რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 58, 12 - 18 ოქტომბერი, 2020
ომი სირიაში - 14 ოქტომბერს, რუსეთის საჰაერო ძალებმა იერიში მიიტანა იდლიბის რეგიონის ქალაქ ჯისრ ალ-შუღურის სიახლოვეს.
რუსეთმა და ყაზახეთმა ხელი მოაწერეს ორმხრივ ხელშეკრულებას სამხედრო თანამშრომლობის შესახებ.
რუსეთი აფრიკაში - რუსეთმა ცენტრალურ აფრიკის რესპუბლიკას (ცარ) საჩუქრად გადასცა 20 BRDM-2 ტიპის სადაზვერვო ჯავშანმანქანა. 10 ერთეული უკვე მიეწოდა ცარ-ს, 10-ის გადაცემა მოკლე ხანში იგეგმება.
რუსული BRDM-2-ები ცარ-ში
არქტიკა - ჩრდილოეთის ფლოტმა გაავრცელა ინფორმაცია იმის შესახებ რომ 2020 წლის ზაფხულისა და შემოდგომის პერიოდში, ფლოტის „გაუმჯობესებული იუგ“  კლასის (პროექტი 862.2) სადაზვერვო გემებმა „გორიზონტმა“ და „ვიზირმა“  40-დღიანი მისიები შეასრულეს ბარენცის ზღვაში.
2020 წელს, რუსებმა მოამზადეს 600 საზღვაო ქვეითი, რათა იმსახურონ შორეულ საზღვაო ექსპედიციებში, რუსულ სამხედრო გემებზე. მომზადებული საზღვაო ქვეითები მიეკუთვნებიან რუსეთის საზღვაო ძალების ოთხივე ფლოტსა და ერთ ფლოტილიას.
ორმა რუსულმა Tu-160 ტიპის მძიმე სტრატეგიულმა ბომბდამშენმა განახორციელა ფრენა, რომლის ფარგლებშიც გადაუფრინეს ბარენცის, ნორვეგიისა და ჩრდილოეთის ზღვებს. რუსების ცნობით, ფრენის ცალკეულ ეპიზოდებში ბომბდამშენებს მიყვებოდნენ ბრიტანეთისა და ნორვეგიის  საჰაერო ძალების თვითმფრინავები.
რუსები გეგმავენ თითოეულ საზღვაო ქვეითთა ბრიგადაში ერთი ბატალიონი აღჭურვონ BMP-3 ტიპის ქვეითთა საბრძოლო მანქანით.
რუსეთის საჰაერო ძალები ამატებს საჰაერო ბრძოლის სწავლებას Su-34 ტიპის ბომბდამშენ-გამანადგურებლის პილოტებისთვის. აქამდე, Su-34 გამოიყენებოდა მხოლოდ როგორც მოიერიშე თვითმფრინავი.
რუსეთმა დაასრულა ტაჯიკეთსა და ყირგიზეთში საკუთარი სამხედრო ბაზების გადაიარაღება Mi-8MTV5-1 ტიპის მრავალფუნქციური შვეულმფრენებით. გადაიარაღებამდე ბაზებს ემსახურებოდა Mi-8MTV ტიპის მოდელები.
41-ე არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) 90-ე სატანკო დივიზიამ (შტაბ-ბინა ჩებარკულში, ჩელიაბინსკის ოლქი) მიმდინარე წლის სექტემბერსა და ოქტომბერში მიიღო T-72B3M ტიპის ტანკების პარტიები.
T-72B3M ტიპის ტანკი
კასპიის ფლოტილიამ საზღვაო სწავლება გამართა კასპიის ზღვის ცენტრალურ ნაწილში, აზერბაიჯანის აფშერონის ნახევარკუნძულის ჩრდილოეთით. მასში ჩართული იყო ორი ფრეგატი, ორი კორვეტი და 7 სამხედრო თვითმფრინავი.
ცენტრალური სამხედრო ოლქის 140 სამხედრომ მონაწილეობა მიიღო ჩრდილო-აღმოსავლეთ ბელარუსში ჩატარებულ სწავლებაში. აღნიშნული წვრთნა გაიმართა რუსეთის ხელმძღვანელობის ქვეშ მყოფი „კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის“ (ოდკბ) სამხედრო თანამშრომლობის ფარგლებში.
სამხრეთის სამხედრო ოლქის 1500 სამხედრომ სწავლება ჩაატარა ოკუპირებულ აფხაზეთში (საქართველო). წვრთნაში მონაწილეობა მიიღო ადგილობრივი მარიონეტული რეჟიმის სამხედრო დაჯგუფებებმაც. საქართველოს მეორე ოკუპირებულ რეგიონში - ცხინვალში, რუსმა სამხედროებმა სნაიპერის ვარჯიშები გამართეს
ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა), კერძოდ სევასტოპოლში, განთავსებულმა რუსულმა უტიოსის ტიპის უძრავმა სანაპირო დაცვის სარაკეტო სისტემამ, „ადმირალ გრიგოროვიჩის“ კლასის (პროექტი 11356P/M) სარაკეტო ფრეგატ „ადმირალ გრიგოროვიჩთანერთად, სწავლება გამართა.

War in Syria – Russian air force conducted strikes near Jisr al-Shughur city in the Idlib region, on 14 October 2020.
Russia and Kazakhstan signed a bilateral treaty on military cooperation.
Russia in Africa – Russia gifted 20 BRDM-2 armored reconnaissance vehicles to the Central African Republic (CAR), with ten vehicles already delivered and ten more expected shortly.
Russian BRDM-2s in the CAR
The Arctic Game – The Northern Fleet has reported that during the summer and fall of 2020, its Improved Yug / Project 862.2 class intelligence collection ships Gorizont and Vizir conducted 40-day missions each in the Barents Sea.
In 2020, Russians have trained 600 of their naval infantry servicemen to serve abroad Russian naval ships during long-range voyages. The trained marines belong to all the four fleets and one flotilla of the Russian navy.
Two Russian Tu-160 heavy strategic bombers conducted a flight over the Barents, Norwegian and North Seas. Russians reported that at certain stages of the flight their bombers were “followed” by the aircraft belonging to Britain’s and Norway’s air forces.
Russians intend to have one battalion in each of their naval infantry brigades equipped with the BMP-3 infantry fighting vehicles.
Russian air force is introducing dogfight training for the pilots of the Su-34 fighter-bombers. Previously, Su-34s were employed as strike aircraft.
Russia has completed re-equipping its military forces based in Tajikistan and Kyrgyzstan with Mi-8MTV5-1 multipurpose helicopters, instead of the older Mi-8MTV model.
The 90th Tank Division (HQ in Chebarkul, Chelyabinsk Oblast) of the 41st Army (HQ in Novosibirsk) has received batches of the T-72B3M tanks in September and October 2020.
T-72B3M tank
The Caspian Flotilla conducted a naval exercise in the central part of the Caspian Sea, north of Azerbaijan’s Absheron Peninsula. Two frigates and two corvettes participated, along with seven military planes.
140 troops of Russia’s Central Military District took part in an exercise conducted in north-eastern Belarus. The exercise was held under the Russian-led CSTO military alliance framework.
1,500 troops of the Southern Military District held an exercise in occupied Abkhazia, Georgia. Forces of Moscow’s local proxy regime also took part in the exercise. In Georgia’s occupied Tskhinvali Region, Russian forces engaged in sniper drills.