• რუსეთის პრეზიდენტი უკრაინელების ისტორიის განსხვავებულ ინტერპრეტაციას აკეთებს.
• უკრაინის პრეზიდენტმა სიმბოლური გადაწყვეტილება მიიღო და 26 თებერვალი ყირიმისა და სევასტოპოლის ოკუპაციის წინააღმდეგობის დღედ გამოაცხადა.
• რუსეთის პრეზიდენტის თანაშემწის ვლადისლავ სურკოვის გადადგომის შემდეგ
კრემლის უკრაინულ პოლიტიკაში ცვლილებებს ელოდებიან.
• რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მხარდაჭერით იორდანიაში პრორუსული ეკლესიების წარმომადგენლების შეხვედრა გაიმართა.
• ყირგიზეთის პრეზიდენტის რუსეთში ვიზიტი ცენტრალურ აზიაში რუსეთის გავლენის
ზრდას შეუწყობს ხელს.
უკრაინელების ისტორია პუტინის ხედვით
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 21 თებერვალს რუსეთის სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო
„ТАСС“-ისთვის მიცემულ ინტერვიუში რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა განაცხადა, რომ რუსები და უკრაინელები ერთი ხალხია, რაც მტკიცდება იმით, რომ XIII საუკუნემდე ამ ორი ხალხის ენაში არ იყო განსხვავება, XV საუკუნემდე კი აღმოსავლეთ სლავები საკუთარ თავს რუსებად მოიხსენიებდნენ.
მოვლენა დეტალურად: ინტერვიუს დროს პუტინმა რამდენიმე საინტერესო მოსაზრება გამოთქვა უკრაინელების შესახებ:
• XI, XII, XIII საუკუნეებამდე ჩვენ არ გვქონდა განსხვავება ენაში და პოლონიზაციის
შედეგად, XVI საუკუნეში გაჩნდა პირველი ენობრივი განსხვავებები.
• უკრაინელებს ეძახდნენ იმ ადამიანებს, რომლებიც რუსეთის სახელმწიფოს საზღვრის პირას ცხოვრობდნენ. უკრაინელები იყვნენ ფსკოვში, ურალში, უკრაინელებს ეძახდნენ იმათაც, ვინც სამხრეთით ყირიმის ხანის შემოტევებს იგერიებდნენ. ირგვლივ სულ უკრაინელები იყვნენ.
• XIV-XV საუკუნეებამდე ადამიანები, რომლებიც რუსეთის, პოლონეთისა და რეჩ- პოსპოლიტას (პოლონეთ-ლიტვის თანამეგობრობა) ტერიტორიაზე ცხოვრობდნენ, რუსებად მოიხსენიებოდნენ.
• უკრაინული ფაქტორის გათამაშება პირველ მსოფლიო ომამდე ავსტრიულმა
სპეცსამსახურებმა დაიწყეს.
• არსებობს მხარეები, რომელთა ინტერესში უკრაინისა და რუსეთის გაყოფაა.
• უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქოსგან გამოყოფა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ერთიანობის დანგრევაა.
როგორ აფასებენ პუტინის ხედვას: ექსპერტთა ნაწილი მიიჩნევს, რომ პუტინის ხედვა ფსევდოისტორიული, პარანოიდალური და კონსპიროლოგიური წარმოდგენების ნაზავია, რომელსაც საერთო არ აქვს ისტორიულ ფაქტებთან. მათი აზრით, 2012 წლამდე რუსეთში ისტორიის საბჭოთა ხედვა იყო გავრცელებული, რომლის მიხედვითაც, უკრაინელები ცალკე ხალხი იყო, რომელიც რუსებთან გაერთიანდა. 2012 წლის შემდეგ კი კრემლი დაუბრუნდა ძველ იმპერიულ ხედვას, რომლის მიხედვითაც ველიკორუსები, მალორუსები და ბელორუსები ერთი რუსი ხალხის ნაწილია.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი პუტინისთვის: პუტინისთვის უკრაინა, როგორც სახელმწიფო, არ არსებობს. გავრცელებული მოსაზრებით, 2008 წელს პუტინმა აშშ-ის პრეზიდენტს ჯორჯ ბუშს უთხრა, რომ „უკრაინა სახელმწიფოც კი არ არის“. პუტინისთვის ისეთი უკრაინაა მისაღები, რომელიც ფორმალურად შეიძლება იყოს დამოუკიდებელი, მაგრამ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ უკრაინა რუსული სამყაროს ნაწილი იქნება. პუტინს სჯერა, რომ რუსები და უკრაინელები ერთი ხალხია და მათი განცალკევება დასავლეთის სტრატეგიის ნაწილია, რომელიც რუსეთის მეორეხარისხოვან სახელმწიფოდ გადაქცევას ისახავს მიზნად.
რუსეთმა აზოვის ზღვაში უკრაინელი მეთევზეები დააკავა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 16 თებერვალს რუსეთის მიერ ანექსირებული ყირიმის სასამართლომ აზოვის ზღვაში „უკანონო თევზაობისთვის“ დაკავებულ ოთხ უკრაინელ მეთევზეს 10-დღიანი პატიმრობა შეუფარდა.
მოვლენა დეტალურად: რუსეთის ფედერალური უშიშროების სამსახურის სასაზღვრო სამსახურის ცნობით, 15 თებერვალს ოთხი უკრაინელი ყირიმის სანაპიროსთან
„არალეგალური თევზაობის“ გამო დააკავეს. უკრაინული მხარის ცნობით, დაკავების დროს მეთევზეთა გემი ყირიმის სანაპიროდან 50 კილომეტრის მანძილზე იმყოფებოდა.
2018 წლის 25 ნოემბერს რუსეთის სასაზღვრო სამსახური 3 უკრაინულ გემს თავს დაესხა, ეკიპაჟის 24 წევრი კი დააპატიმრა. მოგვიანებით რუსეთმა დაზიანებული გემები უკრაინას დაუბრუნა, ეკიპაჟის წევრების განთავისუფლება კი 2019 წლის სექტემბერში მოხერხდა, როდესაც უკრაინამ და რუსეთმა პატიმრები გაცვალეს.
რუსეთ-უკრაინის 2003 წლის შეთანხმება სანაპირო ქვეყნებისთვის ქერჩის სრუტესა და აზოვის ზღვაში დაუბრკოლებელ გადაადგილებას ითვალისწინებს, მაგრამ 2014 წელს რუსეთის მიერ ყირიმის ნახევარკუნძულის ანექსიის შემდეგ უკრაინული გემებისთვის გადაადგილება უსაფრთხო აღარ არის.
რატომ დააკავეს მეთევზეები: 2014 წელს ყირიმის ანექსიის შემდეგ რუსეთი ცდილობს აზოვის ზღვა შიდა რუსულ ზღვად გადააქციოს. უკრაინის სამხედრო თუ სამოქალაქო გემების გადაადგილების შეზღუდვაც რუსული პოლიტიკის ნაწილია, რომელიც აზოვის ზღვაზე სრული კონტროლის დამყარებას ისახავს მიზნად.
აზოვის ზღვა წყარო wikipedia
უკრაინამ რუსული „ბოტების ფერმა“ გამოავლინა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 17 თებერვალს უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა განაცხადა, რომ უკრაინის ხუთ ქალაქში რუსეთის ონლაინსერვისების მიერ მხარდაჭერილი „ბოტების ფერმის“ ქსელის მოქმედება გამოავლინა.
მოვლენა დეტალურად: უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის ცნობით, სატელეკომუნიკაციო პლატფორმები სოციალურ მედიაში 8000 ყალბი ანგარიშისა და ჯგუფის შექმნისა და პოპულარიზაციისთვის იყო გამოყენებული. ანგარიშების შექმნის მიზანი იყო „უკრაინაში არსებული ვითარების შესახებ ყალბი ინფორმაციის გავრცელება, პროტესტის წახალისება, საზოგადოების დაშინება, კრიტიკული ინფრასტრუქტურის ობიექტებისათვის ნაღმის შეტყობინების გაგზავნა და მაღალი რანგის ოფიციალური პირების ანგარიშების ტროლინგი“. უსაფრთხოების სამსახურის ოპერაცია უკრაინის ხუთ ქალაქში ჩატარდა, მათ შორის, კიევსა და ხარკოვში.
ყალბი ანგარიშები ინტერნეტში რუსული ონლაინსერვისების საშუალებით იყო დარეგისტრირებული. სქემის მოქმედებაში ორი „უკანონოდ შექმნილი“ მობილური
ოპერატორიც იყო ჩართული, რომლებიც უკრაინაში სეპარატისტების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან ოპერირებდნენ. უსაფრთხოების სამსახურმა ხუთ ქალაქში აღმოაჩინა კომპიუტერული მოწყობილობა და მასთან დაკავშირებული აპარატურა, ასევე უკრაინული მობილური ოპერატორების 22 ათასზე მეტი სიმბარათი.
ამ ეტაპზე ჯერ არ არის დადასტურებული რუსეთის სპეცსამსახურების ჩართულობა „ბოტების ფერმის“ ორგანიზებაში.
უკრაინა რუსეთის კიბერთავდასხმების სამიზნე ადრეც გამხდარა. 2015 წელს ქვეყნის ენერგოსისტემაზე განხორციელებული თავდასხმის შედეგად, 230 ათასი ადამიანი ელექტროენერგიის გარეშე დარჩა. 2016 წელს კომპიუტერულმა ვირუსმა კიევში ელექტროენერგიის მომარაგება შეაფერხა. 2017 წელს სამიზნე სახელმწიფო, საფინანსო და ენერგეტიკული ორგანიზაციები გახდნენ.
სხვა სამიზნეები: 2020 წლის 20 თებერვალს რუსეთი 2000-ზე მეტ სახელმწიფო, კერძო და მედია ვებგვერდზე, ასევე ორ კერძო სატელევიზიო სადგურზე განხორციელებულ კიბერთავდასხმაში საქართველომაც დაადანაშაულა. 2019 წლის 28 ოქტომბერს განხორციელებული კიბერთავდასხმის ორგანიზატორად და განმხორციელებლად რუსეთის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის მთავარი სამმართველო დასახელდა. 28 ოქტომბრის კიბერთავდასხმაში რუსეთი აშშ-მ და დიდმა ბრიტანეთმაც დაადანაშაულეს, რომლებიც კიბერთავდასხმის გამოძიებაშიც მონაწილეობდნენ. აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მთავარ დამნაშავედ კონკრეტული სამხედრო დანაყოფი - N74455 დაასახელა. რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ანდრეი რუდენკომ, რომელიც ამავე დროს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორიც არის, რუსეთის ჩარევის ფაქტი უარყო.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ბოლო წლებში კიბერთავდასხმები რუსეთის საგარეო პოლიტიკის ინსტრუმენტად ჩამოყალიბდა და კრემლის ჰიბრიდული ომის ტაქტიკის ნაწილი გახდა. დასავლეთის ქვეყნების გარდა, რუსეთის განსაკუთრებულ სამიზნედ პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთისადმი არამეგობრულად განწყობილი უკრაინა და საქართველოც იქცა. კრემლის მიზანი უკრაინისა და საქართველოს შიდა პოლიტიკაზე გავლენის მოხდენაა. ბოლო წლებში განხორციელებული კიბერთავდასხმები ადასტურებს, პირველი, უკრაინა და საქართველო მოწყვლადები არიან მსგავსი კიბერთავდასხმების მიმართ, რამაც შესაძლოა ამ ქვეყნების სასიცოცხლო ინფრასტრუქტურაც გამოიყვანოს მწყობრიდან, მეორე, საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერის გარეშე ამ ქვეყნების კიბერუსაფრთხოება ვერ გაუმჯობესდება.
26 თებერვალი ყირიმისა და სევასტოპოლის ოკუპაციის წინააღმდეგობის დღედ გამოცხადდა
მთავარი მოვლენა: უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის გადაწყვეტილებით 26 თებერვალი ყირიმისა და სევასტოპოლის ოკუპაციის წინააღმდეგობის დღედ გამოცხადდა.
მოვლენა დეტალურად: რუსეთმა ყირიმის ანექსია 2014 წლის მარტში განახორციელა, როდესაც ნახევარკუნძულზე ჯერ სამხედროები გააგზავნა, შემდეგ კი, არალეგიტიმური რეფერენდუმის საფუძველზე, რეგიონის ანექსია მოახდინა.
26 თებერვალი ყირიმისა და სევასტოპოლის ოკუპაციის წინააღმდეგობის დღედ გამოცხადდა, რადგან ამ დღეს, 2014 წელს, ყირიმის დედაქალაქ სიმფეროპოლში რუსეთის ინტერვენციის წინააღმდეგ უკრაინელების უდიდესი საპროტესტო აქცია გაიმართა. კრემლის შეფასებით, ზელენსკის გადაწყვეტილება „ყირიმში არსებულ რეალურ ვითარებას არ შეესაბამება“.
ზელენსკის გადაწყვეტილებამდე ერთი დღით ადრე, 25 თებერვალს, აშშ-მ რუსეთს, ყირიმის ანექსიისა და უკრაინის აღმოსავლეთში სეპარატისტების მხარდაჭერის გამო, სანქციები ერთი წლით გაუხანგრძლივა. სანქციები პირველად 2014 წლის 6 მარტს დაწესდა. 27 თებერვალს ყირიმის საკითხში უკრაინას ღიად დაუჭირა მხარი აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მაიკ პომპეომაც.
რატომ მიიღეს მსგავსი გადაწყვეტილება: უკრაინის პრეზიდენტის გადაწყვეტილებას სიმბოლური დატვირთვა აქვს და მიზნად ისახავს რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიის  საკითხმა შიდა და საერთაშორისო დღის წესრიგში აქტუალობა შეინარჩუნოს.
სურკოვი გადადგა - რა შეიცვლება უკრაინის მიმართულებით
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 18 თებერვალს, ხანგრძლივი გაურკვევლობის შემდეგ, რუსეთის პრეზიდენტის თანაშემწემ ვლადისლავ სურკოვმა თანამდებობა ოფიციალურად დატოვა.
მოვლენა დეტალურად: სურკოვის გადადგომის შესახებ ხმები ბოლო წლებში არაერთხელ გავრცელდა. 2020 წლის 21 იანვარს ახალი მთავრობის ფორმირების შემდეგ სურკოვის გადადგომის შესახებ არაოფიციალურად განაცხადეს, თუმცა გადადგომა მხოლოდ 18 თებერვალს დადასტურდა.
სურკოვი უკრაინის აღმოსავლეთში მოქმედი სეპარატისტების კურატორი და კონფლიქტის მოგვარებასთან დაკავშირებულ მოლაპარაკებებში რუსეთის მთავარი წარმომადგენელი იყო. სურკოვის პასუხისმგებლობის სფეროში პოსტსაბჭოთა სივრცე, მათ შორის, აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონიც, შედიოდა. იგი 2013 წლიდან პრეზიდენტის თანაშემწე იყო.
რა შეიცვლება სურკოვის წასვლით: სურკოვის მიერ კრემლის დატოვების მთავარ მიზეზად უკრაინის მიმართულებით რუსეთის პოლიტიკის ცვლილება სახელდება. სურკოვი უკრაინასთან მიმართებაში ხისტი პოლიტიკის მომხრე იყო, რაც დასავლეთთან რუსეთის ურთიერთობების გაუარესებას უწყობდა ხელს. სურკოვს უკრაინის მიმართულებით პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის ახალი მოადგილე დიმიტრი კოზაკი ჩაანაცვლებს, რომელსაც კარგი საქმიანი ურთიერთობები აქვს უკრაინის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ახალ უფროს ანდრეი იერმაკთან. უკრაინის საქმეებიდან სურკოვის ჩამოშორებით კრემლი დასავლეთის მხრიდან უკრაინის გამო ზეწოლის შემცირებას იმედოვნებს.
ამანის შეხვედრა და უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალია
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 26 თებერვალს იორდანიის დედაქალაქ ამანში რუსეთის პატრიარქ კირილისა და რამდენიმე მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენლის
მონაწილეობით შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალია ერთ- ერთი მთავარი საკითხი იყო.
ამანის შეხვედრა. წყარო: უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქოს ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტი
მოვლენა დეტალურად: ამანის შეხვედრაში რამდენიმე მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენელი მონაწილეობდა, მათ შორის: რუსეთის პატრიარქი კირილი, იერუსალიმის პატრიარქი თეოფილე III, სერბეთის პატრიარქი ირინეოსი, ჩეხეთის მიწებისა და სლოვაკეთის მიტროპოლიტი როსტისლავი და რუმინეთისა და პოლონეთის მართლმადიდებელი ეკლესიების წარმომადგენლები. სერბეთისა და ჩეხეთის ეკლესიები რუსული ეკლესიის სატელიტებად მოიაზრებიან. შეხვედრაში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მოსკოვის საპატრიარქოს მიტროპოლიტი ონოფრიც მონაწილეობდა.
ფორმალურად შეხვედრის ინიციატორი იერუსალიმის პატრიარქი იყო, თუმცა მიიჩნევა, რომ შეხვედრის ორგანიზება რუსეთის პატრიარქის სურვილი იყო. თეოფილე III რუსეთისადმი სიმპათიით არის განწყობილი. 2019 წლის ნოემბერში იგი მოსკოვში იმყოფებოდა, რუსეთის პრეზიდენტს შეხვდა და მისგან მართლმადიდებელი ხალხების ერთობის საერთაშორისო ფონდის პრემიაც მიიღო. ამანის შეხვედრის ინიციატივაც ამ ვიზიტის ფარგლებში გაჟღერდა.
შეხვედრაში მონაწილეობაზე უარი თქვა მართლმადიდებელი ეკლესიების უმრავლესობამ, მათ შორის საქართველოს მართლმადიდებელმა ეკლესიამ.
რატომ გაიმართა ამანის შეხვედრა: ამანის შეხვედრა ერთმნიშვნელოვნად რუსული ეკლესიის პროექტად მიიჩნევა, რომლის მიზანიც უკრაინის ავტოკეფალიის საკითხზე მხარდამჭერების
მობილიზება და კონსტანტინოპოლის პატრიარქის გავლენის შემცირებაა, რომელმაც უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიის აღიარებით, რუსულ ეკლესიას და ზოგადად რუსულ პოლიტიკას სერიოზული დარტყმა მიაყენა.
რაზე შეთანხმდნენ: ამანის შეხვედრაზე რამდენიმე საკითხზე შეთანხმდნენ, რომელთა მნიშვნელოვანი ნაწილი უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიას უკავშირდება:
• ეკლესიებისათვის ავტოკეფალიის მინიჭება კონსენსუსის საფუძველზე უნდა მოხდეს.
• უკრაინაში არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით საჭიროა მართლმადიდებელთა საერთო დიალოგი.
• წლის ბოლომდე კიდევ ერთი შეხვედრა უნდა ჩატარდეს.
რა გავლენას მოახდენს შეხვედრა მართლმადიდებელ სამყაროზე: რუსეთის სურვილის საწინააღმდეგოდ, ამანის შეხვედრის გადაწყვეტილებებს ვერ  ექნება  გავლენა მართლმადიდებელ სამყაროში, რადგან მასში არ მონაწილეობდა მართლმადიდებელი ეკლესიების უმრავლესობა.
ყირგიზეთისა და რუსეთის მეგობრობა ძლიერდება
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 27-28 თებერვალს ყირგიზეთის პრეზიდენტი სოორონბაი ჟეენბეკოვი ოფიციალური ვიზიტით რუსეთს ესტუმრა. ვიზიტის ფარგლებში ოფიციალურად დაიწყო ყირგიზეთის წელი რუსეთში და რუსეთის წელი ყირგიზეთში.
მოვლენა დეტალურად: 2020 წლის განმავლობაში ორივე ქვეყანაში არაერთი ღონისძიება გაიმართება, რომელიც კულტურული, საგანმანათლებლო და ეკონომიკური კავშირების გაღრმავებისკენ  იქნება  მიმართული.  აღნიშნული  ინიციატივა  რუსეთის  პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს ეკუთვნის, რომელიც ბიშკეკს 2019 წლის მარტში ეწვია.
2017 წელს პრეზიდენტად არჩევის შემდეგ ჟეენბეკოვმა რუსეთთან ურთიერთობის გაღრმავებისთვის ბევრი გააკეთა და სამართლიანად ითვლება რეგიონში ერთ-ერთ ყველაზე პრორუს პოლიტიკოსად. მისი მმართველობის პერიოდში  გაფართოვდა  ეკონომიკური  კავშირები რუსეთთან, ყირგიზეთის ენერგოსექტორში გააქტიურდა რუსული ენერგოგიგანტი
„გაზპრომი“. კიდევ უფრო გაძლიერდა რუსეთის სამხედრო  გავლენა.  მოსკოვში  ვიზიტამდე  ორი კვირით ადრე ყირგიზეთში, კანტის საჰაერო ბაზაზე, ასაფრენი ბილიკების  რეაბილიტაციისა და საჰაერო-თავდაცვითი სისტემების განვითარების შესახებ განაცხადეს. გასული წლის მარტში მხარეებმა სამხედრო თანამშრომლობის ახალ შეთანხმებასაც მოაწერეს ხელი, რომელიც გაერთიანებული რუსული სამხედრო  ბაზისთვის  დამატებით  60  ჰექტარი მიწის გადაცემას ითვალისწინებს. ჟეენბეკოვმა უარი თქვა ანბანის შეცვლაზე და ყაზახეთისგან განსხვავებით, ყირგიზეთი კირილიცას გამოყენებას განაგრძობს, რაც მის პრორუსულ განწყობებზე მეტყველებს.
რატომ არის ეს შეხვედრა მნიშვნელოვანი რუსეთისთვის: რუსეთი ცენტრალურ აზიას საკუთარი გავლენის სფეროდ განიხილავს და პოლიტიკურ, ეკონომიკურ თუ სამხედრო სფეროში გარე ძალების გააქტიურებას საკუთარი რეგიონული ინტერესების საფრთხედ მიიჩნევს. კრემლი ეჭვის თვალით უყურებს ცენტრალური აზიის რეგიონში სამი მთავარი კონკურენტის: აშშ-ის, ევროკავშირისა და ჩინეთის გააქტიურებას:
• ევროკავშირი ცდილობს თანამშრომლობის პროგრამა, რომელიც რუსეთის ინტერესების გაუთვალისწინებლად შემუშავდა, ცენტრალურ აზიაშიც გაავრცელოს.
• აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მაიკ პომპეომ მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე
რუსეთის აგრესიული ქმედებებისგან დაცვა არა მარტო მოკავშირე უკრაინასა და საქართველოს, არამედ ცენტრალური აზიის ქვეყნებსაც დაჰპირდა. პომპეო  3 თებერვალს უზბეკეთში ცენტრალური აზიის საგარეო საქმეთა  მინისტრების შეხვედრაშიც მონაწილეობდა, სადაც რეგიონში ვაშინგტონის ახალი სტრატეგია წარადგინა.
• ჩინეთი პოლიტიკურად არა, მაგრამ ეკონომიკური კუთხით რეგიონის ქვეყნების მთავარ
დონორად ყალიბდება. ყირგიზეთში მიმდინარე პროექტებიც ჩინური კომპანიებისა და ინვესტიციების მონაწილეობით მიმდინარეობს.
ზემოჩამოთვლილის გათვალისწინებით, ყირგიზული მიმართულებით მოსკოვის გააქტიურებაც რეგიონის ერთ-ერთ პრორუსულ ქვეყანაში გავლენის გაძლიერებას და კონკურენტების გავლენის ზრდის პრევენციას ისახავს მიზნად.
რატომ არის ეს შეხვედრა მნიშვნელოვანი ყირგიზეთისთვის: ყირგიზეთი, რომელიც რეგიონის ერთ-ერთი ყველაზე სუსტი სახელმწიფოა, რუსეთთან მოკავშირეობის გაძლიერებით უსაფრთხოების გარემოს გაუმჯობესებასა და ეკონომიკური სარგებელის მიღებას იმედოვნებს. ასევე, შიდა პოლიტიკური კუთხით, ჟეენბეკოვს იმედი აქვს, რომ ოქტომბრისთვის დაგეგმილ საპარლამენტო არჩევნებში რუსეთის მხარდაჭერა მის პოლიტიკურ წარმატებასაც შეუწყობს ხელს.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 3
• Russia, detaining Ukrainian fishermen, is trying to turn the Sea of Azov into an inland Russian sea.
• Ukraine spotted another Russian cyber-attack.
• The President of Ukraine declared February 26 as the Day of Resistance to the Occupation of Crimea and Sevastopol.
• Following the resignation of the Assistant to the Russian President, Vladislav Surkov, changes are anticipated in the Kremlin’s policy towards Ukraine.
• A meeting between representatives of pro-Russian churches was held in Jordan with the support of the Russian Orthodox Church.
• The Kyrgyz President's visit to Russia will increase Russia's influence in Central Asia.
The History of Ukraine - Putin’s Vision
Main Event:  In an interview with the Russian state news agency TASS on February 21, 2020, the Russian President, Vladimir Putin, said that Russians and Ukrainians are one and the same people which is proven with the facts that there was no difference in their languages until the XIII century and the Eastern Slavs called themselves Russians until the XV century.
Event in Details: During the interview, Putin made several interesting remarks regarding the Ukrainian people:
• We had no difference in our languages until the XI, XII, XIII centuries. The first language differences appeared around the XVI century as a result of Polonization.
• Ukrainians were the people who lived on the frontiers of the Russian state. They were in Pskov, in the Urals, Ukrainians were the people who defended the southern frontiers from attacks by the Crimean khan. Ukrainians were everywhere.
• Before the XIV-XV centuries, those people who lived on the territory of Russia, Poland and the Rzeczpospolita (the Polish-Lithuanian Commonwealth) were called Russians.
• The Ukrainian factor was specifically played out on the eve of World War I by the Austrian special services.
• Some forces are interested that Ukraine separated from Russia.
• Separation of the Ukrainian Orthodox Church from the Moscow Patriarchate will destroy the unity of the Russian Orthodox Church.
How Putin’s Vision is Assessed:  Some experts believe that Putin's vision is a mixture of pseudo-historical, paranoid and conspiracy theories that has nothing to do with the real history. They consider that the Soviet vision of history was prevalent in Russia until 2012. According to this vision, Ukrainians were separate people united with Russians. After 2012, the Kremlin returned to the old imperial vision according to which the Velikorusians, Malorusians and Belarusians are part of one Russian people.
Why is the Event Important for Putin:  For Putin, Ukraine as a state does not exist. It is widely believed that in 2008, Putin told the US President, George W. Bush, that "Ukraine is not even a state." For Putin, Ukraine is acceptable only formally independent and part of the Russian world. Putin believes that Russians and Ukrainians are one people and that their separation is part of the Western strategy aimed at turning Russia into a secondary state.
Russia Detained Ukrainian Fishermen in the Sea of Azov
Main Event:  On February 16 2020, a Russia-administered court in the annexed Crimea sentenced four Ukrainian fishermen to ten days of imprisonment for "illegal fishing" in the Sea of Azov.
Event in Details:  According to the Border Guard Service of the Russian Federal Security Service, four Ukrainians were detained on February 15 for "illegal fishing" off the coast of Crimea. According to the Ukrainian side, at the time of the detention the fishing boat was 50 kilometers off the coast of Crimea.
The Russian Border Guard Service attacked and seized three Ukrainian ships on November 25, 2018, arresting 24 crew members. Later, Russia returned the damaged ships to Ukraine and released the crew members when Ukraine and Russia swapped prisoners in September 2019.
The treaty of 2003 between Russia and Ukraine stipulates the unimpeded navigation in the Kerch Strait and the Sea of ​​Azov for the coastal states. However, after the Russian annexation of the Crimean peninsula in 2014, navigation for Ukrainian ships is no longer safe.
Why the Fishermen Were Detained:  After the annexation of Crimea in 2014, Russia is trying to turn the Sea of Azov into an inland Russian sea. Restricting the navigation of Ukrainian military or civilian ships is also part of Russian policy aimed at establishing full control over the Sea of Azov.
The Sea of Azov. Source:  Wikipedia
Ukraine Spotted Russian “Bot Farms”
Main Event:  On February 17 2020, the Security Service of Ukraine (SSU) disrupted the activity of a network of "bot farms" in five cities of Ukraine.  The technical equipment used by the operators of these “bot farms” was supported by Russian online services.
Event in Details:  According to the Security Service of Ukraine (SSU), telecommunication platforms were used to create and popularize 8,000 fake accounts and groups on social media. The purpose of the fake accounts was to "spread false information about the situation in Ukraine, instigate street protests, intimidate the public, dispatch fake bomb threats to critical infrastructure facilities and attack the online accounts of top Ukrainian politicians with disinformation. The SSU conducted disruptive operations in five Ukrainian cities, including Kyiv and Kharkov.
The internet registration of these accounts was made via Russian online services. The scheme involved two "unlawfully established" telecommunications companies operating out of the separatist-controlled territories of Ukraine. The SSU uncovered computer equipment and related hardware as well as more than 22,000 SIM cards of Ukrainian mobile operators in five cities of Ukraine.
The involvement of the Russian Special Services in organizing the "bot farm" has not yet been confirmed.
Ukraine has been a target of Russian cyber-attacks before. An attack on the country's energy system in 2015 left 230 thousand people without electricity. A computer virus disrupted power supply in Kyiv in 2016. Targets for cyberattacks became state, financial and energy organizations in 2017.
Other Targets:  On February 20, 2020, Georgia also accused Russia of carrying out cyber-attacks against more than 2,000 state-owned, private and media websites as well as two private TV stations. The Main Directorate of the General Staff of the Armed Forces of the Russian Federation was named as the organizer and implementer of the cyber-attack of October 28, 2019. The United States and Britain, involved in the investigation of October 28 cyber-attack, have also accused Russia of the attack. The US Secretary of State named a specific military unit - N74455 - as the main culprit. The Deputy Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Andrey Rudenko, who oversees the directions of Abkhazia and the Tskhinvali region, has denied Russia’s involvement.
Why the Event is Important:  In recent years, cyber-attacks have become an instrument of Russia’s foreign policy and have become part of the Kremlin's hybrid war tactics. In addition to Western countries, Ukraine and Georgia which appear much less “friendly” towards Moscow in the post-Soviet space, have become Russia's special targets. The Kremlin aims at influencing the domestic policies of Ukraine and Georgia. Recent cyber-attacks have confirmed that Ukraine and Georgia are vulnerable to similar cyber-attacks which may derail the vital infrastructure of these countries. Their cyber security will not develop without support from international partners.
The President of Ukraine declared February 26 as the Day of Resistance to the Occupation of Crimea and Sevastopol
Main Event:  The President of Ukraine, Volodymyr Zelensky, declared February 26 as the Day of Resistance to the Occupation of Crimea and Sevastopol.
Event in Details:  Russia annexed Crimea in March 2014. It first dispatched troops to the peninsula and then annexed the region following an illegitimate referendum.
February 26 was declared as the Day of Resistance against the Occupation of Crimea and Sevastopol. On this day in 2014, Ukrainians held the largest protest rally against the Russian intervention in Simferopol, the capital of Crimea. According to the Kremlin, Zelensky's decision "does not correspond to the real situation in Crimea."
A day before the declaration on February 25, the United States extended sanctions on Russia by a year. The sanctions were first imposed on March 6, 2014 in response to Russia’s annexation of Crimea and support for separatists in eastern Ukraine. On February 27, the US Secretary of State, Mike Pompeo, reiterated the  unbending support of the US for Ukraine.
Why was the Decision Made:  The decision of the President of Ukraine has a symbolic significance and is aimed at keeping the issue (annexation of Crimea by Russia) as a key topic on the domestic and international agenda.
Surkov Resigned – What Will Change in the Direction of Ukraine
Main Event:  After a long period of uncertainty, Vladislav Surkov, the Russian Presidential Aide, resigned on February 18, 2020.
Event in Details:  Rumors about Surkov's resignation have circulated several times in recent years. Surkov's resignation was unofficially announced after the formation of a new government on January 21, 2020; however, it was only confirmed on February 18.
Surkov was supervising separatist activities in eastern Ukraine and was Russia's main representative in the peace talks to settle the ongoing conflict in the region. Surkov's area of responsibility covered the post-Soviet space, including Abkhazia and the Tskhinvali region. He has been the Presidential Aide since 2013.
What Will Change following Surkov’s Resignation:  As believed, the main reason for Surkov’s resignation from the Kremlin is the change of Russia's policy towards Ukraine. Surkov advocated a tough policy toward Ukraine which has worsened Russia's relations with the West. Surkov will be replaced by Dmitry Kozak, the new Deputy Head of the Presidential Administration, who has good business relations with the new Head of the Presidential Administration of Ukraine, Andriy Yermak. With the replacement of Surkov, who has been promoting Russia's anti-Ukrainian policy, the Kremlin hopes to reduce pressure from the West.
The Amman Meeting and the Autocephaly of the Ukrainian Church
Main Event:  Amman, the capital of Jordan, hosted a meeting between the Russian Patriarch Kirill and representatives of several Orthodox Churches on February 26, 2020. The autocephaly of the Ukrainian Church was one of the main topics at the meeting.
The Amman Meeting. Source:  The Information and Educational Department of the Ukrainian Orthodox Church (Moscow Patriarchate).
Event in Details:  Representatives of several Orthodox Churches attended the meeting in Amman, including Patriarch Kirill of Moscow, Patriarch Theophilos III of Jerusalem, Patriarch Irinej of Serbia, Metropolitan Rostislav of the Czech Lands and Slovakia, and representatives of the Romanian and Polish Orthodox Churches. The Churches of Serbia and the Czech Republic are considered satellites of the Russian Church. Metropolitan Onufriy of the Ukrainian Orthodox Church (Moscow Patriarchate) also participated in the meeting.
Formally, the meeting was initiated by the Patriarch of Jerusalem; however, it is believed that the Russian Patriarch was interested in holding the meeting. Theophilus III is sympathetic to Russia. In November 2019, he met with the President of Russia in Moscow from whom he received the International Foundation for the Unity of Orthodox Christian Nations award. The initiative of the Amman meeting was also voiced during this visit.
Most of the Orthodox Churches, including the Georgian Orthodox Church, refused to participate in the meeting.
Why the Amman Meeting was Held:  The Amman meeting is unequivocally considered a project of the Russian Church aimed at mobilizing supporters against the autocephaly of the Ukrainian Church and reducing the influence of the Patriarch of Constantinople who, by recognizing the autocephaly of the Ukrainian Church, dealt a serious blow to the Russian Church and Russian politics in general.
Agreements Reached on:  Several issues were agreed at the Amman meeting, a significant part of which are related to the autocephaly of the Ukrainian Church:
• Granting autocephaly for churches must be a result of a consensus.
• A common dialogue is needed between the Orthodox to discuss the situation in Ukraine.
• Another meeting to be held by the end of the year.
The Meeting Impact on the Orthodox World:  Despite Russia's will, the decisions of the Amman meeting cannot impact the Orthodox world as the majority of the Orthodox Churches did not participate.
Kyrgyz-Russian Friendship is Strengthening
Main Event:  On February 27-28, 2020, the President of Kyrgyzstan, Sooronbay Zheenbekov, paid an official visit to Russia. As part of the visit, the Year of Kyrgyzstan in Russia and the Year of Russia in Kyrgyzstan officially started.
Event in Details:  Throughout 2020, several events will be held in both countries to deepen cultural, educational and economic ties. The initiative belongs to the Russian President, Vladimir Putin, who visited Bishkek in March 2019.
Since being elected president in 2017, Zheenbekov has done much to deepen relations with Russia and is rightly considered one of the most pro-Russian politicians in the region. During his rule, economic ties with Russia expanded and the Russian energy giant Gazprom enhanced its operation in the energy sector of Kyrgyzstan. Russia's military influence was further strengthened. As announced two weeks before his visit to Moscow, Russia plans to renovate runways and upgrade air defense systems at the Kant airbase in Kyrgyzstan. In March last year, the parties also signed a new military cooperation agreement which envisages the transfer of an additional 60 hectares of land to a joint military base of the Russian Federation. Zheenbekov refused to change the alphabet and unlike Kazakhstan, Kyrgyzstan continues to use Cyrillic which indicates the pro-Russian sentiments.
Why the Meeting is Important for Russia:  Russia considers Central Asia its sphere of influence and deems the promotion of external forces in the political, economic or military fields as a threat to its regional interests. The Kremlin is skeptical of the rise of three major rivals in the Central Asian region:  the United States, the European Union and China:
• The EU is trying to introduce a cooperation program into Central Asia, disregarding Russia’s interests.
• At the Munich Security Conference, the US Secretary of State, Mike Pompeo, promised allied Ukraine and Georgia, as well as Central Asian countries, to help them defend themselves from the Russian aggression. Pompeo also attended the ministerial meeting in the C5+1 (Central Asia – USA) format in Uzbekistan on February 3 where he introduced a new US strategy.
• China is emerging as a major economic donor to the region states. Chinese companies and investments are involved in ongoing projects in Kyrgyzstan.
Given the above, Moscow's policy for the direction of Kyrgyzstan is also aimed at strengthening its influence in one of the pro-Russian countries in the region and preventing the growing influence of rivals.
Why the Meeting is Important for Kyrgyzstan:  Kyrgyzstan, one of the weakest countries in the region, hopes to improve its security environment and reap economic benefits by strengthening its alliance with Russia. Additionally, from the domestic prospective, Zheenbekov hopes that Russia's support for the October parliamentary elections will contribute to his political success.