პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 32
• რუსეთის ჰიბრიდული ომის ფარგლებში უკრაინის აღმოსავლეთ რეგიონებში უკრაინის ნახევარ მილიონზე მეტმა  მოქალაქემ რუსეთის მოქალაქეობა მიიღო.
• უკრაინაში ვლადიმერ პუტინის მეგობარი პრორუსი პოლიტიკოსი სახელმწიფო ღალატის ბრალდებით დააკავეს.
• აზერბაიჯანმა რუსული ვაქცინა „სპუტნიკ V“-ის პირველი პარტია მიიღო.
• სომხეთი კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციისგან დახმარებას ითხოვს.
• ავღანეთიდან ამერიკული ჯარების გაყვანის ფონზე ტაჯიკეთის პრეზიდენტი რუსეთის პრეზიდენტს შეხვდა.
• რუსეთი „ჩრდილოეთ ნაკადი-2-ის“ გაზსადენის დასრულებას წლის ბოლოსთვის იმედოვნებს.
რუსეთის პასპორტები უკრაინის მოქალაქეებისთვის
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 2 მაისს რუსეთის შს სამინისტრომ განაცხადა, რომ ბოლო ორი წლის განმავლობაში აღმოსავლეთ უკრაინაში მცხოვრებმა 527 ათასზე მეტმა ადამიანმა რუსეთის მოქალაქეობა მიიღო.
მოვლენა დეტალურად: 2019 წლის 24 აპრილს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ხელი მოაწერა ბრძანებას დონეცკისა და ლუგანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკებში მცხოვრებთათვის რუსეთის მოქალაქეობის გამარტივებული პროცედურით მინიჭების შესაძლებლობის შესახებ. პირველი პასპორტები 2019 წლის 14 ივლისს გაიცა. რუსეთის პასპორტების მიღება როსტოვის ოლქში შეიძლება, რომელიც უკრაინის სასაზღვრო რეგიონია.
24 აპრილს რუსეთის სახელმწიფო დუმის დსთ-ის საქმეთა, ევრაზიული ინტეგრაციისა და თანამემამულეებთან ურთიერთობების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილის ვიქტორ ვოდოლაცკის განცხადებით, 2021 წლის ბოლომდე დონეცკისა და ლუგანსკის ე.წ. სახალხო რესპუბლიკებში რუსეთის მოქალაქეობის გამარტივებული პროცედურით მიღების მსურველთა რაოდენობა შესაძლოა ერთ მილიონამდე გაიზარდოს.
2014 წლიდან აღმოსავლეთ უკრაინაში შექმნილი ვითარების ფონზე, რუსეთის ოფიციალური პირები ღიად საუბრობენ სეპარატისტული რეგიონების ინტერესების დაცვის შესახებ. 8 აპრილს რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის გავლენიანმა მოადგილემ დიმიტრი კოზაკმა, რომელიც უკრაინის მიმართულებას კურირებს, ღიად განაცხადა, რომ რუსეთი შეიძლება აიძულონ დაიცვას საკუთარი მოქალაქეები დონბასში და რუსეთი ამას გააკეთებს.
რუსეთის მოქალაქეობის მინიჭება კრემლის ნაცადი მეთოდია, რომელიც თავის დროზე რუსეთმა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში გამოიყენა. 2008 წლის ომამდე ცოტა ხნით ადრე მოსკოვმა საქართველოს სეპარატისტულ რეგიონებში მაცხოვრებლების პასპორტიზაცია დაიწყო. დღეს ამ რეგიონების მოსახლეობის უმრავლესობა რუსეთის მოქალაქეა. საქართველოს წინააღმდეგ ომის ლეგიტიმაციისთვის რუსეთმა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში თანამოქალაქეების დაცვის არგუმენტიც გამოიყენა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი უკრაინისთვის: უკრაინის მოქალაქეებისთვის რუსეთის მოქალაქეობის მინიჭება რუსეთის ჰიბრიდული ომის ნაწილია, რომელიც აღმოსავლეთ უკრაინაში უკრაინის სუვერენიტეტს ხელყოფს და დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების ნაწილში რუსეთის ანექსიისთვის წინაპირობას ქმნის.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი რუსეთისთვის: დონბასისა და ლუგანსკის ოლქებში მცხოვრები ადამიანებისთვის რუსეთის მოქალაქეობის მინიჭება მოსკოვს ამ რეგიონების ინტეგრაციისა და, აუცილებლობის შემთხვევაში, აღმოსავლეთ უკრაინაში სამხედრო ჩარევის ლეგიტიმაციის შესაძლებლობას მისცემს.
პუტინის მოკავშირე უკრაინელი ტყვეების სანაცვლოდ
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 14 მაისს უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის კომიტეტის თავმჯდომარემ ალექსეი დანილოვმა განაცხადა, რომ უკრაინა განიხილავს შესაძლებლობას, რომ პრორუსი დეპუტატი ვიქტორ მედვედჩუკი, რომელსაც სახელმწიფო ღალატში სდებენ ბრალს, რუსეთში გასამართლებულ უკრაინის მოქალაქეებზე გაცვალონ. დანილოვის თქმით, მსგავსი გადაწყვეტილების მიღება მხოლოდ უკრაინის პრეზიდენტს შეუძლია.
მოვლენა დეტალურად: 11 მაისს უკრაინის უშიშროების სამსახურმა ვიქტორ მედვედჩუკის პარტიის ოფისში, მის კაბინეტებსა და ორ საცხოვრებელ სახლში ჩხრეკა ჩაატარა. მოგვიანებით კიევის სასამართლომ მედვედჩუკს 9 ივლისამდე შინაპატიმრობა მიუსაჯა.
ვიქტორ მედვედჩუკი და ვლადიმერ პუტინი. წყარო: FT.com
მედვედჩუკის საქმე
ვიქტორ მედვედჩუკი რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინთან დაახლოებული პირია. არსებული ინფორმაციით, მისი ქალიშვილის დარიას ნათლია პუტინია. მედვედჩუკი პრორუსული ოპოზიციური პარტიის - „ოპოზიციური პლატფორმა - სიცოცხლისათვის“ ლიდერი და უკრაინის პარლამენტის წევრია. იგი ხშირად ჩადის რუსეთში და ხვდება, როგორც რუსეთის მაღალჩინოსნებს, ასევე პირადად პუტინს.
გენპროკურორ ირინა ვენედიკტოვას თქმით, მედვედჩუკის საქმეში სამი  ეპიზოდია: პირველი, რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ქერჩთან ახლოს გაზის საბადოს ეხება, რომლის განვითარების საქმეშიც მედვედჩუკთან დაკავშირებული უკრაინული კომპანია - „ახალი პროექტები“ რუსეთის მთავრობის მაღალჩინოსნებს გაურიგდა; მეორე, მედვედჩუკმა 2020 წელს რუსეთში მყოფ უკრაინელ დეპუტატს ტარას კოზაკს უკრაინის შეიარაღებული ძალების საიდუმლო დანაყოფის განლაგების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა; მესამე, მედვედჩუკს ბრალს სდებენ ანტიუკრაინულ ქმედებებში, კერძოდ, შრომითი მიგრანტების ჩართულობით, რომლებიც უკრაინიდან რუსეთში მიდიან, რუსეთის სასარგებლოდ შესაბამისი ინფრასტრუქტურის შექმნაში.
მედვედჩუკი მის წინააღმდეგ აღძრულ საქმეს „პოლიტიკურ ანგარიშსწორებას“ უწოდებს. საინტერესოა, რომ თებერვალში მედვედჩუკთან დაკავშირებულ მედიასაშუალებებს ლიცენზიებიც ჩამოართვეს.
რუსეთის შეფასება
პუტინმა უშიშროების საბჭოს სხდომაზე განაცხადა, რომ უკრაინა „რუსეთის ანტიპოდი და ანტირუსეთი ხდება“, უკრაინაში „ხურავენ ფედერალურ მედიასაშუალებებს“ და „სუფთავდება პოლიტიკური ველი“. პუტინის შეფასებით, „არსებული ტენდენციის გათვალისწინებით, უკრაინის ტერიტორიიდან რუსეთი მუდმივად მიიღებს ისეთ სიახლეებს, რომლებიც რუსეთის უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მხრივ ყურადღებას მოითხოვს“.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთის პრეზიდენტის ახლო მეგობრისა და უკრაინაში ყველაზე პრორუსი პოლიტიკოსის დაკავება რუსეთ-უკრაინის ურთიერთობაში არსებულ ღრმა კრიზისზე მიუთითებს, როდესაც მხარეები ორმხრივ ურთიერთობებში არსებული პრობლემების გადაწყვეტაში ვერანაირ პროგრესს ვეღარ აღწევენ და ურთიერთობის გარკვევის ფორმად მხოლოდ სამხედრო მანევრები და მსგავსი დაკავებები რჩება.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი უკრაინისთვის: ვიქტორ მედვედჩუკის დაკავებით უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი შესაძლოა პოლიტიკური სარგებელის მიღებასაც იმედოვნებდეს: პირველი, პუტინის მეგობარს რუსეთში პოლიტიკური ნიშნით დაკავებულ უკრაინის მოქალაქეებში გაცვლის, მეორე, გავლენიანი პრორუსი პოლიტიკოსის დაკავებით ქვეყნის შიგნით შერყეულ პოლიტიკურ რეიტინგს აიმაღლებს.
აზერბაიჯანმა რუსული ვაქცინა „სპუტნიკ V“-ის პირველი პარტია მიიღო
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 5 მაისს აზერბაიჯანმა რუსული ვაქცინა „სპუტნიკ V“-ის პირველი პარტია - 40 ათასი დოზა მიიღო.
მოვლენა დეტალურად: სპეციალურ ტვირთს ბაქოს აეროპორტში აზერბაიჯანის ჯანდაცვისა და საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები და რუსეთის ელჩი მიხაილ ბოჩარნიკოვი დახვდნენ. რუსი დიპლომატის განცხადებით, ტვირთის 2 მაისს მიღება განსაკუთრებით სასიხარულო მოვლენაა, რადგან ვაქცინა აზერბაიჯანულ მიწაზე აღდგომის დღეს ჩავიდა.
აზერბაიჯანის ჯანდაცვის სამინისტრომ რუსული ვაქცინა „სპუტნიკ V“ 12 მარტს დაარეგისტრირა. ჯანდაცვის სამინისტროს შეფასებით, რუსულმა ვაქცინამ „კორონავირუსის ინფექციის წინააღმდეგ თავისი მაღალი ეფექტურობა დაამტკიცა“. რუსული ვაქცინის პარალელურად აზერბაიჯანი ჩინური კომპანიის წარმოებულ ვაქცინასაც იყენებს.
პოსტსაბჭოთა ქვეყნებიდან რუსული ვაქცინა უკვე დარეგისტრირებული აქვს ბელარუსს, თურქმენეთს, ყაზახეთს, უზბეკეთს, ყირგიზეთს, სომხეთს. ამ ქვეყნებს 26 თებერვალს მოლდოვაც შეუერთდა, სადაც რუსული ვაქცინის რეგისტრაცია შიდა პოლიტიკური დაპირისპირების მიზეზიც გახდა. მოლდოვის ყოფილი პრორუსი პრეზიდენტი იგორ დოდონი ახალარჩეულ პროდასავლურ პრეზიდენტ მაია სანდუს რუსული ვაქცინის დაბლოკვაში ადანაშაულებდა. საბოლოო ჯამში, რუსულმა ვაქცინამ რეგისტრაცია გაიარა. თუმცა, ამავე დღეს რეგისტრაცია გაიარეს სხვა კომპანიების წარმოებულმა ვაქცინებმაც.
ამ ქვეყნებისგან განსხვავებით, რუსულ ვაქცინაზე უარს ამბობს უკრაინა. უკრაინის პარლამენტმა რუსული ვაქცინის რეგისტრაცია აკრძალა. რუსული ვაქცინის გამოყენებას არც საქართველო აპირებს.
რუსული ვაქცინა და სომხეთი
2021 წლის 8 აპრილს ერევანში ზვართნოცის საერთაშორისო აეროპორტში რუსული სატვირთო თვითმფრინავი ჩაფრინდა, რომელმაც კორონავირუსის საწინააღმდეგო რუსული ვაქცინის - „სპუტნიკ V“-ის პირველი 15 ათასი დოზა ჩაიტანა. სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს 7 აპრილს, მოსკოვში შეხვედრის დროს, დამატებით 1 მლნ დოზა ვაქცინა სთხოვა. ამ საკითხზე რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა 5-6 მაისს სომხეთში ვიზიტის დროსაც ისაუბრა.
კორონავირუსის წინააღმდეგ „მსოფლიოში პირველი ვაქცინის“ რეგისტრაციის შესახებ რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა 2020 წლის 11 აგვისტოს განაცხადა. რუსული ვაქცინა „სპუტნიკ V-ის“ შექმნა პირდაპირი ინვესტიციების რუსულმა ფონდმა დააფინანსა, წარმოება კი გამალეის სახელობის ეპიდემიოლოგიისა და მიკრობიოლოგიის ნაციონალურმა კვლევითმა ცენტრმა და უმსხვილესმა ბიოფარმაცევტულმა კომპანია „ბინოფარმმა“ უზრუნველყვეს. ვაქცინის წარმოება 2020 წლის 15 აგვისტოს დაიწყო.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსული ვაქცინის ფართო გამოყენება და ვაქცინის ეფექტურობა რუსეთს საერთაშორისო ასპარეზზე მოწინავე სამეცნიერო ქვეყნად წარმოაჩენს და საგარეო პოლიტიკაში ვაქცინის, როგორც „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტად გამოყენების შესაძლებლობას მისცემს. პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში რუსული ვაქცინის ფართო გამოყენებით კი, რუსეთი დასავლეთთან შედარებით კონკურენტულ უპირატესობას  მიიღებს იმ რეგიონში, რომელსაც თავისი ტრადიციული გავლენის სფეროდ მიიჩნევს.
სომხეთი კუხოსგან და რუსეთისგან დახმარებას ითხოვს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 14 მაისს სომხეთმა, ქვეყნის სამხრეთში მდებარე სიუნიკის რაიონში შექმნილი ვითარების გამო, კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციას (კუხო) ოფიციალურად მიმართა.
მოვლენა დეტალურად: სომხური მხარის ცნობით, 12 მაისს აზერბაიჯანულმა სამხედროებმა სიუნიკის რაიონში სასაზღვრო პუნქტი გადაკვეთეს, თითქოსდა, საზღვრის დადგენის მიზნით. ერევანმა ბაქო სომხეთის მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიის სიღრმეში სამ-ნახევარი კილომეტრით შეჭრასა და ტერიტორიული მთლიანობის ხელყოფაში დაადანაშაულა. კუხოს გარდა, სომხეთის პრემიერ-მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ნიკოლ ფაშინიანმა ორმხრივი შეთანხმების ფარგლებში დახმარების, მათ შორის, სამხედრო დახმარების თხოვნით, რუსეთის ლიდერსაც მიმართა. შექმნილი ვითარების შესახებ ინფორმაცია გაეგზავნათ კუხოს წევრ ქვეყნებსაც.
ამ შემთხვევაში სომხეთმა კუხოს წესდების მეორე მუხლი აამოქმედა, რაც იმ საფრთხეზე, რომელიც ორგანიზაციის ერთ-ერთ წევრს ემუქრება, კოლექტიური რეაგირებისათვის „ერთობლივი კონსულტაციების მექანიზმის დაუყოვნებლივ ამოქმედებას“ ითვალისწინებს.
სომხეთ-აზერბაიჯანის საზღვარი. წყარო: asbarez.com
აზერბაიჯანის პასუხი
აზერბაიჯანმა უარყო სომხეთის ბრალდებები და განაცხადა, რომ აზერბაიჯანულმა სამხედრო ძალებმა ორ სახელმწიფოს შორის საზღვარზე, რომელიც მაღალმთიან რეგიონში მდებარეობს, თავისი პოზიციები ამინდის გამოსვლის შემდეგ დაიკავა და სომხეთის ხელისუფლება ცდილობს საკითხი წინასაარჩევნო პერიოდში (სომხეთში ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნები ივნისში გაიმართება) პოლიტიკური მიზნებისთვის გამოიყენოს.
სომხეთი რუსეთთან სამხედრო თანამშრომლობის გაფართოებას ითხოვს
მთიანი ყარაბაღის მეორე ომში მარცხის შემდეგ სომხეთის უსაფრთხოების გარემო გაუარესდა, რის გაუმჯობესებას ერევანში რუსეთთან სამხედრო თანამშრომლობის კიდევ უფრო გაღრმავებით ფიქრობენ. ფაშინიანის ცნობით, სომხეთი და რუსეთი განიხილავენ ქ. გიუმრიში განლაგებული 102-ე რუსული სამხედრო ბაზის გაფართოებისა და სიუნიქის ოლქში სამხედრო ბაზის ფილიალის გახსნის შესაძლებლობას. სიუნიქის რაიონში უკვე ჩამოყალიბდა 102-ე სამხედრო ბაზის ორი ახალი სამხედრო პოსტი. სიუნიქი სომხეთის სამხრეთში მდებარეობს და მთიანი ყარაბაღის მეორე ომის შემდეგ რეგიონი უსაფრთხოების ახალი გამოწვევების წინაშე დადგა. მას შემდეგ, რაც აზერბაიჯანმა მთიანი ყარაბაღის პირველ ომში დაკარგული რაიონები დაიბრუნა, სიუნიქის დასახლებული პუნქტების სიახლოვეს აზერბაიჯანული სამხედრო პოსტები განთავსდა. სიუნუქის ოლქში რუსი მესაზღვრეები უკვე იცავენ სახელმწიფო საზღვარს.
სომხეთი და რუსეთი კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის წევრები არიან, სადაც რუსეთის მოკავშირე სახელმწიფოები (ყაზახეთი, ყირგიზეთი, ტაჯიკეთი და ბელარუსი) არიან გაერთიანებული. სომხეთი ერთადერთი ქვეყანაა სამხრეთ კავკასიაში, სადაც ორმხრივი შეთანხმების საფუძველზე განთავსებულია სამხედრო ბაზა (უკანონო რუსული სამხედრო ბაზებია აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში. მთიან ყარაბაღში კი 2020 წლის 9 ნოემბრიდან 2000-მდე სამშვიდობო ძალაა განთავსებული). 1995 წლის შეთანხმების საფუძველზე, ქ. გიუმრიში განთავსებულია 102-ე სამხედრო ბაზა, სადაც 5 ათასამდე სამხედრო მოსამსახურეა. 2010 წელს ბაზის მოქმედების ვადა 25 წლიდან 49 წლამდე (2044 წლამდე) გახანგრძლივდა. 2016 წლის 30 ნოემბერს ხელი მოეწერა შეთანხმებას ორი ქვეყნის შეიარაღებული ძალების გაერთიანებული დაჯგუფების შექმნის შესახებ.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: მთიანი ყარაბაღის მეორე ომის შედეგად, როდესაც სომხეთს მთიანი ყარაბაღის ნაწილისა და შვიდი ოკუპირებული რაიონის აზერბაიჯანისთვის დათმობა მოუწია, აზერბაიჯანის სამხედრო პოზიციების გაძლიერების პირობებში, სომხეთის უსაფრთხოება მოწყვლადი გახდა. სამხედრო მარცხისა და ამით გამოწვეული შიდა პოლიტიკური კრიზისის ფონზე, სომხეთისთვის აზერბაიჯანის შემაკავებელი ფაქტორი მხოლოდ რუსეთი და კუხოს მსგავსი პრორუსული სამხედრო ალიანსი შეიძლება იყოს.
რუსეთის პრეზიდენტმა ტაჯიკ კოლეგას უმასპინძლა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 8 მაისს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა მოსკოვში ტაჯიკეთის პრეზიდენტ ემომალი რაჰმონს  უმასპინძლა.
მოვლენა დეტალურად: ავღანეთიდან ამერიკული ჯარების გაყვანის ფონზე ტაჯიკეთისთვის უსაფრთხოების რისკები იზრდება. ტაჯიკეთის ლიდერის პუტინთან შეხვედრაც ამ კონტექსტის გათვალისწინებით არის მნიშვნელოვანი. პუტინის განცხადებით, ავღანეთში არსებული ვითარება ტაჯიკური მხარის წუხილის საფუძველს იძლევა. პუტინის თქმით, რუსეთი ყველაფერს აკეთებს ტაჯიკეთის მხარდასაჭერად, სადაც ცდილობს ტაჯიკეთში განლაგებული რუსეთის 201-ე სამხედრო ბაზისა და ტაჯიკური შეიარაღებული ძალების გაძლიერებას.
პრეზიდენტების შეხვედრა. წყარო: რუსეთის პრეზიდენტის ვებგვერდი
რაჰმონის მოსკოვში ვიზიტამდე ცოტა ხნით ადრე, ტაჯიკეთში რუსეთის თავდაცვის მინისტრი სერგეი შოიგუ იმყოფებოდა. ვიზიტის შედეგად მხარეები ერთობლივი ანტისაჰაერო თავდაცვის სისტემის შექმნაზე შეთანხმდნენ. ეს გადაწყვეტილება ტაჯიკეთის საჰაერო სივრცეში სახელმწიფო საზღვრის დაცვის საიმედოობის გაზრდით არის განპირობებული.
დსთ-ის ქვეყნების ანტისაჰაერო თავდაცვის ერთიანი სისტემა 1995 წლის 10 თებერვალს შეიქმნა. ამ ეტაპზე სისტემაში რუსეთი, ბელარუსი, სომხეთი, ყაზახეთი, ყირგიზეთი, ტაჯიკეთი და უზბეკეთი მონაწილეობენ. სისტემის მთავარი მიზანია საჰაერო სივრცეში დსთ-ის ქვეყნების საზღვრების დაცვა, მის გამოყენებაზე ერთობლივი კონტროლი და ინფორმაციის გაცვლა საჰაერო-კოსმოსურ ვითარებაზე.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ტაჯიკეთი ავღანეთის მეზობელია, რომელსაც უახლოეს პერიოდში აშშ-ის ჯარები დატოვებენ. ამ ფონზე რუსეთში რეგიონში ვითარების გაუარესებას ელოდებიან, რაც რუსეთის მოკავშირე ცენტრალური აზიის ქვეყნებზეც მოახდენს გავლენას. შესაძლო დესტაბილიზაციის პრევენციის მიზნით კი, რუსეთი მოკავშირეებთან სამხედრო თანამშრომლობის გამყარებას ცდილობს.
რუსეთი „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ დასრულებას ცდილობს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 8 მაისს გერმანიაში რუსეთის ელჩმა სერგეი ნეჩაევმა გერმანული რადიოსთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა, რომ „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ გაზსადენის მშენებლობა შესაძლოა ბუნდესტაგში დანიშნულ არჩევნებამდე (ჩატარდება სექტემბერში) დასრულდეს.
მოვლენა დეტალურად: ელჩის განცხადებით, მილსადენის მშენებლობის დასრულებისთვის მნიშვნელოვანია, თუ როგორი ამინდი იქნება. თუ ამინდი გაუმჯობესდება, სამუშაოები შესაძლოა უფრო სწრაფად შესრულდეს. ნეჩაევის თქმით, რუსეთი გერმანიასთან გაზის სფეროში ორმოცდაათ წელზეა მეტია თანამშრომლობს, მათ შორის, „ცივი ომის“ პერიოდში და „ახლა წარმოიშვა კითხვა: გვსურს თუ არა ოკეანის ფსკერზე დავმარხოთ 10 მლრდ ევრო?“, - რიტორიკულად იკითხა ელჩმა.
გერმანიაში მხარს უჭერდნენ პროექტის განხორციელებას, თუმცა ამერიკული სანქციების გამო პროექტს არაერთი დასავლური კომპანია ჩამოშორდა, რამაც ხელი შეუშალა პროექტის დროულ დასრულებას. „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ წინააღმდეგ პირველი სანქციები 2019 წლის დეკემბერში დაწესდა. სანქციების გამო შვეიცარიულმა კომპანიამ (Allseas) პროექტის გაგრძელებაზე უარი თქვა. ამის შემდეგ სანქციები გაფართოვდა და მილსადენის მშენებლობასთან დაკავშირებულმა სხვადასხვა პროფილის კომპანიებმა ამერიკული სანქციების შიშით უარი თქვეს პროექტში მონაწილეობაზე. ვაშინგტონის პოზიციის საპასუხოდ რუსეთში განაცხადეს, რომ ისინი თავისი ტექნიკური რესურსებით დაასრულებდნენ პროექტს. ამ ეტაპზე, რუსეთი პროექტის საკუთარი რესურსით დასრულებას ცდილობს, თუმცა ჯერ კონკრეტული ვადები არ არის ცნობილი.
„ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ მილსადენი რუსეთს, ბალტიის ზღვის გავლით, პირდაპირ გერმანიას დაუკავშირებს და გვერდს აუვლის უკრაინას. „ჩრდილოეთის ნაკადი-2“ მსოფლიოში ყველაზე გრძელი ოფშორული მილსადენი იქნება (1 230 კმ). პროექტის დასრულების შემთხვევაში, „ჩრდილოეთის ნაკადი-1-ის“ წარმადობა გაორმაგდება და წელიწადში 110 მლრდ კუბურ მეტრს მიაღწევს, რაც ევროკავშირის გაზის მოხმარების მეოთხედზე მეტია. პროექტის განხორციელებას განსაკუთრებით ეწინააღმდეგება უკრაინა და აშშ. არსებული მონაცემებით, „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ პროექტის 94% დასრულებულია. ასაშენებელია მილსადენის 160-კილომეტრიანი მონაკვეთი.
რატომ არის პროექტის დასრულება მნიშვნელოვანი რუსეთისთვის: „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ დასრულება რუსეთს საშუალებას მისცემს უკრაინაზე, როგორც სატრანზიტო ქვეყანაზე, დამოკიდებულება უახლოეს წლებში მინიმუმამდე შეამციროს და რუსული გაზის მთავარ მომხმარებელ გერმანიასთან პირდაპირი კავშირი დაამყაროს. რუსეთში ასევე მიაჩნიათ, რომ რუსული მილსადენის გაზს აშშ კონკურენტად აღიქვამს, რადგან თავად ცდილობს ევროპაში თხევადი გაზის ექსპორტი გააფართოოს.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 32
• As part of the Kremlin’s hybrid war, over half a million Ukrainian citizens in the eastern regions of Ukraine received Russian citizenship.
• A pro-Russian politician and a friend of Vladimir Putin was arrested in Ukraine on charges of high treason.
• Azerbaijan received the first batch of the Sputnik V Russian vaccine.
• Armenia seeks assistance from the Collective Security Treaty Organization (CSTO).
• The Tajik and Russian Presidents meet against the backdrop of the withdrawal of US troops from Afghanistan.
• Russia hopes to complete the Nord Stream 2 project by the end of the year.
Russian Passports for Ukrainian Citizens
Main Event:  On May 2, 2021, the Russian Ministry of Internal Affairs reported that over 527 thousand people living in eastern Ukraine were granted Russian citizenship in the last two years.
Event in Details:  On April 24, 2019, the Russian President, Vladimir Putin, signed a decree on granting expedited citizenship to residents of the self-proclaimed Donetsk and Luhansk People’s Republics. The first passports were issued on July 14, 2019. Russian passports can be obtained in the Rostov region which borders Ukraine.
On April 24, Viktor Vodolatsky, the Deputy Chairman of the Committee for CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots of the Russian State Duma, stated that the number of people wishing to obtain Russian citizenship through a simplified procedure may increase to one million in the self-proclaimed Donetsk and Luhansk People’s Republics by the end of 2021.
Amid the ongoing events in eastern Ukraine since 2014, Russian officials overtly speak in defense of the interests of the separatist regions. On April 8, Dmitry Kozak, the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, the influential official who oversees the direction of Ukraine, openly said that Russia may be forced to defend its citizens in Donbass.
Why the Event is Important for Ukraine:  Granting Russian citizenship to Ukrainian citizens is a part of the Kremlin’s hybrid war tactics that undermine the country’s sovereignty in eastern Ukraine and set the stage for Russian annexation of parts of the Donetsk and Luhansk regions.
Why the Event is Important for Russia:  Granting Russian citizenship to residents of the Donetsk and Luhansk regions will allow Moscow to integrate with these regions and legitimize its military intervention in eastern Ukraine, if necessary.
Putin's Ally in Exchange for Ukrainian Captives
Main Event:  Oleksiy Danilov, the Secretary of the National Security and Defense Council of Ukraine, said on May 14, 2021 that Kyiv would “gladly” hand over a pro-Russian lawmaker, Viktor Medvedchuk, who is accused of high treason, to Moscow in exchange for Ukrainians held in Russian prisons if the opportunity arises. However, he said that such a decision can only be made by the President of Ukraine, Volodymyr Zelensky.
Event in Details:  On May 11, the Ukrainian Security Service (SBU) searched the headquarters of Medvedchuk’s political party as well as his offices and two residential houses. Later, a Kyiv court placed Medvedchuk under house arrest until July 9.
Viktor Medvedchuk and Vladimir Putin. Source:  FT.com
Medvedchuk’s Case
Viktor Medvedchuk is a close ally of the Russian President, Vladimir Putin. According to reports, Putin is the godfather of Medvedchuk’s daughter, Darya. Viktor Medvedchuk is the Chairman of the Opposition Platform — For Life, a pro-Russian political party, and a member of the Verkhovna Rada. He often visits Russia and meets with Russian officials as well as with Putin personally.
According to the Prosecutor General, Irina Venediktova, there are three major allegations against Medvedchuk: first, a Ukrainian company, New Projects, which is involved in the development of a gas field near the occupied Kerch and is linked to Medvedchuk, made a deal with senior officials of the Russian government; second, in 2020, Medvedchuk passed information about the deployment of a covert unit of the Ukrainian Armed Forces to Taras Kozak, a Ukrainian lawmaker, who was in Russia by that time and third, Medvedchuk allegedly drew up plans to create an appropriate infrastructure in favor of Russia and involved Ukrainian labor migrants to Russia in this anti-Ukrainian activity.
The case against Medvedchuk is called “political revenge.” Interestingly, media outlets linked to Medvedchuk were also stripped of their licenses in February.
At a meeting of the Security Council, Putin noted that Ukraine is “becoming the antipode of Russia, a certain anti-Russia,” given that Kyiv is “shutting down federal media outlets and cleansing the country’s political space.” “Given the current trend, Russia will constantly receive news from the territory of Ukraine requiring Russia’s special attention from a security point of view,” said Putin.
Why the Event is Important: The arrest of the Russian President’s close friend and the most pro-Russian politician in Ukraine testifies to a deep crisis in Russian-Ukrainian relations when the parties can make no progress in resolving problems in bilateral relations and military maneuvers and similar arrests remain as the only way out.
Why the Event is Important for Ukraine: Supposedly, the Ukrainian President, Volodymyr Zelensky, hopes to reap political benefits from the arrest of Viktor Medvedchuk, the influential pro-Russian politician. The first is to exchange Putin's friend for Ukrainian citizens detained in Russia on political grounds and the second is to raise his fallen approval ratings within the country.
Azerbaijan Receives the First Batch of the Sputnik V Russian Vaccine
Main Event:  On May 5, 2021, Azerbaijan received the first batch of 40 thousand doses of the Sputnik V Russian vaccine against the coronavirus.
Event in Details:  Representatives of the Ministry of Health and Foreign Affairs of Azerbaijan and the Russian Ambassador, Mikhail Bocharnikov, met the consignment at the Baku airport. The Russian Ambassador said that the delivery of the vaccine is a particularly happy event as the cargo arrived in Azerbaijan on Easter, May 2.
The Ministry of Health of Azerbaijan registered the Sputnik V Russian vaccine on March 12, 2021. According to the Ministry of Health, the Russian vaccine “has proven its high effectiveness against the coronavirus infection.” At this stage, Azerbaijan uses a vaccine produced by a Chinese company.
In post-Soviet countries, the Russian vaccine is already registered in Belarus, Turkmenistan, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan and Armenia. On February 26, Moldova also joined these countries where the registration of the Russian vaccine caused internal political controversy. The former pro-Russian President of Moldova, Igor Dodon, accused the newly-elected pro-Western President, Maia Sandu, of blocking the Russian vaccine. Eventually, the Russian vaccine was registered. On the same day, vaccines produced by other companies were also registered in Moldova.
Unlike these countries, Ukraine is refusing the Russian vaccine. The Verkhovna Rada of Ukraine banned the registration of the Russian vaccine. Georgia will also not use the Russian vaccine.
Russian Vaccine and Armenia
On April 8, 2021, a Russian cargo plane arrived at the Zvartnots International Airport in Yerevan, delivering the first batch of 15 thousand doses of the Sputnik V Russian vaccine against the coronavirus. The Armenian Prime Minister, Nikol Pashinyan, asked the Russian President, Vladimir Putin, for an additional one million doses of the vaccine during a meeting in Moscow on April 7. The Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, also discussed the issue during his visit to Armenia on May 5-6.
Why the Event is Important:  The widespread use of the Russian vaccine and its effectiveness will make Russia an internationally advanced scientific country in the international arena and allow using the vaccine as a tool of “soft power” of its foreign policy. The success of the vaccine in post-Soviet countries will give Russia a competitive advantage over the West in the region which the Kremlin considers as its traditional sphere of influence.
Armenia Seeks Assistance from the CSTO and Russia
Main Event:  On May 14, 2021, Armenia appealed to the Collective Security Treaty Organization (CSTO) over the situation in the southern Syunik region.
Event in Details:  According to the Armenian side, Azerbaijani troops crossed the border into the Syunik region, ostensibly to establish a border, on May 12. Yerevan accused Baku of invading and encroaching three-and-a-half kilometers inside the Armenian-controlled territory. In addition to the appeal to the CSTO, the Acting Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, asked the Russian leader for assistance (including military) under a bilateral agreement. Information on the current situation was also disseminated among the CSTO member states.
Armenia enacted Article 2 of the CSTO Charter which provides for “urgent consultations with other member states” on a collective response to threats posed to one of the members of the organization.
Photo 2:  Armenian-Azerbaijani border. Source:  asbarez.com
Azerbaijan’s Response
Azerbaijan denied the allegations, saying its troops were taking up positions on the border between the two countries in the highlands and in turn accused the Armenian leadership of trying to use the issue for political reasons in the run-up to the snap parliamentary elections which are planned in Armenia in June.
Armenia Seeks Further Expansion of Military Cooperation with Russia
Armenia's security environment has deteriorated since its defeat in the second Nagorno-Karabakh war. Yerevan considers that the further expansion of military cooperation with Russia will improve the situation. According to Pashinyan, Armenia and Russia are discussing the possibility of expanding the 102nd military base of the Russian Federation in Gyumri and opening a base division in the Syunik region. Two new military posts of the 102nd military base were already established in the Syunik region. Syunik is located in the south of Armenia and the region faces new security challenges in the wake of the second Nagorno-Karabakh war. After Azerbaijan reclaimed the territories which were lost during the first Nagorno-Karabakh war, Azerbaijani military posts were set up near the settlements of Syunik. Russian border guards are already securing the state border in the Syunik region.
Military Cooperation
Armenia and Russia are members of the Collective Security Treaty Organization. The organization unites Russia’s ally countries (Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Belarus). Armenia is the only country in the South Caucasus where a military base is deployed under a bilateral agreement (there are illegal Russian military bases in Abkhazia and the Tskhinvali region. A total of 2,000 Russian peacekeepers have been stationed in Nagorno-Karabakh since November 9, 2020). Following the 1995 agreement, the 102nd military base with up to 5,000 military personnel was deployed in Gyumri. In 2010, Russia and Armenia extended the term of the agreement on the deployment of the base from 25 to 49 years (until 2044). On November 30, 2016, Armenia and Russia signed an agreement on creating a joint military group consisting of the Armed Forces of the two countries.
Why the Event is Important:  Armenia had to cede part of Nagorno-Karabakh and seven occupied regions to Azerbaijan as a result of the second Nagorno-Karabakh war. Amid the strengthening of Azerbaijan's military positions, Armenia's security became vulnerable. For Yerevan, only Russia and a pro-Russian military alliance like the CSTO can be a deterrent to Azerbaijan in the wake of Armenia’s military defeat which incited an internal political crisis.
Russian President Hosted his Tajik Counterpart
Main Event:  The Russian President, Vladimir Putin, hosted the Tajik President, Emomali Rahmon, in Moscow, on May 8, 2021.
Event in Details:  Security risks increase in Tajikistan amid the withdrawal of US troops from Afghanistan. The meeting of the Tajik leader with Putin is also important in this context. According to Putin, the current situation in Afghanistan is of reasonable concern to the Tajik side. Putin said that Russia supports Tajikistan by all possible means such as strengthening the 201st Russian military base in Tajikistan and the development of the Tajik Armed Forces.
Meeting of the Presidents. Source:  Web-page of the President of Russia.
Shortly before Rahmon's visit to Moscow, the Russian Defense Minister, Sergey Shoigu, paid a visit to Tajikistan. As a result of the visit, the parties agreed to establish a unified air defense system. The decision is to increase the reliability of the state border protection in the airspace of Tajikistan.
The Joint CIS Air Defense System was established on February 10, 1995. Currently, Russia, Belarus, Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan are members of the system whose main purpose is to protect the air boundaries of the CIS member states, jointly control the CIS airspace and monitor the aerospace posture.
Why the Event is Important:  Tajikistan borders Afghanistan from which US troops will soon leave. Amid this background, the Russian Ministry of Defense expects that the situation in the region will deteriorate, something which will also affect Russia’s ally countries in Central Asia. Russia is trying to strengthen military cooperation with its allies and thus prevent a possible destabilization.
Russia Tries to Complete the Construction of the Nord Stream 2
Main Event:  On May 8, 2021, in an interview with a German radio, the Russian Ambassador to Germany, Sergey Nechaev, said that the construction of the Nord Stream 2 gas pipeline may be completed before the 2021 Bundestag elections which will be held in September.
Event in Details:  According to the Ambassador, the weather is crucial for the project completion. He said:, “If it’s fine weather, the project will advance faster.” Nechaev said that the cooperation on gas supplies between Russia and Germany has been in place for more than 50 years, including during the Cold War. “And now the question is whether we want to bury EUR 10 billion on the ocean floor,” asked the Ambassador rhetorically.
Germany supported the project but several Western companies withdrew from it due to the US sanctions, making it impossible to complete the project on time. The first sanctions against the Nord Stream 2 were imposed in December 2019 as a result of which the Swiss Allseas company refused to extend the project. Sanctions then expanded on companies and individuals involved in the construction. Fearing the US sanctions, Western companies left from the project. In response to Washington's position, Russia said it would complete the project with its own technical resources which it is now trying to implement. No specific deadline is known yet.
Why the Project’s Completion is Important for Russia:  The Nord Stream 2 project’s completion will enable Russia to minimize its reliance on Ukraine’s pipeline network for transiting gas to Europe and establish direct ties with Germany, the main consumer of Russian gas, in the nearest future. Russia also believes that the US perceives the Russian gas pipeline as a competitor as it seeks to expand liquefied natural gas exports in Europe.
Why Thwarting the Project is Important for the US:  Washington considers the project as a threat to the its national interests, targeted towards eliminating Ukraine from the European gas transit network and increasing Russia's influence in the European energy sector.