რუსეთის სამხედრო ტრანსფორმაციის მონიტორინგი, გამოშვება 5: 2021 წლის 15 დეკემბერი – 2022 წლის 15 ივნისი
2018 წლის აგვისტოდან „რუსეთის სამხედრო ტრანსფორმაციის მონიტორინგი“ რუსეთის სამხედრო ძალებში მიმდინარე სტრუქტურულ ცვლილებებს აშუქებს. „მონიტორინგის“ ყველა გამოცემა ამ გვერდზე შეგიძლიათ იხილოთ. რუსეთის სამხედრო სტრუქტურის გეოგრაფიული განლაგება შეგიძლიათ ნახოთ რუსეთის სამხედრო ძალების ინტერაქტიულ რუკაზე. ხოლო რუსეთის შეიარაღებულ ძალებთან დაკავშირებული ამბების უფრო ფართო სპექტრი 2022 წლის 20 თებერვლამდე, და რუსეთ-უკრაინის ომის მოვლენები იხილეთ რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვაში.
2022 წლის 24 თებერვლის დილას მოსკოვის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ წამოწყებულმა ფართომასშტაბიანმა თავდასხმამ რუსეთის სამხედრო სტრუქტურის საკითხს გაურკვევლობა შემატა.
ამ თავდასხმაში რუსეთის სახმელეთო ძალები თითქმის მთლიანად მონაწილეობენ, ოთხივე სამხედრო ოლქისა და ჩრდილოეთის ფლოტის სარდლობის ჩათვლით. შესაბამისად, აღმოსავლეთის და ცენტრალური სამხედრო ოლქების შენაერთები და დანაყოფები რუსეთის ევროპულ ნაწილში გაგზავნეს, რის შემდეგაც ისინი უკრაინაში მოქმედებენ ან რუსეთის საზღვრისპირა ტერიტორიაზე არიან განლაგებული. აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქის ძალები, საჰაერო-სადესანტო და სხვა ძალებთან ერთად, ბელარუსში განლაგდნენ და ჩრდილოეთ უკრაინაში იქიდან შეიჭრნენ. ბელარუსი მათ მხოლოდ კიევის ბრძოლაში რუსეთის მარცხის შემდეგ დატოვეს.
იმის გათვალისწინებით რომ 2022 წლის ზაფხულის მდგომარეობით ომის სამომავლო ხანგრძლივობა და ხასიათი უცნობია, გაურკვეველია რამდენად შეიძლება გახდეს მუდმივი ეს მასშტაბური ცვლილებები რუსული სამხედრო ძალების განლაგებაში. ამასთან, რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა უკრაინასთან ომში ძალიან დიდი დანაკარგები მიიღეს და მათ ომის პირობებში იმპროვიზაცია უწევთ. ამის გარდა, ომისა და დასავლური სანქციების შედეგად რუსეთის ეკონომიკა უდიდეს ზარალს განიცდის. ამ ყველაფრიდან გამომდინარე, გაურკვეველია საბოლოო ჯამში როგორი იქნება მიმდინარე ომის ეფექტი რუსეთის სამხედრო სტრუქტურაზე.
ამ და სხვა შეზღუდვებით, წინამდებარე მიმოხილვა შეიცავს მონაცემებს რუსეთის შეიარაღებულ ძალებში იმ სტრუქტურული ცვლილებების შესახებ, რომელთა აღმოჩენა შესაძლებელი იყო სათაურში აღნიშნულ პერიოდში.
2022 წლის ივნისისთვის, რუსეთის დასავლეთის სამხედრო ოლქში მიმდინარეობდა უკრაინასთან საომრად მე-3 საარმიო კორპუსის ჩამოყალიბების პროცესი. გაურკვეველი იყო, აღნიშნული კორპუსის დანიშნულებას მხოლოდ მიმდინარე ომის განმავლობაში მოქმედება წარმოადგენდა, თუ ის რუსული სამხედრო სტრუქტურის მუდმივი ნაწილი უნდა გამხდარიყო. მე-3 კორპუსის მთავარი ბაზა განლაგებული იყო მულინოში (ნიჟნი ნოვგოროდის ოლქი).
აქვე აღსანიშნავია, რომ რუსეთის შეიარაღებული ძალების მუდმივ სტრუქტურაში შემავალი ძალების გარდა, მოსკოვი რუსეთ-უკრაინის ომში ასევე იყენებს: როსგვარდიას (ეროვნულ გვარდიას), ვაგნერის ჯგუფისა და სხვა მსგავსი ორგანიზაციების დაქირავებულ მებრძოლებს, რუსეთის მიერ ოკუპირებული უკრაინული რეგიონების მობილიზებულ მოსახლეობას (ამგვარი მობილიზაცია განსაკუთრებით მასობრივია დონბასში), და მოხალისეებს რუსეთის ფედერაციის სხვადასხვა ადმინისტრაციული ერთეულიდან.
2022 წლის თებერვალში დადასტურდა, რომ 2021 წლის 1 დეკემბერს 1-ლი სატანკო არმიის (შტაბი ბაკოვკაში, მოსკოვის ოლქი) მე-6 სატანკო ბრიგადა (მულინო, ნიჟნი ნოვგოროდის ოლქი) 47-ე სატანკო დივიზიად გარდაიქმნა. ახალი დივიზიის შემადგენლობაში შედის 26-ე სატანკო პოლკი, რომელიც ასევე მულინოში მდებარეობს.
2021 წლის ბოლოს, სავასლეიკას საჰაერო ბაზაზე (ნიჟნი ნოვგოროდის ოლქი) ახალი საავიაციო პოლკი ჩამოყალიბდა. მასში შედის „კინჟალის“ ტიპის ჰიპერბგერითი რაკეტებით შეიარაღებული მიგ-31კ ტიპის მოიერიშე თვითმფრინავების ესკადრილია. პოლკის შექმნამდე, სავასლეიკაში მიგ-31ბსმ და მიგ-31ბმ ტიპის გამანადგურებლების ესკადრილია მდებარეობდა. ახალი პოლკი შორი მოქმედების ავიაციის სარდლობაში შედის.
დასავლეთის მიმართულება
2021 წლის 29 დეკემბერს ვდვ-ს მე-7 სადესანტო-მოიერიშე (სამთო) დივიზიის (შტაბი ნოვოროსიისკში, კრასნოდარის მხარე) შემადგენლობაში 56-ე სადესანტო-მოიერიშე პოლკის (ფეოდოსია, ოკუპირებული ყირიმი, უკრაინა) ჩამოყალიბება გამოცხადდა. ახალი პოლკი 56-ე სადესანტო-მოიერიშე ბრიგადის საფუძველზე შეიქმნა და ყირიმში ვოლგოგრადის ოლქის კამიშინიდან გადავიდა.
მე-8 არმიის შემადგენლობაში მცირე ხნის წინ ჩამოყალიბებული მე-20 მექანიზებული დივიზიის (შტაბი ვოლგოგრადში) სტრუქტურის შესახებ ახალი ინფორმაციის თანახმად, 255-ე მექანიზებული პოლკის (ვოლგოგრადი) გარდა დივიზიაში ასევე შედის 33-ე მექანიზებული პოლკი (კამიშინი, ვოლგოგრადის ოლქი). ასევე, თვითმავალი არტილერიის პოლკი და ცალკეული სატანკო ბატალიონი.
2022 წლის იანვრისთვის ოკუპირებულ ყირიმში, შავი ზღვის ფლოტის 22-ე საარმიო კორპუსის შემადგენლობაში, ისკანდერ-მ სარაკეტო სისტემების ახალი ცალკეული სარაკეტო ბატალიონი ჩამოყალიბდა.
2022 წლის იანვრის მდგომარეობით დასრულდა სამხრეთის სამხედრო ოლქის მე-40 სარაკეტო ბრიგადის (ზნამენსკი, ასტრახანის ოლქი) ფორმირების პროცესი. ბრიგადაში ჩამოყალიბდა ისკანდერ-მ ტიპის სარაკეტო სისტემების მეორე ბატალიონი.
2022 წლის იანვრისთვის მე-8 არმიის (შტაბი ნოვოჩერკასკში, როსტოვის ოლქი) 47-ე სარაკეტო ბრიგადა (კორენოვსკი, კრასნოდარის მხარე), რომელიც 2020 წელს ჩამოყალიბდა და თავდაპირველად ტოჩკა-უ სარაკეტო სისტემებით იყო შეიარაღებული, ისკანდერ-მ სისტემებით გადაიარაღდა.
2022 წლის ივნისის შუა რიცხვებისთვის რუსებმა დაიწყეს მათ შეიარაღებულ ძალებში ცნობილი მესამე ჯავშნიანი მატარებლის „ენისეის“ გამოყენება.
აქამდე ცნობილი ორი რუსული ჯავშნიანი მატარებელი სამხრეთის სამხედრო ოლქში შედის: „ამური“ ვოლგოგრადში და „ბაიკალი“ ნევინომისკში (სტავროპოლის მხარე).
2021 წლის ბოლოს მე-8 არმიის შემადგენლობაში ბუკ-მ3 სისტემებით შეიარაღებული ახალი საზენიტო სარაკეტო ბრიგადა ჩამოყალიბდა.
2022 წლის იანვრისთვის მე-4 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის არმიის 51-ე საჰაერო თავდაცვის დივიზიის (შტაბი როსტოვში) 1721-ე საზენიტო სარაკეტო პოლკი (სოჭი, კრასნოდარის მხარე) ს-350 საჰაერო თავდაცვის სისტემებით გადაიარაღდა.
2022 წლის მაისის დასაწყისში რუსულ საზღვაო ძალებსა და კერძოდ შავი ზღვის ფლოტს პროექტი 22160 კლასის დიდი საპატრულო ხომალდი სერგეი კოტოვი შეუერთდა.
2022 ივნისისთვის უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის მთელი რიგი ხომალდი ჩაძირეს. მათ შორის აღსანიშნავია შავი ზღვის ფლოტის ფლაგმანი სლავა / პროექტი 1164 ატლანტი კლასის სარაკეტო კრეისერი მოსკვა, ტაპირი / პროექტი 1171 კლასის დიდი სადესანტო ხომალდი სარატოვი, და სერნა / პროექტი 11770 კლასის სადესანტო კატარღა დ-144. ასევე დაზიანდა რამდენიმე სხვა რუსული ხომალდიც.
დადგინდა 2020 წლის ბოლოს ჩუკოტკაში ჩამოყალიბებული პოლკის (რაც ჩვენი მიმოხილვის მესამე გამოცემაში ავღნიშნეთ) სახელწოდება. ეს არის 50-ე სანაპირო თავდაცვის პოლკი, რომელიც განლაგებულია კამჩატკასა და ჩუკოტკის ავტონომიური ოლქის ქალაქ ანადირში. აღნიშნული პოლკი შედის სანაპირო თავდაცვის დივიზიაში, რომელიც ჩამოყალიბების პროცესშია.
შორი აღმოსავლეთი
გაირკვა მე-5 არმიის (შტაბი უსურიისკში, პრიმორიეს მხარე) 127-ე მექანიზებული დივიზიის (შტაბი სერგეევკაში, პრიმორიეს მხარე) მცირე ხნის წინ ჩამოყალიბებული მექანიზებული პოლკის სახელი – ეს არის 143-ე მექანიზებული პოლკი, რომელიც სავარაუდოდ პრიმორიეს მხარის კამენ-რიბოლოვსა და მონასტირიშეში მდებარეობს.
2021 წლის 21 დეკემბერს რუსეთის საზღვაო ძალებსა და წყნარი ოკეანის ფლოტს შეუერთდა პროექტი 955ა ბორეი-ა კლასის ბალისტიკური სარაკეტო წყალვეშა ნავი კნიაზ ოლეგი და პროექტი 885მ იასენ-მ კლასის წყალქვეშა ნავი ნოვოსიბირსკი.
2022 წლის იანვრისთვის წყნარი ოკეანის ფლოტის 155-ე საზღვაო ქვეითთა ბრიგადის (ვლადივოსტოკი) შემადგენლობაში 30-ზე მეტი ტ-80ბვ ტიპის ტანკით შეიარაღებული სატანკო ბატალიონი შეიქმნა.
ურალი, ციმბირი და ცენტრალური აზია
2021 წლის 21 დეკემბერს რუსეთის ცენტრალური სამხედრო ოლქის მეთაურმა განაცხადა, რომ 2022 წელს ხაკასიის რესპუბლიკაში პანცირ-ს სისტემებით შეიარაღებული ახალი საჰაერო თავდაცვის პოლკი შეიქმნებოდა.
ზოგადი ინფორმაცია
რუსეთ-უკრაინის ომის დროს მრავალმა წყარომ (ერთ-ერთი მაგლითი აქ იხილეთ) აღნიშნა, რომ რუსეთის შეიარაღებული ძალები კვლავაც იყენებს, კერძოდ უკრაინასთან ომში, ტოჩკა-უ ტიპის სარაკეტო სისტემებს, იმის მიუხედავად რომ ფორმალურად ყველა რუსული სარაკეტო ბრიგადა ისკანდერ-მ ტიპის სისტემებზე გადავიდა.

Russian Military Transformation Tracker has been reporting structural changes in the Russian military since August 2018. You can see all issues of the Tracker at this page. For a comprehensive geographic view of the Russian military structure see our Interactive Map of the Russian Military Forces. For a wider spectrum of key events concerning the Russian armed forces up to 20 February 2022, and for the events of the Russo-Ukrainian War see Rondeli Russian Military Digest.
The full-scale stage of the Russo-Ukrainian War launched by Moscow in the early hours of 24 February 2022, and still continuing at the time of writing, put the Russian military structure in a state of flux.
The invasion involved almost all of the Russian land armed forces, from all the four military districts as well as the Northern Fleet Command. Consequently, units from the Russian Eastern and Central Military Districts were transferred to the European part of Russia, and deployed within Ukraine as well as in the bordering Russian regions. Forces of the Eastern Military District along with airborne units and others were deployed in Belarus, and invaded the northern Ukraine from there, leaving Belarus only after the Russian defeat in the Battle of Kyiv.
With the future length and character of the war unknown, it was unclear at the time of writing which, if any, of these enormous transfers of Russian units might become permanent. Besides, Russian armed forces had suffered very severe mauling in the war with Ukraine, and had been forced to improvise in the war conditions. At the same time, Russian economy was suffering heavily due to the war and the Western sanctions. It was therefore unclear what would be the ultimate impact of the war on the Russian military structure.
With these and other limitations, the present brief provides the information concerning structural changes in the Russian military that could be discovered in the reported period.
By June 2022, Russia reportedly was in the process of establishing the 3rd Army Corps in the Western Military District, for use in the war against Ukraine. It was unclear whether the Corps was supposed to have wartime purposes only or to become a permanent part of the Russian military structure. The 3rd Army Corps reportedly was to have its base in Mulino, Niznhy Novgorod Oblast.
It is worth noting that besides military units that are part of the permanent structure of the Russian armed forces, Moscow has also employed in the Russo-Ukrainian War: Rosgvardiya (National Guard), mercenaries of the Wagner Group and other similar organizations, mobilized residents of the regions of Ukraine occupied by Russia (such mobilization was particularly massive in Donbas), and volunteers from various administrative regions of the Russian Federation.
As reported in February 2022, on 1 December 2021, the 6th Tank Brigade (Mulino, Nizhny Novgorod Oblast) of the 1st Tank Army (HQ in Bakovka, Moscow Oblast) was expanded into the new 47th Tank Division. One of the new division’s units is the 26th Tank Regiment, also based in Mulino.
In late 2021, a new air regiment including a squadron of MiG-31K attack aircraft with Kinzhal hypersonic missiles was established at the Savasleika air base in Nizhny Novgorod Oblast. Prior to the regiment’s establishment, Savasleika hosted a squadron of MiG-31BSM and MiG-31BM interceptors. The new regiment belongs to the Long Range Aviation Command.
The Western Frontier
The establishment of the 56th Air Assault Regiment (Feodosia, Russian-occupied Crimea, Ukraine) within the 7th Air Assault (Mountain) Division (HQ in Novorossiysk, Krasnodar Krai) was announced on 29 December 2021. The new regiment was created on the basis of the 56th Air Assault Brigade and transferred to Crimea from Kamyshin (Volgograd Oblast).
According to new information regarding the structure of the 8th Army’s recently established 20th Mechanized Division (HQ in Volgograd), besides the 255th Mechanized Regiment (Volgograd) the division also includes the 33rd Mechanized Regiment (Kamyshin, Volgograd Oblast), as well as a self-propelled artillery regiment and a separate tank battalion.
By January 2022, a new separate missile battalion armed with Iskander-M short-range ballistic missile systems had been established within the Black Sea Fleet’s 22nd Army Corps in occupied Crimea, Ukraine.
As of January 2022, Russian armed forces had completed the formation of the Southern Military District’s 40th Missile Brigade (Znamensk, Astrakhan Oblast) establishing within it a second battalion of Iskander-M short-range ballistic missile systems.
By January 2022, the 47th Missile Brigade (Korenovsk, Krasnodar Krai) of the 8th Army (HQ in Novocherkassk, Rostov Oblast), established in 2020 and originally armed with Tochka-U systems, had been rearmed with Iskander-M short-range ballistic missile systems.
By mid-June 2022, Russians had begun to employ the third armored train, “Yenisey”, that has been noted to exist within their armed forces.
Previously known two Russian armored trains, serving in the Southern Military District and also named after Siberian water features, are “Amur” with permanent base in Volgograd, and “Baikal” based in Nevinnomyssk, Stavropol Krai.
A new anti-aircraft missile brigade armed with Buk-M3 anti-aircraft missile systems was established within the 8th Army (HQ in Novocherkassk, Rostov Oblast) in late 2021.
By January 2022, the 1721st Anti-Aircraft Missile Regiment (Sochi, Krasnodar Krai) of the 51st Air Defense Division (HQ in Rostov-on-Don), the 4th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Rostov-on-Don) had been armed with S-350 surface-to-air missile systems.
A new Project 22160 class large patrol ship, Sergey Kotov, joined the Black Sea Fleet in early May 2022.
A number of the Russian Black Sea Fleet vessels had been sunk by the Ukrainian armed forces as of June 2022. Among the more notable ones were the Black Sea Fleet’s flagship, Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Moskva, Tapir / Project 1171 class amphibious transport dock Saratov, and Serna / Project 11770 class landing craft D-144. Several other Russian vessels had been damaged.
The name of a regiment established in Chukotka in late 2020 (as reported in the third issue of our Tracker) was established – it is the 50th Coastal Defense Regiment, based in Kamchatka and in Anadyr, Chukotka Autonomous Okrug. The regiment is a part of the coastal defense division that is in the process of being established.
The name of a recently established mechanized regiment of the 5th Army’s (HQ in Ussuriysk, Primorsky Krai) 127th Mechanized Division (HQ in Sergeyevka, Primorsky Krai) was clarified – it is the 143rd Mechanized Regiment, probably based in Kamen-Rybolov and Monastyrishche, Primorsky Krai.
On 21 December 2021, Project 955A Borei-A class nuclear-powered ballistic missile submarine Knyaz Oleg and Project 885M Yasen-M class nuclear-powered submarine Novosibirsk joined the Russian navy, and were designated to join the Pacific Fleet.
tank battalion armed with over 30 T-80BV tanks had been established within the Pacific Fleet’s 155th Naval Infantry Brigade (Vladivostok) by January 2022.
Ural, Siberia and Central Asia
Commander of the Russian Central Military District announced on 21 December 2021 that a new air defense regiment armed with Pantsir-S air defense systems would be established in the Republic of Khakassia in 2022.
General Information
Numerous sources noted during the Russo-Ukrainian War (for one example, see here) that Tochka-U short-range ballistic missile systems were still employed by the Russian armed forces, and used in the war, despite all Russian missile brigades having formally transferred from Tochka-U to Iskander-M systems.