რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 36, 20-26 აპრილი, 2020
ომი უკრაინაში - გასულ კვირას, დონბასში, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიღუპა ერთი და დაიჭრა ათი უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე. ფრონტზე სროლა ყოველდღიურად მიმდინარეობდა.
ომი სირიაში - რუსულმა გაზეთმა „ნოვაია გაზეტა“, გამოაქვეყნა ჟურნალისტური გამოძიება, რომელიც ეხება ჯგუფ „ვაგნერის“ დაქირავებული მებრძოლების მიერ ჩადენილ სამხედრო დანაშაულებს (წამება და მკვლელობა), რომელსაც ადგილი ჰქონდა სირიაში, შაერის ბუნებრივი გაზის ჭაბურღილთან, 2017 წლის ივნისში.
სტანისლავ დუჩკო (დაბ. 1990 წელს) - რუსი დაქირავებული სამხედრო, მხილებული სამხედრო დანაშაულში გაზეთ „ნოვაია გაზეტას“ მიერ. წყარო: „ნოვაია გაზეტა“
რუსეთი აფრიკაში - ლიბიის მთავრობამ ჯგუფი „ვაგნერიდაადანაშაულა ქიმიურ თავდასხმაში, ტრიპოლის სამხრეთ გარეუბან სალაჰ ალ-დინის ტერიტორიაზე.
დასავლეთის სამხედრო ოლქის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, 24 აპრილს ბალტიის ფლოტის ორმა Su-27 ტიპის გამანადგურებელმა გზა გადაუჭრა ბელგიის F-16 ტიპის გამანადგურებელს, ბალტიის ზღვის ნეიტრალური წყლების თავზე.
20-26 აპრილის კვირაში, წყნარი ოკეანის ფლოტის გაუმჯობესებული „იუგ“ კლასის (პროექტი 862.2) სადაზვერვო გემი „მარშალ გელოვანიშევიდა თაუნსვილის პორტში, ავსტრალიის ჩრდილო-აღმოსავლეთში. როგორც დაიჯესტის 34-ე გამოცემაში ვწერდით, აპრილის პირველ ნახევარში „მარშალ გელოვანი“ ანტარქტიდის აღმოსავლეთით, ადელის მიწასთან, დიურვილის ზღვაში იმყოფებოდა.
რუსულ წყაროებში გავრცელდა ინფორმაცია რუსულ არქტიკაში, არქიპელაგ ფრანც-იოსების მიწაზე, სანაპირო დაცვის სარაკეტო ბატალიონის არსებობის შესახებ. ალექსანდრეს მიწის კუნძულზე მდებარე რუსულ ბაზაზე არსებული ბატალიონი აღჭურვილია Bastion-P ტიპის მობილური სანაპირო დაცვის სარაკეტო სისტემებით. ფრანც-იოსების მიწაზე Bastion-P სისტემების არსებობის შესახებ 2019 წლის ნოემბერშიც ვწერდით, თუმცა ამჟამად დაზუსტდა, რომ დანაყოფი, რომელიც აღნიშნული სისტემებითაა აღჭურვილი ბატალიონს წარმოადგენს.
Bastion-P ტიპის სისტემები ფრანც-იოსების მიწაზე, 2020 წლის აპრილი. წყარო: რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო, bmpd.livejournal.com-დან.
The New York Times-მა გამოაქვეყნა სტატია რუსეთის მისწრაფების შესახებ - განავითაროს შესაძლებლობები „სასიცოცხლო მნიშვნელობის საერთაშორისო საკომუნიკაციო არხების ჩასახშობად“, წყალქვეშ არსებულ კაბელებზე საბოტაჟის საშუალებით.
რუსეთმა შეაჩერა ორ სამხედრო-საზღვაო პროექტზე მუშაობა, კერძოდ „ლიდერის“ კლასის (პროექტი 23560) საესკადრო ნაღმოსნისა და პროექტ 22350M კლასის ფრეგატის პროექტებზე. გეგმის თანახმად,  ორივე კლასი, უნდა ყოფილიყო რუსეთის მომავალი საზღვაო ძალების ნაწილი.
აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქმა მიიღო Nebo-M და Podlet ტიპის მობილური საჰაერო და სარაკეტო დაცვის რადარები.
მე-20 არმიის (შტაბ-ბინა ვორონეჟში) 144-ე მექანიზებულმა დივიზიამ (შტაბ-ბინა იელნაიაში, სმოლენსკის ოლქი) 5 500 ერთეული ახალი AK-12 ტიპის ავტომატი. ოფიციალური მოსკოვი გეგმავს, 2020 წლის ბოლომდე, შეიარაღებულ ძალებს მიაწოდოს დაახლოებით 40 000 ცალი AK-12 ტიპის ავტომატი.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ ოფიციალურად მიიღო 3 ერთეული Orion ტიპის სადაზვერვო და მოიერიშე უპილოტო საფრენი აპარატისგან (უსა) შემდგარი პირველი პარტია. როგორც მე-13 გამოცემაში ვწერდით, რუსეთის საჰაერო ძალები საცდელ რეჟიმში უკვე იყენებდა აღნიშნული ტიპის უსა-ებს.
Orion ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატი. წყარო: TASS
რუსეთის საჰაერო-სადესანტო ძალებმა, არქიპელაგზე ფრანც-იოსების მიწა (უფრო კონკრეტულად კუნძულ ალექსანდრეს მიწაზე), გამართეს საპარაშუტო სწავლება. დესანტირება განხორციელდა სამხედრო-სატრანსპორტო ავიაციის სარდლობის Il-76 ტიპის სტრატეგიული სატრანსპორტო თვითმფრინავებიდან.
შავი ზღვის ფლოტის საზღვაო ქვეითების დანაყოფებმა ჩაატარეს წვრთნა უკრაინაში, ოკუპირებული ყირიმის ტერიტორიაზე.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ ოფიციალურად გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, 26 აპრილის მდგომარეობით, რუსეთის სამხედრო ძალების 874 მოსამსახურეს დაუდასტურდა ახალი კორონავირუსი. ამას გარდა, ვირუსი დაუდასტურდა შეიარაღებული ძალების სამოქალაქო პერსონალის 245 თანამშრომელსა და რუსეთის სამხედრო სასწავლებლების 779 კურსანტს.
შავი ზღვის ფლოტის ოთხი გემის შეკეთების დასრულება გადაიდო COVID-19 პანდემიის გამო. აღნიშნული გემებია: “ბორა/დერგაჩ“ კლასის (პროექტი 1239) სარაკეტო კორვეტები „ბორა“ და „სამუმი“, „ტარანტულის“ კლასის (პროექტი 12417) სარაკეტო კორვეტი „R-71 შუია“ და „გრიშა III” კლასის (პროექტი 1124M) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო კორვეტი „სუზდალეცი“.

War in Ukraine – One Ukrainian soldier was killed and ten were wounded by the Russian hybrid forces in Donbass during the week of 20-26 April 2020. Shooting on the frontline occurred every day of the week.
War in Syria – Russian Novaya Gazeta newspaper published an investigation of war crimes (torture and murder) committed by the Wagner mercenaries in June 2017, in the area of Shaer gas field in Syria.
Stanislav Dychko (b. 1990) - a Russian mercenary accused of war crimes by the Novaya Gazeta investigation. Source: Novaya Gazeta
Russia in AfricaLibya’s government accused the Wagner group of committing a chemical attack in Salah al-Din area, on the southern outskirts of Tripoli.
According to the Western Military District, on 24 April, two of the Baltic Fleet’s Su-27 fighters intercepted Belgium’s single F-16 fighter over the neutral waters of the Baltic Sea.
The Pacific Fleet’s Improved Yug / Project 862.2 class intelligence collection ship Marshal Gelovani visited the port of Townswille in the north-eastern Australia, in the week of 20-26 April. As we reported in Issue 34 of this digest, in the first half of April 2020 Marshal Gelovani had been in the D'Urville Sea, near Adélie Land in East Antarctica.
Russian sources mentioned existence of a coastal missile battalion on the Franz Josef Land archipelago in the Russian Arctic. The battalion, located at a Russian base on the Alexandra Land island, is armed with the Bastion-P mobile coastal defense missile systems. The existence of the Bastion-P systems on the Franz Josef Land had been reported in November 2019, but the latest information specifically states that the Bastion-P unit in question is a battalion.
Bastion-P systems on the Franz Josef Land, April 2020. Source: Russian Defense Ministry, from bmpd.livejournal.com
The New York Times published a material about Russia’s work on developing the capability “to choke off vital international communication channels,” through sabotage of seabed cables.
Russia has stopped development of the Project 23560 Lider class of destroyers and the Project 22350M class of frigates. The two classes were supposed to be a part of the future Russian navy.
The Eastern Military District has received Nebo-M and Podlet mobile air and missile defense radars.
The 144th Mechanized Division (HQ in Yelnya, Smolensk Oblast) of the 20th Army (HQ in Voronezh) has received 5.5 thousand of the new AK-12 assault rifles. Moscow intends to supply about 40 thousand of the AK-12s to its armed forces before the end of 2020.
Russian Defense Ministry formally accepted the first batch of three Orion recon and attack UAVs. As reported in Issue 13 of this digest, Russian air force had already been using the Orion UAVs experimentally.
Orion UAV. Source: TASS
Russian Airborne Troops (VDV) held a parachute landing exercise on the Franz Josef Land archipelago (specifically, on the Alexandra Land island). The jumps were conducted from the Il-76 strategic airlifters of the Military Transport Aviation Command.
Naval infantry units of the Black Sea Fleet conducted an exercise in occupied Crimea, Ukraine.
According to the official numbers released by the Russian Defense Ministry, as of 26 April 2020, 874 active servicemen of the Russian armed forces tested positive for the novel coronavirus, along with 245 members of the armed forces’ civilian personnel, and 779 students of Russian military academies.
Completion of repairs on four Black Sea Fleet warships has been delayed as a result of the COVID-19 pandemic. The ships in question include: Bora / Dergach / Project 1239 class missile corvettes Bora and Samum, Tarantul / Project 12417 class missile corvette R-71 Shuya, and Grisha III/ Project 1124M class anti-submarine corvette Suzdalets