რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 112, 13 - 19 დეკემბერი, 2021
გავრცელებული ცნობებით, რუსეთი აგრძელებს დამატებითი სამხედრო ძალების გაგზავნას უკრაინის საზღვრის სიახლოვეს.
ომი უკრაინაში - რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დონბასის ფრონტზე, 13-19 დეკემბრის კვირაში, დაიჭრა 3 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
18 დეკემბერს, ორმა რუსულმა Tu-22M3 ტიპის შორი მოქმედების სტრატეგიულმა ბომბდამშენმა ბელარუსის საჰაერო სივრცეში პატრულირება განახორციელა. გავრცელებული ინფორმაციით, რუსულ ბომბდამშენებს ბელარუსული Su-30SM ტიპის გამანადგურებლები აცილებდნენ.
16 დეკემბერს, რუსეთის პარლამენტმა შეთანხმების რატიფიცირება მოახდინა, რომელიც ითვალისწინებს ტაჯიკეთში ერთობლივი საჰაერო თავდაცვის სტრუქტურის ჩამოყალიბებას. ერთობლივ სტრუქტურაში შემავალი რუსული სამხედრო ძალები ცენტრალური სამხედრო ოლქის სარდლობის დაქვემდებარებაში იქნება.
რუსეთმა უგანდას სამხედრო-საინჟინრო აღჭურვილობის პარტია აჩუქა.
3 ერთეული ახალი Su-35S ტიპის გამანადგურებელი გადაეცა მე-4 ეკიპაჟების სწავლებისა და საბრძოლო მომზადების სახელმწიფო ცენტრს (საჰაერო ბაზა ლიპეცკი-2, ლიპეცკის ოლქი).
ხსენებული 3 ერთეული ახალი Su-35S ტიპის გამანადგურებელი
მე-4 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბ-ბინა დონის როსტოვში) 31-ე საჰაერო თავდაცვის დივიზიის (შტაბ-ბინა სევასტოპოლში, ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) S-400 ტიპის მიწა-ჰაერი კლასის სარაკეტო სისტემებმა სწავლება გამართეს. ყირიმში კიდევ ერთი სწავლება ჩატარდა შავი ზღვის ფლოტის მე-15 სანაპირო დაცვის საარტილერიო ბრიგადის Bastion-P ტიპის სანაპირო დაცვის მობილურმა სარაკეტო სისტემებმა, ფლოტის საზღვაო და საავიაციო ძალებთან ერთად.
მასშტაბური ხანძარი გაჩნდა წყნარი ოკეანის ფლოტისთვის სანქტ-პეტერბურგში მშენებარე „გრემიაშჩის“ კლასის (პროექტი 20385) კორვეტ „პროვორნიზე“. კორვეტის გადაცემა რუსეთის საზღვაო ძალებისთვის 2022 წლის ბოლოსთვის იყო დაგეგმილი, რაც ხანძრის შედეგად ნაკლებად სავარაუდო გახდა.

Russia reportedly continued to send additional military forces to areas near Ukraine’s border.
War in Ukraine – Three Ukrainian military service members were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 13-19 December 2021.
Two Russian Tu-22M3 long-range strategic bombers conducted a patrol of the air space of Belarus on 18 December 2021. The Russian bombers were reportedly escorted by Belarusian Su-30SM fighters.
On 16 December 2021, Russian parliament ratified the agreement on establishing a joint air defense structure with Tajikistan. Russian forces within the joint structure are to be under the Central Military District command.
Russia gifted a batch of military engineer equipment to Uganda.
Three new Su-35S fighters were delivered to the 4th State Centre for Combat Application and Training of Air Crews (Lipetsk-2 air base, Lipetsk Oblast).
The three new Su-35S fighters
S-400 surface-to-air missile systems the 31st Air Defense Division (HQ in Sevastopol, occupied Crimea, Ukraine), the 4th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Rostov-on-Don) conducted an exercise. Another exercise in Crimea was held by the Bastion-P mobile coastal defense missile systems of the Black Sea Fleet’s 15th Coastal Missile Artillery Brigade together with the Fleet’s naval and air forces.
A major fire occurred on the Gremyashchiy / Project 20385 class corvette Provornyy that is under construction in Saint Petersburg for the Pacific Fleet. The corvette was scheduled to join the Russian navy in late 2022, which has become highly unlikely as a result of the fire.