რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 77, 1 – 7 მარტი, 2021
ომი უკრაინაში - 1-7 მარტის კვირაში, უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე, 11 უკრაინელი სამხედრო დაიჭრა. რუსული ჰიბრიდული ძალები, კვირის განმავლობაში, ყოველდღიურად ხსნიდნენ ცეცხლს.
ომი სირიაში - 5 მარტს, რუსეთის საჰაერო ძალებმა, საჰაერო დარტყმები განახორციელა სირიაში, მეამბოხეთა კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში. ასევე,  გარკვეულ წყაროებში გავრცელებული ცნობებით, გასულ კვირას, ჩრდილოეთ სირიაში, თურქეთის გავლენის ზონაში არსებულ ნავთობგადამამუშავებელ ობიექტებზე სარაკეტო დარტყმა რუსების მიერ განხორციელდა.
სირიული წყაროს თანახმად, რუსები სირიაში, პალმირის ჩრდილოეთით, ახალი სამხედრო ბაზის შექმნის პროცესში არიან.
რუსეთისა და ბელარუსის თავდაცვის მინისტრები შეთანხმდნენ სამი ერთობლივი სამხედრო-სასწავლო ცენტრის შექმნის თაობაზე. აღნიშნული ცენტრებიდან ორი განლაგდება რუსეთში - კალინინგრადისა და ნიჟნი-ნოვგოროდის ოლქებში, ხოლო მესამე - ბელარუსში, გროდნოს ოლქში.
გავრცელებული ცნობით, 3 მარტს, რუსულმა Su-27 ტიპის გამანადგურებელმა, ბალტიის ზღვის თავზე, გზა გადაუჭრა აშშ-ს ორ სამხედრო თვითმფრინავს. რუსული წყაროების ინფორმაციით, თებერვალში, ნატო-ს გამანადგურებლები ბალტიის ზღვაზე 6-ჯერ „აედევნენ“ რუსულ თვითმფრინავებს.
დადასტურდა, რომ კალინინგრადის ოლქში ახალ რუსულ დივიზიას, რომელიც, როგორც ჩვენ ვწერდით, 2020 წლის 1 დეკემბერს ჩამოყალიბდა, მე-18 მექანიზებული დივიზია ეწოდა. აღნიშნული დივიზია დაექვემდებარა ბალტიის ფლოტის მე-11 საარმიო კორპუსს.
გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ  T-90M ტიპის ტანკების ახალი პარტია მიიღო.
T-90M
ჩრდილოეთის ფლოტისთვის, “იასენის“ კლასის (პროექტი 885) ატომური წყალქვეშა ნავი „კაზანი-ს“, 26 თებერვლისთვის დანიშნული გადაცემა გადაიდო, დამატებითი გამოცდების საჭიროების მიზეზით.
რუსეთის სპეციალური ოპერაციების ძალების („სსო“) (სენეჟი და კუბინკა-2, მოსკოვის ოლქი) მებრძოლები იტალიური Beretta ARX160 ტიპის საიერიშო შაშხანებით შენიშნეს.
რუსული Tu-214ON ტიპის თვითმფრინავი (იხილეთ გამოცემა 70), გავრცელებული ინფორმაციით, ოფიციალურად პირველად იქნა გამოყენებული როგორც სადაზვერვო საფრენი აპარატი. არსებული ცნობით, მისი „ნათლობა“ შედგა 4 მარტს, რა დროსაც მის დავალებას წარმოადგენდა კრასნოდარის მხარესა და ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა) არსებული რუსული სამხედრო ობიექტების შენიღბვის ხარისხის შემოწმება და აღნიშნულ არეალში რუსული საჰაერო თავდაცვის საშუალებების გამოცდა.
Tu-214ON ტიპის სადაზვერვო თვითმფრინავის მარშრუტი 4 მარტს
58-ე არმიის (შტაბ-ბინა ვლადიკავკაზში, ჩრდილოეთი ოსეთის რესპუბლიკა - ალანია) საარტილერიო და Iskander-M ტიპის სარაკეტო დანაყოფების 4500-ზე მეტმა სამხედრომ სწავლებები გამართა ჩრდილოეთ კავკასიის აღმოსავლეთსა და საქართველოს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში.
რუსეთის მექანიზებული ნაწილების 300-მდე სამხედროს მონაწილეობით წვრთნა ჩატარდა ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში (საქართველო).

War in Ukraine – 11 Ukrainian servicemen were wounded in Donbass during the week of 1-7 March 2021. Russian hybrid forces opened fire every day of the week.
War in Syria – Russian air force conducted strikes against Syrian rebel-held Idlib region on 5 March 2021. In another development, claims were voiced in some sources that last week’s missile strikes against oil refineries in the Turkish zone of influence in northern Syria were carried out by the Russians.
A Syrian source claimed that Russian forces were in the process of setting up a new military base north of Palmyra, Syria.
Defense Ministers of Russia and Belarus have agreed to establish three joint military training centers. The centers are to be located in Russia’s Kaliningrad and Nizhny Novgorod Oblasts, and in Grodno Oblast of Belarus.
A Russian Su-27 fighter reportedly intercepted two U.S. military planes over the Baltic Sea on 3 March 2021. According to Russian sources, during February 2021, NATO fighters “followed” Russian planes over the Baltic Sea on six occasions.
It has been confirmed that the new Russian division in Kaliningrad Oblast which, as we reported, had been established on 1 December 2020, is named the 18th Mechanized Division. It belongs to the Baltic Fleet’s 11th Army Corps.
Russian Defense Ministry reportedly received a new batch of T-90M tanks.
T-90M
The commissioning of the Yasen / Project 885 class nuclear-powered submarine Kazan, which was supposed to join the Northern Fleet on 26 February 2021, has been delayed to conduct additional trials.
Troops of the Russian Special Operations Forces (SSO) (Senezh and Kubinka-2, Moscow Oblast) were spotted using Italian Beretta ARX160 assault rifles.
A Russian Tu-214ON plane (see Issue 70) was reported to be used for the first time in its official capacity as a reconnaissance aircraft. Its first mission, on 4 March 2021, reportedly was to check the quality of concealment of Russian military installations in Krasnodar Krai and occupied Crimea, Ukraine, and to test Russian air defense assets in this area.
The route of the Tu-214ON reconnaissance aircraft on 4 March
Over 4,500 troops from artillery and Iskander-M missile units of the 58th Army (HQ in Vladikavkaz, Republic of North Ossetia-Alania) exercised in the east of North Caucasus and in Georgia’s Russian-occupied Tskhinvali Region.