch of the Yak-130 jet trainer and light fighter aircraft.
The Caspian Flotilla received additional Bal mobile coastal defense missile systems. The flotilla had already had a coastal defense battalion consisting of two batteries of the Bal systems, based in Kaspiysk, Republic of Dagestan.
The Bal system. Source: Flot.com
Russian Cosmos-2542 satellite reportedly appeared to be spying on an American KH-11 type reconnaissance satellite USA-245. Cosmos-2542 had been launched from Plesetsk Cosmodrome on 25 November 2019 – an event reported in Issue 16 of this digest.
Russian Nuclear, Biological and Chemical (NBC) Protection Troops conducted an exercise spanning Altai Krai and Chelyabinsk, Orenburg, Samara and Sverdlovsk Oblasts. 700 troops from the Central Military District’s NBC Protection units participated.
1,000 Russian troops of the 7th Military Base (a mechanized brigade-sized unit in occupied Abkhazia, Georgia) conducted military drills. Meanwhile, the 7th Base’s recon units conducted an exercise of their own in the occupied region’s mountain areas.
Troops of the Black Sea Fleet’s 22nd Army Corps (occupied Crimea, Ukraine) conducted a tactical airborne landing exercise.
Russia has completed delivery of the second regimental set of the S-400E surface-to-air missile systems to China. According to the Russian sources, China “also received more than 120 advanced anti-aircraft guided missiles of two types.”
Vietnam has signed a contract to acquire at least 12 Yak-130 jet trainer and light fighter aircraft.
Yak-130. Source: Vedomosti
President of the Philippines Rodrigo Duterte stated that his country intended to buy 12 Russian military helicopters.
Russia has reached an agreement to sell Mi-38T military transport helicopters to “one of the countries in the Middle East.” The deliveries are set to take place in 2021-2022.