რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 55, 21 - 27 სექტემბერი, 2020
გავრცელდა ცნობები იმის თაობაზე, რომ ტაჯიკეთი აპირებს ჩამოაყალიბოს ერთიანი საჰაერო თავდაცვის სისტემა რუსეთთან ერთად.
23 სექტემბერს, 2 რუსული Su-27 ტიპის გამანადგურებელი განგაშზე აიჭრა ცაში, აშშ-ს ბომბდამშენებისთვის გზის გადასაჭრელად შავი ზღვის თავზე. კიდევ ერთმა Su-27 ტიპის გამანადგურებელმა აშშ-ს ბომბდამშენები ბალტიის ზღვის თავზე 25 სექტემბერს გადაიჭირა. 21 სექტემბერს, ორმა MiG-31 ტიპის გამანადგურებელმა გზა გადაუჭრა ბრიტანეთის  თვითმფრინავს ბარენცის ზღვის თავზე. კანადის ცნობით, რუმინეთში განლაგებულმა მისმა ორმა გამანადგურებელმა, რუმინეთის საჰაერო სივრცის სიახლოვეს, შავი ზღვის თავზე, გზა რუსულ Su-27 ტიპის გამანადგურებელს გადაუჭრა.
არქტიკა - 5 აგვისტოდან არქტიკულ ექსპედიციაში მყოფი ჩრდილოეთის ფლოტის გემების ჯგუფი, მათ შორის „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“)  წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „სევერომორსკი“ და „როპუჩას“  კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემი „კონდოპოგა“, 20 სექტემბერს შევიდა ბერინგის ზღვაში  და ჩუკოტკის ნახევარკუნძულის აღმოსავლეთითა და სამხრეთ-აღმოსავლეთით გააგრძელა მოძრაობა, რის შემდეგაც 26 სექტემბერს დაბრუნდა ჩუკოტკის ზღვაში და გაემართა დასავლეთით.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს გადაეცა პოლკის სამყოფი S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების პარტია.  ეს უკვე მესამე პარტიაა, რომელიც სამინისტრომ 2020 წელს მიიღო.
რუსეთმა გამართა წლის მთავარი სწავლება „კავკაზ-2020“, რომელიც 21-26 სექტემბერს ჩატარდა. რუსების ინფორმაციით, სწავლებაში ჩართული იყო 80 000 სამხედრო, 250 ტანკი, 450 ჯავშანმანქანა და 200 საარტილერიო დანადგარი, გარდა ამისა, შავი ზღვის ფლოტისა და კასპიის ფლოტილიის გემები. მონაწილე სამხედროებს შორის იყო 3500 რუსეთის საჰაერო-სადესანტო ძალების (ვდვ) მებრძოლი. „კავკაზ-2020-ის“ ფარგლებში, წვრთნები გაიმართა სამხრეთის სამხედრო ოლქში, შავ და კასპიის ზღვებში, სომხეთსა და საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში - აფხაზეთსა და ცხინვალში. სწავლებაში მონაწილეობა მიიღეს სამხედროებმა ჩინეთის, ირანის, პაკისტანის, ბელარუსის, სომხეთის, მიანმარისა (ბირმა) და მონღოლეთის შეიარაღებული ძალებიდან. კასპიის ზღვაში, რუსეთის საზღვაო ძალებმა ირანის საზღვაო ძალებთან ერთად ერთობლივი წვრთნა ჩაატარა, რომელიც დაღესტანში რუსი საზღვაო ქვეითების დესანტირებასაც მოიცავდა.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ფოტოზე აღბეჭდილია რუსეთ-ირანის ერთობლივი წვრთნა კასპიის ზღვაში, „კავკაზ-2020-ის“ ფარგლებში
რუსი სამხედროები საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონში - ცხინვალში, „კავკაზ-2020-ის“ მიმდინარეობისას
23 სექტემბერს, ბელარუსში ჩატარებულ ერთობლივ რუსულ-ბელარუსულ სწავლება „სლავური ძმობა 2020-ისას“, 6-მა რუსულმა Tu-22M3 ტიპის სტრატეგიულმა ბომბდამშენმა, სასწავლო იერიშები განახორციელა. 22 და 24 სექტემბერს კი, ორმა Tu-160 ტიპის სტრატეგიულმა ბომბდამშენმა ფრენები შეასრულა ბელარუსის საზღვრების გასწვრივ უკრაინასთან, პოლონეთთან და ლიეტუვასთან.
რუსმა სამხედროებმა, რომლებიც არქტიკულ ექსპედიციაში იმყოფებიან, საზღვაო ქვეითთა დესანტირების სწავლება ჩაატარეს ჩუკოტკის ნახევარკუნძულზე,  ბერინგის ზღვის სანაპიროზე.
მოლდოვის სეპარატისტულ რეგიონში - დნესტრისპირეთში - განლაგებული რუსული სამხედრო ძალების ოპერატიული ჯგუფის სამხედროებმა, ტაქტიკური სწავლება გამართეს.
23 სექტემბერს, დანიის სანაპიროს სიახლოვეს, ბალტიის ფლოტის „პარხიმის“ კლასის (პროექტი 1331M) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო კორვეტი „კაზანეციდაზიანდა დანიურ სატვირთო გემთან შეჯახების შედეგად. კორვეტი პირველადი შეკეთებისთვის გადაყვანილ იქნა ბალტიისკის საზღვაო ბაზაზე. შემდგომი შეკეთებისთვის, იგეგმება მისი გადაყვანა მუდმივი დისლოკაციის ბაზაზე, კრონშტადტში.

Reports have emerged that Tajikistan is going to establish a joint air defense system with Russia.
Russians scrambled two Su-27 fighters to intercept two U.S. bombers over the Black Sea on 23 September 2020. Another Su-27 fighter intercepted U.S. bombers over the Baltic Sea on 25 September. Two MiG-31 fighters intercepted Britain’s airplane over the Barents Sea on 21 September. Canada reported that two of its fighters deployed in Romania intercepted a Russian Su-27 fighter near Romanian airspace over the Black Sea on September 23.
The Arctic Game – A group of the Northern Fleet ships on an Arctic expedition since 5 August, including Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Severomorsk and Ropucha / Project 775 class landing ship Kondopoga, crossed into the Bering Sea on 20 September and operated along the eastern and south-eastern coasts of the Chukchi Peninsula, before crossing back into the Chukchi Sea and heading west on 26 September.
Russian Defense Ministry has received a regiment’s worth batch of S-400 anti-aircraft missile systems. It is the third such batch delivered in 2020.
Russia held its major Kavkaz-2020 exercise on 21-26 September 2020. Russians reported 80,000 troops taking part, with 250 tanks, 450 armored vehicles and 200 artillery pieces, along with ships of the Black Sea Fleet and the Caspian Flotilla. Among the participating forces were 3,500 of the Russian Airborne Troops (VDV). Kavkaz-2020 was held in Russia’s Southern Military District, in the waters of the Black and Caspian Seas, in Armenia and in Georgia’s occupied regions Abkhazia and Tskhinvali. Foreign troops also participated, reportedly including those from China, Iran, Pakistan, Belarus, Armenia, Myanmar and Mongolia. Iranian navy exercised together with the Russian naval ships in the Caspian Sea, including support to the Russian naval infantry during a landing exercise in Dagestan.
Russian Defense Ministry photo showing a joint Russian-Iranian exercise in the Caspian Sea, during Kavkaz-2020.
Russian troops in Georgia’s occupied Tskhinvali region during Kavkaz-2020
Six Russian Tu-22M3 strategic bombers practiced strikes in Belarus during the joint Russian-Belarusian Slavic Brotherhood 2020 exercise, on 23 September 2020. On 22 and 24 September, two Tu-160 heavy strategic bombers flew along the borders of Belarus with Ukraine, Poland and Lithuania.
Russian forces on the Arctic expedition conducted a naval infantry landing exercise on the coast of the Bering Sea on the Chukchi Peninsula.
Troops of the Operational Group of Russian Forces stationed in Moldova’s breakaway Transnistria region conducted a tactical exercise.
The Baltic Fleet’s Parchim / Project 1331M class anti-submarine corvette Kazanets was damaged as a result of a collision with a Danish container ship near the coast of Denmark on 23 September 2020. The corvette was then stationed for initial repairs at the Baltiysk naval base, with plans to undergo further repairs at its home base in Kronshtadt.