რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 111, 6 - 12 დეკემბერი, 2021
Washington Post-ის ცნობით, 1-ლი სატანკო (შტაბ-ბინა ბაკოვკაში, მოსკოვის ოლქი) და 41- არმიების (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) დანაყოფები განლაგებულები არიან უკრაინის საზღვრის სიახლოვეს ვორონეჟისა და სმოლენსკის ოლქებში. 41-ე არმიის ხსენებული დანაყოფები ეკუთვნის, მათ შორის, 90- სატანკო დივიზიას (შტაბ-ბინა ჩებარკულში, ჩელიაბინსკის ოლქი). სააგენტო Janes-მა დაადასტურა უკრაინის საზღვართან მე-6 არმიის (შტაბ-ბინა აგალატოვოში, ლენინგრადის ოლქი) 138- მექანიზებული ბრიგადის (კამენკა, ლენინგრადის ოლქი) ყოფნა კურსკის ოლქში, ხოლო 58- არმიის (შტაბ-ბინა ვლადიკავკაზში, ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანია) მე-19 მექანიზებული დივიზიისა (შტაბ-ბინა სპუტნიკში, ჩრდილოეთ ოსეთის რესპუბლიკა - ალანია)  და 291- საარტილერიო ბრიგადის [შეცდომით Janes-ის მიერ 281-ედ წოდებული] (ტროიცკაია, ინგუშეთის რესპუბლიკა) - ოკუპირებულ ყირიმში. სხვადასხვა წყაროები ასევე ავრცელებენ ინფორმაციას კურსკის ოლქში მე-6 არმიის 25- მექანიზებული ბრიგადის გადასროლის შესახებ.
ომი უკრაინაში – 6-12 დეკემბრის კვირაში, რუსული ჰიბრიდული ძალები მოქმედებების შედეგად, დონბასის ფრონტზე დაიჭრა 4 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
ომი სირიაში - რუსეთის საჰაერო ძალებმა ავიადარტყმები განახორციელა 6 და 11 დეკემბერს, სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.
რუსი სამხედრო ოფიცრები, აგრძელებენ ასადის რეჟიმის მებრძოლების გაწრთვნას სირიაში, სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში ფრონტის ხაზის სიახლოვეს.
რუსეთი ლიბიაში - ტრიპოლის მთავრობის მაღალი რანგის წარმომადგენლის მტკიცებით, 7 000-ზე მეტი რუსული „ვაგნერისჯგუფის წევრი მოქმედებს ლიბიაში და მათი აღჭურვილობა მოიცავს 30-მდე სამხედრო თვითმფრინავს რომლებიც განლაგებულია სურთისა და ალ-ჯუფრას სამხედრო ბაზებზე.
რუსეთი სუბსაჰარულ აფრიკაში - რუსული „ვაგნერისჯგუფის მებრძოლები აგრძელებენ ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში მოქმედებას, რის ფარგლებშიც სამთავრობო ძალებს დაეხმარნენ ქვეყნის სამხრეთით, ქალაქ კოუანგოს მეამბოხეებისგან გათავისუფლებაში.
ორმა პოლონურმა გამანადგურებელმა, 8 დეკემბერს, ბალტიის ზღვის თავზე გზა გადაუჭრა რუსულ Il-20 ტიპის სადაზვერვო თვითმფრინავს.
8 დეკემბერს, რუსულმა Su-27 ტიპის გამანადგურებლებმა, შავი ზღვის თავზე სამი ფრანგული სამხედრო თვითმფრინავი გადაიჭირეს. სამ ფრანგულ და ორ ამერიკულ საფრენ აპარატს გადაუჭრა გზა, ამავე ზღვის თავზე, 9 დეკემბერს 3-მა ერთეულმა Su-27-მა, ხოლო 10 დეკემბერს, რუსულმა Su-30 ტიპის გამანადგურებელმა ამერიკული თვითმფრინავი გადაიჭირა.
მე-11 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბ-ბინა ხაბაროვსკში) 303-ე შერეული საავიაციო დივიზიის (შტაბ-ბინა ხურბაში, ხაბაროვსკის მხარე) 277- ბომბდამშენთა პოლკს (ხურბას საჰაერო ბაზა, ხაბაროვსკის მხარე) რამდენიმე ერთეული დამატებითი Su-34 ტიპის გამანადგურებელ-ბომბდამშენი გადაეცა.
Su-34
30 ერთეული T-72B3M ტიპის ტანკი დაემატა 201- სამხედრო ბაზას (მექანიზებული დივიზია, შტაბით დუშანბეში, ტაჯიკეთი) შეიარაღებაში.
წყნარი ოკეანის ფლოტის საზღვაო ქვეითთა დანაყოფებს 20 ერთეული T-80BV ტიპის ტანკი გადაეცათ.
გავრცელებული ცნობით, რუსეთის შეიარაღებულ ძალებს გადაეცა მოდერნიზებული TOS-1A ტიპის თერმობარული ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემებისა და Mi-8AMTSh-VN ტიპის სატრანსპორტო და მოიერიშე შვეულმფრენების პარტიები.
Mi-8AMTSh-VN ტიპის შვეულმფრენი
შავი ზღვის ფლოტის ადმირალ გრიგოროვიჩისკლასის (პროექტი 11356P/M) სარაკეტო ფრეგატმა „ადმირალ გრიგოროვიჩმა“ და პროექტი 22160 კლასის საპატრულო გემმა „დმიტრი როგაჩევმა“ ერთობლივი სამხედრო სწავლება გამართეს ეგვიპტის საზღვაო ძალებთან ერთად ხმელთაშუა ზღვის ეგვიპტის  სანაპიროს სიახლოვეს.
რუსეთმა დაიწყო ინდოეთისთვის S-400 ტიპის მიწა-ჰაერი კლასის სარაკეტო სისტემების მიწოდება.
რუსეთი და ინდოეთი შეთანხმდნენ ინდოეთის არმიისთვის 600 000 ერთეული AK-203 ტიპის საიერიშო შაშხანის ერთობლივ წარმოებაზე, რომელიც ინდოეთში აიწყობა.
ბელარუსს მიეწოდა რუსული BTR-82A ტიპის ჯავშანტრანსპორტიორების პარტია.
ფილიპინების ხელისუფლებამ დაიწყო რუსული Mi-171 ტიპის სატრანსპორტო შვეულმფრენების მიღება საკუთარი შეიარაღებული ძალებისთვის. ჯამში, მანილა ხსენებული ტიპის შვეულმფრენის 16 ერთეულს მიიღებს.

Washington Post reports that forces of the 1st Tank Army (HQ in Bakovka, Moscow Oblast) and the 41st Army (HQ in Novosibirsk) have been deployed near the eastern borders of Ukraine in Voronezh and Smolensk Oblasts. Among the units in question belonging to the 41st Army are forces of the 90th Tank Division (HQ in Chebarkul, Chelyabinsk Oblast). Janes reported presence of forces from the 138th Mechanized Brigade (Kamenka, Leningrad Oblast) of the 6th Army (HQ in Agalatovo, Leningrad Oblast) in Kursk Oblast near Ukraine’s border, and of the 58th Army’s (HQ in Vladikavkaz, Republic of North Ossetia-Alania) 19th Mechanized Division (HQ in Sputnik, Republic of North Ossetia-Alania) and 291st Artillery Brigade [mistakenly called 281st by Janes] (Troitskaya, Republic of Ingushetia) in occupied Crimea. Other sources have also reported presence in Kursk Oblast of the 6th Army’s 25th Mechanized Brigade (Luga, Leningrad Oblast and Pskov).
War in Ukraine – Four Ukrainian military service members were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 6-12 December 2021.
War in Syria – Russian air force conducted strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 6 and 11 December 2021.
Russian military officers continue to train the Assad regime’s fighters in Syria, near the frontline in the Syrian rebel-held Idlib region.
Russia in Libya – A high-level official in the Tripoli government claimed that over 7,000 Russian Wagner Group mercenaries were operating in Libya, and that their equipment included about 30 warplanes on military bases in Sirte and al-Jufra.
Russia in sub-Saharan Africa – Russian Wagner Group fighters continued to operate in the Central African Republic, having helped government forces to retake Kouango town in the south of the country from the rebels.
Two fighters from Poland intercepted a Russian Il-20 reconnaissance aircraft over the Baltic Sea on 8 December 2021.
Russian Su-27 fighters intercepted three military planes from France over the Black Sea on 8 December 2021. Three French and two U.S. planes were intercepted over the same sea by three Su-27s on 9 December, and a Russian Su-30 fighter intercepted a U.S. plane on 10 December.
The 277th Bomber Regiment (Khurba air base, Khabarovsk Krai) of the 303rd Mixed Aviation Division (HQ in Khurba, Khabarovsk Krai), the 11th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Khabarovsk) received several additional Su-34 fighter-bombers.
Su-34
30 T-72B3M tanks were added to the equipment of the 201st Military Base (mechanized division with HQ in Dushanbe, Tajikistan).
Naval infantry units of the Pacific Fleet received over 20 T-80BV tanks.
Russian armed forces reportedly received batches of modernized TOS-1A thermobaric multiple rocket launchers, and Mi-8AMTSh-VN transport and attack helicopters.
Mi-8AMTSh-VN helicopter
The Black Sea Fleet’s Admiral Grigorovich / Project 11356P/M class guided missile frigate Admiral Grigorovich and Project 22160 class large patrol ship Dmitry Rogachev held a joint exercise with Egypt’s navy near the Egyptian Mediterranean coast.
Russia has launched deliveries of S-400 surface-to-air missile systems to India.
Russia and India have agreed joint production of 600,000 AK-203 assault rifles for the Indian armed forces, to be produced in India.
A batch of Russian BTR-82A armored personnel carriers was delivered to Belarus.
Philippines government is launching acquisitions of Russian Mi-171 transport helicopters for its armed forces. Overall, Manila is to get 16 helicopters.