რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 59, 19 – 25 ოქტომბერი, 2020
ომი სირიაში - 19-25 ოქტომბრის კვირის დასაწყისში, რუსეთის საჰაერო ძალებმა იერიშები მიიტანეს სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებადი იდლიბის რეგიონის სამხრეთში.
ომი უკრაინაში - 20 ოქტომბერს, დონბასის ფრონტზე ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების ერთ-ერთი დარღვევისას, რუსული ჰიბრიდული ძალების მიერ გახსნილი ცეცხლით, დაიჭრა ერთი უკრაინელი სამხედრო.
გავრცელებული ცნობით, რუსეთის ჩრდილოეთის ფლოტის „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანმა „ვიცე-ადმირალი კულაკოვი“, სირიისთვის განკუთვნილი ირანული ნავთობის ტანკერი გააცილა წითელი ზღვიდან ხმელთაშუა ზღვაში გადასვლისას.
ვიცე-ადმირალი კულაკოვი
რუსმა სამხედროებმა გაშალეს სავალე ბანაკები სომხეთის სამხრეთ ნაწილში, აზერბაიჯანთან საზღვრის იმ ნაწილის სიახლოვეს, რომელიც აზერბაიჯანულმა მხარემ დაიბრუნა მთიან ყარაბაღში მიმდინარე ომის დროს.
რუსული სამხედრო ბანაკი სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვრის სიახლოვეს
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო გეგმავს წარმომადგენლობის გახსნას სერბეთში, რომლის ფუნქციაც იქნება „რუსეთ-სერბეთის თანამშრომლობის ფარგლებში სამხედრო და ტექნიკური საკითხების გადაჭრაში დახმარება.“
რუსეთი აფრიკაში - რუსეთმა უკვე გახსნა საკუთარი თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლობა ცენტრალურ აფრიკის რესპუბლიკაში (ცარ). რუსი სამხედრო ოფიცერი, რომელიც მას ხელმძღვანელობს, ასევე დაიკავებს ცარ-ის თავდაცვის სამინისტროში მრჩევლის პოსტს. პარალელურად, ცარ-ში რუსეთის ელჩის განცხადებით, „მოსკოვი განიხილავს დამატებით სამხედრო ინსტრუქტორების გაგზავნას“ ამ ქვეყნისთვის.
არქტიკა - რუსებმა „ონიქსის“ ტიპის ზებგერითი ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტის სატესტო გაშვება განახორციელეს Bastion-P ტიპის ხომალდსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემიდან, რომელიც განლაგებულია ალექსანდრეს მიწის კუნძულზე, ფრანც-იოსების მიწის არქიპელაგზე.
არქტიკა - ჩრდილოეთის ფლოტის გემების ჯგუფმა, მათ შორის „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანმა სევერომორსკ“  და „როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775)  სადესანტო გემმა „კონდოპოგა“, დაასრულა შორეული ექსპედიცია, რომელიც 5 აგვისტოს დაიწყო, და 20 ოქტომბერს დაუბრუნა სევერომორსკის საზღვაო ბაზას.
აშშ-ს გამანადგურებლებმა გზა გადაუჭრეს რუსული თვითმფრინავების ჯგუფს, რომელსაც შეადგენდა ორი Tu-95MS ტიპის სტრატეგიული ბომბდამშენი, ორი Su-35 ტიპის გამანადგურებელი და A-50 ტიპის საჰაერო ადრეული გაფრთხილებისა და კონტროლის თვითმფრინავი. გავრცელებული ცნობით, ინციდენტს ადგილი ჰქონდა 19 ოქტომბერს, ალასკის საჰაერო თავდაცვის საიდენტიფიკაციო ზონაში. რუსულმა MiG-31 და Su-35 ტიპის გამანადგურებლებმა გადაიჭირეს აშშ-ს ორი ბომბდამშენი ბერინგის ზღვის თავზე 21 ოქტომბერს. კიდევ ერთი ამერიკული თვითმფრინავი იქნა გადაჭერილი ბერინგის ზღვის თავზე 22 ოქტომბერს, რუსული MiG-31-ის მიერ.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ კატეგორიული უარი განაცხადა ფინანსთა სამინისტროს წინადადებაზე, ფინანსური სირთულეების პირობებში 10 პროცენტით შეემცირებინათ სამხედრო პერსონალი. ვლადიმერ პუტინის განცხადებით, რუსეთის შეიარაღებულ ძალებში რაიმე შემცირება არ იგეგმება.
24 ოქტომბერს, „გაუმჯობესებული კილოს“ კლასის (პროექტი 636.3) დიზელის წყალქვეშა ნავი „ვოლხოვი“  შეუერთდა რუსეთის საზღვაო ძალებს. წყალქვეშა ნავი იმსახურებს წყნარი ოკეანის ფლოტში.
ვოლხოვი
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო გეგმავს მე-14 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბ-ბინა ეკატერინბურგში) 76-ე ჰაერსაწინააღმდეგო დივიზია (შტაბ-ბინა სამარაში) სრულად მოამარაგოს Nebo-M ტიპის მობილური საჰაერო და სარაკეტო თავდაცვის რადარებით.  დივიზიას პირველი რადარი უკვე მიეწოდა.
58-ე არმიის (შტაბ-ბინა ვლადიკავკაზში, ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა-ალანია) მე-100 სადაზვერვო ბრიგადამ (მოზდოკი, ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა-ალანია) მიიღო Tigr-M ტიპის ქვეითთა ყველგანმავალი ჯავშანმანქანები.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, 25 ოქტომბერს, პლესეცკის კოსმოდრომიდან განხორციელდა Soyuz-2.1b ტიპის რაკეტის გაშვება, რომელმაც GLONASS-K ტიპის სანავიგაციო თანამგზავრი ორბიტაზე გაიყვანა.

War in Syria – Russian air force conducted strikes in the south of the Syrian rebel-controlled Idlib region early in the week of 19-25 October 2020.
War in Ukraine – One Ukrainian soldier was injured by the fire opened by the Russian hybrid forces on the frontline in Donbass, in one of the ceasefire violations, on 20 October 2020.
Russian Northern Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Vice-Admiral Kulakov was reported escorting Iran’s oil tanker bound for Syria, during its transfer from the Red Sea to the Mediterranean.
Vice-Admiral Kulakov
Groups of Russian troops established field camps in southern Armenia, near the parts of its border with Azerbaijan that have been recovered by the Azerbaijanis in the process of their ongoing war against Armenians over Nagorno-Karabakh.
Russian military camp near Armenia-Azerbaijan border
Russian Defense Ministry plans to open an office in Serbia, which is supposed to “assist in resolving military and technical questions over Russian-Serbian cooperation.”
Russia in Africa – Russia has already opened its Defense Ministry’s office in the Central African Republic (CAR). The Russian officer heading the office will also serve as an advisor to the CAR’s Defense Ministry. Meanwhile, Russian ambassador to the CAR said “Moscow was considering sending more military instructors” to the country.
The Arctic Game – Russians test-launched an Oniks supersonic anti-ship cruise missile from a Bastion-P anti-ship missile system based on the Alexandra Land island, Franz Josef Land archipelago.
The Arctic Game – A group of the Northern Fleet ships including Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Severomorsk and Ropucha / Project 775 class landing ship Kondopoga completed its long-range Arctic expedition that had lasted since 5 August, returning to the Severomorsk naval base on 20 October.
U.S. fighters intercepted a group of Russian planes including two Tu-95MS strategic bombers, two Su-35 fighters and an A-50 airborne early warning and control (AEW) aircraft. The incident reportedly occurred on 19 October, in the Alaskan Air Defense Identification Zone. Russian MiG-31 and Su-35 fighters intercepted two U.S. bombers over the Bering Sea on 21 October. Another U.S. plane was intercepted over the Bering Sea by a Russian MiG-31 on 22 October.
Following the Russian Ministry of Finance proposal to cut military personnel by about 10 percent for the purposes of financial austerity, the Ministry of Defense rejected it as unacceptable. Vladimir Putin said there were no plans for cuts in the Russian armed forces.
Improved Kilo / Project 636.3 class diesel submarine Volkhov joined the Russian navy on 24 October 2020. The submarine will serve with the Pacific Fleet.
Volkhov
Russian Defense Ministry intends to fully supply the 76th Air Defense Division (HQ in Samara) of the 14th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Yekateringburg) with the Nebo-M mobile air and missile defense radars. The first radar has already been supplied.
The 100th Recon Brigade (Mozdok, Republic of North Ossetia-Alania) of the 58th Army (HQ in Vladikavkaz, Republic of North Ossetia-Alania) has received Tigr-M armored all-terrain infantry mobility vehicles.
Russian Defense Ministry reported that a Soyuz-2.1b rocket carrying a GLONASS-K type navigation satellite was launched from the Plesetsk Cosmodrome on 25 October 2020.