რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 108, 15 - 21 ნოემბერი, 2021
რუსეთი კვლავ ინარჩუნებს საკუთარი ჯარების ფართო კონცენტრაციას უკრაინის საზღვრის სიახლოვეს. უკრაინის სამხედრო დაზვერვის ხელმძღვანელის, კირილო ბუდანოვის თანახმად, მოსკოვი შესაძლოა ემზადება უკრაინის წინააღმდეგ ფართომასშტაბიანი სამხედრო ოპერაციის დასაწყებად 2022 წლის იანვრის ბოლოს ან თებერვლის დასაწყისისთვის. აშშ-ს სადაზვერვო სააგენტოები ასევე აღნიშნავენ „რუსეთის სამხედროებისა და საარტილერიო დანაყოფების თავმოყრას, უკრაინის ტერიტორიაზე რამდენიმე მიმართულებიდან სწრაფი, ფართომასშტაბიანი შეჭრისთვის მოსამზადებლად, თუ პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი თავდასხმას გადაწყვეტს.“ აშშ-ს დაზვერვის თანახმადაც, ოპერაციის დაწყების სავარაუდო დრო 2022 წლის დასაწყისია და ამისთვის რუსი სამხედროების მიერ ბელარუსის ტერიტორიაც იქნება გამოყენებული. ამერიკელი ოფიციალური პირების განცხადებით, მათ ჯერ არ იციან, რუსები დანამდვილებით შეუტევენ უკრაინას თუ არა.
Military Times-დან: „უკრაინელი სამხედროების შეფასება, როგორ განვითარდება რუსეთის პოტენციური თავდასხმა, ასახავს რუსული ბატალიონების ტაქტიკური ჯგუფებით  ანუ ბტჯ-ებით ალყაშემორტყმულ ქვეყანას“
ომი უკრაინაში - 15-21 ნოემბრის კვირაში, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დონბასის ფრონტზე, დაიღუპა 1 და დაიჭრა 6 უკრაინელი სამხედრო.
ომი სირიაში - 15 და 17 ნოემბერს, რუსეთის საჰაერო ძალებმა, იერიშები მიიტანა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში. აღმოსავლეთ სირიაში, გავრცელებული ცნობით, რუსულმა ძალებმა გააფართოეს გეოგრაფიული არეალი, სადაც პატრულს ახორციელებენ, რითაც მიუახლოვდნენ აშშ-ს ძალებს ქვეყნის ხსენებულ რეგიონში.
რუსული მედიის ცნობით, სირიაში რუსეთის საჰაერო ძალები ამზადებენ ასადის რეჟიმის MiG-29 ტიპის გამანადგურებლების პილოტებს საჰაერო ორთაბრძოლებისთვის.
19 ნოემბერს, სამხრეთ კორეამ განგაშის საფუძველზე ჰაერში აწია საკუთარი თვითმფრინავები, 7 რუსული და 2 ჩინური სამხედრო თვითმფრინავის ქვეყნის აღმოსავლეთ ნაპირთან, საჰაერო თავდაცვის საიდენტიფიკაციო ზონაში შესვლის საპასუხოდ. რუსული თვითმფრინავებიდან 2 იყო Tu-95MS  ტიპის სტრატეგიული ბომბდამშენი, ასევე სტრატეგიული ბომბდამშენის ტიპის თვითმფრინავი იყო ორივე ჩინური საფრენი აპარატი. ინციდენტს ადგილი ჰქონდა ერთობლივი რუსულ-ჩინური საჰაერო პატრულირებისას რომელსაც ხსენებული ქვეყნები ახორციელებდნენ იაპონიისა და აღმოსავლეთ ჩინეთის ზღვების თავზე.
ჩრდილოეთის ფლოტის უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანმა „ვიცე-ადმირალ კულაკოვ-მა“, რომელიც 23 სექტემბრიდან ატლანტის ოკეანეში იმყოფებოდა, დასავლეთ აფრიკის ნაპირებთან ოპერირების შემდგომ,  ლა-მანშის სრუტის გავლით, 19 ნოემბერს ჩრდილოეთის ზღვას მიაღწია.
კულაკოვი და მისი მხარდამჭერი გემები
Strela-10M3 ტიპის ახლო მოქმედების მიწა-ჰაერი კლასის სარაკეტო სისტემებისთვის ახალი 9M333 ტიპის რაკეტების პირველი პარტია რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიეწოდა.
15 ნოემბერს, რუსეთმა Nudol-ის ტიპის თანამგზავრების საწინააღმდეგო (ანტი-სატელიტური) სარაკეტო სისტემის სატესტო სროლა განახორციელა, რომლითაც ორბიტაზე არსებული მოძველებეული და უმოქმედო რუსული თანამგზავრი გაანადგურა. რაკეტა გაისროლეს პლესეცკის კოსმოდრომიდან, რომელიც არხანგელსკის ოლქში მდებარეობს.
სპეციალური ოპერაციების ძალების ოდკბ-ს ერთობლივი სწავლება ჩატარდა ტაჯიკეთში. მასში მონაწილეობა მიიღეს სპეციალური ოპერაციების ძალებმა და სადაზვერვო დანაყოფებმა რუსეთის ცენტრალური სამხედრო ოლქიდან, სომხეთის, ბელარუსის, ყაზახეთის, ყირგიზეთისა და ტაჯიკეთის სამხედროებთან ერთად.
რუსეთისა და ალჟირის საზღვაო ძალებმა ერთობლივი სწავლება ჩაატარეს სამხრეთ-დასავლეთ ხმელთაშუა ზღვაში. რუსეთის საზღვაო ძალები წარმოდგენილი იყო შავი ზღვის ფლოტის ადმირალ გრიგოროვიჩის“ კლასის (პროექტი 11356P/M) სარაკეტო ფრეგატ „ადმირალ გრიგოროვიჩითა“ და „პროექტი 22160“ კლასის  საპატრულო გემით „დმიტრი როგაჩევი“.
გავრცელებული ცნობით, რუსეთმა ვიეტნამს მიაწოდა Yak-130 ტიპის საწვრთნელი და მსუბუქი საბრძოლო თვითმფრინავების პარტია 6 ერთეულის ოდენობით.

Russia continues to retain the large concentration of its troops near the border of Ukraine. According to the head of the Ukrainian military intelligence, Kyrylo Budanov, Moscow could be preparing to launch a major military operation against Ukraine around the end of January or early February 2022. U.S. intelligence agencies have also noted “a buildup of Russian troops and artillery to prepare for a rapid, large-scale push into Ukraine from multiple locations if President Vladimir Putin decided to invade.” The possible timing of attack according to the U.S. intelligence is also early 2022, with Belarusian territory also used for this purpose by the Russian troops. American officials stress that they do not yet know whether Russia will actually decide to go through with the offensive against Ukraine.
From the Military Times: “The Ukraine military's assessment of a how a potential attack by Russia would play out shows the country ringed by Russian battalion tactical groups, or BTGs. (Courtesy of Ukraine military)”
War in Ukraine – One Ukrainian military service member was killed and six were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 15-21 November 2021.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 15 and 17 November 2021. In eastern Syria, Russian forces have reportedly widened the geographic area of their patrols conducted near the U.S. forces based in that part of the country.
According to the Russian media, the Russian air force is training the Assad regime’s MiG-29 fighter pilots for air-to-air combat in Syria.
South Korea scrambled jets in response to the entrance of seven Russian and two Chinese military aircraft in its air defense identification zone off Korea’s eastern coast, on 19 November 2021. Two of the Russian planes were Tu-95MS strategic bombers, and the two Chinese aircraft were strategic bombers as well. The incident was part of a joint Russian-Chinese air patrol conducted over the waters of the Sea of Japan and the East China Sea.
The Northern Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Vice-Admiral Kulakov, in the Atlantic Ocean since 23 September 2021, passed through the English Channel and reached the North Sea on 19 November, after operating near the coast of Western Africa.
Kulakov and its support ships
Russian Defense Ministry received a first batch of new 9M333 missiles for Strela-10M3 short-range surface-to-air missile systems.
Russia conducted test firing of the Nudol anti-satellite missile system, destroying a defunct Russian satellite in orbit on 15 November 2021. The missile was fired from the Plesetsk Cosmodrome in Arkhangelsk Oblast.
A joint CSTO Special Forces exercise was held in Tajikistan. Special Forces and recon troops from the Russian Central Military District took part along with those from Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan.
The navies of Russia and Algeria held a joint exercise in the southwestern Mediterranean Sea. The Black Sea Fleet’s Admiral Grigorovich / Project 11356P/M class guided missile frigate Admiral Grigorovich and Project 22160 class large patrol ship Dmitry Rogachev represented the Russian navy.
Russia has reportedly delivered to Vietnam a batch of six Yak-130 trainer and light combat aircraft.