რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 37, 27 აპრილი - 3 მაისი, 2020
ომი უკრაინაში - რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, გასულ კვირას, დონბასში, დაიღუპა 1 და დაიჭრა 12 უკრაინელი სამხედრო. ფრონტზე სროლას ყოველდღიური ხასიათი ჰქონდა.
ომი სირიაში - 2 მაისს ჩრდილო-აღმოსავლეთ სირიაში რუსეთისა და აშშ-ის სამხედრო ძალების წარმომადგენლებს შორის მოხდა კიდევ ერთი ინციდენტი.
არქტიკა - რუსეთის სამხედრო ძალების ინფორმაციით, რუსეთის უკიდურესი ჩრდილოეთით არსებული ნაგურსკოეს საჰაერო ბაზა, რომელიც ფრანც-იოსების მიწის არქიპელაგის ალექსანდრეს მიწის კუნძულზე მდებარეობს, ამიერიდან მოქმედი იქნება მთელი წლის მანძილზე.
29 აპრილს, შოტლანდიის ჩრდილო-აღმოსავლეთით, რუსეთის ორ Tu-142 ტიპის საზღვაო-სადაზვერვო და წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საბრძოლო თვითმფრინავს გზა გადაუჭრეს ბრიტანეთის Typhoon ტიპის გამანადგურებლებმა. ასევე, ნორვეგიის F-16 და F-35 ტიპის გამანადგურებლები ჩრდილავდნენ Tu-142 ტიპის თვითმფრინავთა წყვილს, ბრიტანეთისკენ და შემდგომ უკან მოძრაობისას. The Barents Observer-ის ინფორმაციით, „ბოლო ორი თვის განმავლობაში, Tu-142-ებმა რამდენჯერმე განახორციელეს ფრენები ჩრდილოეთის ზღვის სამხრეთით, რაც „ახალი ხილია“ ჩრდილოეთის ფლოტის წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო თვითმფრინავებისთვის, რომლებიც, როგორც წესი, ბარენცის ზღვის რეგიონში დაფრინავდნენ.“
ბელგიის საჰაერო ძალების 27 აპრილის განცხადებით, აღნიშნულ დღეს, ბელგიურმა F-16 ტიპის გამანადგურებლებმა გზა გადაუჭრეს რუსულ An-26 ტიპის სატრანსპორტო თვითმფრინავს, ხოლო 25 აპრილს, ანალოგიური ინციდენტის ობიექტს წარმოადგენდა რუსული A-50 ტიპის ადრეული გაფრთხილებისა და კონტროლის თვითმფრინავი. ორივე შემთხვევაში, გზის გადაჭრა ესტონეთის სანაპიროსთან განხორციელდა. 30 აპრილს, ბელგიის საჰაერო ძალებმა, ნატოს ბალტიის ცის საპოლიციო მისიის ხელმძღვანელობა ესპანეთს გადააბარეს. ბელგიელების ცნობით, მათი 8-თვიანი ხელმძღვანელობის პერიოდში ბელგიური F-16 ტიპის გამანადგურებლები „38-ჯერ აფრინდნენ ცაში განგაშზე რეაგირებისას და 64-ჯერ გადაუჭრეს თვითმფრინავებს გზა.“
რუსული A-50 ტიპის თვითმფრინავი, რომელსაც ბელგიელებმა ესტონეთის სიახლოვეს გადაუჭრეს გზა. წყარო: ბელგიის საჰაერო ძალები
რუსებმა უარყვეს ინფორმაცია მათ მიერ პროექტ 22350M კლასის ფრეგატზე მუშაობის შეწყვეტის შესახებ. როგორც დაიჯესტის 36-ე გამოცემაში ვწერდით, გავრცელდა ცნობები, რომლის მიხედვით რუსეთში შეჩერდა „ლიდერის“ კლასის (პროექტი 23560) საესკადრო ნაღმოსნისა და პროექტ 22350M კლასის ფრეგატის პროექტების განვითარება.
მე-7 სადესანტო-მოიერიშე (სამთო) დივიზიის (შტაბ-ბინა ნოვოროსიისკში) 108-ე სადესანტო-მოიერიშე პოლკმა შეიარაღებაში მიიღო ახალი BMD-4M ტიპის ქვეითთა საბრძოლო მანქანები.
ბალტიის ფლოტმა კალინინგრადის ოლქში ფართომასშტაბიანი წვრთნა ჩაატარა. მასში ჩართული იყო შემდეგი დანაყოფები: 11-ე საარმიო კორპუსი (შტაბ-ბინა კალინინგრადში), 336-ე საზღვაო ქვეითთა ბრიგადა (ბალტიისკი, კალინინგრადის ოლქი) და ბალტიის ფლოტის საზღვაო ავიაციის 132-ე შერეული საავიაციო დივიზია. წვრთნაში მონაწილეობა მიიღეს ოლქში არსებულმა S-400  ტიპის სისტემებმა. რაც შეეხება მცურავ საშუალებებს - სწავლებაში მონაწილეობა მიიღეს: „კარაკურტის“ კლასის (პროექტი 22800) კორვეტებმა „მიტიშჩი“ და „სოვეტსკი“; „სტერაგუშჩი“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტებმა „სოობრაზიწელნი“, „სტერაგუშჩი“ და „სტოიკი“; “ნანუჩკა III” (პროექტი 12341 „ოვოდ-1“) კლასის კორვეტემა „ლივენი“ და „პასატი“; „ტარანტულის“ კლასის (პროექტი 12411) კორვეტებმა „მორშანსკი“ და „R-257”; წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო კორვეტებმა (ბალტიის ფლოტში ირიცხება ექვსი ასეთი კორვეტი, თუმცა უცნობია სწავლებაში რამდენმა მიიღო მონაწილეობა); ტრალერებმა, მათ შორის უახლესმა - „ალექსანდრიტის“ კლასის (პროექტი 12700) გემმა „ალეკსანდრ ობუხოვი“; „როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775/III) სადესანტო გემებმა „კალინინგრადი“ და „კოროლიოვი“; ასევე „პომორნიკის“ კლასის (პროექტი 1232.2 „ზუბრ“) საჰაერო ბალიშიანმა სადესანტო გემმა „ევგენი კოჩეშკოვი“. სწავლებისთვის ბალტიის ფლოტს დაემატა გარკვეული საშუალებები, მათ შორის: A-50 ტიპის ადრეული შეტყობინებისა და კონტროლის თვითმფრინავი და ორი Tu-160 ტიპის მძიმე სტრატეგიული ბომბდამშენი.
გავრცელებული ცნობით, რუსეთის გარკვეული სამხედრო საწარმოები „ანელებენ წარმოებას, COVID-19-ის პანდემიის გამო.“
3 მაისს რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ წარმოდგენილი ოფიციალური მონაცემებით, რუსეთის შეიარაღებულ ძალებსა და სამხედრო სასწავლებლებში დადასტურებულია 3 000-ზე მეტი COVID-19 შემთხვევა.

War in Ukraine – One Ukrainian soldier was killed and 12 were wounded by the Russian hybrid forces in Donbass during the week of 27 April – 3 May 2020. Shooting on the frontline occurred every day of the week.
War in Syria – Another stand-off between U.S. and Russian troops occurred in the north-eastern Syria on 2 May 2020.
The Arctic Game – According to the Russian military, Russia’s northernmost Nagurskoye air base, on the Alexandra Land island, Franz Josef Land archipelago, is now operational all-year.
Two Russian Tu-142 maritime reconnaissance and anti-submarine warfare aircraft were intercepted by Britain’s Typhoon fighters north-east of Scotland on 29 April 2020. Norway’s F-16 and F-35 fighters also shadowed the pair of Tu-142 planes on their route towards and back from Britain. According to The Barents Observer, “over the last two months, Tu-142s have several times been flying all south to the North Sea area, a new pattern for the Northern Fleet’s anti-submarine aircraft that normally fly over the Barents Sea region.”
On 27 April 2020, Belgium’s air force stated that its F-16 fighters had intercepted a Russian An-26 transport aircraft that day, and an A-50 airborne early warning and control aircraft on 25 April, off the coast of Estonia. On 30 April, the Belgian air force handed over the lead of NATO's Baltic Air Policing Mission to the Spanish one, reporting that during the eight months of the Belgians’ lead their F-16 fighters “were scrambled 38 times and intercepted 64 aircraft.”
The Russian A-50 aircraft intercepted by the Belgians near Estonia. Source: Belgian Air Force
Russians denied the information according to which they had stopped development of the Project 22350M class of frigates. As we reported in Issue 36 of this digest, the news was that Russia had stopped development of the Project 23560 Lider class of destroyers and the Project 22350M class of frigates.
The 108th Air Assault Regiment (Novorossiysk, Krasnodar Krai) of the 7th Air Assault (Mountain) Division (HQ in Novorossiysk) has received new BMD-4M infantry fighting vehicles.
The Baltic Fleet conducted a large-scale exercise in Kaliningrad Oblast. Participating forces included units of: the 11th Army Corps (HQ in Kaliningrad), the 336th Naval Infantry Brigade (Baltiysk, Kaliningrad Oblast), and the 132nd Mixed Aviation Division of the Baltic Fleet Naval Aviation. S-400 systems based in Kaliningrad Oblast also were engaged. Among the warships taking part in the exercise were: Project 22800 Karakurt class corvettes Mytishchi and Sovetsk; Steregushchiy / Project 20380 class corvettes Soobrazitelnyy, Steregushchiy and Stoikiy; Nanuchka III / Project 12341 Ovod-1 class corvettes Livien' and Passat; Tarantul / Project 12411 class corvettes Morshansk and R-257; anti-submarine corvettes (the Baltic Fleet has six, although it is unclear how many of them participated); minesweepers, including  the newest one - Aleksandrit / Project 12700 class vessel Aleksandr Obukhov; Ropucha / Project 775/III landing ships Kaliningrad and Korolev; and Pomornik / Project 1232.2 Zubr class air-cushioned landing craft Evgeniy Kocheshkov. Assets added to the Baltic Fleet’s forces for the exercise included an A-50 airborne early warning and control aircraft and two Tu-160 heavy strategic bombers.
Some of Russian arms factories, reportedly, “are slowing their production amid the COVID-19 pandemic.”
On 3 May 2020, Russian Defense Ministry officially reported over 3,000 COVID-19 cases in the Russian armed forces and military schools.