რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 69, 28 დეკემბერი 2020 – 10 იანვარი, 2021
შენიშვნა მკითხველთათვის: როგორც წესი, მიმოხილვა ყოველკვირეულია, თუმცა მოცემული გამოცემა ორ კვირას მოიცავს.
ომი სირიაში - რუსეთის საჰაერო ძალებმა 2020 წლის 28 დეკემბერსა და 2021 წლის 9 იანვარს, იერიშები მიიტანეს სირიელ მეამბოხეებზე იდლიბის რეგიონში. აღმოსავლეთ სირიაში, რუსეთის სამხედრო ძალები ქალაქ დეირ ეზ-ზორის გარშემო არეალში პატრულირებდნენ.
ომი უკრაინაში - 2020 წლის 28 დეკემბერს, დონბასის ფრონტზე, რუსეთის ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, ერთი უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე დაიჭრა.
NATO-ცნობით, 2020 წლის განმავლობაში, ალიანსის წევრი სახელმწიფოების ევროპაში განლაგებულმა საჰაერო ძალებმა 350-ჯერ განახორციელეს განგაშზე აფრენა რუსული სამხედრო თვითმფრინავებისთვის გზის გადასაჭრელად. NATO-ს ინფორმციით, აღნიშნული რიცხვი, 2019 წლის მონაცემებთან შედარებით, “ზომიერ ზრდას“ წარმოადგენს.
ბალტიის ფლოტის „სტერაგუშჩის“  კლასის (პროექტი 20380) კორვეტი „სტოიკი“, რომელიც 2020 წლის 16 დეკემბრიდან შორეულ ექსპედიციაში იმყოფება, 2021 წლის 9 იანვარს დროებით შეჩერდა რუსულ საზღვაო-სამხედრო ბაზაზე სირიის ქალაქ ტარტუსში.
1 ნოემბრიდან, ინდოეთისა და წყნარი ოკეანის რეგიონში ხანგრძლივ ექსპედიციაში მყოფი   წყნარი ოკეანის ფლოტის ფლაგმანი, „სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერი „ვარიაგი“ და „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ადმირალ პანტელეევი“, 2020 წლის 29 დეკემბერს ვლადივოსტოკის ბაზაზე დაბრუნდნენ.
ვლადიმერ პუტინის ბრძანება, რომელმაც ჩრდილოეთის ფლოტის სტატუსი რუსულ სამხედრო ოლქს გაუთანაბრა, ძალაში შევიდა 2021 წლის 1 იანვარს. ჩრდილოეთის ფლოტის სარდლობა მოიცავს არხანგელსკისა და მურმასნკის ოლქებს, კომის რესპუბლიკასა და ნენთა ავტონომიურ ოკრუგს. პუტინის ბრძანებამდე, ეს ტერიტორიები დასავლეთის სამხედრო ოლქს მიეკუთვნებოდა. ჩრდილოეთის ფლოტი რუსეთის შეიარაღებული ძალების მთავარი ინსტრუმენტია არქტიკის რეგიონში.
„გრემიაშჩი“ კლასის (პროექტი 20385) კორვეტი „გრემიაშჩი“, 2020 წლის 29 დეკემბერს შეუერთდა რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ძალებს. კორვეტი დაექვემდებარა წყნარი ოკეანის ფლოტს.
გრემიაშჩი
მე-8 არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოჩერკასკში, როსტოვის ოლქი) 150-ე მექანიზებულმა დივიზიამ (შტაბ-ბინა კადამოვსკიში, როსტოვის ოლქი) 18 ერთეული Msta-SM ტიპის თვითმავალი ჰაუბიცა მიიღო.
41-ე არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) 35-ე მექანიზებული ბრიგადის (ალეისკი, ალტაის მხარე) სადაზვერვო ბატალიონს Tachyon ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატები (უსა) გადაეცა.
საქართველოს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში ბაზირებული რუსული საოკუპაციო ჯარის მექანიზებული დანაყოფების 200-მდე სამხედრომ სწავლება ჩაატარა.

War in Syria – Russian air force conducted strikes against Syrian rebel forces in the Idlib region on 28 December 2020 and 9 January 2021. In eastern Syria, Russian military forces patrolled the area around Deir ez-Zor city.
War in Ukraine – One Ukrainian serviceman was wounded by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline on 28 December 2020.
NATO reported that the Alliance members’ air forces in Europe scrambled about 350 times to intercept Russian military aircraft in 2020. The number constitutes a “moderate increase” from 2019.
The Baltic Fleet’s Steregushchiy / Project 20380 class corvette Stoikiy, on a long-range expedition in the Atlantic and Indian Oceans and the Mediterranean Sea since 16 December 2020, temporarily stopped at the Russian naval base in Tartus, Syria, on 9 January 2021.
The Pacific Fleet’s flagship, Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag and Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Panteleyev, which had been on a long-range expedition in the Indo-Pacific region since 1 November 2020, returned to Vladivostok on 29 December.
Vladimir Putin’s decree making the status of the Northern Fleet command equal to that of a Russian military district went into force on 1 January 2021. It includes Arkhangelsk and Murmansk Oblasts, Komi Republic, and Nenets Autonomous Okrug. Previously these territories belonged to the Western Military District. The command is the primary instrument of the Russian armed forces in the Arctic region.
Gremyashchiy / Project 20385 class corvette Gremyashchiy joined the Russian navy on 29 December 2020. It will serve in the Pacific Fleet.
Gremyashchiy
The 150th Mechanized Division (HQ in Kadamovskiy, Rostov Oblast) of the 8th Army (HQ in Novocherkassk, Rostov Oblast) received 18 Msta-SM self-propelled howitzers.
The reconnaissance battalion of the 35th Mechanized Brigade (Aleysk, Altai Krai), the 41st Army (HQ in Novosibirsk) received Tachyon reconnaissance UAVs.
About 200 mechanized troops of the Russian occupying forces in Tskhinvali Region, Georgia, conducted an exercise.