რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 40, 18-24 მაისი, 2020
ომი უკრაინაში - 18-24 მაისის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიღუპა 1 და დაიჭრა 11 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე. სროლა ფრონტზე ყოველდღიურად წარმოებდა.
რუსეთი აფრიკაში - ლიბიაში რუსების მიერ მხარდაჭერილ ამბოხებულთა ლიდერის, ხალიფა ჰაფთარის, ძალებმა არაერთი მარცხი განიცადეს დედაქალაქ ტრიპოლის მახლობლად. აღნიშნულ წარუმატებლობას ხელი ვერ შეუშალა ფრონტზე მყოფმა მოსკოვის დამხმარე ძალამ, ჯგუფ „ვაგნერის“ დაქირავებული მებრძოლების სახით. „ვაგნერის“ მებრძოლები იძულებულნი გახდნენ უკან დაეხიათ. შედეგად, მათი ყოფილი პოზიციები ლიბიის სახელისუფლებო ძალებმა დაიკავეს.  ამ უკანასკნელის მებრძოლებმა დაღუპული რუსი დაქირავებული მებრძოლის ცხედარიც იპოვეს. პარალელურად, 17-18 და 20 მაისის პერიოდში,  რუსული წარმოების Pantsir-S1 ტიპის საშუალო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემის ცხრა ერთეული, რომელსაც ჰაფთარის ძალების მხარეს მოქმედებდა, ბრძოლისას  განადგურდა ან დაზიანდა. მათი დიდი ნაწილი, თუ ყველა არა, მწყობრიდან თურქულმა უპილოტო საფრენმა აპარატებმა გამოიყვანეს. ზოგი წყაროს მტკიცებით,  თურქული აპარატების მიერ განადგურებული „პანცირების“ რიცხვი კიდევ უფრო დიდია. აღნიშნული სისტემის რამდენიმე ერთეული ხელში სამთავრობო ჯარებს ჩაუვარდა. როგორც ცნობილია, ჰაფთარს „პანცირის“ სისტემები არაბთა გაერთიანებულმა საამიროებმა მიაწოდა, თუმცა არსებობს მინიშნებები, რომ ზოგი „პანცირი“ ლიბიაში პირდაპირ რუსეთიდან მოხვდა.
„ვაგნერის“  მებრძოლების პირადი ნივთები, გამოფენილი სამთავრობო ძალების მებრძოლების მიერ მათი ბაზის დაკავების შემდგომ
თურქული საინფორმაციო სააგენტოს „ანადოლუს“ რუსულენოვანი ვერსიის რუკა, რომელზეც აღნიშნულია 17-20 მაისის პერიოდში ლიბიაში განადგურებული ან დაზიანებული ცხრა „Panstir-S1“
ლიბიელებმა ტრიპოლის ქუჩებში მათ ხელში ჩავარდნილი Pantsir-S1 გამოიყვანეს; 18 მაისი, 2020
რუსეთი აფრიკაში - ლიბიის ხელისუფლების ინფორმაციით, რუსეთმა ლიბიაში გაგზავნა სულ მცირე ექვსი MiG-29 ტიპის გამანადგურებელი და ორი Su-24 ტიპის მოიერიშე, ჰაფთარის ძალების დასახმარებლად, მას შემდეგ, რაც ამ უკანასკნელმა დასავლეთ ლიბიაში არაერთი მარცხი განიცადა. ლიბიაში საფრენი აპარატები სირიიდან, კერძოდ რუსეთის ხმეიმიმის ბაზიდან ჩაფრინდნენ. ამასწინათ, სხვადასხვა წყაროს მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, 12-15 მაისს პერიოდში, ექვსი MiG-29 ტიპის გამანადგურებელი იქნა გადასროლილი ხმეიმიმის საჰაერო ბაზაზე რუსეთიდან, კერძოდ ასტრახანის ოლქში მდებარე პრივოლჟსკის საჰაერო ბაზიდან.
ნატო ოფიციალური წარმომადგენლის განცხადებით, ალიანსის „თვითმფრინავებმა 2019 წელს, რუსულ საფრენ აპარატებს, ნატოს საჰაერო სივრცის სიახლოვეს გზა თითქმის 300-ჯერ გადაუჭრეს.“ აღნიშნული ტიპის ინციდენტები 2020 წელსაც გრძელდება. ერთ-ერთი უკანასკნელი ფაქტი მოხდა 19 მაისს, როდესაც „ნატოს სამი ქვეყნის - ბულგარეთის, რუმინეთისა და თურქეთის ხუთი გამანადგურებელი აფრინდა განგაშზე, რათა რეაგირება მოეხდინა ორი რუსული Tu-22 ტიპის სტრატეგიული ბომბდამშენისა და ორი Su-27 ტიპის გამანადგურებლის შავი ზღვის დასავლეთით მათ საჰაერო სივრცესთან მოახლოვებაზე.“
შავი ზღვის ფლოტის „ადმირალ გრიგოროვიჩის“ კლასის (პროექტი 11356P/M) სარაკეტო ფრეგატი „ადმირალ გრიგოროვიჩი“ სუეცის არხის გავლით, ხმელთაშუა ზღვიდან ინდოეთის ოკეანეში გადავიდა. რუსების განცხადებით, ფრეგატი შორეულ ექსპედიციაში იმყოფება.
მიმდინარე წლის აპრილის დასაწყისიდან, ჩრდილოეთის ფლოტის „კრუისის“ კლასის (პროექტი 22010) სპეციალური სადაზვერვო გემი „იანტარი“ კალინინგრადში გადის შეკეთებას. გეგმის თანახმად, გემი ოპერატიულ მზადყოფნას ივნისის ბოლოს მიაღწევს. 2019 წლის შემოდგომაზე გავრცელებული ინფორმაციით, ის მოქმედებდა კარიბის ზღვაში, ტრინიდადი და ტობაგოს სიახლოვეს. როგორც დაიჯესტის წინა გამოცემებში ვწერდით, 2019 წლის დეკემბერში „იანტარი“ პანამის არხის გავლით წყნარ ოკეანეში შევიდა,  ხოლო 2020 წლის იანვრის ბოლოს ანტარქტიქაში,  მეფე ჯორჯის კუნძულზე არსებულ ბელინსგაუზენის სადგურთან ოპერირებდა.
აშშ-ს პრეზიდენტის მრჩეველმა ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში, რობერტ ო’ბრაიანმა განაცხადა, რომ „რუსებმა დიდი ოდენობით რაკეტებსა და იარაღს მოუყარეს თავი კალინინგრადში, რაც ემუქრება ყველა ჩვენს ევროპელ პარტნიორსა და ბალტიის ქვეყნებს.“ ო’ბრაიანმა დაამატა, რომ „ის, რასაც რუსები კალინინგრადის რეგიონში აკეთებენ, არის ხანჯალი დასავლეთი ევროპის გულში.“
რუსეთის თავდაცვის მინისტრის, სერგეი შოიგუს შეფასებით, დასავლეთის სტრატეგიული მიმართულება „ყველაზე სახიფათოა რუსეთის ფედერაციის სამხედრო უსაფრთხოებისთვის“.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო გეგმავს, 2027 წლამდე ყოველწლიურად შეიძინოს S-350 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის სარაკეტო სისტემების მინიმუმ ორი ბატალიონი. უკვე ცნობილია, რომ აღნიშნული სისტემები თავდაპირველად გადაეცემა 24-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო ბრიგადას (აბაკანი, ხაკასეთის რესპუბლიკა) და შემდგომ, 338-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკს (აჩინსკი, კრასნოიარსკის მხარე). ორივე დანაყოფი მიეკუთვნება მე-14 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბ-ბინა ეკატერინბურგში) 41-ე საჰაერო თავდაცვის დივიზიას (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში).
144-ე მექანიზებული დივიზიის (შტაბ-ბინა ელნიაში, სმოლენსკის ოლქი) საარტილერიო დანაყოფებმა ათი ერთუელისგან შემდგარი Msta-SM2 ტიპის თვითმავალი ჰაუბიცების პარტია მიიღეს. აღნიშნული დანაყოფები ბრიანსკის ოლქში, უკრაინისა და ბელარუსის საზღვართან მდებარეობს. მიუხედავად იმისა, რომ დაზუსტებით დანაყოფი არ დასახელებულია, სავარაუდოდ ახალი ჰაუბიცები 144-ე დივიზიის 856-ე თვითმავალ საარტილერიო პოლკს (პოჩეპი, ბრიანსკის ოლქი) უნდა მიეღო.
გავრცელებული ცნობით, 10 დანადგარისგან შემდგარი ახალი Koalitsiya-SV ტიპის თვითმავალი საარტილერიო სისტემების პირველი პარტია დასავლეთის სამხედრო ოლქის დანაყოფებს გადაეცათ.
Koalitsiya-SV თვითმავალი საარტილერიო დანადგარი
22 მაისს, პლესეცკის კოსმოდრომიდან „სოიუზ-2.1ბ“ რაკეტის გაშვებით, რუსებმა ორბიტაზე კიდევ ერთი სამხედრო თანამგზავრი განათავსეს.
რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი ლავროვმა, 19 მაისს განაცხადა, რომ ოფიციალურმა მოსკოვმა „შეამცირა სამხედრო სწავლებების მასშტაბები კორონავირუსის პანდემიის გამო.“
რუსეთისა და ასადის რეჟიმის სამხედროებმა ერთობლივი სწავლება ჩაატარეს სირიაში, ტარტუსის სამხედრო-საზღვაო ბაზაზე.
სწავლება „კავკაზ-2020“, გეგმის თანახმად, რუსეთის შეიარაღებულ ძალებში წელს ყველაზე ფართომასშტაბიანი იქნება. სწავლება დაგეგმილია სექტემბერში და კავკასიის რეგიონში ჩატარდება.

War in Ukraine – One Ukrainian military serviceman was killed and 11 were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline during the week of 18-24 May 2020. Shooting on the frontline occurred every day of the week.
Russia in Africa – In Libya, Russian-backed forces of the rebel leader Halifa Khaftar suffered a string of defeats in the region around capital Tripoli. This outcome was not prevented by the presence of Moscow’s Wagner mercenaries on the frontline. The Wagner members were forced to retreat, with their former positions and some of their belongings falling into the hands of the Libyan government fighters. The latter also reportedly discovered a dead body of a Russian mercenary. Meanwhile, nine Russian-produced Pantsir-S1 medium-range surface-to-air missile systems, operating on the side of Haftar’s forces, were destroyed or damaged on 17, 18 and 20 May. At least some, if not all of them, were hit by the Turkish drones. Some sources claim that the number of Pantsirs destroyed by the Turkish drones is even greater. Several Pantsirs were captured by the government forces. While the Pantsirs in Libya are usually reported to be supplied to Haftar by the United Arab Emirates, which acquired them from Russia in the past, there are indications that some of the Pantsirs could have come to Libya directly from Russia.
Government fighters display Wagner members’ belongings from one of their captured bases
Turkish Anadolu news agency’s (Russian-language edition) map of the nine Pantsirs destroyed or damaged in Libya between 17-20 May 2020
Libyans parade the captured Pantsir-S1 on the streets of Tripoli on 18 May 2020
Russia in Africa – According to the Libyan government, Russia has sent at least six MiG-29 fighters and two Su-24 attack aircraft to Haftar’s forces, following the latter’s defeats in western Libya. The aircraft arrived from Russia’s Khmeimim air base in Syria. It was previously reported by some sources that on 12-15 May 2020, six MiG-29 fighters had been transferred to the Khmeimim air base from the Privolzhskiy air base in Russia’s Astrakhan Oblast.
NATO official said that the alliance’s “jets intercepted Russian planes flying close to NATO airspace nearly 300 times in 2019.” The incidents of this kind keep occurring in 2020. In one of the latest, on 19 May, “five NATO jets from… BulgariaRomania, and Turkey were scrambled to respond to two Russian Tu-22 strategic bombers and two Su-27 fighter jets who approached the three countries’ shared airspace in a western part of the Black Sea.”
The Black Sea Fleet’s Admiral Grigorovich / Project 11356P/M class guided missile frigate Admiral Grigorovich moved to the Indian Ocean from the Mediterranian Sea, through the Suez Canal. Russians report that the frigate is now on a long-range voyage.
The Northern Fleet’s Project 22010 Kruys class special purpose intelligence collection ship Yantar has been undergoing repairs in Kaliningrad since early April 2020. The ship is planned to get operational again by the end of June. In the fall of 2019 Yantar reportedly operated in the Caribbean Sea, near Trinidad and Tobago. As we reported in the previous issues of this digest, in December 2019 it entered the Pacific Ocean after passing through the Panama Canal, and by late January 2020 it was operating near Russia’s Bellingshausen Station, on the King George Island in Antarctica.
The U.S. National Security Advisor Robert O'Brien stated that “Russians have built huge amounts of missiles and weapons in Kaliningrad that are threatening all of our European allies and the Baltic states.” O’Brien added that “what the Russians are doing in the Kaliningrad region, is a dagger in the heart of Western Europe.”
Russian Defense Minister Sergey Shoygu identified the western strategic direction as the one that is “the most threatening for the military security of the Russian Federation.”
Russian Defense Ministry plans to acquire at least two battalions of the S-350 surface-to-air missile systems a year during the period till 2027. The 24th Anti-Aircraft Missile Brigade (Abakan, Republic of Khakassia), and then the 388th Anti-Aircraft Missile Regiment (Achinsk, Krasnoyarsk Krai) have been identified as the first future recipients of the S-350 systems. Both units belong to the 41st Air Defense Division (HQ in Novosibirsk) of the 14th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Yekateringburg).
Artillery units of the 144th Mechanized Division (HQ in Yelnya, Smolensk Oblast), based in Bryansk Oblast near the border with Ukraine and Belarus, received a batch of ten Msta-SM2 self-propelled howitzers. While the units in question have not been officially identified, they could belong to the 144th Division’s 856th Self-Propelled Artillery Regiment (Pochep, Bryansk Oblast).
The first batch of ten new Koalitsiya-SV self-propelled guns has reportedly been delivered to the units of the Western Military District.
Koalitsiya-SV self-propelled gun
Russians have put another military satellite in orbit, following a launch of the Soyuz-2.1b rocket from the Plesetsk Cosmodrome, on 22 May.
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said on 19 May 2020 that Moscow had “scaled down its military drills amid the coronavirus pandemic.”
Russia’s and the Assad regime’s military forces conducted a joint exercise at the naval base in Tartus, Syria.
Kavkaz-2020 is set to be the largest Russian military exercise in 2020. The exercise is planned for September, and will be held in the Caucasus region.