რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 64, 23 - 29 ნოემბერი, 2020
სირიული წყაროების მტკიცებით, სამხრეთ სირიის მოსახლეობიდან რუსეთი ქირაობს მებრძოლებს ვენესუელაში სამსახურისთვის. ამ სამხრეთ ამერიკულ ქვეყანაში, აღნიშნული მებრძოლების ამოცანას, სავარაუდოდ, „ნავთობის ინფრასტრუქტურის დაცვა“ წარმოადგენს.
ომი სირიაში - რუსეთის საჰაერო ძალებმა, 27 და 29 ნოემბერს, საჰაერო იერიშები განახორციელეს სირიელი მეამბოხეების წინააღმდეგ, იდლიბის რეგიონში.
ომი უკრაინაში - დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, 24 ნოემბერს, ერთი უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე დაიღუპა.
24 ნოემბერს, იაპონიის ზღვაში, ჰქონდა ადგილი ინციდენტს  აშშ-ს საესკადრო ნაღმოსან „ჯონ ს. მაკკეინსა“ და რუსეთის წყნარი ოკეანის ფლოტის „უდალოი I“  კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსან „ადმირალ ვინოგრადოვს“ შორის. რუსების მტკიცებით, ამერიკულმა ნაღმოსანმა, რუსეთის სახელმწიფო საზღვარი დაარღვია ვლადივოსტოკის სამხრეთით და ტერიტორია მას შემდეგ დატოვა, რაც რუსული გემი მას დაჯახებით დაემუქრა. ამერიკელების განცხადებით, რუსული ვერსია სიყალბეა და რეალურად „ჯონ ს. მაკკეინი“  მოქმედებდა საერთაშორისო წყლებში და რუსულ გემს ის არსაიდან გაუძევებია.
28 ნოემბერს, ბრიტანულმა გამანადგურებლებმა, ჩრდილოეთის ზღვაში გადაიჭირეს ორი რუსული Tu-142 ტიპის საზღვაო-სადაზვერვო და წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო ბრძოლის თვითმფრინავი. რუსული საფრენი აპარატები ბრიტანეთის საჰაერო სივრცეს ჩრდილოეთიდან მიუახლოვდნენ.  ასევე 28 ნოემბერს, რუსულმა Su-27 ტიპის გამანადგურებელმა გადაიჭირა აშშ-ს სამხედრო თვითმფრინავი შავი ზღვის თავზე.
27 ნოემბერს, ახალი, პროექტი 22160 კლასის დიდი ზომის საპატრულო კატარღა „პაველ დერჟავინი“ შეუერთდა შავი ზღვის ფლოტს. ხსენებული მცურავი საშუალების დისლოკაციის ადგილად ნოვოროსიისკის საზღვაო  ბაზა განისაზღვრა.
პაველ დერჟავინი
რუსეთმა დაიწყო  სამხრეთის სამხედრო ოლქის საარტილერიო დანაყოფების Msta-SM ტიპის თვითმავალი ჰაუბიცებით გადაიარაღება.
მე-7 სადესანტო-მოიერიშე (სამთო) დივიზიის (შტაბ-ბინა ნოვოროსიისკში) 108-ე სადესანტო-მოიერიშე პოლკის (ნოვოროსიისკი, კრასნოდარის მხარე) მე-2 სადესანტო-მოიერიშე ბატალიონი გადაიარაღდა 31 ერთეული BMD-4M ტიპის ქვეითთა საბრძოლო მანქანითა და 8 ერთეული BTR-MD რაკუშკა-ს ტიპის მცურავი ჯავშანტრანსპორტიორით. 2016 წლის შემოდგომის შემდგომ, ეს უკვე რუსეთის საჰაერო-სადესანტო ძალების მეცხრე ბატალიონია, რომელიც აღნიშნული ტიპის ჯავშნიანი მანქანებით გადაიარაღდა.
108-ე სადესანტო-მოიერიშე პოლკისთვის ახალი ტექნიკის გადაცემის ცერემონია
რუსულმა სახელმწიფო მედიამ, პირველწყაროს მითითების გარეშე, გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ალჟირი დათანხმდა 3 ერთეული რუსული “სტერაგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტის შეძენას.
არაოფიციალური რუსული წყაროს მტკიცებით, სომხეთმა რუსეთისგან შეიძინა 4 ერთეული Pantsir-S ტიპის საჰაერო თავდაცვის სისტემა, რომლის მიწოდებაც 2020 წლის ბოლოს დაიწყება.

Syrian sources claim that Russia is recruiting mercenaries from among the population of southern Syria to serve in Venezuela. The task of the mercenaries is supposedly “to protect oil installations” in the South American country.
War in Syria – Russian air forces conducted strikes against Syrian rebels in the Idlib region on 27 and 29 November 2020.
War in Ukraine – One Ukrainian soldier was killed by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline on 24 November 2020.
An alleged incident between U.S. destroyer John S. McCain and the Russian Pacific Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Vinogradov occurred in the Sea of Japan on 24 November 2020. Russians claimed that the American destroyer violated the Russian national border south of Vladivostok and left the area after the Russian ship threatened to ram it. Americans stated that the Russian version of events was false, saying that John S. McCain operated in the international waters and was not forced out of the area by the Russian ship.
Britain’s fighters intercepted two Russian Tu-142 maritime reconnaissance and anti-submarine warfare aircraft over the North Sea on 28 November 2020. The Russian planes approached British airspace from the north. Also on 28 November, a Russian Su-27 fighter intercepted a U.S. military plane over the Black Sea.
A new Project 22160 class large patrol ship Pavel Derzhavin joined the Black Sea Fleet on 27 November 2020. The ship will be stationed at the Novorossiysk naval base.
Pavel Derzhavin
Russia has launched rearmament of the artillery units in its Southern Military District with the Msta-SM self-propelled howitzers. The rearmament process is intended to take a couple of years.
The 2nd Air Assault Battalion of the 108th Air Assault Regiment (Novorossiysk, Krasnodar Krai), the 7th Air Assault (Mountain) Division (HQ in Novorossiysk) has been rearmed with 31 BMD-4M infantry fighting vehicles and eight BTR-MD Rakushka amphibious armored personnel carriers. It is the ninth battalion of the Russian Airborne Troops (VDV) that has been armed with these armored vehicles since the fall of 2016.
The vehicles’ transfer ceremony at the 108th Air Assault Regiment
Russian state media has published claims, without providing original sources of the information, that Algeria has agreed to buy three Russian Steregushchiy / Project 20380 class corvettes.
Unofficial Russian sources claim that Armenia has acquired four Pantsir-S air defense systems from Russia, with deliveries to start at the end of 2020.