რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 27, 17-23 თებერვალი, 2020
ომი უკრაინაში - 18 თებერვალს რუსულმა ჰიბრიდულმა ძალებმა განახორციელეს შეტევა უკრაინელთა პოზიციებზე ლუგანსკის ოლქში. შეტევის მიზანს წარმოადგენდა დაბებთან ორიხოვე და ნოვოტოშკივსკოე არსებულ ფრონტზე უპირატესობის მოპოვება და დამატებითი ტერიტორიის დაკავება. ბრძოლა გაგრძელდა რამდენიმე საათის განმავლობაში და ფრონტის ხაზის ცვლილების გარეშე დასრულდა. დონბასის ფრონტზე, 17-23 თებერვლის კვირაში, სროლას ყოველდღიური ხასიათი ჰქონდა. შედეგად, დაიღუპა ერთი და დაიჭრა ცხრა უკრაინელი სამხედრო, რომელთაგან ყველა, სამის დაჭრილის გარდა, დაშავდა ორიხოვესთან მომხდარ შეტაკებაში.
ამჟამინდელი ფრონტის ხაზი დონბასში და 18 თებერვლის ბრძოლის ადგილმდებარეობა
ომი სირიაში - ასადის რეჟიმისა და პრო-ირანული ძალების სახმელეთო შეტევის მხარდასაჭერად, 17-23 თებერვლის კვირაში რუსეთის საჰაერო ძალებმა ყოველდღიური ინტენსიური საჰაერო იერიშები მიიტანეს იდლიბის რეგიონში მეამბოხეების კონტროლირებად ტერიტორიაზე. ამჯერადაც გავრცელდა ინფორმაცია, აღნიშნული იერიშებით მშვიდობიან მოსახლეობაში გამოწვეული მსხვერპლის შესახებ.  ჩრდილო-აღმოსავლეთ სირიაში, ახალი ინციდენტი მოხდა ამერიკელ და რუს სამხედროებს შორის, რომლის დროსაც, ქალაქ ქამიშლისთან,  ამერიკელთა სამხედრო მანქანამ გზიდან იძულებით გადაიყვანა რუსი სამხედროების მანქანა. გავრცელდა ინფორმაცია კიდევ ერთი ინციდენტის შესახებაც, სადაც ამერიკელმა სამხედროებმა რუსების გადაადგილება დაბლოკეს.
ბალტიის ფლოტის „სტერეგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტმა „სტოიკი“ და „როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775/III) სადესანტო ხომალდმა „კოროლიოვ“, ბორტზე საზღვაო ქვეითებით, დატოვეს კალინინგრადის ოლქში არსებული ბალტიისკის ბაზა და გაემართნენ ექსპედიციაში ატლანტის ოკეანეში.
კორვეტი „სტოიკი“. წყარო: Rossiyskaya Gazeta
პლესეცკის კოსმოდრომიდან გაშვებული რუსული Meridian-M ტიპის სამხედრო საკომუნიკაციო თანამგზავრი ორბიტაზე გავიდა.
ჩრდილოეთ კავკასიასა და საქართველოს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში განთავსებულმა 58-ე არმიის (შტაბ-ბინა ვლადიკავკაზში, ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანია) მექანიზებულმა დანაყოფებმა სწავლებათა სერიები ჩაატარეს. წვრთნებში მონაწილეობდა 1 700 სამხედრო, ასევე უპილოტო საფრენი აპარატები და შვეულმფრენები.
რუსეთ-ბელარუსის ერთობლივი სწავლება გაიმართა რუსეთში, ფსკოვის ოლქში. მასში ჩართულები იყვნენ სამხედროები რუსეთის 76-ე სადესანტო-მოიერიშე დივიზიიდან და ბელარუსის სპეციალური ოპერაციების ძალებიდან.
რუსეთის შორეულ აღმოსავლეთში, აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქის საარტილერიო და სარაკეტო დანაყოფებმა ჩაატარეს წვრთნა, რომელიც ოლქის მასშტაბით 13 პოლიგონზე მიმდინარეობდა. მასში ჩართული იყო 11 ათასი სამხედრო.
შავი ზღვის ფლოტის 22-ე საარმიო კორპუსის (შტაბ-ბინა სიმფეროპოლში, ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) სამხედროებმა საზღვაო-სადესანტო ოპერაციის სწავლება გამართეს. ასევე ყირიმში ჩატარდა წვრთნა, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს მე-7 სადესანტო-მოიერიშე (სამთო) დივიზიის (შტაბ-ბინა ნოვოროსიისკში, კრასნოდარის მხარე) საარტილერიო დანაყოფებმა.
სერბეთმა მიიღო Pantsir-S1 ტიპის საშუალო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების პირველი პარტია. სერბეთის პრეზიდენტმა აღნიშნული სისტემების შეძენის შესახებ 2019 წლის ოქტომბერში განაცხადა.

War in Ukraine – On 18 February 2020, Russian hybrid forces conducted an attack on the Ukrainian positions, attempting to advance on the portion of the frontline near towns Orikhove and Novotoshkivske in Luhansk Oblast, Ukraine. The resulting battle continued for several hours, ending in a stalemate. Shooting on the frontline in Donbass occurred every day of the week of 17-23 February 2020. One Ukrainian soldier was killed and nine were wounded during the week, all except three wounded – in the battle near Orikhove.
The current frontline in Donbass and the location of the battle on 18 February
War in Syria – Russian air force conducted numerous daily airstrikes against the rebel-held territory in the Idlib region during the week of 17-23 February 2020, in support of the land offensive by the Assad regime and other Iranian-backed forces. Civilian casualties have again been reported as a result of the Russian strikes. In the north-eastern Syria, a new incident occurred between the US and Russian troops, with an American military vehicle pushing a Russian one off the road near the city of Qamishli. Another incident with American troops blocking the movement of Russians was also reported.
The Baltic Fleet’s Steregushchiy / Project 20380 class corvette Stoikiy and Ropucha / Project 775/III landing ship Korolev, with units of naval infantry aboard, left their Baltiysk naval base in Kaliningrad Oblast to go on a long distance voyage in the Atlantic.
Corvette Stoikiy. Source: Rossiyskaya Gazeta
Russian Meridian-M military communication satellite was delivered to the orbit after a launch from the Plesetsk Cosmodrome.
Exercises
Mechanized units of the 58th Army (HQ in Vladikavkaz, Republic of North Ossetia-Alania), based in the Russian eastern North Caucasus and Georgia’s Russian-occupied Tskhinvali Region, conducted series of exercises. The drills involved 1,700 troops, as well as UAVs and military helicopters.
A joint Russia-Belarus exercise was held in Russia’s Pskov Oblast. Troops of the Russian 76th Air Assault Division (HQ in Pskov) and Belarusian Special Operations Forces participated.
Over 11,000 troops from the Eastern Military District’s artillery and missile units took part in the drills held on the district’s 13 firing grounds in various regions of Russia’s Far East.
Troops of the Black Sea Fleet’s 22nd Army Corps (HQ in Simferopol, occupied Crimea, Ukraine) conducted an amphibious landing exercise. Also in Crimea were held drills of the artillery units from the 7th Air Assault Division (Mountain) (HQ in Novorossiysk, Krasnodar Krai).
Serbia has received the first batch of Pantsir-S1 medium-range surface-to-air missile systems from Russia. Serbian President announced the purchase of these systems in October 2019.