რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 120, 7 - 13 თებერვალი, 2022
რუსული სამხედრო დანაყოფებისა და აღჭურვილობის გადაადგილება უკრაინის მიმართულებით გაგრძელდა 7-13 თებერვლის კვირაშიც. დაფიქსირდა შემთხვევები, როდესაც უკრაინის საზღვართან ახლოს მდებარე დანაყოფების საზღვრის სიახლოვეს კიდევ უფრო მიწევა. უკრაინის გარშემო გასულ კვირაში, გავრცელებული ინფორმაციით, გამოჩნდნენ 106-ე საჰაერო-სადესანტო დივიზიის (შტაბ-ბინა ტულაში) 51-საჰაერო-სადესანტო პოლკი (ტულა), მე-2 არმიის (შტაბ-ბინა სამარაში) 21-მძიმე მექანიზებული და 385-საარტილერიო ბრიგადები (ორივეს ბაზა მდებარეობს ტოცკოეში, ორენბურგის ოლქი), ჩრდილოეთის ფლოტის მე-200 მექანიზებული ბრიგადა (ლუოსტარი, პეჩენგა და კორზუნოვო, მურმანსკის ოლქი), 76-ე სადესანტო-მოიერიშე დივიზიის (შტაბ-ბინა ფსკოვში) 104-სადესანტო-მოიერიშე პოლკი (ფსკოვი) და მე-6 არმიის (შტაბ-ბინა აგალატოვოში, ლენინგრადის ოლქი) მე-9 საარტილერიო ბრიგადა (ლუგა, ლენინგრადის ოლქი). მე-6 არმიის სხვა დანაყოფები და 1-ლი სატანკო არმიის (შტაბ-ბინა ბაკოვკაში, მოსკოვის ოლქი) მრავალი დანაყოფი იქნა დაფიქსირებული უკრაინის მიმართულებით ტრანსპორტირების პროცესში. ამერიკული წყაროების ცნობით, რუსებმა უკრაინის გარშემო განალაგეს საკუთარ შეიარაღებულ ძალებში არსებული 168 ტაქტიკური ჯგუფიდან 100-მდე. ამასობაში, ნორვეგიული დაზვერვის შეფასებით, უკრაინის საზღვრებთან რუსეთმა 150 000-მდე სამხედროს მოუყარა თავი.
ამერიკის სამხედრო და სადაზვერვო წყაროების გავრცელებული შეფასება რუსეთის უკრაინაზე მოსალოდნელი თავდასხმის შემთხვევაში მისი ძირითადი მიმართულებების შესახებ. წყარო: Jiachuan Wu / NBC News
ომი უკრაინაში - რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, 7-13 თებერვლის კვირაში, დონბასის ფრონტზე, დაიჭრა 2 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
10 თებერვალს, ბელარუსში განთავსებულმა რუსულმა სამხედრო ძალებმა დაიწყეს ერთობლივი სწავლება ბელარუსის სამხედრო ძალებთან ერთად. ოფიციალური გეგმის თანახმად, სწავლება 20 თებერვლამდე გაგრძელდება.
10 თებერვალს, ხმელთაშუა ზღვიდან შავ ზღვაში შემოსვლის შემდგომ, ექვსი რუსული სადესანტო გემისგან შემდგარმა დაჯგუფებამ, მიაღწია სევასტოპოლს ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა). დაჯგუფება მოიცავს ბალტიის ფლოტის როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემებს „კალინინგრადს“, „კოროლევს“ და „მინსკს“, ასევე ჩრდილოეთის ფლოტის როპუჩას“ კლასის (პროექტი 775) სადესანტო გემებს „გიორგი პობედონოსეცსა“ და „ოლენეგორსკი გორნიაკს“ და ივან გრენის“ კლასის (პროექტი 11711) სადესანტო გემს „პიოტრ მორგუნოვს“.
შავი ზღვის ფლოტის მცურავმა საშუალებებმა, სახმელეთო ძალებმა და საზღვაო ავიაციამ დაიწყეს სწავლება შავ ზღვასა და ოკუპირებულ ყირიმში (უკრაინა).
რუსეთის საზღვაო ძალები აპირებენ ხმელთაშუა ზღვაში თავი მოუყარონ სლავას“ კლასის (პროექტი 1164 „ატლანტი“) სამ სარაკეტო კრეისერს - ჩრდილოეთის ფლოტის „მარშალ უსტინოვს“, წყნარი ოკეანის ფლოტის „ვარიაგს“ და შავი ზღვის ფლოტის „მოსკვას“. „მარშალი უსტინოვი“ და „ვარიაგი“ 7-13 თებერვლის კვირისთვის უკვე იყვნენ ხმელთაშუა ზღვაში. ეს არის პირველი შემთხვევა როდესაც სამივე კრეისერი ერთი არეალში იმოქმედებს. მათ თან ახლავთ ჩრდილოეთის ფლოტის უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) წყალქვეშა ნავ-საწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ვიცე-ადმირალ კულაკოვი“, ადმირალ გორშკოვის“ კლასის (პროექტი 22350) ფრეგატი „ადმირალ კასატონოვი“ და ლადას“ კლასის (პროექტი 677) დიზელის წყალქვეშა ნავისანკტ-პეტერბურგი“, ასევე წყნარი ოკეანის ფლოტის უდალოი I” კლასის (პროექტი 1155 „ფრეგატი“) „ადმირალ ტრიბუცი“.
გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთის საზღვაო ძალები გეგმავს კასპიის ფლოტილიის გემების განლაგებას შავ და ხმელთაშუა ზღვებში.
7 თებერვალს რუსეთისა და ბელარუსის Su-30SM ტიპის გამანადგურებლებმა ბელარუსის საზღვრებთან ერთობლივი პატრულირება განახორციელეს. 8 თებერვალს ორმა რუსულმა Tu-22M3 ტიპის შორი მოქმედების სტრატეგიულმა ბომბდამშენმა პატრულირება ბელარუსის საჰაერო სივრცეში განახორციელა.
გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა სირიაში, ისრაელის საჰაერო ძალების მიერ დამასკოს გარშემო განხორციელებული თავდასხმისას, მოქმედებაში მოიყვანეს ელექტრონული ბრძოლის სისტემები.
Mi-28NM ტიპის ჯავშანსაწინააღმდეგო მოიერიშე შვეულმფრენების პარტია გადაეცა რუსეთის შეიარაღებულ ძალებს.
Mi-28NM ტიპის შვეულმფრენი
სამხრეთის სამხედრო ოლქმა გახანგრძლივებული სწავლებების სერია დაიწყო 15 ლოკაციაზე, რუსეთის სამხრეთში, ჩრდილოეთ კავკასიასა და საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში - აფხაზეთსა და ცხინვალში.

Movement of Russian military units and equipment towards Ukraine continued during the week of 7-13 February 2022. Instances were noted of Russian troops moving from the previously established gathering points near Ukraine to locations in very close proximity to the Ukrainian border. Among the Russian units recently arrived to areas near Ukraine reportedly was the 106th Airborne Division’s (HQ in Tula) 51st Airborne Regiment (Tula), the 2nd Army’s (HQ in Samara) 21st Heavy Mechanized Brigade and 385th Artillery Brigade (both based in Totskoye, Orenburg Oblast), the Northern Fleet’s 200th Mechanized Brigade (Luostari, Pechenga and Korzunovo, Murmansk Oblast), the 76th Air Assault Division’s (HQ in Pskov) 104th Air Assault Regiment (Pskov), and the 6th Army’s (HQ in Agalatovo, Leningrad Oblast) 9th Artillery Brigade (Luga, Leningrad Oblast). Other units of the 6th Army as well as many units of the 1st Tank Army (HQ in Bakovka, Moscow Oblast) also were spotted being transported towards Ukraine.  According to U.S. sources, the Russians have already deployed nearly 100 battalion tactical groups near Ukraine out of their armed forces’ 168. Meanwhile, Norwegian intelligence assessed that Russia had about 150,000 troops on the Ukrainian borders.
Reported assessment by the U.S. military and intelligence sources of the expected main directions of Russian attacks in a possible offensive against Ukraine. Source: Jiachuan Wu / NBC News
War in Ukraine – Two Ukrainian military service members were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbas frontline during the week of 7-13 February 2022.
On 10 February, Russian forces deployed to Belarus launched a joint exercise with the Belarusian armed forces. The exercise is supposed to last till 20 February.
A group of six Russian landing ships reached Sevastopol in occupied Crimea, Ukraine, on 10 February after passing into the Black Sea from the Mediterranean. The group includes the Baltic Fleet’s Ropucha / Project 775 class landing ships KaliningradKorolev and Minsk, as well as the Northern Fleet’s Ropucha / Project 775 class Georgiy Pobedonosets and Olenegorskiy Gornyak with the Ivan Gren / Project 11711 class landing ship Pyotr Morgunov.
The vessels, land forces and naval aviation Black Sea Fleet launched an exercise in the Black Sea and occupied Crimea, Ukraine.
Russian navy reportedly moved to gather in the Mediterranean Sea its three Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruisers – the Northern Fleet’s Marshal Ustinov, the Pacific Fleet’s Varyag, and the Black Sea Fleet’s Moskva. Marshal Ustinov and Varyag already were in the Mediterranean as of the week of 7-13 February 2022. This would be the first ever gathering of all three cruisers in the same area. The cruisers were to be accompanied by the Northern Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Vice-Admiral Kulakov, Admiral Gorshkov / Project 22350 class frigate Admiral Kasatonov, and Project 677 Lada class diesel submarine Sankt Peterburg, as well as the Pacific Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class Admiral Tributs.
Russian navy reportedly intends to deploy the Caspian Flotilla ships to the Black Sea and the Mediterranean.
Su-30SM fighters from Russia and Belarus conducted a joint patrol of the Belarusian borders on 7 February. Two Russian Tu-22M3 long-range strategic bombers conducted a patrol in the air space of Belarus on 8 February 2022.
Russian armed forces in Syria reportedly activated their electronic warfare systems during Israel’s air attack on targets near Damascus.
A batch of Mi-28NM anti-armor attack helicopters reportedly has been delivered to the Russian armed forces.
Mi-28NM helicopter
A prolonged series of exercises was launched by the forces of the Southern Military District in 15 locations of southern Russia, North Caucasus, and Georgia’s occupied regions of Abkhazia and Tskhinvali.