რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა არის ყოველკვირეული დაიჯესტი, რომელიც მკითხველს სთავაზობს ინფორმაციას რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების საკვანძო აქტივობებისა და იქ მიმდინარე ცვლილებების შესახებ. მიმოხილვა გამოადგება მკვლევრებს, საჯარო მოხელეებსა და ყველა სხვას, ვისაც აინტერესებს თუ რა ხდება მსოფლიოს ამ ერთ-ერთი ყველაზე აგრესიული სახელმწიფოს სამხედრო ძალებში. რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვის ყველა გამოცემა შეგიძლიათ იხილოთ ამ ბმულზე. დაიჯესტის გამოყენება უფრო მოსახერხებელი რომ იყოს, ჩვენ დავამატეთ ძიების ფუნქცია, რაც მომხმარებელს საშუალებას აძლევს იპოვოს ის გამოცემები, სადაც არის მისთვის საინტერესო ინფორმაცია საკვანძო სიტყვებითა და ფრაზებით. რუსეთის სამხედრო სტრუქტურის გეოგრაფიული განაწილების სანახავად იხილეთ ჩვენი რუსეთის სამხედრო ძალების ინტერაქტიული რუკა. შენიშვნა მკითხველთათვის: აღნიშნული გამოცემა მოიცავს ექვს კვირას. შემდეგი გამოცემა მოიცავს 9 მაისის შემდგომ ორ კვირას.
გეოსტრატეგიული აქტივობები 2021 წლის მარტის მეორე ნახევრიდან, რუსეთმა უკრაინის საზღვართან და ოკუპირებულ ყირიმში, განახორციელა დიდი ძალების თავმოყრა. აღნიშნული ძალები შეუერთდნენ ადგილზე მუდმივად განლაგებულ სამხედრო შენაერთებს. დამატებითი ძალები მოიცავდა სახმელეთო, საზღვაო და საჰაერო დანაყოფებს დასავლეთის, სამხრეთისა და ცენტრალური სამხედრო ოლქებიდან, ასევე რუსეთის საჰაერო-სადესანტო ჯარებიდან (ვდვ) და კასპიის ფლოტილიიდან. შავი ზღვის ფლოტის გემებს შეუერთდნენ ბალტიისა და ჩრდილოეთის ფლოტების სადესანტო გემები. რუსეთის მიერ, აღნიშნული ძალების გადაადგილების ოფიციალურ მიზეზად დასახელდა არაერთი „საბრძოლო მზადყოფნის შემოწმება“ და სწავლებები, მათ შორის ყირიმში გამართული მასშტაბური სწავლება. მართალია რუსებმა ხსენებული ღონისძიებების დასასრული აპრილის ბოლოს გამოაცხადეს, თუმცა 9 მაისის მდგომარეობით კვლავ რჩებოდა ეჭვი, რომ გარკვეული ძალები, რომლებიც უკრაინის მიმართულებით იქნა გადასროლილი, არ დაბრუნებულან საკუთარ ბაზებზე. ომი უკრაინაში - 3-9 მაისის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაიღუპა 2 და დაიჭრა 3 უკრაინელი სამხედრო. 26 აპრილი - 2 მაისის კვირაში დაიღუპა 1 და დაიჭრა 8 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე. 12-18 აპრილის კვირაში უკრაინულ მხარეს დაიღუპა 3 და დაიჭრა 5 სამხედრო. 5-11 აპრილის კვირაში დაიღუპა 6 და დაიჭრა 3 უკრაინელი სამხედრო. 29 მარტი - 4 აპრილის კვირაში კი, უკრაინულმა მხარემ დაკარგა 1 სამხედრო, ხოლო დაეჭრა 4. ომი სირიაში - 29 მარტს და 6-7 აპრილს, რუსეთის საჰაერო ძალებმა საჰაერო დარტყმები განახორციელა სირიაში, კერძოდ, მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში. 102-ე სამხედრო ბაზის (მექანიზებული ბრიგადა გიუმრიში, სომხეთი) ორი ახალი სამხედრო პოსტი ჩამოყალიბდა სომხეთის სამხრეთ ნაწილში (სივნიეთის რეგიონი). აღნიშნული აქტივობა გამოიწვია სომხეთის დაუცველობის აღქმამ აზერბაიჯანისა და თურქეთის პირისპირ, მთიანი ყარაბაღის მეორე ომის შემდგომ პერიოდში. რუსეთი აფრიკაში - რუსეთის სამხედრო დაჯგუფება „ვაგნერის“ დაქირავებულ მებრძოლებს, რომლებიც ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში (ცარ) მხარს უჭერენ სამთავრობო ძალებს, ბრალი ედებათ ომის დანაშაულებში, „მათ შორის, მასობრივ ჯგუფურ სიკვდილით დასჯაში, თვითნებურ დაკავებებსა და დაკითხვისას გამოყენებულ წამებაში“. ვენესუელაში, კერძოდ შტატ სუკრეში, შემჩნეულ იქნა რუსეთის სამხედრო ოფიცრების ყოფნა ადგილობრივ სამხედრო დანაყოფში. 6 მაისს, რუსულმა MiG-31 ტიპის გამანადგურებელმა, ჩუკოტკის ზღვის თავზე, გზა გადაუჭრა აშშ-ს თვითმფრინავს. ასევე, აშშ-ს საფრენი აპარატები რუსული MiG-31 ტიპის გამანადგურებლების მიერ წყნარი ოკეანის ჩრდილოეთით გადაჭერილ იქნნენ 10, 16 და 23 აპრილს. ბარენცის ზღვის თავზე, ზემოაღნიშნული ტიპის რუსულმა გამანადგურებლებმა გზა გადაუჭრეს ნორვეგიულ თვითმფრინავს 7 აპრილს, ხოლო ნორვეგიისა და აშშ-ს საფრენ აპარატებს - 19 აპრილს. გავრცელებული ცნობით, 29 მარტს, „ნატოს“ თვითმფრინავები განგაშის საფუძველზე 10-ჯერ აფრინდნენ რუსული თვითმფრინავებისთვის გზის გადასაჭრელად. აღნიშნულ დღეს, ინციდენტებს ადგილი ჰქონდათ ნორვეგიის, ჩრდილოეთის, ბალტიისა და შავი ზღვების თავზე. მათში “ნატოს“ მხრიდან ჩართული იყვნენ ბრიტანული, ნორვეგიული, ბელგიური, თურქული, რუმინული, ბულგარული და იტალიური (მოქმედებდა ლიეტუვიდან) გამანადგურებლები. რუსეთის მხრიდან ინციდენტებში ფიგურირებდნენ Tu-160 ტიპის მძიმე სტრატეგიული ბომბდამშენები, Tu-142 და Il-38 ტიპის საზღვაო-სადაზვერვო და წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო თვითმფრინავები, ასევე Su-27 ტიპის გამანადგურებლები. 20 აპრილს, „ნატოს“ თვითმფრინავებმა რამდენჯერმე გადაუჭრეს გზა რუსულ თვითმფრინავებს ბალტიის ზღვის თავზე. ერთ-ერთი ჯგუფი, რომელიც მონაწილეობდა ინციდენტში, შედგებოდა Tu-160 ტიპის ბომბდამშენების წყვილისგან, Su-35S და Su-27 ტიპის გამანადგურებლებთან ერთად, რომლებიც გადაიჭირეს გერმანულმა, დანიურმა და ფინურმა თვითმფრინავებმა. 23 აპრილს აშშ-ს გამანადგურებლებმა Tu-142 ტიპის საფრენ საფრენ აპარატებს გზა გადაუჭრეს წყნარი ოკეანის თავზე. 19 აპრილს, კოლუმბიის გამანადგურებლებმა, საკუთარი ქვეყნის საჰაერო სივრცეში, გზა გადაუჭრეს რუსულ Il-96-400VPU ტიპის თვითმფრინავს, რომელიც, არსებული ინფორმაციით ეკუთვნის რუსეთის ფედერალური უსაფრთხოების სამსახურს (FSB). კოლუმბიელების ცნობით, თვითმფრინავმა გადაუხვია დაგეგმილი მარშრუტიდან, რის შემდეგაც გამანადგურებლებმა აიძულეს დაეტოვებინა კოლუმბიის საჰაერო სივრცე. გზაგადაჭრილი FSB-ს კუთვნილი თვითმფრინავის მარშრუტი წყნარი ოკეანის ფლოტის საბრძოლო გემების ორმა ჯგუფმა დატოვა ვლადივოსტოკი 1 მაისს, მათ დაიწყეს ხანგრძლივი ექსპედიცია ინდოეთისა და წყნარი ოკეანეების რეგიონში. პირველ ჯგუფში შედის წყნარი ოკეანის ფლაგმანი, „სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერი „ვარიაგი“ და „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „მარშალ შაპოშნიკოვი“. მეორე ჯგუფში შედის „სტერაგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტები „გრომკი“ და „სოვერშენი“. შავი ზღვის ფლოტის „იური ივანოვის“ კლასის (პროექტი 18280) სადაზვერვო გემი „ივან ხურსი“ და ბალტიის ფლოტის „ვიშნია/მერიდიანის“ კლასის (პროექტი 864) კლასის სადაზვერვო გემი „ვასილი ტატიშევი“ ჩავიდნენ პორტ სუდანში, შესაბამისად, აპრილის პირველ ნახევარსა და ბოლოში. ბალტიის ფლოტის „სტერაგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტი „ბოიკი“ და „როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775.2) სადესანტო გემი „მინსკი“, მიუხედავად გავრცელებული ინფორმაციისა, რომ მარტის მიწურულს გადაადგილდებოდნენ ხმელთაშუა ზღვისკენ, უკან გაბრუნდნენ და ბალტიის ზღვაში 3 აპრილს დაბრუნდნენ. ბალტიის ფლოტის „სტერაგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტმა „სტოიკი“, რომელიც ხანგრძლივ ექსპედიციაში იმყოფებოდა 2020 წლის 16 დეკემბრიდან, სუეცის არხის გავლით, 31 მარტს ინდოეთის ოკეანის აუზიდან გადმოინაცვლა ხმელთაშუა ზღვაში და 29 აპრილს დაასრულა ექსპედიცია ბალტიისკის ბაზაზე დაბრუნებით. შავი ზღვის ფლოტის „პროექტი 22160“ კლასის საპატრულო გემი „დმიტრი როგაჩევი“, რომელიც 2021 წლის იანვრიდან ხანგრძლივ ექსპედიციაში იმყოფებოდა, ინდოეთის ოკეანის აუზში მოქმედების შემდეგ, 3 აპრილს შავ ზღვაში დაბრუნდა.
სტრუქტურული ცვლილებები მე-8 არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოჩერკასკში, როსტოვის ოლქი) მე-20 მექანიზებული ბრიგადა (ვოლგოგრადი) გაფართოვდება და გარდაიქმნება მე-20 მექანიზებულ დივიზიად. მისი დანაყოფები განთავსდება ვოლგოგრადსა და კამიშინში (ვოლგოგრადის ოლქი). კამიშინში არსებული ბაზა გამოათავისუფლა 56-ე სადესანტო-მოიერიშე ბრიგადამ, რომელიც ოკუპირებულ ყირიმში გადასვლის პროცესშია, რაზედაც დაიჯესტის წინა გამოცემაში ვწერდით. ახალი დივიზია მე-8 არმიის დაქვემდებარებაში დარჩება. ახალი დეტალები გავრცელდა კალინინგრადის ოლქში ახლადშექმნილი მე-18 მექანიზებული დივიზიის შესახებ. კერძოდ, დივიზიის შემადგენლობაში შედის 275-ე მექანიზებული პოლკი და 280-ე მექანიზებული პოლკი. რუსული წყაროების ვარაუდით, აღნიშნული ორი პოლკი ყოფილი 79-ე მექანიზებული ბრიგადის (გუსევი) ბაზაზე შეიქმნა. გარდა ხსენებული პოლკებისა, მე-18 დივიზიის სარდლობაში შედის მე-11 სატანკო პოლკი (გუსევი) და 22-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკი (კალინინგრადი). ახალი მობილური ასეული ჩამოყალიბდა 1-ლი საარმიო კორპუსის (დონეცკი, დონბასის ოკუპირებული ნაწილი, უკრაინა) შემადგენლობაში.
გადაიარაღება და მოდერნიზაცია 7 მაისს, „იასენ-მ“ კლასის (პროექტი 885M) ატომური წყალქვეშა ნავი „კაზანი“ შეუერთდა რუსეთის საზღვაო ძალებს და დაექვემდებარა ჩრდილოეთის ფლოტს. მე-5 არმიის (უსურიისკი, პრიმორიეს მხარე) სპეციალური ოპერაციებისა და სადაზვერვო დანაყოფებმა ტაიფუნის ტიპის ჯავშანმანქანები მიიღეს. 35-ე არმიის (ბელოგორსკი, ამურის ოლქი) 64-ე მექანიზებული ბრიგადის (კნიაზე-ვოლკონსკოე, ხაბაროვსკის მხარე) სატანკო ბატალიონი გადაიარაღდა T-80BVM ტიპის ტანკებით. შავი ზღვის ფლოტის 810-ე საზღვაო ქვეითთა ბრიგადის (სევასტოპოლი, ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) ცალკეულ საზღვაო ქვეითთა ბატალიონს გადაეცა 40 ერთეული BTR-82A ტიპის ჯავშანტრანსპორტიორი. 49-ე არმიის (შტაბ-ბინა სტავროპოლში) 25-ე სპეციალური ოპერაციების ძალების პოლკი (სტავროპოლი) აპრილის დასაწყისში, სრულად გადაიარაღდა AK-12 ტიპის მოიერიშე შაშხანით. წყნარი ოკეანის ფლოტის 155-ე საზღვაო ქვეითთა ბრიგადას (ვლადივოსტოკი) მიეწოდა 40 ერთეულამდე BMP-3 ტიპის ქვეითთა საბრძოლო მანქანა. 1-ლი სატანკო არმიის (შტაბ-ბინა ბაკოვკაში, მოსკოვის ოლქი) მე-6 სატანკო ბრიგადამ (მულინო, ნიჟნი-ნოვგოროდის ოლქი) მიიღო Tor-M2 ტიპის ახლო მოქმედების საჰაერო თავდაცვის სარაკეტო სისტემები. გავრცელებული ცნობით, ფრანც-იოსების მიწის არქიპელაგის ალექსანდრეს მიწის კუნძულზე განთავსებულმა სანაპირო დაცვის სარაკეტო ბატალიონმა, მანამდე გადაცემულ Bastion-P ტიპის სისტემებთან ერთად, შეიარაღებაში მიიღო Bal ტიპის სანაპირო დაცვის მობილური სარაკეტო სისტემები.
კოსმოსი 1 აპრილს, 2018 წლის მარტიდან კოსმოსში მყოფი რუსული სამხედრო თანამგზავრი კოსმოს-2525, მოწყდა ორბიტას და ატმოსფეროში დაიწვა. 23 აპრილს, იგივე შეემთხვა რუსულ სამხედრო-საკომუნიკაციო თანამგზავრს მერიდიან N2-ს, რომელიც კოსმოსში 2009 წლიდან ოპერირებდა.
სწავლებები* (გარდა გეოსტრატეგიული აქტივობების სექციაში ხსენებული წვრთნებისა) ჩრდილოეთის ფლოტმა, აპრილის მეორე ნახევარში, ფართომასშტაბიანი სწავლება გამართა, რომელშიც, გავრცელებული ცნობით, მონაწილეობა მიიღო რამდენიმე ათასმა სამხედრო მოსამსახურემ, 30-მდე გემმა და 40-მა საფრენმა აპარატმა. 19-23 აპრილს, 201-ე სამხედრო ბაზის (მექანიზებული დივიზია) 2600-მა სამხედრომ, სამხედრო ავიაციის, შვეულმფრენებისა და უპილოტო საფრენი აპარატების (უსა) ჩართულობით, ერთობლივი სწავლება ჩაატარა ტაჯიკეთის სამხედრო ძალებთან ერთად. წვრთნაში, მათ შორის, მონაწილეობა მიიღეს თვითმფრინავებმა ყირგიზეთში არსებული რუსეთის კანტის საჰაერო ბაზიდან. მარტის ბოლოს და აპრილის დასაწყისში, ბელარუსის სამხედროებმა, რუსეთის 1-ლი სატანკო არმიის (შტაბ-ბინა ბაკოვკაში, მოსკოვის ოლქი) მე-6 სატანკო ბრიგადის (მულინო, ნიჟნი-ნოვგოროდის ოლქი) სამხედროებთან ერთად, ერთობლივი სწავლება გამართეს მულინოში. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ფოტო ერთობლივი სწავლებიდან აპრილის დასაწყისში, მე-7 სამხედრო ბაზის (მექანიზებული ბრიგადა) 4000-ზე მეტმა რუსმა სამხედრომ გამართა სწავლება ოკუპირებულ აფხაზეთში (საქართველო). სწავლებას წინ უსწრებდა მარტის ბოლოს ჩატარებული წვრთნა, რომელშიც ამავე ბაზის 1000-მა სამხედრომ მიიღო მონაწილეობა. აპრილის ბოლოს, ოკუპირებულ ცხინვალში (საქართველო) მე-4 სამხედრო ბაზის (ასევე, მექანიზებული ბრიგადა) 450 სამხედრო იყო ჩართული სწავლებებში.
შეიარაღების ექსპორტი გავრცელებული ინფორმაციით, აპრილში სერბეთს მიეწოდა რუსული BRDM-2MS ტიპის ამფიბიური საპატრულო ჯავშანმანქანებისა და T-72B1MS ტიპის ტანკების პარტია. რუსეთმა ტაილანდს მიაწოდა 3 ერთეული Mi-17V-5 ტიპის სამხედრო-სატრანსპორტო შვეულმფრენი. აღნიშნული შენაძენით, ამ ტიპის რუსული შვეულმფრენების რაოდენობა ტაილანდის სამხედრო ძალებში 10-მდე გაიზარდა. *ყოველკვირეული სწავლებების რაოდენობა რუსულ არმიაში საკმაოდ დიდია, შესაბამისად თითოეული მათგანი დაიჯესტში ვერ მოხვდებოდა. გამოცემაში შესული სწავლებები შერჩეულია ავტორის მიერ მათი სტრატეგიული მნიშვნელობის, დიდი მასშტაბის, მონაწილე დანაყოფების რაოდენობისა ან/და რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების ჩართულობის გამო. |

A note to readers: The present issue covers six weeks. The next issue will cover the two weeks after 9 May.
Starting from the later part of March 2021, Russia mobilized large military forces on the border with Ukraine and in occupied Crimea. These new forces joined the Russian units that are permanently based in those areas. The additional forces included land, naval and air assets from the Western Military District, the Southern Military District, the Central Military District, the Russian Airborne Troops and the Caspian Flotilla. Landing ships from the Baltic Fleet and the Northern Fleet joined the Black Sea Fleet’s vessels. Official Russian cover story for these troop movements included various “battle readiness checks” and exercises including a major one in Crimea. While Russians announced the end of these measures in late April, as of 9 May 2021, suspicions remained that at least some of the forces gathered in the direction of Ukraine had not been actually transferred back to their bases.
War in Ukraine – Two Ukrainian servicemen were killed and three were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 3-9 May 2021. One was killed and eight were wounded during the week of 26 April-2 May. Three were killed and five were wounded in the week of 12-18 April; six killed and three wounded in the week of 5-11 April; one killed and four wounded in the week of 29 March-4 April.
War in Syria – Russian air force conducted air strikes in the Syrian rebel-controlled Idlib region on 29 March and 6-7 April 2021.
Two outposts of the 102nd Military Base (a mechanized brigade) (in Gyumri, Republic of Armenia) have been established in the southern part of Armenia (Syunik region). The move came as a consequence of Armenia’s perception of insecurity in the face of Azerbaijan and Turkey following the 2nd Nagorno-Karabakh War.
Russia in Africa – Russia’s Wagner mercenaries that support government forces in the Central African Republic (CAR) have been accused of war crimes “including mass summary executions, arbitrary detentions and torture during interrogations.”
Presence of Russian military officers has been noted in a military unit in Venezuela’s Sucre state.
On 6 May 2021, a Russian MiG-31 fighter intercepted a U.S. plane over the Chukchi Sea. American planes were intercepted by Russian MiG-31 fighters in the northern Pacific Ocean on 10, 16 and 23 April. Over the Barents Sea, Russian fighters of this same type intercepted a plane from Norway on 7 April, and Norwegian and U.S. aircraft – on 19 April.
NATO aircraft reportedly scrambled to intercept Russian planes ten times on 29 March 2021. The incidents that day took place over the Norwegian Sea, the North Sea, the Baltic Sea and the Black Sea. Fighters from Britain, Norway, Belgium, Turkey, Romania, Bulgaria and Italy (operating from Lithuania) were engaged. From the Russian side, Tu-160 heavy strategic bombers, Tu-142 and Il-38 maritime reconnaissance and anti-submarine warfare aircraft and Su-27 fighters were among the known types of planes participating in the incidents. NATO planes also intercepted Russian ones over the Baltic Sea “several times” on 20 April. One of these groups of Russian aircraft was a pair of Tu-160 bombers with Su-35S and Su-27 fighters intercepted by planes from Germany, Denmark and Finland. Tu-142 planes were intercepted by U.S. fighters over the Pacific Ocean on 23 April.
Colombia’s fighters intercepted a Russian Il-96-400VPU plane, reportedly assigned to the FSB agency, over their country’s air space on 19 April 2021. According to the Colombian information, the plane had deviated from its assigned flight path after which the fighters forced it to leave Colombia’s air space.
The path of the intercepted FSB aircraft
Two groups of the Pacific Fleet warships left Vladivostok on 1 May 2021 for long-range expeditions in the Indo-Pacific region. The first one includes the Pacific Fleet’s flagship, Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag and Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Marshal Shaposhnikov. The second group includes Steregushchiy / Project 20380 class corvettes Gromkiy and Sovershennyy.
The Black Sea Fleet’s Yury Ivanov / Project 18280 class intelligence collection ship Ivan Khurs and the Baltic Fleet’s Vishnya / Meridian / Project 864 class intelligence collection ship Vasiliy Tatischev visited Port Sudan, respectively, in the first half and in the end of April 2021.
Ivan Khurs
The Baltic Fleet’s Steregushchiy / Project 20380 class corvette Boikiy and Ropucha II / Project 775.2 class landing ship Minsk that had been reported moving to the Mediterranean Sea in late March 2021, instead turned back and returned to the Baltic Sea on 3 April.
The Baltic Fleet’s Steregushchiy / Project 20380 class corvette Stoikiy, on a long-range expedition since 16 December 2020, crossed back into the Mediterranean from the Indian Ocean basin through the Suez Canal on 31 March, and returned from the expedition to its base in Baltiysk on 29 April 2021.
The Black Sea Fleet’s Project 22160 class large patrol ship Dmitry Rogachev, on a long-range expedition since January 2021, returned to the Black Sea on 3 April 2021 after operating in the Indian Ocean basin.
The 20th Mechanized Brigade (Volgograd) of the 8th Army (HQ in Novocherkassk, Rostov Oblast) will be expanded into the 20th Mechanized Division. Its units will be stationed in Volgograd and Kamyshin (Volgograd Oblast). The base in Kamyshin is being vacated for this purpose by the 56th Air Assault Brigade that is in the process of transfer to occupied Crimea as we reported in the previous issue of this digest. The new division will belong to the 8th Army.
New details have emerged regarding the 18th Mechanized Division newly established in Kaliningrad Oblast. The division now includes the 275th Mechanized Regiment and the 280th Mechanized Regiment. Russian sources suggest that the two regiments were created on the basis of the former 79th Mechanized Brigade (Gusev). Other units included in the 18th Division reportedly are the 11th Tank Regiment (Gusev) and the 22nd Anti-Aircraft Missile Regiment (Kaliningrad).
A new mobile company has been established within the 1st Army Corps (Donetsk, occupied part of Donbas, Ukraine).
Project 885M Yasen-M class nuclear-powered submarine Kazan joined the Russian navy and its Northern Fleet on 7 May 2021.
Special Forces and reconnaissance units of the 5th Army (Ussuriysk, Primorsky Krai) received Typhoon armored vehicles.
The tank battalion of the 64th Mechanized Brigade (Knyaze-Volkonskoye, Khabarovsk Krai) of the 35th Army (Belogorsk, Amur Oblast) has been rearmed with T-80BVM tanks.
The independent naval infantry battalion stationed in Temruyk, Krasnodar Krai of the 810th Naval Infantry Brigade (Sevastopol, occupied Crimea, Ukraine) that belongs to the Black Sea Fleet received 40 BTR-82A armored personnel carriers.
The 25th Special Forces Regiment (Stavropol) of the 49th Army (HQ in Stavropol) was fully rearmed with AK-12 assault rifles by early April 2021.
About 40 BMP-3 infantry fighting vehicles were delivered to the 155th Naval Infantry Brigade (Vladivostok) of the Pacific Fleet.
The 6th Tank Brigade (Mulino, Nizhny Novgorod Oblast) of the 1st Tank Army (HQ in Bakovka, Moscow Oblast) received Tor-M2 short-range surface-to-air missile systems.
The Coastal Missile Battalion on the Alexandra Land island of the Franz Josef Land archipelago reportedly has received Bal mobile coastal defense missile systems in addition to Bastion-P systems it had already possessed.
Russian military satellite Cosmos-2525, in space since late March 2018, fell out of orbit on 1 April 2021 and subsequently burned in the atmosphere. On 23 April 2021, the same happened to Russian military communication satellite Meridian №2 which had been in space since 2009.
Exercises* (besides the ones referred to in the Geostrategic Activities section)
The Northern Fleet held a major exercise in the second half of April 2021, reportedly involving several thousand personnel, about 30 vessels and 40 aircraft.
2,500 Russian troops of the 201st Military Base (a mechanized division) as well as military airplanes, helicopters and UAVs took part in a joint exercise with the armed forces of Tajikistan that was held on 19-23 April 2021. Aircraft from the Russian Kant air base in Kyrgyzstan also participated.
Troops from Belarus and Russian forces of the 6th Tank Brigade (Mulino, Nizhny Novgorod Oblast) of the 1st Tank Army (HQ in Bakovka, Moscow Oblast) held a joint exercise in Mulino, in late March-early April 2021.
Russian Defense Ministry’s image from the joint exercise
Over 4,000 Russian troops of the 7th Military Base (a mechanized brigade) held an exercise in occupied Abkhazia, Georgia in early April 2021. It was preceded in late March by an exercise of 1,000 troops from the same Russian unit. 450 troops of the 4th Military Base (also a mechanized brigade) exercised in occupied Tskhinvali Region, Georgia in late April 2021.
A batch of Russian BRDM-2MS amphibious armored patrol cars and T-72B1MS tanks was reportedly delivered to Serbia by April 2021.
Russia has delivered three Mi-17V-5 military transport helicopters to Thailand. The delivery brought up the number of these Russian helicopters in the armed forces of Thailand to ten.