გეოსტრატეგიული აქტივობები რუსეთმა გაავრცელა ინფორმაცია გეგმის შესახებ, გამართოს პირველი ერთობლივი რუსეთი-ეგვიპტის საზღვაო სწავლება შავ ზღვაში. სწავლების სახელწოდება იქნება „მეგობრობის ხიდი 2020“. ეგვპიტესა და თურქეთს შორის აღმოსავლეთ ხმელთაშუა ზღვაში ურთიერთობების დაძაბვის ფონზე, რუსეთის მიერ ეგვიპტის სამხედრო გემების შავ ზღვაში მიწვევა ანკარაში სავარაუდოდ არ გაუხარდებათ. არქტიკა - 5 აგვისტოდან, არქტიკულ ექსპედიციაში მყოფი ჩრდილოეთის ფლოტის გემების ჯგუფი, მათ შორის „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „სევერომორსკი“ და „როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემი „კონდოპოგა“, ლაპტევების ზღვიდან კარის ზღვაში გადავიდა, რა დროსაც პირველად გამოიყენა უკიდურესად ჩრდილოური მარშრუტი, ჩრდილოეთის მიწის არქიპელაგის ჩრდილოეთით. გავრცელებული ინფორმაციით, 5 ოქტომბერს, რუსულმა Su-27 ტიპის გამანადგურებელმა გზა გადაუჭრა გერმანიისა და შვედეთის თვითმფრინავებს ბალტიის ზღვის თავზე. 6 ოქტომბერს, კიდევ ერთმა Su-27-მა გადაიჭირა 4 ბრიტანული საფრენი აპარატი შავი ზღვის თავზე.
სტრუქტურული ცვლილებები მე-20 არმიის (შტაბ-ბინა ვორონეჟში) სხვადასხვა შენაერთებში, დაახლოებით 10-მდე უპილოტო საფრენი აპარატების (უსა) საწინააღმდეგო ელექტრონული ბრძოლის ჯგუფი ჩამოყალიბდა.
გადაიარაღება და მოდერნიზაცია რუსეთმა ბარენცის ზღვაში „ცირკონის“ ტიპის ჰიპერბგერითი რაკეტის კიდევ ერთი საცდელი სროლა ჩაატარა. რაკეტის გაშვება განხორციელდა „ადმირალ გორშკოვის“ კლასის (პროექტი 22350) ფრეგატ „ადმირალ გორშკოვიდან“. 35-ე არმიის (შტაბ-ბინა ბელოგორსკში, ამურის ოლქი) 64-ე მექანიზებულმა ბრიგადამ (კნიაზე-ვოლკონსკოე, ხაბაროვსკის მხარე) მიიღო Aleut-ის ტიპის მისაბმელიანი ყველგანმავალი მანქანები.
სწავლებები* ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა), შავი ზღვის ფლოტის მე-15 სანაპირო დაცვის სარაკეტო-საარტილერიო ბრიგადამ (სევასტოპოლი) Bastion-P და Bal ტიპის მობილური სანაპირო დაცვის სარაკეტო სისტემებით ხომალდსაწინააღმდეგო ბრძოლის სწავლება ჩაატარა. ოკუპირებულ აფხაზეთში (საქართველო) ბაზირებულმა რუსმა სამხედროებმა რამდენიმე სახის წვრთნა ჩაატარეს, რომლებშიც ჩართულები იყვნენ სამხედროები საარტილერიო, სადაზვერვო და ელექტრონული ბრძოლის დანაყოფებიდან. რუსეთის ელექტრონული ბრძოლის დანაყოფის სამხედრო უშვებს უსა-ს ოკუპირებულ აფხაზეთში, საქართველო
კატასტროფები ცეცხლსა და აფეთქებების სერიას ჰქონდა ადგილი რიაზანის ოლქში, სკოპინის რაიონში არსებულ საბრძოლო მასალების საწყობში, რაც ბალახზე მოდებულმა ხანძარმა გამოიწვია. ამის შედეგად, ახლო მდებარე სოფლებიდან 2300-ზე მეტი მოსახლის ევაკუირება გახდა საჭირო. გავრცელებული ცნობით, საწყობში ინახებოდა სარაკეტო და საარტილერიო ამუნიციის 75 000 ტონა. *ყოველკვირეული სწავლებების რაოდენობა რუსულ არმიაში საკმაოდ დიდია, შესაბამისად თითოეული მათგანი დაიჯესტში ვერ მოხვდებოდა. გამოცემაში შესული სწავლებები შერჩეულია ავტორის მიერ მათი სტრატეგიული მნიშვნელობის, დიდი მასშტაბის, მონაწილე დანაყოფების რაოდენობისა ან/და რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების ჩართულობის გამო. |

Moscow announced plans to hold the first Russia-Egypt joint naval exercise in the Black Sea. The exercise will be named “Friendship Bridge 2020.” Due to the tensions between Egypt and Turkey in the Eastern Mediterranean, Russian invitation for the Egyptian naval ships to appear in the Black Sea is unlikely to be appreciated in Ankara.
The Arctic Game – A group of the Northern Fleet ships on an Arctic expedition since 5 August, including Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Severomorsk and Ropucha / Project 775 class landing ship Kondopoga, sailed from the Laptev Sea to the Kara Sea, using the northernmost route north of the Severnaya Zemlya archipelago for the first time.
A Russian Su-27 fighter reportedly intercepted planes from Germany and Sweden over the Baltic Sea on 5 October 2020. On 6 October, another Su-27 intercepted four planes from Britain over the Black Sea.
About 10 anti-UAV electronic warfare groups have been established in various units under the 20th Army (HQ in Voronezh).
Russia conducted another test launch of the Tsirkon hypersonic missile in the Barents Sea, from the Admiral Gorshkov / Project 22350 class frigate Admiral Gorshkov.
64th Mechanized Brigade (Knyaze-Volkonskoye, Khabarovsk Krai) of the 35th Army (HQ in Belogorsk, Amur Oblast) has received Aleut type articulated all-terrain vehicles.
The Aleut vehicle
Bastion-P and Bal mobile coastal defense missile systems of the Black Sea Fleet’s 15th Coastal Missile Artillery Brigade (Sevastopol) conducted an anti-ship warfare exercise in occupied Crimea, Ukraine.
Russian troops conducted a number of exercises in occupied Abkhazia, Georgia, including drills by the artillery, reconnaissance and electronic warfare troops.
Russian electronic warfare forces serviceman launching a UAV in occupied Abkhazia, Georgia
A fire and series of explosions occurred at a munitions depot in Skopinsky District of Ryazan Oblast, as a result of a grass fire in the area. More than 2,300 residents of nearby villages had to be evacuated as a result. The depot reportedly contained 75,000 tonnes of rocket and artillery munitions.