გეოსტრატეგიული აქტივობები წყნარ ოკეანეში, ივნისის შუა რიცხვებში, რუსული ფართომასშტაბიანი საზღვაო სწავლება, რომელზეც დაიჯესტის წინა გამოცემაში ვწერდით, ჰავაის კუნძულებიდან დასავლეთით, დაახლოებით „300-500 მილში“ (480-805 კილომეტრი) ჩატარდა. მანევრები განხორციელდა რუსული ხომალდების სხვადასხვა დაჯგუფებების მიერ, რომლებიც მოცემულ არეალამდე განსხვავებული მარშრუტებით მივიდნენ. წყნარი ოკეანის ფლოტის ფლაგმანმა, „სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სარაკეტო კრეისერმა „ვარიაგ“, „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანმა „მარშალ შაპოშნიკოვი“ და „სტერაგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტებმა „გრომკი“ და „სოვერშენი“, გაიარეს ცუსიმის სრუტე და აღმოსავლეთ ჩინეთის ზღვა. ხსენებულმა კორვეტებმა ასევე გადალახეს ფილიპინის ზღვაც. „მარშალ ნედელინის“ კლასის (პროექტი 1914) სარაკეტო დისტანციის აპარატურის გემმა (missile range instrumentation ship/корабль измерительного комплекса) „მარშალ კრილოვი“, „უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანმა „ადმირალ პანტელეევი“, „სტერაგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტმა „ალდარ ციდენჟაპოვი“, „გაუმჯობესებული იუგ“ კლასის (პროექტი 862.2) სადაზვერვო გემმა „მარშალ გელოვანი“ და ორმა სარაკეტო კორვეტმა (სავარაუდოდ „ტარანტულის“ კლასის (პროექტი 12411)) გაიარეს ლაპერუზის სრუტეს და ოხოტის ზღვა. რუსული წყალქვეშა ნავ(ებ)ი ასევე ჩართულები იყვნენ მანევრებში. გამოცემის წერის მომენტში, მათი რაოდენობა და დასახელება უცნობი იყო. ომი უკრაინაში - 14-20 ივნისის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაიჭრა 2 უკრაინელი სამხედრო და 1 სამოქალაქო პირი. არქტიკა - რუსეთი გეგმავს რეგულარული საპატრულო ფრენებისთვის არქტიკაში განათავსოს Il-38 და Il-38N ტიპის საზღვაო-საპატრულო და წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო თვითმფრინავები. 15 ივნისს, ორმა რუსულმა Su-35 ტიპის გამანადგურებელმა დაარღვია ესტონეთის საჰაერო სივრცე ბალტიის ზღვაში მდებარე ჰიიუმაას კუნძულის სიახლოვეს. ესტონური წყაროების ცნობით, 2021 წელს აღნიშნული ინციდენტი მსგავსი ტიპის მეოთხე შემთხვევაა. 15 ივნისს, ორმა რუსულმა Tu-160 ტიპის სტრატეგიულმა ბომბდამშენმა, რომელსაც აცილებდა ორი Su-35S და ორი Su-27 ტიპის გამანადგურებელი, შორეული ფრენა განახორციელა ბალტიის ზღვის თავზე. ფრენის სხვადასხვა ეტაპზე რუსულ თვითმფრინავებს გზა გადაუჭრეს იტალიურმა (ესტონეთში განლაგებულმა), დანიურმა და შვედურმა გამანადგურებლებმა. Tu-160-ების წყვილის ფრენა ბალტიის ზღვის თავზე 15 ივნისს.
გადაიარაღება და მოდერნიზაცია წყნარი ოკეანის ფლოტის 155-ე საზღვაო ქვეითთა ბრიგადას (ვლადივოსტოკი) გადაეცა 10 ერთეული BMP-3F ტიპის ქვეითთა საბრძოლო მანქანა.
სწავლებები* რუსეთმა, ბელარუსმა და სერბეთმა ჩაატარეს ერთობლივი სწავლება „სლავური ძმობა-2021“. სწავლება ჩატარდა კრასნოდარის მხარეში, ნოვოროსიისკის სიახლოვეს და მასში ჩართული იყო მე-7 სადესანტო-მოიერიშე (სამთო) დივიზიის (შტაბ-ბინა ნოვოროსიისკში) 500 სამხედრო, ბელარუსის სპეციალური ოპერაციების ძალების 300 სამხედრო და 100 ჯარისკაცი სერბეთის მხრიდან. რუსეთის 58-ე არმიის (შტაბ-ბინა ვლადიკავკაზში) მე-4 სამხედრო ბაზის (მექანიზებული ბრიგადა ცხინვალსა და ჯავაში, საქართველო) საოკუპაციო ძალებმა უპილოტო საფრენი აპარატების (უსა) საწინააღმდეგო სნაიპერთა სწავლება ჩაატარეს. *ყოველკვირეული სწავლებების რაოდენობა რუსულ არმიაში საკმაოდ დიდია, შესაბამისად თითოეული მათგანი დაიჯესტში ვერ მოხვდებოდა. გამოცემაში შესული სწავლებები შერჩეულია ავტორის მიერ მათი სტრატეგიული მნიშვნელობის, დიდი მასშტაბის, მონაწილე დანაყოფების რაოდენობისა ან/და რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების ჩართულობის გამო. |

Geostrategic Activities A Russian large-scale naval exercise in the Pacific Ocean in mid-June 2021, reported in the previous issue of this digest, took place “about 300-500 miles” (480-805 kilometers) west of the Hawaiian Islands. The maneuvers were conducted by various groups of Russian warships that had taken different routes and then converged together in that area. The Pacific Fleet’s flagship Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag, Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Marshal Shaposhnikov and Steregushchiy / Project 20380 class corvettes Gromkiy and Sovershennyy went through the Tsushima Strait and the East China Sea. These two corvettes then also passed through the Philippine Sea. Marshal Nedelin/ Project 1914 class tracking/missile range instrumentation ship Marshal Krylov, Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Panteleyev, Steregushchiy / Project 20380 class corvette Aldar Tsydenzhapov, Improved Yug / Project 862.2 class intelligence collection ship Marshal Gelovani and two missile corvettes (probably of the Tarantul / Project 12411 class) went through the La Pérouse Strait and the Sea of Okhotsk. Russian submarine(s) also took part in the maneuvers. Their number and names were unknown at the time of writing. War in Ukraine – Two Ukrainian military service members and one civilian were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 14-20 June 2021. The Arctic Game – Russians plan to deploy Il-38 and Il-38N maritime patrol and anti-submarine warfare aircraft for regular patrols of the Arctic areas. Two Russian Su-35 fighters violated Estonia’s airspace on 15 June 2021, near the island of Hiumaa in the Baltic Sea. According to Estonian reports, it was the fourth such incident in 2021. On 15 June 2021, two Russian Tu-160 heavy strategic bombers escorted by two Su-35S and two Su-27 fighters conducted a lengthy flight over the Baltic Sea. At various stages of the flight Russian planes were intercepted by fighters from Italy (stationed in Estonia), Denmark and Sweden. The pair of Tu-160s flying over the Baltic Sea on 15 June 2021
Rearmament and Modernization Ten BMP-3F infantry fighting vehicles have been delivered to the 155th Naval Infantry Brigade (Vladivostok) of the Pacific Fleet.
Exercises* Russia, Belarus and Serbia held a joint “Slavic Brotherhood-2021” exercise near Novorossiysk in Krasnodar Krai. It involved 500 troops of the 7th Air Assault (Mountain) Division (HQ in Novorossiysk), 300 troops from the Belarusian Special Forces and 100 troops from Serbia. Russian occupation troops from the 4th Military Base (a mechanized brigade in Tskhinvali and Java, Georgia) of the 58th Army (HQ in Vladikavkaz) held an anti-UAV sniper exercise. *The weekly number of exercises in the Russian armed forces is very large. Therefore, all cannot be included in this digest. The exercises that are included are selected by the author for their strategic significance, particularly large scale, involvement of numerous units and locations, and/or involvement of other nations’ territories under the Russian occupation. |