რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 107, 8 - 14 ნოემბერი, 2021
ომი უკრაინაში - 8-14 ნოემბრის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაიღუპა 2 და დაიჭრა 4 უკრაინელი სამხედრო.
13 ნოემბერს, უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ, განაცხადა, რომ მისი ქვეყნის საზღვართან 100 000-მდე რუსი სამხედროა კონცენტრირებული. ამასობაში, „აშშ-ს ოფიციალურმა პირებმა ევროპელ კოლეგებს მოახსენეს საკუთარი შეშფოთების შესახებ“ უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის პოტენციურ სამხედრო ოპერაციასთან დაკავშირებით.
11 ნოემბერს, ორი რუსული Tu-160 ტიპის მძიმე სტრატეგიული ბომბდამშენი პატრულირებდა ბელარუსის საჰაერო სივრცეში ბელარუსულ Su-30 ტიპის გამანადგურებლებთან ერთად. 10 ნოემბერს, ანალოგიური ფრენა ბელარუსის საჰაერო სივრცეში განახორციელა ორმა რუსულმა Tu-22M3 ტიპის შორი მოქმედების სტრატეგიულმა ბომბდამშენმა.
Tu-160 ტიპის სტრატეგიული ბომბდამშენების 11 ნოემბრის მარშრუტი
ომი სირიაში – 11 ნოემბერს, რუსეთის საჰაერო ძალებმა დარტყმები განახორციელა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
12 ნოემბერს, ჩრდილოეთის ზღვის თავზე გადაფრენისას ორ რუსულ Tu-160 ტიპის მძიმე სტრატეგიულ ბომბდამშენს გზა გადაუჭრეს ბრიტანეთისა და ბელგიის გამანადგურებლებმა.
რუსულმა Su-30 ტიპის გამანადგურებელმა 11 ნოემბერს, შავი ზღვის თავზე გზა გადაუჭრა ბრიტანულ სამხედრო თვითმფრინავს.
შავი ზღვის ფლოტის „მომა“ კლასის (პროექტი 861M) სადაზვერვო გემი „კილდინიდაფიქსირდა ბრიტანულ ავიამზიდ „დედოფალ ელიზაბეტის“ სიახლოვეს, ომანის ნაპირთან.
ცენტრალურ სამხედრო ოლქს გადაეცა ბატალიონის სამყოფი S-300PM2 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების პარტია. რუსულ წყაროებში არსებული ინფორმაცია მიანიშნებს, რომ დანაყოფი, რომელსაც აღნიშნული სისტემები გადაეცა შესაძლოა იყოს მე-14 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბ-ბინა ეკატერინბურგში) 41-ე საჰაერო თავდაცვის დივიზიის (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) 388-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკი (აჩინსკი, კრასნოიარსკის მხარე).
რუსეთის საჰაერო-სადესანტო ძალების (ვდვ) დანაყოფმა, ბელარუსის სპეციალური ოპერაციების ძალებთან ერთად, ერთობლივი სწავლება ჩაატარა ბელარუსში, კერძოდ გროდნოს ოლქში, ლიეტუვისა და პოლონეთის საზღვრებთან ახლოს მდებარე ტერიტორიაზე.
ერთობლივი, რუსულ-ბელარუსული სწავლების ადგილმდებარეობა  (InformNapalm-ის რუკა)
რუსეთის ხელმძღვანელობის ქვეშ მყოფ ოდკბ-ს (CSTO) სამხედრო ალიანსის ერთობლივი სწავლება გაიმართა რუსეთში, კერძოდ თათრეთის რესპუბლიკაში. სწავლებაში, რომელშიც მონაწილეობდნენ სამხედროები სომხეთიდან, ბელარუსიდან, ყახაზეთიდან, ყირგიზეთიდან და ტაჯიკეთიდან, რუსეთი წარმოდგენილი იყო ცენტრალური სამხედრო ოლქით. ჯამში, წვრთნაში მონაწილეობა 1 800-მდე სამხედრომ მიიღო.

War in Ukraine – Two Ukrainian military service members were killed and four were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 8-14 November 2021.
On 13 November 2021, President of Ukraine Volodymyr Zelensky said there were about 100,000 Russian troops concentrated near his country’s borders. Meanwhile, “U.S. officials have briefed EU counterparts on their concerns” over a potential Russian military operation against Ukraine.
Two Russian Tu-160 heavy strategic bombers patrolled the airspace of Belarus together with the Belarusian Su-30 fighters on 11 November 2021. On 10 November, a similar flight in the Belarusian airspace was conducted by two Russian Tu-22M3 long-range strategic bombers.
The route of Tu-160 strategic bombers on 11 November
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 11 November 2021.
Two Russian Tu-160 heavy strategic bombers were intercepted by fighters from Britain and Belgium over the North Sea during their flight on 12 November 2021.
A Russian Su-30 fighter intercepted a military plane from Britain over the Black Sea on 11 November 2021.
The Black Sea Fleet’s Moma / Project 861M class intelligence collection ship Kildin was spotted operating in the vicinity of the British aircraft carrier Queen Elizabeth, near the shore of Oman.
The Central Military District received a battalion’s batch of S-300PM2 surface-to-air missile systems. It appears likely from the information in the Russian sources that the unit that has received the batch is the 388th Anti-Aircraft Missile Regiment (Achinsk, Krasnoyarsk Krai) of the 41st Air Defense Division (HQ in Novosibirsk), the 14th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Yekateringburg).
A unit of the Russian Airborne Forces (VDV) conducted a joint exercise with the Belarusian Special Forces in Grodno Oblast, Belarus, in the area close to the Lithuanian and Polish borders.
The location of the Russian-Belarusian joint exercise (map by InformNapalm)
Joint exercise of the Russian-led CSTO military alliance was held in Russia’s Republic of Tatarstan. Russian armed forces were represented by the Central Military District in an exercise involving troops from ArmeniaBelarusKazakhstanKyrgyzstan and Tajikistan. Overall, about 1,800 troops participated.