რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 26, 10 თებერვალი - 16 თებერვალი, 2020
ომი სირიაში - რუსეთი-ირანი-ასადის კოალიციის ძალებმა განაგრძეს წარმატებული შეტევითი ოპერაცია თურქების მიერ მხარდაჭერილი სირიელი მეამბოხეების წინააღმდეგ იდლიბის რეგიონში, რაც გამოიხატა დამატებით ტერიტორიის დაკავებაში. 10-16 თებერვლის კვირის განმავლობაში რუსული ავიაცია ამ ოპერაციაში ინტენსიურად იყო ჩართული, კერძოდ მასირებულად ბომბავდა ამბოხებულთა მიერ კონტროლირებად ტერიტორიას.
ომი უკრაინაში - რუსული ჰიბრიდული ძალები უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე, 10-16 თებერვლის კვირაში ყოველდღიურ რეჟიმში უხსნიდნენ ცეცხლს უკრაინელ სამხედროებს. შედეგად დაშავდა ერთი უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
პენტაგონმა „გაასაჯაროვა რუკა, რომელზეც ასახულია რუსეთისა და ჩინეთის გაზრდილი  საზღვაო აქტივობები, და ასევე მასზე ნაჩვენებია წყალქვეშ გამავალი მთავარი კაბელები, მსოფლიოს გარშემო.“
წყარო:  Defense Budget Overview, February 2020
რუსეთი აფრიკაში - გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ლიბიის ომში დაიღუპა რუსეთის რეგულარული შეიარაღებული ძალების პირველი ოფიცერი. აღნიშნული ინფორმაცია, დადასტურების შემთხვევაში, მიუთითებს, რომ რუსეთის მოქმედებები ლიბიაში, გაეროს მიერ აღიარებული ტრიპოლის მთავრობის წინააღმდეგ, მოიცავს არა მხოლოდ „ვაგნერის“ დაქირავებულ მებრძოლებს, არამედ უშუალოდ რუსეთის შეიარაღებული ძალების სამხედროებსაც.
ბელგიის F-16-ებმა, ბალტიის ზღვის თავზე, გზა გადაუჭრეს რუსეთის შორი მოქმედების ავიაციის სარდლობის Tu-134UBL ტიპის სასწავლო თვითმფრინავს. ბელგიური გამანადგურებლები ლიეტუვაში, კერძოდ შიაულიაიში არსებული ბაზიდან აფრინდნენ.
რუსული მედიის ცნობით, 2020 წლის იანვარში რუსეთის შეიარაღებულ ძალებში შეიქმნა უპილოტო საფრენი აპარატების (უსა) საწინააღმდეგო მობილური დანაყოფები. აღნიშნული დანაყოფები დაიცავენ სამხედრო ბაზებს სამხრეთისა და აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქებში. მომავალში მსგავსი ტიპის დანაყოფები ჩამოყალიბდება რუსეთის დანარჩენ სამხედრო ოლქებშიც.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთი გეგმავს ყირგიზეთში ჰაერსაწინააღმდეგო ძალები განათავსოს.
ამერიკის კოსმოსური ძალების სარდალმა, გენერალმა ჯონ რეიმონდმა, დაადასტურა ორი რუსული  კოსმოსური ობიექტის მიახლოება ამერიკულ სადაზვერვო თანამგზავრთან. „გასულ ნოემბერს, რუსეთის მთავრობამ გაუშვა თანამგზავრი, რომელსაც შემდეგ მეორე თანამგზავრიც გამოეყო.  აღნიშნული თანამგზავრები აქტიურად მანევრირებენ ამერიკის მთავრობის თანამგზავრთან ახლოს,“ განაცხადა გენერალმა რეიმონდმა. მისი თქმით, ამგვარმა მანევრებმა შეიძლება „შექმნას სახიფათო სიტუაცია კოსმოსში.“
ბალტიის ფლოტის  20-ზე მეტი გემი, მათ შორის კორვეტები და სადესანტო ხომალდები, ჩართული იყო საზღვაო-საბრძოლო სწავლებაში, რომელიც საზღვაო ქვეითთა დესანტირებასაც მოიცავდა.
სადესანტო გემი „მიჩმანი ლერმონტოვი“ საზღვაო-სადესანტო სწავლებაზე. წყარო: დასავლეთის სამხედრო ოლქი
58-ე არმიის სადაზვერვო დანაყოფების 2 500-მა სამხედრომ რუსეთის სხვადასხვა პოლიგონზე წვრთნა დაიწყო. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ გავრცელებული ინფორაცია მიუთითებს, რომ დანაყოფები წარმოდგენილნი არიან შემდეგი შენაერთებიდან: 42-ე მექანიზებული დივიზია (შტაბ-ბინა ხანკალაში, ჩეჩნეთის რესპუბლიკა), მე-4 სამხედრო ბაზა (ოკუპირებული ცხინვალი და ჯავა, საქართველო), 136-ე მექანიზებული ბრიგადა (ბუიანაკსკი, დაღესტნის რესპუბლიკა), მე-19 მექანიზებული ბრიგადა (სპუტნიკი, ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანია) და მე-100 სადაზვერვო ბრიგადა (მოზდოკი, ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანია).
საქართველოს ერთ-ერთ ოკუპირებულ რეგიონში, აფხაზეთში არსებული რუსეთის საოკუპაციო ძალების სადაზვერვო დანაყოფებმა (რომლებიც ეკუთვნიან 49-ე არმიის მე-7 სამხედრო ბაზას) ჩაატარეს სამთო საბრძოლო სწავლება ჩრდილოეთ ოსეთის-ალანიის ტერიტორიაზე, რუსეთში. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ცნობით, „[სწავლებაში] განსაკუთრებული ყურადღება მიექცა ზღვის დონიდან 1,5-3 კმ. სიმაღლეზე შორ დისტანციაზე გადაადგილებას, უცნობ მარშრუტებზე.“ სწავლების ლეგენდა მტრის ზურგში მოქმედებას მოიცავდა.

War in Syria – The Russia-Iran-Assad coalition forces continued their successful offensive against the Turkish-backed Syrian rebels in the wider Idlib region, taking over additional territory. Russian air force participated in the offensive extensively during the week of 10-16 February 2020, through its intense bombing of the rebel-controlled areas.
War in Ukraine – Russian hybrid forces in Donbass region of Ukraine opened fire every day during the week of 10-16 February 2020. One Ukrainian soldier was wounded during the week.
The Pentagon “released a map showing areas of increased Russian and Chinese naval activities, as well as the locations of major undersea cables, around the world.”
Source: Defense Budget Overview, February 2020
Russia in Africa – First Russian armed forces officer reportedly died during the Libyan War. The information, if confirmed, would indicate that Russian activities against the UN-recognized Tripoli government in Libya involve not only the Wagner mercenaries, but also commissioned Russian armed forces troops.
Belgium’s F-16s intercepted Tu-134UBL training aircraft of the Russian Long Range Aviation Command over the Baltic Sea. The Belgian aircraft flew from a base in Šiauliai, Lithuania.
Russian media reported that Russian armed forces had created mobile anti-UAV units in January 2020. The new units guard military bases in the Southern Military District and Eastern Military District. In the future, such units will be established in the rest of the Russian military districts as well.
According to the Russian Defense Ministry, Russia is planning to station air defense forces in Kyrgyzstan.
General John Raymond, the head of the United States Space Force, confirmed that a pair of Russian spacecraft have come very close to a US spy satellite. “Last November the Russian government launched a satellite that subsequently released a second satellite. These satellites have been actively maneuvering near a US government satellite,” said General Raymond. According to him, such maneuvers could “create a dangerous situation in space.”
Over 20 ships of the Baltic Fleet, including corvettes and landing vessels, conducted a naval combat exercise, which included a naval infantry landing drill.
Midshipman Lermontov landing craft during the amphibious landing exercise. Source: Western Military District
2,500 recon troops from various units of the 58th Army (HQ in Vladikavkaz, Republic of North Ossetia-Alania) launched drills taking place on various Russian firing grounds. Russian Defense Ministry’s information indicates that the participating recon troops probably belong to: 42nd Mechanized Division (HQ in Khankala, Chechen Republic), 4th Military Base (occupied Tskhinvali and Java, Georgia), 136th Mechanized Brigade (Buynaksk, Republic of Dagestan), 19th Mechanized Brigade (Sputnik, Republic of North Ossetia-Alania) and 100th Recon Brigade (Mozdok, Republic of North Ossetia-Alania).
Recon troops of the Russian occupation forces in Abkhazia, Georgia (belong to the 7th Military Base of the 49th Army) conducted special mountain warfare drills in the Russian Federation region of North Ossetia-Alania. According to the Russian Defense Ministry, “special attention during the drills is given to conducting long marches along unfamiliar trails 1.5 to 3 kilometers over the sea level.” The drills’ legend involves operating in the rear of the enemy.