პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 13
• რუსეთის დასავლეთ საზღვრებთან რეგიონული თანამშრომლობის ახალი ფორმატი - „ლუბლინის სამკუთხედი“ დაფუძნდა.
• რუსეთმა სამხედრო-საზღვაო ფლოტის დღე ოკუპირებულ სევასტოპოლშიც აღნიშნა.
• ამერიკელი სენატორების ინიციატივით უკრაინა სამხედრო დახმარებას მიიღებს.
• ბელარუსში რუსი მებრძოლების დაკავება წინასაარჩევნო ვითარებას დაუკავშირეს.
• სომხეთ-აზერბაიჯანის სამხედრო დაპირისპირება რეგიონულ მასშტაბს იძენს.
• „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ წინააღმდეგ ვაშინგტონის ბრძოლა აქტიურ ფაზაში გადადის.
„ლუბლინის სამკუთხედი“ - რეგიონული თანამშრომლობის ახალი ფორმატი
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 28 ივლისს უკრაინის, პოლონეთისა და ლიეტუვის მონაწილეობით რეგიონული თანამშრომლობის ახალი ფორმატი - „ლუბლინის სამკუთხედი“ დაფუძნდა.
„ლუბლინის სამკუთხედის“ წევრი ქვეყნების საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრა. წყარო: Twitter
მოვლენა დეტალურად: ქ. ლუბლინში, აღმოსავლეთ პოლონეთში, სამი ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრების მონაწილეობით რეგიონული თანამშრომლობის ახალი ფორმატი ჩამოყალიბდა. ახალი გაერთიანება პოლიტიკური, ეკონომიკური და სოციალური თანამშრომლობის საკითხების მოგვარებაზე იქნება ორიენტირებული. თუმცა რეგიონული გაერთიანების ფართო მიზნები მოიცავს რუსეთის გავლენის შეკავებას, „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ მილსადენის პროექტის მშენებლობის დასრულების შეფერხებას, უკრაინის ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის ხელშეწყობას, ყირიმის დეოკუპაციაზე მუშაობას და ა.შ.
რატომ ლუბლინი?
1569 წელს ქ. ლუბლინში ლიტვის დიდი სამთავრო და პოლონეთის სამეფო გაერთიანდნენ ერთ სახელმწიფოდ - პოლონეთისა და ლიტვის თანამეგობრობად - „რეჩ პოსპოლიტად“. „რეჩ პოსპოლიტას“ საზღვრები ახალი „სამკუთხედის“ წევრი ქვეყნების საზღვრებს ემთხვევა, ბელარუსის გამოკლებით. ეს ერთგვარი მინიშნებაა, რომ ბელარუსში სასურველი ცვლილებების შემთხვევაში, გაერთიანებაში ადგილი შეიძლება მინსკისთვისაც მოიძებნოს.
LitPolUkrBrig
„ლუბლინის სამკუთხედის“ წევრი ქვეყნები უსაფრთხოების სფეროში უკვე თანამშრომლობენ. 2014 წელს მხარეებმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას ერთობლივი ბრიგადის  - LitPolUkrBrig-ის შექმნის შესახებ. ბრიგადა 2015 წლის შემოდგომაზე ჩამოყალიბდა და ლუბლინიდან იმართება.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: პოსტსაბჭოთა ქვეყნების მიზანია პოლიტიკის, ეკონომიკისა და უსაფრთხოების სფეროში მეტი კოორდინაციის გზით რუსეთის დასავლეთით მოსაზღვრე ქვეყნებში მოსკოვის გავლენის შესუსტება და ევროატლანტიკური ინსტიტუტების გავლენის გაზრდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი უკრაინისთვის: რეგიონული თანამშრომლობის ახალი ფორმატი უკრაინას ევროატლანტიკურ სტრუქტურებთან დაახლოებისთვის დამატებით ბერკეტს, რუსეთთან დაპირისპირებაში კი დამატებითი მექანიზმების გამოყენების შესაძლებლობას მისცემს.
რატომ არის ეს ყურადსაღები რუსეთისათვის: ისტორიული პერსპექტივის გათვალისწინებით რუსეთისთვის „ლუბლინის სამკუთხედის“ ჩამოყალიბება აღიქმება, როგორც პოლონეთის მცდელობა, ისტორიული გავლენა დაიბრუნოს რუსეთის დასავლეთ საზღვრებზე და ასევე ანტირუსული პოლიტიკის განხორციელებისთვის დამატებითი მექანიზმები შექმნას.
რუსეთმა სამხედრო-საზღვაო ფლოტის დღე ოკუპირებულ სევასტოპოლშიც აღნიშნა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 26 ივლისს რუსეთმა სამხედრო-საზღვაო ფლოტის დღე აღნიშნა. საზეიმო ღონისძიებები გაიმართა შავ ზღვაზეც, მათ შორის, ოკუპირებულ სევასტოპოლში.
თეატრალური წარმოდგენა აღლუმის დროს. წყარო: РИА Новости
მოვლენა დეტალურად: სამხედრო-საზღვაო ფლოტის დღე რუსეთის მასშტაბით აღინიშნა. მთავარ ღონისძიებას სანქტ-პეტერბურგში რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინიც დაესწრო. სევასტოპოლში აღლუმსა და სამხედრო-სპორტულ ღონისძიებაში მონაწილეობა 30-ზე მეტმა საბრძოლო ხომალდმა, წყალქვეშა ნავმა და კატარღამ მიიღო. აღლუმი რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქის მეთაურმა ალექსანდრ დვორნიკოვმა მიიღო. დვორნიკოვის დაქვემდებარებაშია აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში დისლოცირებული რუსეთის სამხედრო ბაზებიც.
უკრაინის პროტესტი
სევასტოპოლში აღლუმი გააპროტესტა უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ, რომელმაც საპროტესტო ნოტა რუსეთის საელჩოს გადასცა. შეტყობინება აღლუმის შესახებ კიევმა გაეროს გენერალურ მდივანსაც გაუგზავნა.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ცნობით, ნოტა უკრაინას განხილვის გარეშე დაუბრუნდა, რადგან რუსეთს, როგორც სუვერენულ სახელმწიფოს, შეუძლია საკუთარ ტერიტორიაზე გამართოს აღლუმები და ზეიმები, სხვა ქვეყნებთან შეთანხმების გარეშე. სამინისტრომ ასევე ხაზი გაუსვა, რომ 2014 წლიდან ყირიმის რესპუბლიკა და ქ. სევასტოპოლი რუსეთის ნაწილია.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: მსგავსი ღონისძიებები რუსეთისთვის დამატებითი შესაძლებლობაა ხაზი გაუსვას ყირიმისა და ქ. სევასტოპოლის რუსეთის კუთვნილებას, რაც კარგად აჩვენებს, თუ რამდენად შეზღუდული რესურსები აქვს უკრაინას და მის მხარდამჭერებს ყირიმის ოკუპაციის კუთხით უკრაინის სასარგებლოდ რამე შეცვალონ.
უკრაინა ამერიკულ სამხედრო დახმარებას მიიღებს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 30 ივლისს ამერიკელ სენატორთა ორპარტიულმა ჯგუფმა შემდგომი ხუთი წლის განმავლობაში უკრაინის სამხედრო დახმარებისა და რეფორმების მხარდამჭერი საკანონმდებლო ინიციატივა წარადგინა.
მოვლენა დეტალურად: უკრაინის უსაფრთხოების თანამშრომლობის აქტი უკრაინისთვის ყოველწლიურად 300 აშშ დოლარის სამხედრო დახმარებას ითვალისწინებს, მათ შორის, ლეტალური იარაღითაც. სანაცვლოდ უკრაინამ საჭირო რეფორმები უნდა განახორციელოს თავდაცვის მრეწველობასთან დაკავშირებულ სფეროში, სადაც შესყიდვების გამჭვირვალობასა და ეფექტურობასთან დაკავშირებით პრობლემებია.
კანონპროექტის ინიციატორები არიან ისეთი გავლენიანი სენატორები, როგორებიცაა ჯიმ რიში, ბობ მენენდეზი, ჯინ შაჰინი და სხვ. აქტი სახელმწიფო დეპარტამენტს მოუწოდებს რეფორმების პრიორიტეტების განსაზღვრის მიზნით უკრაინასთან სამუშაო ჯგუფი ჩამოაყალიბოს და ასევე ხელახლა დანიშნოს სამშვიდობო მოლაპარაკებებში სპეციალური წარმომადგენელი.
2014 წლის შემდეგ აშშ-მ უკრაინას 3 მლრდ აშშ დოლარზე მეტი დახმარება გამოუყო, მათ შორის 1.6 მლრდ აშშ დოლარი სამხედრო დახმარება იყო.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ცნობით, ამერიკელი სენატორების ინიციატივა დონბასში კონფლიქტის ინტენსიფიკაციისთვის ქმნის პირობებს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ახალი გრძელვადიანი ამერიკული სამხედრო დახმარება ხელს შეუწყობს უკრაინის შეიარაღებული ძალების მოდერნიზაციას, რაც გზავნილი იქნება რუსეთისთვის, რომ მოსკოვთან დაპირისპირებაში კიევი მარტო არ არის.
ბელარუსში წინასაარჩევნოდ რუსი მებრძოლები დააკავეს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 29 ივლისს ბელარუსში რუსეთის ფედერაციის 33 მოქალაქე დააკავეს. არსებული ინფორმაციით დაკავებულები კერძო სამხედრო კომპანია „ვაგნერის“ მებრძოლები არიან.
„ვაგნერის“ მებრძოლების დაკავება. წყარო: „Беларусь 1“ - სახელმწიფო ტელევიზია
მოვლენა დეტალურად: „ვაგნერი“ ბოლო პერიოდში ყველაზე ცნობილი გასამხედროებული კომპანიაა, რომლის მებრძოლებიც მსოფლიოს სხვადასხვა ცხელ წერტილში იბრძვიან, მათ შორის, აღმოსავლეთ უკრაინასა და სირიაში. კომპანიას რუსეთის პრეზიდენტის ახლო მეგობარი ევგენი პრიგოჟინი აკონტროლებს. მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, დაკავებულებიდან ზოგიერთი იბრძოდა დონბასში და ბელარუსიდან სუდანში საბრძოლველად მიდიოდა.
რუსეთის პრეზიდენტის პრეს-მდივანის დიმიტრი პესკოვის განცხადებით, რუსეთს იმედი აქვს რომ რუსეთის მოქალაქეების დაკავებასთან დაკავშირებით ამომწურავ ინფორმაციას მიიღებენ. რუსეთი უარყოფს მებრძოლების რაიმე კავშირს ბელარუსის შიდა საქმეებთან და აცხადებს, რომ ისინი ტრანზიტით სხვა ქვეყანაში მიდიოდნენ. პესკოვის აზრით, რუსების დაკავება სამოკავშირეო ურთიერთობებს არ შეესაბამება. საკითხი 31 ივლისს რუსეთის უშიშროების საბჭოს სხდომაზე რუსეთის პრეზიდენტთან განიხილეს.
რუსეთის მხრიდან ერთგვარ პასუხად უნდა ჩაითვალოს ბელარუსის საზღვარზე კონტროლის ღონისძიებების გამკაცრება. ბელარუსის მოქალაქეებს რუსეთიდან გასვლის დროს ტელეფონის ნომრებს და საპასპორტო მონაცემებს სთხოვენ, რაც დიდ რიგებს იწვევს.
ზოგადი კონტექსტი: რუსი მებრძოლების დაკავება დაემთხვა ბელარუსში დაგეგმილ საპრეზიდენტო არჩევნებს, რომელიც 9 აგვისტოს უნდა გაიმართოს. ბელარუსის პრეზიდენტი ალექსანდრე ლუკაშენკო მეექვსე ვადით აპირებს პრეზიდენტობას, მაგრამ წინა შემთხვევებისგან განსხვავებით, წინასაარჩევნო გარემო რადიკალურად განსხვავებულია. ძირითადი კონკურენტების ნეიტრალიზების (ორი დაპატიმრებულია, ერთი ჯერ რუსეთში გაიქცა და შემდეგ კიევში ჩავიდა) მიუხედავად, ლუკაშენკოს მოწინააღმდეგეები ერთ-ერთი დაპატიმრებული კონკურენტის, სერგეი ტიხანოვსკის მეუღლის, სვეტლანა ტიხანოვსკაიას, ირგვლივ გაერთიანდნენ და ბელარუსის ქალაქებში უჩვეულოდ დიდი რაოდენობის საარჩევნო შეხვედრებს აწყობენ. ეკონომიკური გამოწვევებისა და ახალი კორონავირუსის პანდემიის გავრცელების ფონზე, ლუკაშენკოს გამარჯვება ისეთი მარტივად მისაღწევი აღარ ჩანს, როგორც ეს წინა არჩევნების დროს იყო.
„ვაგნერის“ მებრძოლების დაკავებამდე, 24 ივლისს, ერთ-ერთი სამხედრო დანაყოფის მონახულების დროს, ლუკაშენკომ განაცხადა, რომ გარკვეულმა ძალებმა შეიძლება გამოიყენონ პროფესიული სამხედრო მებრძოლები, კერძო სამხედრო კომპანიებიდან. არსებული ინფორმაციით, ბელარუსის სამართლადამცავ ორგანოებს ჰქონდათ ინფორმაცია ქვეყანაში 200-ზე მეტი მებრძოლის ჩასვლის შესახებ „წინასაარჩევნო კამპანიის პერიოდში ვითარების დესტაბილიზაციის მიზნით“. საინტერესოა, რომ მსგავსი მებრძოლების დაკავება გასულ წინასაარჩევნო პერიოდშიც მომხდარა.
დაკავება ლუკაშენკომ დაახასიათა, როგორც „საგანგებო შემთხვევა“ და განაცხადა რუსეთის „ბინძური ზრახვების“ შესახებ. დაკავებულებზე ტერორისტული აქტის მომზადებაზე აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე. თუმცა, მოგვიანებით, ბრალდებები შემსუბუქდა და დაკავებულებს ნაკლებად მძიმე დანაშაულს ედავებიან. გარდა ამისა, ბელარუსის უშიშროების საბჭოს მდივნის განცხადებით, კიდევ 170 მებრძოლია ქვეყანაში, რომელთა მიზანიც წინასაარჩევნო მიტინგებზე ტერაქტის ორგანიზებაა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ბელარუსის პრეზიდენტი წინასაარჩევნოდ ანტირუსულ რიტორიკას იყენებს და ცდილობს მისი კონკურენტები რუსეთის სატელიტებად წარმოაჩინოს. რუსი მებრძოლების წინასაარჩევნო კამპანიასთან დაკავშირებაც წინასწარ გაწერილ სცენარს ჰგავს, რაც ლუკაშენკოს, მოწინააღმდეგეების დისკრედიტაციისა და აუცილებლობის შემთხვევაში, ძალის გამოყენების ლეგიტიმაციას მისცემს.
სომხურ-აზერბაიჯანული დაპირისპირება რეგიონულ მასშტაბს იძენს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 12 ივლისს სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის დაწყებული საზღვრისპირა დაპირისპირება რეგიონულ მასშტაბს იძენს.
მოვლენა დეტალურად: 12 ივლისს, მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის ზონიდან მოშორებით, საქართველოს საზღვრიდან დაახლოებით 55 კილომეტრში, აზერბაიჯანის თოუზის რაიონსა და სომხეთის ტავუშის რაიონში, სამხედრო დაპირისპირება მოხდა, რასაც ათეულობით ადამიანის სიცოცხლე შეეწირა, მათ შორის, აზერბაიჯანელი გენერალი.  2016 წლის „ოთხდღიანი ომის“ შემდეგ ეს ჩვენს სამეზობლოში ყველაზე სერიოზული დაპირისპირება იყო.
„ბრძოლები“ რუსულ ქალაქებში
საზღვარზე რამდენიმედღიანი დაპირისპირების შემდეგ სომხებსა და აზერბაიჯანელებს შორის შეტაკებები რუსეთში მცხოვრებ აზერბაიჯანელებსა და სომხებს შორის გაგრძელდა. 25 ივლისს მოსკოვსა და სანქტ-პეტერბურგში ძალადობრივი დაპირისპირების მონაწილეები დააკავეს. ძალადობის შემთხვევები მას შემდეგ დაიწყო, რაც 24 ივლისს აზერბაიჯანელებმა მოსკოვში სომხებს სცემეს, მოგვიანებით კი სომხური ნომრებით მანქანას თავს დაესხნენ. შემდგომში ორივე მხარე მოსკოვში სომხებისა და აზერბაიჯანელების კუთვნილ მაღაზიებსა და რესტორნებს დაესხნენ თავს. რუსეთში სომხეთისა და აზერბაიჯანის ელჩებმა საკუთარ თანამემამულეებს მოუწოდეს, რომ არ დაერღვიათ რუსეთის კანონები.
„კუნთების თამაში“
აზერბაიჯანის მხარდაჭერის დემონსტრირებისთვის 29 ივლისს აზერბაიჯანის მთელ ტერიტორიაზე, მათ შორის ნახიჭევანსა და მთიანი ყარაბაღის მიმდებარე რაიონებში, თურქეთთან ერთობლივი სამხედრო წვრთნები დაიწყო. თავის მხრივ, 17 ივლისს რუსეთის პრეზიდენტის განკარგულებით, რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქში, მათ შორის სომხეთსა და საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში, სამხედრო დანაყოფების საბრძოლო მომზადების შემოწმება დაიწყო. ასევე, ოლქში  დაიწყო სტრატეგიული სამეთაურო-საშტაბო წვრთნების „კავკაზ-2020-ის“ მოსამზადებელი ვარჯიშები.
მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთი და სომხეთი მოკავშირეები და კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციაში პარტნიორები არიან, მოსკოვის პოზიცია უფრო ნეიტრალური იყო, ვიდრე მოკავშირის შესაფერისი. საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა ორივე მხარეს თავშეკავებისკენ  და ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებისკენ მოუწოდა. თუმცა, აქტიურად პროსომხური პოზიცია არ დაუკავებია. ბოლო წლებში სულ უფრო ხშირად საუბრობენ რუსეთსა და აზერბაიჯანს შორის დაახლოებაზე, რაც ერევანში ეჭვებს აღძრავს, რომ კრიტიკულ მომენტში შესაძლოა მოსკოვის პოზიცია აღარ იყოს პროსომხური.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: სომხეთ-აზერბაიჯანს შორის მიმდინარე დაპირისპირებამ აჩვენა, რომ კონფლიქტი არ შეიძლება მხოლოდ ორ ქვეყანას შორის დავით შემოიფარგლოს და მას აქვს პოტენციალი რეგიონის მასშტაბებს გასცდეს და სხვა ქვეყნებიც ჩაითრიოს. მიუხედავად იმისა, რომ ამ ეტაპზე რეგიონული მასშტაბის დაპირისპირების ალბათობა დაბალია, რუსეთის ქალაქებში სომხურ-აზერბაიჯანული დაპირისპირებები და პარალელურ რეჟიმში მიმდინარე სამხედრო წვრთნები მიუთითებს, რომ, შესაფერისი უსაფრთხოების გარემოს შექმნის შემთხვევაში, კონფლიქტში რუსეთ-თურქეთის ჩათრევის რისკიც არსებობს.
„ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ წინააღმდეგ ვაშინგტონის პოზიცია მკაცრდება
მთავარი მოვლენა: „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ ირგვლივ ვნებათაღელვა არ ცხრება. 2020 წლის 30 ივლისს აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მაიკ პომპეომ სენატში გამართულ მოსმენაზე კიდევ ერთხელ გაილაშქრა „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ მშენებლობის წინააღმდეგ.
მაიკ პომპეო. წყარო: აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ვებგვერდი
მოვლენა დეტალურად: პომპეოს განცხადებით, „ჩვენ გავაკეთებთ ყველაფერს, რაც შეგვიძლია, რათა დარწმუნებული ვიყოთ, რომ გაზსადენი საფრთხეს არ უქმნის ევროპას“. პომპეოს თქმით, ვაშინგტონს სურს ევროპას ჰქონდეს ნამდვილად დაცული, სტაბილური, უსაფრთხო ენერგორესურსები, რომელიც არ შეწყდება იმ შემთხვევაში, თუ ამას რუსეთი მოინდომებს“. დასახული მიზნის მისაღწევად ვაშინგტონი სანქციების დაწესებას აპირებს იმ კომპანიებისთვის, რომლებიც მილსადენის მშენებლობის დასრულებაში რუსეთს დაეხმარებიან. ამ თემაზე ვაშინგტონმა უშუალოდ გააფრთხილა რამდენიმე კომპანია.
პომპეოს სენატში გამოსვლას წინ უძღოდა არაერთი მსგავსი განცხადება და გადაწყვეტილება:
• უცხოურ კომპანიებს სანქციები პირველად 2019 დეკემბერში დაუწესეს, რის შედეგადაც შვეიცარიულმა კომპანიამ (Allseas) პროექტის გაგრძელებაზე უარი თქვა.
• 15 ივლისს აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტში გამართულ პრესკონფერენციაზე პომპეომ „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ პროექტში მონაწილე კომპანიები და პირები მკაცრად გააფრთხილა, რომ „დატოვონ პროექტი ან დაელოდონ არასასიამოვნო შედეგებს“. პომპეოს განცხადებით, „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ პროექტის მონაწილეებს 2017 წელს მიღებული კანონი შეეხებათ, რომელიც ამერიკის ინტერესების მოწინააღმდეგეებისთვის სანქციების დაწესებას ითვალისწინებს.
• 20 ივლისს აშშ-ის წარმომადგენელთა პალატამ ეროვნული თავდაცვის ავტორიზაციის აქტში ცვლილებას დაუჭირა მხარი, რომლის საფუძველზეც სანქციები დაწესდება იმ კომპანიებზე, რომლებიც რუსეთს პროექტის დასრულებაში დაეხმარებიან. შემდეგში ცვლილებებს მხარი უნდა დაუჭიროს სენატმა. მისი კანონად ქცევისთვის პრეზიდენტის ხელმოწერაც არის საჭირო.
• 22 ივლისს პომპეო დანიას ეწვია, სადაც იგი შეეცადა დანიელები მილსადენის წინააღმდეგ განეწყო. მილსადენის დაუსრულებელი მონაკვეთი დანიის განსაკუთრებულ ეკონომიკურ ზონაში უნდა აშენდეს და ამიტომაც პროექტის დასრულებისთვის დანიის თანხმობა გადამწყვეტია.
არსებული მონაცემებით, „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ პროექტის 94% დასრულებულია. პროექტის დასრულების შემთხვევაში, რომელსაც რუსული მხარე 2021 წელს ვარაუდობს, „ჩრდილოეთის ნაკადი-1-ის“ წარმადობა გაორმაგდება და წელიწადში 110 მლრდ კუბურ მეტრს მიაღწევს, რაც ევროკავშირის გაზის მოხმარების მეოთხედზე მეტია. „ჩრდილოეთის ნაკადი-2“ რუსეთს ბალტიის ზღვის გავლით პირდაპირ გერმანიას დაუკავშირებს და გვერდს აუვლის უკრაინას. „ჩრდილოეთის ნაკადი-2“ მსოფლიოში ყველაზე გრძელი ოფშორული მილსადენი იქნება (1 230 კმ).
რატომ არის პროექტის შეფერხება მნიშვნელოვანი უკრაინისთვის: „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ პროექტის განხორციელების შედეგად, უკრაინის სატრანზიტო ფუნქცია შესუსტდება და იგი რუსეთის პოლიტიკური და ეკონომიკური ზეწოლის მიმართ მოწყვლადი გახდება.  „ჩრდილოეთის ნაკადი 2“-ის გარეშე კი, უკრაინა რუსული გაზისთვის მთავარი სატრანზიტო ქვეყნის სტატუსს და ამის შედეგად რუსეთთან მოლაპარაკებებში გარკვეულ ბერკეტს შეინარჩუნებს.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space Publication, 13
• The Lublin Triangle - a new format of regional cooperation was established between Russia’s western border countries.
• Russia celebrated Navy Day in occupied Sevastopol as well.
• Ukraine will receive military assistance at the initiative of US senators.
• Detention of Russian fighters in Belarus has been linked to the pre-election period.
• Military confrontation between Armenia and Azerbaijan is escalating to the regional scale.
• Washington's fight against the Nord Stream 2 enters an active phase.
The Lublin Triangle – A New Format of Regional Cooperation
Main Event:  On July 28, 2020, the Lublin Triangle - a new political platform for regional cooperation was established between Lithuania, Poland and Ukraine.
Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the Lublin Triangle member states. Source: Twitter
Event in Details:  In the southeastern Polish city of Lublin, a new format of regional cooperation was established with the participation of the foreign ministers of the three countries. The new union will focus on resolving issues of political, economic and social cooperation. However, the broad goals of the regional union include restraining Russian influence, delaying the completion of the North Stream 2 pipeline project, promoting Ukraine's integration into Euro-Atlantic structures, working on the de-occupation of Crimea, and etc.
Why Lublin?
In 1569, in Lublin, the Grand Duchy of Lithuania and the Crown of the Kingdom of Poland were united into one state - the Polish-Lithuanian Commonwealth (the Rzeczpospolita). The borders of the Rzeczpospolita coincide with the borders of the member states of the new Triangle except for Belarus. This is a kind of hint that in the case of the desired changes in Belarus, Minsk might join the union as well.
LitPolUkrBrig
The member states of the Lublin Triangle are already cooperating in the field of security. In 2014, the parties signed an agreement on the establishment of a joint brigade - LitPolUkrBrig. The brigade was formed in the fall of 2015. Its headquarters is based in Lublin.
Why the Event is Important:  The goal of the post-Soviet countries is to weaken Moscow's influence in the countries bordering Russia in the west and to strengthen the influence of Euro-Atlantic institutions through deeper coordination in politics, economics and security.
Why the Event is Important for Ukraine:  The new format of regional cooperation will give Ukraine additional leverage to move closer to Euro-Atlantic structures and the possibility of using additional tools in the confrontation with Russia.
Why the Event is Important for Russia:  For Russia, from a historical perspective, the formation of the Lublin Triangle is seen as an attempt by Poland to restore its historical influence over the countries bordering Russia in the west as well as to create additional mechanisms for the implementation of anti-Russian policy.
Russia Celebrated Navy Day in Occupied Sevastopol
Main Event:  On July 26, 2020, Russia celebrated Navy Day. Festive events were held on the Black Sea, including in occupied Sevastopol.
Theatrical performance during the parade. Source: RIA Novosti
Event in Details:  Navy Day was celebrated throughout Russia. The Russian President, Vladimir Putin, also attended the main event in St. Petersburg. More than 30 warships, submarines and cutter boats were involved in the parade and the military sporting event in Sevastopol. The parade was hosted by Aleksander Dvornikov, Commander of the Southern Military District of Russia. Military bases in Abkhazia and the Tskhinvali Region are under his subordination.
Ukraine’s Protest
The Ministry of Foreign Affairs of Ukraine protested the parade in Sevastopol and sent a protest note to the Russian embassy. Kyiv also sent a notification regarding the parade to the UN Secretary General.
Russia’s Response
According to the Ministry of Foreign Affairs of Russia, the note was returned to Ukraine without consideration since Russia, as a sovereign state, can hold parades and celebrations on its territory without the consent of other countries. The Ministry also stressed that since 2014, the Republic of Crimea and the city of Sevastopol are part of Russia.
Why the Event is Important: Such events additionally highlight that Crimea and Sevastopol belong to Russia and show the limited resources that Ukraine and its supporters have to change things in favor of Ukraine in regard to the occupied Crimea.
Ukraine Will Receive Military Assistance from the US
Main Event:  On July 30, 2020, a bipartisan group of US senators introduced legislation to provide military assistance and reform support to Ukraine over the next five years.
Event in Details:  The Ukraine Security Partnership Act authorizes USD 300 million per year in foreign military financing to Ukraine, including lethal military assistance as well. In return, Ukraine is to implement necessary reforms in the field of defense industry where problems with transparency and efficiency of procurement exist.
The bill co-sponsors are influential senators such as Jim Risch, Bob Menendez, Jeanne Shaheen and others. The Act also calls for the State Department to set up a working group with Ukraine and policy reform assistance and to re-appoint a special envoy for peace talks.
The United States has given Ukraine more than USD 3 billion in aid, including more than USD 1.6 billion in military assistance.
Reaction of Russia
According to the Ministry of Foreign Affairs of Russia, the initiative of the US senators will be the ground for conflict escalation in Donbass.
Why is the Event Important:  The new long-term US military assistance will help Ukraine to modernize its armed forces. This will be a message to Russia that Kyiv is not alone in the confrontation with Moscow.
Russian Mercenaries Detained in Belarus Ahead of Elections
Main Event:  On July 29, 2020, 33 citizens of the Russian Federation were detained in Belarus. Reportedly detainees were mercenaries of the private military company – Wagner.
Detention of the Wagner mercenaries. Source:  State TV channel – "Belarus 1"
Event in Details:  Wagner has recently become one of the most well-known paramilitary companies whose mercenaries take part in various hotspots around the world, including eastern Ukraine and Syria. The company is owned by Yevgeny Prigozhin, a close friend of the Russian president. According to media reports, some of the detainees were fighting in Donbass and were on their way to Sudan via Belarus.
Dmitry Peskov, the Kremlin Spokesman, said that Moscow demands an exhaustive explanation from Belarus about the detention of the Russian citizens. Russia denies any illegal activity that would be grounds for the detention, saying that the Russian citizens were in transit to another country. According to Peskov, the detention of the Russian citizens is not in line with the allied relations. On July 31, the issue was discussed with the Russian president at a meeting of the Russian Security Council.
Tightening border control with Belarus should be considered as Russia’s response. Citizens of Belarus are asked for telephone numbers and passport data while leaving Russia which leads to large queues.
General Context: The detention of the Russian fighters coincided with the presidential elections in Belarus scheduled on August 9. The President of Belarus, Aleksander Lukashenko, is running for his sixth term; however, unlike the previous cases, the pre-election environment is radically different. Despite the neutralization of his key rivals (two arrested, one fled to Russia and then moved to Kyiv), Lukashenko's opponents have rallied around Svetlana Tikhanovskaya. Her husband, Sergei Tikhanovsky, was a candidate for the same election until his arrest in May, 2020 after which Svetlana Tikhanovskaya announced her intention to run in his place. She has attracted support from across the spectrum of Belarus's political opposition. Rallies in support of Tikhanovskaya and in opposition to Lukashenko have been the largest in the history of post-Soviet Belarus. Amid the economic challenges and the threat of a new coronavirus pandemic, Lukashenko's victory no longer seems as easy to achieve as it was in previous elections.
On July 24, prior to the detention of the Wagner fighters, Lukashenko, during his visit to a military unit, said that some forces could use professional military mercenaries from private military companies. Reportedly, Belarusian law enforcement agencies had information about the arrival of more than 200 fighters in Belarus with the aim of "destabilizing the situation in the country ahead of the election." Interestingly, a similar arrest of fighters occurred in the previous pre-election period as well.
Lukashenko described the detention as an "extraordinary case" and accused Russia of "dirty intentions." The detainees were accused of plotting a terrorist attack.
However, later, they were charged with a less serious offense. In addition, according to the secretary of the Security Council of Belarus, there are 170 more mercenaries in the country with the goal of organizing a terrorist attack at the pre-election rallies.
Why is the Event Important:  The president of Belarus is using anti-Russian rhetoric in his run-up to the elections and is trying to present his rivals as pro-Russian. Linking the Russian mercenaries to the pre-election campaign is something like a pre-written scenario to discredit Lukashenko’s opponents and, if necessary, legitimize the use of force.
Military Confrontation between Armenia and Azerbaijan is Escalating to the Regional Scale
Main Event: The border confrontation between Armenia and Azerbaijan, which started on July 12, 2020, is escalating to the regional scale.
Event in Details:  On July 12, far from the Nagorno-Karabakh conflict zone, about 55 km from the Georgian border in the Tovuz region of Azerbaijan and the Tavush region of Armenia, a military confrontation broke out that claimed dozens of lives, including an Azerbaijani general. Since the Four Days War of 2016, this has been the most serious confrontation in our neighborhood.
“Brawls” in Russian Cities
The border confrontation between Armenia and Azerbaijan continued with clashes between Armenian and Azerbaijani migrants in Russia. On July 25, participants of a violent confrontation were arrested in Moscow and St. Petersburg. The violence erupted on July 24 after Azerbaijanis beat Armenians in Moscow and later attacked a car with Armenian license plates. Later, both sides attacked shops and restaurants owned by Armenians and Azerbaijanis in Moscow. The ambassadors of Armenia and Azerbaijan to Russia called on their compatriots not to violate Russian laws.
“Muscle Training”
On July 29, Turkey-Azerbaijan joint military exercises demonstrating support to Azerbaijan were launched on the entire territory of Azerbaijan, including Nakhichevan and the surrounding areas of Nagorno-Karabakh. For its part, by the order of the president of Russia of July 17, 2020, a surprise complex check for combat readiness was launched in the Southern Military District of Russia. Also, preparatory exercises for strategic command-staff exercises - Kavkaz 2020, were launched in the Military District.
Despite the fact that Russia and Armenia are allies and partners in the Collective Security Treaty Organization, Moscow's position was more neutral than expected by its ally. The Minister of Foreign Affairs, Sergey Lavrov, called on both sides to show restraint and conform to their commitments. However, he did not demonstrate an active pro-Armenian stance. In recent years, there has been increasing talk on cooperation between Russia and Azerbaijan, raising suspicions in Yerevan that Moscow may no longer be pro-Armenian at a critical juncture.
Why is the Event Important:  The ongoing confrontation between Armenia and Azerbaijan has shown that the conflict between the two countries has the potential to spill beyond the region and involve other countries as well. At this stage, the likelihood of a regional confrontation is low; however, the Armenian-Azerbaijani brawls in Russian cities and military exercises ongoing in parallel indicate that there is a risk of Russian-Turkish involvement in the conflict.
Washington's Stance Against the Nord Stream 2 is Tightening
Main Event:  Political turmoil about the North Stream 2 persists. The US Secretary of State, Mike Pompeo, once again opposed the construction of the North Stream 2 at a senate hearing on July 30, 2020.
Mike Pompeo. Source:  Web-page of the US State Department
Event in Details:  "We will do everything we can to make sure that that pipeline doesn't threaten Europe," said the US Secretary of State, Mike Pompeo, adding:  "We want Europe to have real, secure, stable, safe energy resources that cannot be turned off in the event Russia wants to." In order to halt the controversial project, Washington intends to impose sanctions on companies that continue to help Russia build the pipeline. Washington has already warned several companies regarding the anticipated sanctions.
Pompeo's speech in the Senate was preceded by a number of similar statements and decisions:
• In December 2019, the US imposed sanctions against foreign companies. Following the sanctions, the Swiss company (Allseas) suspended its activities.
• “Get out now - or risk the consequences,” Pompeo said on July 15 during a press conference in Washington, warning individuals or companies involved in the construction of the Nord Stream 2. Entities participating in the construction of the Nord Stream 2 will be affected by the law adopted in 2017 imposing sanctions against those who oppose US interests, said Pompeo.
• On July 20, the US House of Representatives approved an amendment to the National Defense Authorization Act that envisages sanctions against companies that help Russia complete the project. Subsequently, the amendment must be supported by the Senate and in order to turn into law the signature of the president is required.
• On July 22, Pompeo visited Denmark where he tried to pit the Danes against the pipeline. The section of the pipeline is to be built in a special economic zone in Denmark and, therefore, Denmark’s consent to complete the project is crucial.
Reportedly, the North Stream 2 project is 94% complete. Upon the project’s completion, as anticipated by the Russian side in 2021, the Nord Stream 1’s productivity will be doubled to 110 billion cubic meters per year which is more than a quarter of the EU’s gas consumption. The Nord Stream 2 will stretch across the Baltic Sea and directly connect Russia to Germany, bypassing Ukraine. The Nord Stream 2 will be the longest offshore pipeline (1,230 km) in the world.
Why Halting the Project is Important for the US:  Washington considers the project a threat to the national interests of the United States, targeted towards eliminating Ukraine from the European gas transit network and increasing Russia's influence in the European energy sector.
Why Halting the Project is Important for Ukraine:  Upon the Nord Stream 2 project’s completion, Ukraine’s transit function will be minimized and Ukraine will become vulnerable to Russian political and economic pressure. Without the Nord Stream 2, Ukraine would retain its status as a major transit country for Russian gas and, as a result, maintain some leverage in negotiations with Russia.