რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 32, 23-29 მარტი, 2020
ომი უკრაინაში - 23-29 მარტის კვირაში, უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე, სროლას ყოველდღიური ხასიათი ჰქონდა. კვირის განმავლობაში, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიჭრა ოთხი უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
ბრიტანეთის სამეფო საზღვაო ძალების ცხრა გემი, მათ შორის ოთხი ფრეგატი, და ასევე საზღვაო ძალების შვეულმფრენები, „ჩრდილავდნენ“ რუსულ სამხედრო მცურავ საშუალებებს, რომლებიც მარტის თვეში საკმაო ხანს იმყოფებოდნენ ლა-მანშის სრუტეში. რუსული დაჯგუფება შედგებოდა „სტერეგუშჩის“ კლასის სამი კორვეტისგან, „როპუჩას“ კლასის ორი სადესანტო გემისგან და „ადმირალ გრიგოროვიჩის“ კლასის ორი ფრეგატისგან, რომლებსაც თან ახლდათ საბუქსირე და დამხმარე გემები.“
ბრიტანული სანაპირო-საპატრულო ხომალდი Tyne მიყვება რუსულ კორვეტ „სტერეგუშჩის“ ლა-მანშის სრუტეში. წყარო: სამეფო საზღვაო ძალები, The Guardian-დან.
ბელგიის საჰაერო ძალების გამანადგურებლებმა, 26 მარტს, გზა გადაუჭრეს რუსულ An-26 ტიპის სამხედრო-სატრანსპორტო თვითმფრინავს ბალტიის ზღვის თავზე. ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის (ნატო) განცხადებით, რუსული საფრენი აპარატი საერთაშორისო ნორმების დარღვევით მოქმედებდა.
იაპონიის F-2 ტიპის გამანადგურებლები დაყვებოდნენ ორ რუსულ Tu-95MS ტიპის სტრატეგიულ ბომბდამშენებს, რომლებიც იაპონიის ზღვის თავზე დაფრინავდნენ.
საინფორმაციო კომპანია Jane’s-ის ცნობით, „რუსეთმა დაიწყო უპილოტო საფრენი აპარატების (უსა) მხარდაჭერით გამიზვნა აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქის დანაყოფებში, რომლებიც აღჭურვილია საბჭოთა წარმოების 2S5 „გიაცინტის“ ტიპის 152 მმ-იანი თვითმავალი ჰაუბიცებით, შორ მანძილზე სიზუსტის გასაზრდელად.“ ზემოხსენებულ ამოცანაში გამოიყენება Orlan-10 ტიპის უსა-ები.
ბალტიის ფლოტის მე-11 საარმიო კორპუსის (შტაბ-ბინა კალინინგრადში) 244-ე საარტილერიო ბრიგადის (კალინინგრადი) რეაქტიული ბატალიონი „გრადის“ ტიპის ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემიდან (ზცრს) გადაიარაღდა „სმერჩის“ ტიპის ზცრს-ზე.
წყნარი ოკეანის ფლოტმა დაიწყო სწავლებათა სერიები იაპონიისა და ოხოტის ზღვებში, რომლებიც მოიცავს 15 საბრძოლო გემს, 12 მხარდამჭერ მცურავ საშუალებასა და 20-მდე საფრენ აპარატს. სწავლებებშია ჩართულია შემდეგი გემები: წყნარი ოკეანის ფლოტის ფლაგმანი, „სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტ“) სარაკეტო კრეისერი „ვარიაგ“, „სოვრემენნის“ კლასის (პროექტი 956 „სარიჩ“) სარაკეტო ნაღმოსანი „ბისტრიი“, „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანები - „ადმირალ ტრიბუტს“ და „ადმირალ ვინოგრადოვ“, „გრიშა III” კლასის (პროექტი 1124M) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო კორვეტები „მეტელ“, „სოვეცკაია გავან“, MPK-82, “MPK-107” და „უსტ-ილიმსკ”, „გრიშა I” კლასის (პროექტი 1124) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო კორვეტი “ხოლმსკ“, „ნანუჩკა III” კლასის (პროექტი 12341 „ოვოდ-1“) კორვეტები - „ინეი“, „მოროზ“, „რაზლივ“ და „სმერჩ“, ასევე „როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემი „ადმირალ ნეველსკოი“. სწავლებაში ჩართული გემები წყნარი ოკეანის ფლოტის ყველა ძირითადი ბაზიდან არიან წარმოდგენილნი.
რუსეთის 58-ე არმიის (შტაბ-ბინა ვლადიკავკაზში, ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა-ალანია), მექანიზებული ბრიგადის ზომის მქონე მე-4 საოკუპაციო ბაზის (ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონი, საქართველო)  საარტილერიო დანაყოფები სწავლებაში ჩაერთვნენ. წვრთნაში მონაწილეობდა დაახლოებით 1000-მდე რუსი სამხედრო და ცხინვალის მარიონეტული რეჟიმის შეიარაღებული დაჯგუფებები.
რუსული საარტილერიო დანაყოფები სწავლებაზე ცხინვალის რეგიონში. წყარო: სამხრეთის სამხედრო ოლქი
საქართველოს კიდევ ერთ ოკუპირებულ რეგიონში, აფხაზეთში,  რუსეთის საოკუპაციო ძალების საარტილერიო დანაყოფებმა ჩაატარეს სწავლება, რომელშიც მონაწილეობდა 500-მდე სამხედრო. რუსებმა, აფხაზეთის რეგიონში, კიდევ ერთი - უპილოტო საფრენი აპარატების (უსა) წვრთნაც გამართეს. რეგიონში არსებული საოკუპაციო ძალები მიეკუთვნება 49-ე არმიის (შტაბ-ბინა სტავროპოლში, სტავროპოლის მხარე) მექანიზებული ბრიგადის ზომის მე-7 სამხედრო ბაზას.
შავი ზღვის ფლოტის 22-ე საარმიო კორპუსის (შტაბ-ბინა სიმფეროპოლში, რუსების მიერ ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) სადაზვერვო დანაყოფებმა, ასევე სამხედროებმა 22-ე საარმიო კორპუსის 126-ე სანაპირო დაცვის ბრიგადიდან (პერევალნოე, რუსების მიერ ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) ოკუპირებულ ნახევარკუნძულზე სწავლება ჩაატარეს.
რუსეთის ჩრდილოეთის ფლოტის მურმანსკ-150 (ზაოზიორსკ) საზღვაო ბაზაზე არსებული  ორი წყალქვეშა ნავის ეკიპაჟი იმყოფება კარანტინში, ახალი კორონავირუსის გამოვლენის გამო. ერთ-ერთი ეკიპაჟი ეკუთვნის „ოსკარ II” კლასის (პროექტი 949A „ანტეი“) ატომურ სარაკეტო წყალქვეშა გემ „ორიოლს“. დაიჯესტის წერის მომენტში, უცნობია მეორე გემის დასახელება.
დასავლეთისა და ცენტრალური სამხედრო ოლქების ბირთვული, ბიოლოგიური და ქიმიური დაცვის (ბბქდ) ძალების 2 500-ზე მეტმა სამხედრომ დაიწყო მომზადება ახალ კორონავირუსთან საბრძოლველად. დასავლეთის სამხედრო ოლქში, რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ, ვირუსთან საბრძოლველად, ჩამოაყალიბასპეციალიზირებული ჯგუფები“ ოთხ ადმინისტრაციულ რეგიონში (ლენინგრადის, ნიჟნი-ნოვგოროდის, კურსკისა და ვორონეჟის ოლქები), რაც მოიცავს სამედიცინო, საინჟინრო და სამხედრო პოლიციის დანაყოფებს, ბბქდ ძალებთან ერთად. ცენტრალურ სამხედრო ოლქის ბბქდ დანაყოფებმა მოაწყეს „მობილური სანიტარულ-ეპიდემიური სადამკვირვებლო პოსტები“ ნოვოსიბირსკის, სამარას, სარატოვის, სვერდლოვსკისა და ჩელიაბინსკის ოლქებში.  ასევე, სამხედრო ოლქის მასშტაბით შეიქმნა ექვსი „ოპერატიული შტაბ-ბინა“.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო გეგმავს 16 „სამხედრო-სამედიცინო ცენტრის“ აშენებას, 2020 წლის გაზაფხულის განმავლობაში. მათ შორის რვა, გეგმის თანახმად, ჩამოყალიბდება 30 აპრილამდე, დანარჩენი რვა - 15 მაისამდე. ცენტრები გადანაწილებული იქნება რუსეთის ოთხივე სამხედრო ოლქში და მათში განთავსებული იქნება ჯამში 1 600 საწოლი. ექვსი ცენტრი იქნება დასავლეთის სამხედრო ოლქში, სამ-სამი სამხრეთისა და ცენტრალურ ოლქებში, ხოლო 4 - აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქში.

War in Ukraine – Shooting on the frontline in Donbass, Ukraine, occurred every day in the week of 23-29 March 2020. Four Ukrainian soldiers were wounded by the Russian hybrid forces during the week.
Nine UK Royal Navy ships, including four frigates, as well as British naval helicopters, shadowed a group of Russian naval vessels that had “lingered” in the English Channel for several days in March 2020. The Russian group consisted of “three Steregushchiy-class corvettes, two Ropucha-class landing ships and two Admiral Grigorovich-class frigates accompanied by tug and support vessels.”
British offshore patrol vessel Tyne shadows Russian corvette Steregushchiy in the English Channel. Source: Royal Navy, from The Guardian
Belgium’s air force jets intercepted a Russian An-26 military transport plane over the Baltic Sea on 26 March. According to the NATO statement, the plane operated in violation of international norms.
Japan’s F-2 fighters shadowed two Russian Tu-95MS strategic bombers flying over the Sea of Japan.
As Jane’s reports, “Russia has introduced unmanned aerial vehicle (UAV) assisted targeting into its Eastern Military District (EMD) units equipped with the Soviet-era 2S5 Giatsint (Hyacinth) 152 mm self-propelled howitzer to increase their long-range accuracy.” The UAVs in question are Orlan-10.
The reactive battalion of the 244th Artillery Brigade (Kaliningrad) of the Baltic Fleet’s 11th Army Corps (HQ also in Kaliningrad) has been rearmed with the Smerch multiple rocket launchers instead of the Grad systems.
15 warships, 12 support ships and about 20 aircraft of the Pacific Fleet launched series of exercises in the Sea of Japan and Sea of Okhotsk. The participating warships include: the Pacific Fleet’s flagship, Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag, Sovremennyy / Project 956 Sarych class guided missile destroyer Bystryy, Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyers Admiral Tributs and Admiral Vinogradov, Grisha III/ Project 1124M class anti-submarine corvettes Metel, Sovetskaya Gavan, MPK-82, MPK-107 and Ust-Ilimsk, Grisha I/ Project 1124 class anti-submarine corvette Kholmsk, and Nanuchka III / Project 12341 Ovod-1 class corvettes Iney, Moroz, Razliv and Smerch, as well as Ropucha / Project 775 class landing ship Admiral Nevelskoy. The listed ships come from all the main bases of the Pacific Fleet.
Artillery forces of Russia’s mechanized brigade-sized 4th Military Base (occupied Tskhinvali Region, Georgia) of the 58th Army (HQ in Vladikavkaz, Republic of North Ossetia-Alania) engaged in an exercise. About 1,000 Russian troops, and armed groups of the Tskhinvali proxy regime, participated.
Russian artillery troops drilling in Tskhinvali Region. Source: Southern Military District
Artillery units of the Russian occupation forces in Georgia’s another occupied region Abkhazia also conducted an exercise, with over 500 participating troops. Russian forces in the region staged a UAV exercise as well. Russian troops in occupied Abkhazia belong to the mechanized brigade-sized 7th Military Base of the 49th Army (HQ in Stavropol, Stavropol Krai).
Recon forces of the Black Sea Fleet’s 22nd Army Corps (HQ in Simferopol, Russian-occupied Crimea, Ukraine), and troops of the 126th Coastal Defense Brigade (Perevalne, Russian-occupied Crimea, Ukraine), which also belongs to the 22nd Army Corps, staged exercises in the occupied peninsula.
Crews of two submarines at the Murmansk-150 (Zaozersk) naval base of the Russian Northern Fleet have been put in quarantine as a result of exposure to the novel coronavirus. One of them is Oscar II / Project 949A Antey class nuclear-powered cruise missile submarine Orel. The identity of another submarine is unknown at the time of writing.
Over 2,500 Nuclear, Biological and Chemical (NBC) Protection troops in the Western and Central Military Districts launched preparation to fight the novel coronavirus in Russia. In the Western Military District, Russian Defense Ministry establishedspecialized groups” to fight the virus in Russia’s four administrative regions (Leningrad, Nizhny Novgorod, Kursk and Voronezh Oblasts) that include medical, engineer and military police troops, along with the NBC Protection forces. The Central Military District’s NBC Protection troops establishedmobile sanitary-epidemic surveillance posts” in Novosibirsk, Samara, Saratov, Sverdlovsk and Chelyabinsk Oblasts. Also, six “operational headquartershave been created across the District’s territory.
Russian Defense Ministry plans to build 16 “military medical centers” during the spring of 2020. Eight are supposed to be established by 30 April, and eight more – by 15 May. The centers will be located in all four of Russia’s military districts, and are overall to have 1,600 hospital beds. Six centers will be located in the Western Military District, three in the Southern and Central districts each, and four – in the Eastern Military District.