რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 85, 7 – 13 ივნისი, 2021
რუსეთის საზღვაო ძალების მთავარი შტაბის ყოფილი ხელმძღვანელის, ადმირალ ვიქტორ კრავჩენკოს ცნობით, წყნარი ოკეანის ცენტრალურ ნაწილში ფართომასშტაბიანი რუსული საზღვაო სწავლება (რომელზეც გამოცემის ქვედა - სწავლებების ნაწილში ვწერთ) გეოპოლიტიკურ სვლას წარმოადგენს. კრავჩენკომ აღნიშნა, რომ არეალი, რომელშიც სწავლება გაიმართა „მდებარეობს წყნარი ოკეანის შუა ნაწილში  და წარმოადგენს ავიამზიდთა [დამრტყმელი] ჯგუფების გადაადგილების მარშრუტს“. მან ასევე დაამატა: „ჩვენ ვაჩვენებთ წყნარი ოკეანის ფლოტის შესაძლებლობებს აშშ-ს, იაპონიას და ყველას, მათ შორის NATO-ს, რომელიც დაინტერესდა აზიის სამხედრო თეატრით.“
გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთი ემზადება „ირანისთვის მძლავრი თანამგზავრული სისტემის მიწოდებისთვის, რაც თეირანს უპრეცედენტო საშუალებას მისცემს თვალი ადევნოს პოტენციურ სამხედრო სამიზნეებს ახლო აღმოსავლეთსა და მის მიღმა.“ ხსენებულ სისტემაში იგულისხმება Kanopus-V ტიპის თანამგზავრი. ვლადიმერ პუტინმა აღნიშნული ცნობები უარყო.
ომი უკრაინაში - 7-13 ივნისის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაიღუპა ერთი და დაიჭრა კიდევ ერთი უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
ომი სირიაში - რუსეთის საჰაერო ძალებმა 10 ივნისს საჰაერო დარტყმები განახორციელა სირიელი მეამბოხეების კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
11 ივნისს რუსულმა თვითმფრინავებმა ორჯერ დაარღვიეს დანიის საჰაერო სივრცე. ინციდენტებს ადგილი ჰქონდა ბალტიის ზღვაში, დანიის ბორნჰოლმის კუნძულის სიახლოვეს.
10 ივნისს, რუსულმა Su-35 ტიპის გამანადგურებელმა გზა გადაუჭრა აშშ-ს თვითმფრინავს წყნარ ოკეანეში.
9 ივნისს გავრცელებული ცნობით, ორმა იტალიურმა გამანადგურებელმა გადაიჭირა რუსული Su-30SM ტიპის გამანადგურებელი და An-12 ტიპის სატრანსპორტო თვითმფრინავი ბალტიის ზღვის თავზე, ესტონეთის სანაპიროს სიახლოვეს.
რუსული Su-30SM და იტალიური F-35A ტიპის გამანადგურებლები გზის გადაჭრისას
რუსეთის საჰაერო ძალებმა დაიწყო საკუთარი MiG-31BM ტიპის გზაგადამჭრელი გამანადგურებლების აღჭურვა ახალი, R-74M ტიპის ჰაერი-ჰაერი კლასის რაკეტებით.
მე-7 სადესანტო-მოიერიშე (სამთო) დივიზიის (შტაბ-ბინა ნოვოროსიისკში, კრასნოდარის მხარე) 247- საჰაერო-მოიერიშე პოლკმა (სტავროპოლი) მიიღო BMD-4M ტიპის ქვეითთა საბრძოლო მანქანებისა და BTR-MD Rakushka ტიპის ამფიბიური ჯავშანტრანსპორტიორების პარტია.
247- საჰაერო-მოიერიშე პოლკისთვის გადაცემული ჯავშანტექნიკა
რუსეთის წყნარი ოკეანის ფლოტმა ფართომასშტაბიანი სწავლება გამართა წყნარი ოკეანის ცენტრალურ ნაწილში. სწავლებაში მონაწილეობა მიიღო 20-მდე წყალზედა მცურავმა საშუალებამ, წყალქვეშა ნავებთან და 20-მდე საფრენ აპარატთან ერთად. მონაწილე გემებს შორის იყო წყნარი ოკეანის ფლოტის სლავას კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერი „ვარიაგი“, უდალოი I”  კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსნები „ადმირალ პანტელეევი“ და „მარშალ შაპოშნიკოვი“, ასევე სტერაგუშჩის კლასის (პროექტი 20380) კორვეტები „ალდარ ციდენჟაპოვი“, „გრომკი“ და „სოვერშენი“ და მარშალ ნედელინის კლასის (პროექტი 1914) სარაკეტო დისტანციის აპარატურის გემი (missile range instrumentation ship/корабль измерительного комплекса) „მარშალ კრილოვი“. წვრთნაში ჩართული თვითმფრინავები მოიცავდა: Tu-142M3 ტიპის საზღვაო-სადაზვერვო და  წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო თვითმფრინავს, MiG-31BM ტიპის გამანადგურებლებს და Ka-27PL ტიპის წყალქვეშა ნავებთან ბრძოლის შვეულმფრენებს.
20-მდე მცურავმა საშუალებამ, მათ შორის წყალქვეშა ნავებმა, მონაწილეობა მიიღეს ჩრდილოეთის ფლოტის სწავლებაში, რომელსაც უძღვებოდა ფლაგმანი, კიროვის კლასის (პროექტი 1144 „ორლან“) მძიმე სარაკეტო კრეისერი „პიოტრ ველიკი.
რუსეთმა, ბელარუსმა და სერბეთმა ერთობლივი საჰაერო-სადესანტო სწავლება ჩაატარეს ნოვოროსიისკში, კრასნოდარის მხარეში. ბელარუსისა და სერბეთის მხრიდან, წვრთნაში მონაწილეობა მიიღეს სპეციალური ოპერაციების ძალების სამხედროებმა.
რუსეთის საინჟინრო დანაყოფებმა, სერბეთის შეიარაღებულ ძალებთან ერთად, მონაწილეობა მიიღეს სწავლებაში, რომელიც ჩატარდა სერბეთში, 26 მაისიდან 11 ივნისამდე.
უზბეკეთისა და რუსეთის ცენტრალური სამხედრო ოლქის სპეციალური ოპერაციების ძალებმა ერთობლივი სწავლება ჩაატარეს კრასნოიარსკის მხარეში.
58- არმიის (შტაბ-ბინა ვლადიკავკაზში) სხვადასხვა დანაყოფის 4000-მდე სამხედრომ მონაწილეობა მიიღო სწავლებებში, რომლებიც ჩატარდა ჩრდილოეთ კავკასიასა და საქართველოს რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში. რუსეთის 100-მდე სამხედრო სადაზვერვო დანაყოფიდან მონაწილეობდა საქართველოს კიდევ ერთ ოკუპირებულ რეგიონში, აფხაზეთში გამართულ წვრთნაში.
შავი ზღვის ფლოტის საჰაერო თავდაცვისა და საზღვაო ავიაციის დანაყოფებმა ჰაერსაწინააღმდეგო სწავლებები გამართეს ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა).
გავრცელებული ცნობით, რუსეთმა ბოლო პერიოდში სამხედრო აღჭურვილობა მიჰყიდა სუბსაჰარული აფრიკის 17 ქვეყანას.

According to the former chief of the Russian Navy Main Staff, Admiral Viktor Kravchenko, the Russian large-scale naval exercise in the central part of the Pacific Ocean (reported below in the Exercises section of this issue) was a geopolitical move. Kravchenko noted that the area of the exercise was in “the middle part of the Pacific Ocean – the movement routes of the aircraft carrier groups.” He added: “We are showing capabilities of the Pacific Fleet to the USA, to Japan, to everyone including NATO which has become interested in the Asian military theater.”
Russia is reportedly preparing “to supply Iran with an advanced satellite system that will give Tehran an unprecedented ability to track potential military targets across the Middle East and beyond.” The satellite in question is Kanopus-V. Vladimir Putin denied these reports.
War in Ukraine – One Ukrainian service member was killed and one was wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 7-13 June 2021.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 10 June 2021.
Russian planes violated Denmark’s air space twice on 11 June 2021. The incidents occurred in the Baltic Sea, near the Danish island of Bornholm.
A Russian Su-35 fighter intercepted a U.S. plane in the Pacific Ocean on 10 June 2021.
As reported on 9 June 2021, two of Italy’s fighters intercepted a Russian Su-30SM fighter and an An-12 transport aircraft in the Baltic Sea, near the coast of Estonia.
Russian Su-30SM and Italian F-35A fighters during the intercept
Russian air force has begun arming its MiG-31BM interceptor fighters with new R-74M air-to-air missiles.
The 247th Air Assault Regiment (Stavropol) of the 7th Air Assault Division (Mountain) (HQ in Novorossiysk, Krasnodar Krai) received a battalion’s batch of BMD-4M infantry fighting vehicles and BTR-MD Rakushka amphibious armored personnel carriers.
The armored vehicles delivered to the 247th Air Assault Regiment
The Russian Pacific Fleet held a large-scale exercise in the central part of the Pacific Ocean. About 20 surface ships took part along with submarines and about 20 aircraft. Among the participating vessels were the Pacific Fleet’s flagship Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag, Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyers Admiral Panteleyev and Marshal Shaposhnikov as well as Steregushchiy / Project 20380 class corvettes Aldar Tsydenzhapov, Gromkiy and Sovershennyy and Marshal Nedelin/ Project 1914 class tracking/missile range instrumentation ship Marshal Krylov. The aircraft included Tu-142M3 maritime reconnaissance and anti-submarine warfare (ASW) aircraft, MiG-31BM fighters and Ka-27PL anti-submarine warfare helicopters.
About 20 vessels including submarines took part in an exercise of the Northern Fleet, led by the flagship, Kirov / Project 1144 Orlan class heavy guided missile cruiser Pyotr Velikiy.
Russia, Belarus and Serbia held a joint airborne landing exercise near Novorossiysk, Krasnodar Krai. Special Forces troops from Belarus and Serbia participated.
Russian engineer troops took part in a joint exercise with the Serbian armed forces, held in Serbia from 26 May to 11 June 2021.
A joint exercise of the Special Forces of Uzbekistan and Russia’s Central Military District was held in Krasnoyarsk Krai.
About 4,000 troops from various units of the 58th Army (HQ in Vladikavkaz) held exercises in the Russian North Caucasus and Georgia’s Russian-occupied Tskhinvali Region. About 100 Russian reconnaissance troops held an exercise in another Georgian occupied region, Abkhazia.
Air defense units and the naval aviation of the Black Sea Fleet held an air defense exercise in occupied Crimea, Ukraine.