პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა: N64
2022 წელს პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში მიმდინარე პროცესები უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის პრიზმაში უნდა განვიხილოთ. ამ ქვეყნების გადაწყვეტილებებიც რუსეთის სამხედრო აგრესიით არის ნაკარნახევი. 64-ე გამოცემაში პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში მომხდარ ისეთ მნიშვნელოვან და/ან საინტერესო მოვლენებს მიმოვიხილავთ, რომლებიც პირდაპირ უკავშირდება რუსეთ-უკრაინის ომს.
• რუსეთის სახელმწიფო დუმის სპიკერი საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში აქტიურობს
• რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში პოსტსაბჭოთა ქვეყნების ახალი კურატორი დანიშნეს
• ვლადიმერ პუტინის გამოსვლა თავდაცვის სამინისტროს კოლეგიის სხდომაზე
• რუსეთის პრეზიდენტი ბელარუსს ესტუმრა
• სანქტ-პეტერბურგში დსთ-ის არაფორმალური სამიტი ჩატარდა
• ლაჩინის დერეფანი კვლავ ბლოკირებულია, რუსეთის შუამავლობა კი – წარუმატებელი
• მოლდოვაში პრორუსულ მედიასაშუალებებს ლიცენზიები შეუჩერეს
• დსთ-ის ქვეყნების ინსტიტუტმა საბჭოთა კავშირის დაარსების 100 წლისთავი აღნიშნა
რუსეთის სახელმწიფო დუმის სპიკერი საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში აქტიურობს
მთავარი მოვლენა: 2022 წლის 15 დეკემბერს ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო პარლამენტის თავმჯდომარე ალან ალბოროვი, რომელიც სამუშაო ვიზიტით მოსკოვში იმყოფებოდა, რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო დუმის თავმჯდომარეს, ვიაჩესლავ ვოლოდინს შეხვდა.
შეხვედრა სახელმწიფო დუმაში. წყარო: duma.gov.ru
მოვლენა დეტალურად: შეხვედრის შედეგად, საფუძველი ჩაეყარა ახალ „პარლამენტთაშორის“ ინიციატივას - დაფუძნდა ორმხრივი კომისია და ხელი მოეწერა შესაბამის შეთანხმებას. ახალი ინიციატივა მიზნად მხარეთა შორის თანამშრომლობისა და სტრატეგიული პარტნიორობის გაღრმავებას ისახავს.
ვოლოდინის ვიზიტი აფხაზეთში
2022 წლის 1 დეკემბერს ვოლოდინი საქართველოს მეორე ოკუპირებულ რეგიონს - აფხაზეთს - ესტუმრა. ვოლოდინმა და მისმა აფხაზმა „კოლეგამ“, ლაშა აშუბამ, „პარლამენტებს“ შორის თანამშრომლობის შეთანხმებასაც მოაწერეს ხელი. 2008 წლის შემდეგ, როდესაც მოსკოვმა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის დამოუკიდებლობა აღიარა, ეს იყო რუსეთის სახელმწიფო დუმის სპიკერის პირველი ვიზიტი საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონში. მანამდე მსგავსი ვიზიტით უკვე იმყოფებოდნენ ვლადიმერ პუტინი (პრემიერ-მინისტრისა და პრეზიდენტის რანგში), დიმიტრი მედვედევი (პრემიერ-მინისტრისა და პრეზიდენტის რანგში) და საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი.
სამოკავშირეო სახელმწიფოს საპარლამენტო სხდომა
2022 წლის 19 დეკემბერს სახელმწიფო დუმაში გაიმართა ბელარუსისა და რუსეთის სამოკავშირეო სახელმწიფოს 63-ე საპარლამენტო სხდომა. სხდომას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო პარლამენტის თავმჯდომარეებიც.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის შემდეგ გაძლიერდა რუსეთის საერთაშორისო იზოლაცია. მოსკოვის აგრესიულ კამპანიას ღიად მხოლოდ ერთეული სახელმწიფოები და საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების დე ფაქტო მთავრობები უჭერენ მხარს. რუსეთის წინაშე არსებული სამხედრო, პოლიტიკური და ეკონომიკური გამოწვევების ფონზე მოსკოვი ცდილობს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონის დე ფაქტო რესპუბლიკები მეტად ჩართოს ინტეგრაციულ პროცესებში.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში პოსტსაბჭოთა ქვეყნების ახალი კურატორი დანიშნეს
მთავარი მოვლენა: 2022 წლის 25 ნოემბერს იაპონიაში რუსეთის ელჩი მიხაილ გალუზინი რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილედ დანიშნეს. მისი საკურატორო სფერო რუსეთ-ბელარუსის სამოკავშირეო სახელმწიფოსთან და დსთ-ის ქვეყნებთან, ასევე საქართველოსა და საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებთან ურთიერთობაა.
მოვლენა დეტალურად: გალუზინმა ამ მიმართულებით ანდრეი რუდენკო შეცვალა, რომელიც, მინისტრის მოადგილის რანგში, აზიის მიმართულების კურატორი გახდა.
გალუზინი საბჭოთა და რუსი დიპლომატია. 1983 წლიდან დიპლომატიაშია და მუშაობს საგარეო საქმეთა სამინისტროს სისტემაში სხვადასხვა თანამდებობაზე, როგორც ცენტრალურ აპარატში, ასევე უცხოეთში – ელჩად. 2012-2018 წლებში რუსეთის ელჩი იყო ინდონეზიაში, შეთავსებით კირიბატიში, აღმოსავლეთ ტიმორში, პაპუა-ახალ გვინეაში, სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიის ქვეყნების ასოციაციაში კი – რუსეთის  მუდმივი წარმომადგენელი.
2018-2022 წლებში რუსეთის ელჩი იყო იაპონიაში. ელჩის რანგში იგი კურილის კუნძულებთან დაკავშირებით იაპონიასთან მიმდინარე ტერიტორიული დავის საკითხში მოსკოვის ინტერესებს იცავდა. 2022 წლის ნოემბერში გალუზინმა განაცხადა, რომ რუსულ მხარეს სურს იაპონიასთან ავიამიმოსვლის აღდგენა, თუმცა იაპონია წინააღმდეგია. გარდა ამისა, ელჩის თანამდებობის დატოვებამდე, უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის ფონზე, მან რუსეთ-იაპონიის ურთიერთობის გაფუჭებაში ბრალი იაპონიას დასდო.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: მიხაილ გალუზინი გამოცდილი დიპლომატია, თუმცა პოსტსაბჭოთა ქვეყნებისა და, განსაკუთრებით, საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების მიმართულება, მისთვის ახალი სფეროა, რაც შეიძლება ამ მიმართულებით მის საქმიანობაზეც აისახოს.
ვლადიმერ პუტინის გამოსვლა თავდაცვის სამინისტროს კოლეგიის სხდომაზე
მთავარი მოვლენა: 2022 წლის 21 დეკემბერს რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი თავდაცვის სამინისტროს კოლეგიის გაფართოებულ სხდომაზე სიტყვით გამოვიდა.
მოვლენა დეტალურად: სიტყვით გამოსვლამდე პუტინმა თავდაცვის მართვის ნაციონალურ ცენტრში გამოფენილი შეიარაღება დაათვალიერა. მას თან ახლდნენ თავდაცვის მინისტრი სერგეი შოიგუ და გენშტაბის უფროსი ვალერი გერასიმოვი.
სიტყვით გამოსვლის დროს პუტინმა შეიარაღებულ ძალებში განსახორციელებელ ცვლილებებზე ისაუბრა და უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის გამომწვევ მიზეზად კვლავ დასავლეთი და ნეონაცისტური იდეოლოგია დაასახელა:
• კარგად არის ცნობილი, რომ დღეს რუსეთის წინააღმდეგ აქტიურად გამოიყენება ნატოს თითქმის ყველა ძირითადი ქვეყნის სამხედრო პოტენციალი და შესაძლებლობა.
• თქვენ (სამხედროები) იბრძვით, როგორც 1812 წლის, პირველი ან დიდი სამამულო ომების (მეორე მსოფლიო ომი) გმირებივით.
• ჩვენ ყოველთვის უკრაინელ ხალხს მოძმე ხალხად ვთვლიდით, მე ახლაც ასე ვფიქრობ. ის, რაც ახლა ხდება, რა თქმა უნდა, ტრაგედიაა, ჩვენი საერთო ტრაგედია. თუმცა, ეს არ არის ჩვენი პოლიტიკის შედეგი, პირიქით, ეს სხვა ქვეყნების პოლიტიკის შედეგია, მესამე ქვეყნების, რომლებიც ყოველთვის ამისკენ მიილტვოდნენ, რუსული სამყაროს დეზინტეგრაციისკენ.
• უკრაინის მოქალაქეებისთვის ტვინის გამორეცხვამ, ათწლეულების განმავლობაში ნეონაცისტური, უკიდურესად ნაციონალისტური იდეოლოგიის გამოყენებამ, თავისი შედეგი გამოიღო.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთის პრეზიდენტი მსგავსი მნიშვნელობის შეხვედრებს პოლიტიკური ელიტისა და შიდა აუდიტორიისთვის გზავნილებისთვის იყენებს. მისი მთავარი გზავნილის მიხედვით,  უკრაინაში მიმდინარე ომში მთავარი დამნაშავე დასავლეთია, რომელიც რუსული სამყაროს წინააღმდეგ ისტორიულად იბრძოდა.
რუსეთის პრეზიდენტი ბელარუსს ესტუმრა
მთავარი მოვლენა: 2022 წლის 19 დეკემბერს ბელარუსის პრეზიდენტმა ალექსანდრ ლუკაშენკომ რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს უმასპინძლა.
პრეზიდენტების შეხვედრა. წყარო: president.gov.by
მოვლენა დეტალურად: მაშინ, როდესაც ლუკაშენკო მხოლოდ მიმდინარე წელს რამდენიმეჯერ ესტუმრა რუსეთს, პუტინისთვის ეს ვიზიტი ბოლო სამი წლის განმავლობაში პირველი იყო. შეხვედრის მთავარი შეთანხმება სამხედრო თანამშრომლობისა და ერთობლივი სამხედრო სწავლებების გაგრძელებას ეხებოდა.
პუტინის თქმით, ისინი გააგრძელებენ ერთობლივ წვრთნებს და იარაღის ერთმანეთისთვის მიწოდებას, ბელარუსი მფრინავების წვრთნას ისეთი თვითმფრინავების მართვაში, რომლებსაც ბირთვული ქობინების გადატანა შეუძლიათ.
ლუკაშენკომ ისაუბრა სამხედრო თანამშრომლობაზე, მაგრამ ასევე ხაზი გაუსვა ეკონომიკური საკითხების გადაწყვეტის მნიშვნელობასაც. პუტინის თქმით, 2021 წელს ორ ქვეყანას შორის სავაჭრო ბრუნვა გაიზარდა და 38.5 მლრდ აშშ დოლარს მიაღწია, რომელიც ამა წლის ათ თვეში კიდევ 10%-ით გაიზარდა.
ბელარუსი რუსეთის მოკავშირეა და უკრაინის წინააღმდეგ სამხედრო აგრესიაში რუსეთი მის ტერიტორიასაც იყენებს. საწყის ეტაპზე უკრაინაზე თავდასხმა ბელარუსის ტერიტორიიდანაც განხორციელდა და რუსეთის სამხედრო კონტინგენტი ამჟამადაც განლაგებულია ქვეყანაში. მაშინ, როდესაც ბელარუსი ერთობლივ სამხედრო წვრთნებში მონაწილეობს, საკუთარი სამხედრო ძალით ომში ჩართვას მინსკი თავს არიდებს. უკრაინა და დასავლეთი მიმდინარე ომში ბელარუსს რუსეთის მოკავშირედ აღიქვამს და, შესაბამისად, ლუკაშენკოს წინააღმდეგ სანქციების რეჟიმიც მოქმედებს. ლუკაშენკოს მთავარი საზრუნავია თავიდან აიცილოს ომში ჩართვა და ამავე დროს, პუტინისგან ეკონომიკური მხარდაჭერა მიიღოს და დასავლეთის მიერ ბელარუსზე დაწესებული სანქციების გავლენა შეამსუბუქოს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: სამწლიანი ინტერვალის შემდეგ რუსეთის პრეზიდენტის ბელარუსში ვიზიტი მიუთითებს, რომ პუტინისთვის მნიშვნელოვანია უკრაინის წინააღმდეგ მიმდინარე სამხედრო აგრესიაში ბელარუსის უფრო მაღალი ხარისხის ჩართულობა, განსაკუთრებით სამხედრო მიმართულებით, უზრუნველყოს.
სანქტ-პეტერბურგში დსთ-ის არაფორმალური სამიტი ჩატარდა
მთავარი მოვლენა: 2022 წლის 26-27 დეკემბერს სანქტ-პეტერბურგში ელცინის სახელობის საპრეზიდენტო ბიბლიოთეკაში დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის წევრი-ქვეყნების ლიდერების არაფორმალური სამიტი ჩატარდა.
მოვლენა დეტალურად: დსთ-ის წევრი ქვეყნების ლიდერების არაფორმალური შეხვედრა უკვე ტრადიციაა და ყოველი წლის დეკემბერში, წინასაახალწლოდ, სანქტ-პეტერბურგში ტარდება. შეხვედრაში ყველა წევრი ქვეყნის ლიდერი მონაწილეობდა, მოლდოვის გარდა, რომლის პროდასავლური ლიდერი, მაია სანდუ, უარს აცხადებს მსგავს ღონისძიებებში მონაწილეობაზე და მთავარ აქცენტს ევროკავშირში გაწევრიანებაზე აკეთებს.
გავრცელებული ინფორმაციით, არაფორმალურ სამიტზე ლიდერების შეხვედრამ 7 საათს გასტანა. პუტინმა სტუმრებს სიმბოლური საჩუქარი - ოქროს ბეჭდები გადასცა. სულ ცხრა ასეთი ბეჭედი დაამზადეს და აქედან ერთი პუტინმა თავისთვის დაიტოვა. ბეჭედზე გამოსახულია დსთ-ის ემბლემა და წარწერა „გილოცავთ ახალ 2023 წელს“.
სამიტის მეორე დღეს ლიდერებმა რუსული მუზეუმი მოინახულეს, სადაც მსოფლიოში ყველაზე მეტი ხელოვნების რუსული ნაწარმოებია განთავსებული.
დსთ-ის წევრი ქვეყნის ლიდერებმა რუსული მუზეუმი მოინახულეს. წყარო: kremlin.ru
პუტინის თქმით, დსთ-ის ქვეყნებს შორის საქონელბრუნვამ წელს უკვე მიაღწია 81.5 მლრდ აშშ დოლარს. მან ასევე ისაუბრა უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის კუთხით არსებულ გამოწვევებსა და საფრთხეებზე, მათ შორის, ორგანიზაციის წევრ-ქვეყნებს შორის არსებულ დაძაბულობაზე.
პუტინის განცხადებით, დსთ-ის ქვეყნებს შორის თანამშრომლობა მოიცავს ერთიანი კულტურულ-ჰუმანიტარული სივრცის შენარჩუნებასაც. „ჩვენს ხალხებს ბევრი რამე აკავშირებთ, მათ შორის, რუსული ენა, რომელიც ძლიერი გამაერთიანებელი ძალაა“, განაცხადა პუტინმა. 2023 წელს დსთ-ის ქვეყნებში რუსული ენის წელი იქნება.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: დსთ-ის ტრადიციული წინასაახალწლო სამიტი პოსტსაბჭოთა ქვეყნების ლიდერებისთვის არაფორმალურ გარემოში ურთიერთობის შესაძლებლობაა. უკრაინაში მიმდინარე რუსეთის სამხედრო აგრესიის ფონზე კი, მოსკოვისთვის მსგავსი შეხვედრები კიდევ ერთი შესაძლებლობაა, რომ დასავლეთისგან დაწესებული სანქციების შემსუბუქებაში გარკვეულ საკითხებში მათი მხარდაჭერის მოპოვებას შეეცადოს.
ლაჩინის დერეფანი კვლავ ბლოკირებულია, რუსეთის შუამავლობა წარუმატებელი
მთავარი მოვლენა: 2022 წლის 30 დეკემბერს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ წუხილი გამოთქვა, რომ ლაჩინის დერეფნის სრულყოფილი ფუნქციონირების აღდგენის მხრივ არ არის პროგრესი და ვერ ხერხდება მოქალაქეების, სატრანსპორტო საშუალებებისა და ტვირთების გადაადგილება. როგორც ზახაროვამ აღნიშნა, რუსული სამშვიდობო ძალები თანმიმდევრულ ნაბიჯებს დგამენ აღნიშნული ვითარების დასარეგულირებლად.
მოვლენა დეტალურად: ლაჩინის დერეფანი, რომელიც მთიანი ყარაბაღის დე ფაქტო რესპუბლიკასა და სომხეთს შორის დამაკავშირებელი ერთადერთი საავტომობილო გზაა, 12 დეკემბრიდან ბლოკირებულია. დერეფანს 2020 წლის 9 ნოემბრის შეთანხმებით რუსი სამშვიდობოები იცავენ.
სომხური მხარის განცხადებით, ეთნიკურად აზერბაიჯანელმა მოქალაქეებმა გარემოს დაცვის მოტივით დე ფაქტო რესპუბლიკის დედაქალაქსა და სომხეთში მდებარე ქ. გორისს შორის დამაკავშირებელი გზა გადაკეტეს. აზერბაიჯანული მხარის ცნობით კი, აზერბაიჯანელი გარემოს დამცველები აპროტესტებენ ყარაბაღის ტერიტორიაზე რესურსების უკანონო მოპოვების ფაქტს. აზერბაიჯანის მთავრობის განცხადებით, სპეციალისტებს უნდა შეესწავლათ დ შეეფასებინათ ყარაბაღში არსებული რესურსები, თუმცა მათ მონიტორინგის განხორციელება ვერ შეძლეს „აგრესიული ახალგაზრდა ადამიანების“ მხრიდან პროვოკაციული ქმედებების გამო. აზერბაიჯანული მხარის თქმით, წინასწარი შეთანხმების მიუხედავად, რუსმა სამშვიდობოებმა აზერბაიჯანელი სპეციალისტების ნორმალური საქმიანობის უზრუნველყოფა ვერ შეძლეს. ბაქომ მოსკოვს მიღწეული შეთანხმების შესრულება და ყარაბაღში სასარგებლო წიაღისეულის (ოქრო, სპილენძი) მოპოვების ადგილას შეუფერხებელი წვდომის უზრუნველყოფა მოსთხოვა. აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ გზის გადაკეტვა რუსი სამშვიდობოების ქმედებებს დაუკავშირა.
25 დეკემბერს სტეპანაკერტში/ხანქენდიში, მთიანი ყარაბაღის დე ფაქტო რესპუბლიკაში, ათასობით ადამიანი შეიკრიბა ლაჩინის დერეფნის გახსნის მოთხოვნით.
მანამდე სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა უარი თქვა 23 დეკემბერს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვის შუამავლობით აზერბაიჯანის საგარეო საქმეთა მინისტრ ჯეიჰუნ ბაირამოვთან მოლაპარაკებაზე, რის გამოც ლავროვისგან კრიტიკა დაიმსახურა. თავის მხრივ მირზოიანმა გაკვირვება გამოხატა ლავროვის რეაქციის გამო.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: 2020 წლის მთიანი ყარაბაღის მეორე ომის დასრულების შემდეგ ხშირია შემთხვევები, როდესაც რუსი სამშვიდობოები სათანადოდ ვერ უზრუნველყოფენ მთიანი ყარაბაღის დე ფაქტო რესპუბლიკაში მცხოვრები სომხური მოსახლეობის უსაფრთხოებას. აზერბაიჯანული მხარის მიერ ლაჩინის დერეფნის ბლოკირება პირველ შემთხვევაა, როდესაც ამდენი ხნით ყარაბაღელი სომხებისთვის სასიცოცხლო მნიშვნელობის სატრანსპორტო დერეფანი დაიხურა. მსგავსი ინციდენტების გახშირება და რუსი სამშვიდობოების უუნარობა მსგავსი შემთხვევების პრევენცია მოახდინონ ან დროულად გადაჭრან მსგავსი პრობლემები, მომავალში მთიანი ყარაბაღის დე ფაქტო რესპუბლიკის უსაფრთხოების გამოწვევებს კიდევ უფრო გაზრდის.
მოლდოვაში პრორუსულ მედია საშუალებებს ლიცენზიები შეუჩერეს
მთავარი მოვლენა: მოლდოვის მთავრობის გადაწყვეტილებით, ექვს სატელევიზიო არხს სამაუწყებლო ლიცენზია შეუჩერეს ქვეყნისა და უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის შესახებ „არასწორი ინფორმაციის“ გავრცელების გამო. ამის შესახებ მოლდოვის პრემიერ-მინისტრმა ნატალია გავრილიტამ განაცხადა.
მოვლენა დეტალურად: ყველა სატელევიზიო არხი (First in Moldova, RTR Moldova, Accent TV, NTV Moldova, TV6, Orhei TV) ცნობილ პრორუს ბიზნესმენსა და პოლიტიკოსს, პარტია „შორის“ ლიდერს, ილან შორსა და მასთან დაკავშირებულ პირებს ეკუთვნით. შორზე სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული და აშშ-სა და დიდ ბრიტანეთს იგი სანქციების სიაში ჰყავთ შეყვანილი.
შეჩერების ერთ-ერთი მიზეზი დეზინფორმაციის რისკის ან საზოგადოებრივი აზრის მანიპულაციის მცდელობის პრევენცია იყო. ექვსიდან ოთხი ტელევიზია რუსულ სატელევიზიო გადაცემებს რეგულარულად აჩვენებს.
მოლდოვის პროდასავლურმა პრეზიდენტმა მაია სანდუმ გადაწყვეტილება „ქვეყნის დესტაბილიზაციის მცდელობის პრევენციის კუთხით მნიშვნელოვან ნაბიჯად“ შეაფასა.
მოლდოვის მთავრობის გადაწყვეტილება გააკრიტიკა რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ, რომელმაც გადაწყვეტილება „ეროვნული უმცირესობების უფლებების ცინიკურ დარღვევად შეაფასა“.
მაუწყებლობაზე აკრძალვა 19 დეკემბერს შევიდა ძალაში და საგანგებო მდგომარეობის პერიოდში იმოქმედებს. საგანგებო მდგომარეობა მოლდოვის ხელისუფლებამ 24 თებერვალს უკრაინაში რუსეთის სამხედრო აგრესიის დაწყების შემდეგ გამოაცხადა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთი მედიასაშუალებებს პროპაგანდისტული მიზნებისთვის იყენებს, რომლის მიზანია ქვეყნის გარეთ საზოგადოებრივ აზრზე გავლენის მოხდენა, პრორუსული განწყობების გაძლიერება და უკრაინაში მიმდინარე ომზე კრემლის ნარატივების გავრცელება. მოლდოვისთვის, რომლის მოსახლეობის ნაწილიც პრორუსულად არის განწყობილი, მსგავსი სატელევიზიო არხების შეზღუდვა უსაფრთხოების საკითხია და კრემლის ნარატივების გავრცელების შეზღუდვას ისახავს მიზნად.
დსთ-ის ქვეყნების ინსტიტუტმა საბჭოთა კავშირის დაარსების 100 წლისთავი აღნიშნა
მთავარი მოვლენა: 2022 წლის 28 დეკემბერს მოსკოვში, დსთ-ის ქვეყნების ინსტიტუტში, ჩატარდა სამეცნიერო კონფერენცია: „რუსეთის ისტორია - ერთიანი და უწყვეტი. საბჭოთა კავშირის დაარსების 100 წლისთავი“.
მოვლენა დეტალურად: კონფერენციაში მონაწილეობდნენ სახელმწიფო დუმის წევრები, საბჭოთა კავშირის უმაღლესი საბჭოს წევრები, საზოგადო მოღვაწეები, წამყვანი საგანმანათლებლო ცენტრების წარმომადგენლები, ისტორიკოსები. ინსტიტუტის ცნობით, ცხარე დისკუსიების მიუხედავად, კონფერენციის მონაწილეები ერთ საერთო საკითხზე შეთანხმდნენ, რომ საბჭოთა პერიოდი რუსეთის ისტორიაში მნიშვნელოვანი ეტაპი იყო და რუსეთის ისტორია ერთიანი უწყვეტი პროცესია ადრეული რუსული სახელმწიფოდან დღემდე.
კონფერენცია
კონფერენციის ორგანიზატორი სახელმწიფო დუმის დეპუტატი კონსტანტინ ზატულინი იყო, რომელიც ამავე დროს ინსტიტუტის დირექტორიც არის.
კონფერენციის მთავარი თემები იყო: საბჭოთა კავშირის დაარსება, როგორც რუსეთის იმპერიის დაცემის შედეგად გამოწვეული გეოპოლიტიკური კატასტროფის გადალახვა; საბჭოთა კავშირი - რუსეთის იმპერიის სამართალმემკვიდრე; საბჭოთა კავშირის ნაციონალურ-სახელმწიფოებრივი მოწყობის ფენომენი; რუსული საკითხი საბჭოთა კავშირში; საბჭოთა პერიოდი რუსეთის ისტორიაში; საბჭოთა კავშირის მსოფლიო-ისტორიული მნიშვნელობა; რუსეთის ფედერაცია - რუსული სახელმწიფოებრიობის ახალი რეინკარნაცია; ინტეგრაცია - ევრაზიული სივრცის იმპერატივი.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთი საბჭოთა კავშირის სამართალმემკვიდრედ აღიქვამს თავს, სადაც მიაჩნიათ, რომ საბჭოთა კავშირის პერიოდი რუსეთის სახელმწიფოს (რუსეთის იმპერია, საბჭოთა კავშირი, რუსეთის ფედერაცია) ისტორიის განუყოფელი ნაწილია. ვლადიმერ პუტინის მმართველობის პერიოდში საბჭოთა კავშირის და მისი წარმატებების, მათ შორის, მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების განსაკუთრებული განდიდება ხდება და საბჭოთა კავშირის კრიტიკა მისთვის ანტირუსული ისტერიის ნაწილად აღიქმება.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space Publication: N64
In 2022, we should consider the developments in the post-Soviet countries in the light of the ongoing Russian military aggression in Ukraine. The decisions of these countries are also dictated by Russia's military aggression. The 64th publication reviews important and/or interesting events in post-Soviet countries which are directly related to Russia’s war against Ukraine.
The speaker of the Russian State Duma is actively working in the occupied regions of Georgia.
A new official was appointed at the Russian Ministry of Foreign Affairs to supervise the direction of post-Soviet countries.
Vladimir Putin delivered a speech at a meeting of the Defense Ministry Board.
The President of Russia visited Belarus.
St. Petersburg hosted an informal CIS summit.
The Lachine corridor is still blocked; Russia, as a mediator, fails to defuse the problem.
Moldova suspends licenses of pro-Russian media outlets.
The CIS Institute marked the 100th anniversary of the establishment of the Soviet Union.
Speaker of the Russian State Duma is Actively Working in the Occupied Regions of Georgia
Main Event:  On December 15, 2022, during his working visit to Moscow, the chairman of the de facto parliament of the Tskhinvali region, Alan Alborov, held a meeting with the Chairman of the State Duma of the Russian Federation, Vyacheslav Volodin.
Meeting at the State Duma. Source: duma.gov.ru
Event in Details:  The meeting laid the foundation for a new “inter-parliamentary” initiative, it established a bilateral commission and a corresponding agreementwas signed. The initiative aims at deepening cooperation and strategic partnership between the parties.
Volodin's Visit to Abkhazia
On December 1, 2022, Vyacheslav Volodin visited Abkhazia, another occupied region of Georgia. Mr. Volodin and his Abkhaz “counterpart,” Lasha Ashuba, also signed a cooperation agreement between the “parliaments.” This was the first visit of the speaker of the Russian State Duma to the occupied region of Georgia after 2008, when Moscow recognized the independence of Abkhazia and the Tskhinvali region. Vladimir Putin (as the prime minister and president), Dmitry Medvedev (as the prime minister and president) and the Minister of Foreign Affairs Sergey Lavrov have already paid similar visits.
Parliamentary Session of the Union State
On December 19, 2022, the 63rd parliamentary session of the Union State of Belarus and Russia was held at the State Duma. The chairmen of the de facto parliament of the occupied regions of Georgia were also present at the session.
Why the Event is Important:  Russia's military aggression in Ukraine has increased its international isolation. Moscow's aggressive campaign is openly supported by only a small number of states and the de facto governments of the occupied regions of Georgia. Against the backdrop of the military-political and economic challenges which Russia is facing, Moscow is trying to increase the involvement of the de facto republics of Abkhazia and the Tskhinvali region in the integration process.
New Government Official Supervises the Direction of Post-Soviet Countries at the Russian Ministry of Foreign Affairs
Main Event:  On November 25, 2022, the Russian Ambassador to Japan, Mikhail Galuzin, was appointed as the Deputy Minister of Foreign Affairs of Russia. He is responsible for the relations with the Union State of Russia-Belarus and the CIS, as well as with Georgia and the occupied regions of Georgia.
Event in Details: Mikhail Galuzin replaced Andrey Rudenko in this direction who, as Deputy Minister, became responsible for the Asian direction.
Mikhail Galuzin is a Soviet and Russian diplomat. He has been in diplomacy since 1983 and held various positions in the agencies of the Ministry of Foreign Affairs, both in the central office and as an ambassador abroad.  In 2012-2018, he was the Ambassador of Russia to Indonesia and concurrently to Kiribati, East Timor, Papua New Guinea and the Permanent Representative of Russia to the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN).
In 2018-2022, he was the Russian Ambassador to Japan. As ambassador, he defended Moscow's interests in the ongoing territorial dispute with Japan over the Kuril Islands. In November 2022, Mikhail Galuzin said that the Russian side wants to restore air traffic with Japan, although Japan is against it. In addition, before leaving the post of ambassador, he blamed Japan for the deterioration of Russia-Japan relations against the backdrop of Russia's military aggression in Ukraine.
Why the Event is Important:  Mikhail Galuzin is an experienced diplomat; however, the direction of post-Soviet countries and, especially, the occupied regions of Georgia is a new field for him and can be reflected in his work as well.
Vladimir Putin Delivers aSpeech at a Meeting of the Ministry of Defense Board
Main Event:  On December 21, 2022, the Russian President, Vladimir Putin, delivered a speech at an extended meeting of the Ministry of Defense Board.
Event in Details:  Before the start of the meeting, the President viewed an exhibition of armaments presented in the atrium of the National Defense Control Center. He was accompanied by the Minister of Defense, Sergei Shoigu, and the Chief of the General Staff of the Armed Forces, Valery Gerasimov.
During his speech, Vladimir Putin spoke about the changes to be implemented in the Armed Forces and again, named the West and neo-Nazi ideology as the cause of Russia's military aggression in Ukraine:
It is well known that today the military potential and capabilities of almost all major NATO countries are being actively used against Russia.
You (soldiers) fight like the heroes of the war of 1812, the First World War or Great Patriotic War (World War II).
We have always considered the Ukrainian people a brotherly people, I still think so. What is happening now is certainly a tragedy, our common tragedy; however, this is not the result of our policy, on the contrary, it is the result of the policy of other countries, third countries, which have always strived to disintegrate the Russian world.
The brainwashing of the citizens of Ukraine, the use of neo-Nazi, extremely nationalistic ideology for decades did their job.
Why the Event is Important:  The Russian President uses meetings of such importance to deliver messages to the political elite and domestic audiences. According to his main message, the main culprit in the ongoing war in Ukraine is the West which has historically fought against the Russian world.
Russian President Visits Belarus
Main Event:  On December 19, 2022, the President of Belarus, Alexander Lukashenko, hosted the President of Russia, Vladimir Putin.
Meeting Between the Presidents. Source: president.gov.by
Event in Details:  This was the first visit of the Russian President to Belarus in the last three years while the Belarusian President has visited Russia several times this year alone. The main agreement of the meeting refers to the continuation of military cooperation and joint military exercises.
According to Vladimir Putin, they will continue to conduct joint exercises and supply weapons to each other and train Belarusian pilots to operate aircrafts capable of carrying nuclear warheads.
Aleksander Lukashenko spoke about military cooperation as well as emphasized the importance of solving economic issues. According to President Putin, the trade turnover between the two countries increased to USD 38.5 billion in 2021 which further increased by 10% in the first ten months of this year.
Belarus is Russia’s ally and Moscow uses its territory for the military aggression against Ukraine. At the initial stage, a Russian military attack on Ukraine was also carried out from the territory of Belarus and the Russian military contingent is currently stationed in the country. Given that Belarus participates in joint military exercises it still avoids joining the war with its own military force. Ukraine and the West perceive Belarus as Russia's ally in the ongoing war and, therefore, the regime of sanctions against Lukashenko is in effect. Aleksander Lukashenko's main concern is to avoid getting involved in the war and at the same time get economic support from Russia and soften the impact of Western sanctions on Belarus.
Why the Event is Important:  The Russian President’s visit to Belarus after a three-year hiatus indicates
the importance of ensuring a higher involvement of Belarus in the ongoing military aggression against Ukraine, especially in the military direction.
St. Petersburg Hosts an Informal CIS Summit
Main Event:  On December 26-27, 2022, the Boris Yeltsin Presidential Library in St. Petersburg hosted an informal summit of leaders of the CIS member states.
Event in Details:  The informal meeting between leaders of the CIS member states has become a tradition and is held annually in December, before the New Year, in St. Petersburg. Leaders of all member states participated in the meeting, except for Moldova, whose pro-Western head, Maia Sandu, refuses to participate in such events and focuses on joining the European Union.
Reportedly, the informal summit meeting lasted seven hours. Vladimir Putin presented guests with symbolic gifts - golden rings, nine in total. Mr. Putin kept one for himself. Each ring features the CIS emblem and the inscription “Happy New Year 2023.”
On the second day of the summit, the leaders visited the Russian Museum which houses the largest number of Russian works of art in the world.
Leaders of the CIS Member States Visit the Russian Museum. Source: kremlin.ru
According to President Putin, the turnover of goods between the CIS countries has already reached USD 81.5 billion. He also spoke about the challenges and threats in terms of security and stability, including the tensions between member states of the organization.
Vladimir Putin stated that the cooperation between the CIS countries includes the preservation of a common cultural and humanitarian space. “Our peoples are connected by many things, including the Russian language, which is a powerful unifying force,” he said. The year of 2023 will be the Russian language year in the CIS countries.
Why the Event is Important:   The CIS's traditional pre-New Year's summit is an opportunity for leaders of post-Soviet countries to interact in an informal setting. Against the backdrop of ongoing Russian military aggression in Ukraine, such meetings are another opportunity for Moscow to gain their support in certain issues in easing the sanctions imposed by the West.
Lachine Corridor - Still Blocked, Russia’s Mediation - Unsuccessful
Main Event:  On December 30, 2022, the spokeswoman of the Russian Ministry of Foreign Affairs, Maria Zakharova, expressed concern that there is no progress in restoring the full functionality of the Lachine corridor and the inability to move citizens, vehicles and cargo. As she noted, the Russian peacekeeping forces are taking consistent steps to regulate the situation.
Event in Details:  The Lachine corridor is the only road connecting the de facto Nagorno-Karabakh Republic and Armenia and is protected by Russian peacekeepers under the November 9, 2020 agreement.
According to the Armenian side, ethnic Azerbaijani citizens, with the motive of environmental protection, blocked the road connecting the capital of the de facto Republic with the Armenian city of Goris. As the Azerbaijani side reports, Azerbaijani environmental activists are protesting the illegal extraction of resources on the territory of Karabakh. The government of Azerbaijan reports that specialists were to study and evaluate the available resources in Karabakh; however, they could not conduct the monitoring due to provocative actions by “aggressive young people.” The Azerbaijani side says that despite the preliminary agreement, Russian peacekeepers could not create normal working conditions for Azerbaijani specialists. Baku demanded Moscow to fulfill the agreement reached and provide unhindered access to the place of extraction of metal minerals (gold, copper) in Karabakh. The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan linked the blocking of the road to the actions of Russian peacekeepers.
On December 25, thousands of people rallied in Stepanakert/Khankendi, the de facto Nagorno-Karabakh Republic, to demand the opening of the corridor.
Earlier, on December 23, the Armenian Foreign Minister, Ararat Mirzoyan, refused to negotiate with the Azerbaijani Foreign Minister, Jeyhun Bairamov, through the mediation of the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, which caused criticism from the latter. Mr. Mirzoyan, for his part, expressed surprise at Lavrov's reaction.
Why the Event is Important:  Since the end of the second Nagorno-Karabakh war of 2020, there have been frequent instances when Russian peacekeepers fail to adequately secure the Armenian population living in the de facto Nagorno-Karabakh Republic. The blocking of the Lachin corridor by the Azerbaijani side is the first time when the vital transport corridor for Karabakh Armenians has been closed for so long. The frequency of such incidents and the inability of Russian peacekeepers to prevent or solve them in a timely manner will further increase security challenges for the de facto Nagorno-Karabakh Republic.
Moldova Suspends Licenses of pro-Russian Media Outlets
Main Event:  The Prime Minister of Moldova, Natalia Gavrilita, announced a decision of the Moldovan government to revoke the broadcast license for six TV channels following allegations of spreading “false information” about the Russian military aggression in Ukraine and lacking correct information while covering national events.
Event in Details:  All TV channels (First in Moldova, RTR Moldova, Accent TV, NTV Moldova, TV6, Orhei TV) are owned by a well-known pro-Russian businessman and politician, the leader of the Shor Party, Ilan Shor, and his associates. A criminal case was initiated against Ilan Shor. The USA and Great Britain have put him on the list of sanctions.
The suspensions were also made with the aim of preventing the risk of disinformation or attempts to manipulate public opinion. Four of the six suspended channels regularly broadcast Russian TV programs.
The pro-Western President of Moldova, Maia Sandu, assessed the decision as “an important step to prevent attempts to destabilize the country.”
The spokeswoman of the Russian Ministry of Foreign Affairs, Maria Zakharova, criticized the decision and called it “a cynical infringement of the rights of national minorities.”
The ban on broadcasting came into force on December 19 and will remain in effect during the state of emergency which the Moldovan authorities declared on February 24 after the start of the Russian military aggression in Ukraine.
Why the Event is Important:  Russia uses the media for propaganda purposes aimed at influencing public opinion outside the country, strengthening pro-Russian sentiments and promoting the Kremlin’s propaganda narrative about the ongoing war in Ukraine. For Moldova, part of whose population is pro-Russian, the restriction of such television channels is a matter of security aimed at limiting the spread of the Kremlin’ narrative.
CIS Institute Marks the 100th Anniversary of the Establishment of the Soviet Union
Main Event:  On December 28, 2022, the CIS Institute in Moscow hosted a scientific conference entitled the “History of Russia is Unified and Continuous. To the 100th Anniversary of the Establishment of the Soviet Union.”
Event in Details:  Members of the State Duma, members of the Supreme Council of the Soviet Union, public figures, representatives of leading educational centers and historians participated in the conference. According to the Institute, despite heated discussions, the conference participants agreed on one common issue that the Soviet period was an important stage in the history of Russia and that the history of Russia is a single continuous process from the early Russian state to the present day.
Conference
The conference was organized by a State Duma deputy, Konstantin Zatulin, who concurrently is the director of the institute.
The main topics of the conference were: the establishment of the Soviet Union - a way to overcome the geopolitical catastrophe caused by the fall of the Russian Empire; the Soviet Union - the legal successor of the Russian Empire; the phenomenon of national-state organization of the Soviet Union; the Russian issue in the Soviet Union; the Soviet period in Russian history; world-historical significance of the Soviet Union; and the Russian Federation - a new reincarnation of Russian statehood; integration - the imperative of the Eurasian space.
Why the Event is Important:  Russia sees itself as the legal successor of the Soviet Union and considers the Soviet period as an integral part of the history of the Russian state (Russian Empire, Soviet Union, Russian Federation). During the rule of Vladimir Putin, the Soviet Union and its successes, including the victory in WWII, are especially glorified and criticism of the Soviet Union is perceived as part of anti-Russian hysteria.