პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 20
• 2020 წლის 9 ნოემბერს სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების მიღწევის შემდეგ მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის ზონაში რუსი სამშვიდობოების განთავსება დაიწყო.
• რუსეთი პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებში საგარეო (დასავლეთის) ჩარევას დაუშვებლად მიიჩნევს.
• მოლდოვის საპრეზიდენტო არჩევნებში პრორუსი კანდიდატი დამარცხდა.
• უკრაინა დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის ფარგლებში გაფორმებულ კიდევ ერთ შეთანხმებას ტოვებს.
• ყირგიზეთში მიმდინარე პოლიტიკური კრიზისის ფონზე შეჩერებული ფინანსური დახმარება რუსეთმა კვლავ აღადგინა.
• ყაზახეთი კირილიციდან ლათინურზე გადასასვლელად ემზადება.
• აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა რუსეთის პრეზიდენტთან პირველი  სამუშაო შეხვედრა გამართა.
რუსეთის შუამავლობით მთიან ყარაბაღში მიმდინარე სამხედრო დაპირისპირება შეწყდა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 9 ნოემბერს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა, აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა და სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა ხელი მოაწერეს განცხადებას მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის ზონაში ცეცხლისა და ყველა საომარი მოქმედების სრულად შეწყვეტის შესახებ, მოსკოვის დროით 00:00 საათიდან (10 ნოემბრიდან). ხელმოწერა ვიდეოკონფერენციის საშუალებით ჩატარდა.
ვლადიმერ პუტინი და ილჰამ ალიევი ხელს აწერენ ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებას. წყარო: აზერბაიჯანის პრეზიდენტის ვებგვერდი
მოვლენა დეტალურად: სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის კონფლიქტი 27 სექტემბერს განახლდა. აქამდე ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების სამი მცდელობა უშედეგო გამოდგა, მათ შორის, მოსკოვის შუამავლობითაც. საბოლოო ჯამში, მხარეები ცეცხლის შეწყვეტაზე მას შემდეგ შეთანხმდნენ, რაც აზერბაიჯანმა მნიშვნელოვანი სამხედრო უპირატესობა მოიპოვა და უშუალოდ მთიანი ყარაბაღის ტერიტორიაზე მდებარე, სტრატეგიული მნიშვნელობის ქ. შუშა დაიკავა. შუშას დაკავების შემდეგ აზერბაიჯანული არმიისთვის მნიშვნელოვნად იოლდებოდა მთიანი ყარაბაღის სეპარატისტული რესპუბლიკის დედაქალაქის სტეპანაკერტის/ხანკენდის დაკავებაც. სამხედრო თვალსაზრისით შექმნილი მძიმე მდგომარეობიდან გამომდინარე, სომხურმა მხარემ, შემდგომში უფრო მძიმე შედეგების თავიდან ასაცილებლად, პრაქტიკულად კაპიტულაცია გამოაცხადა და 9 -პუნქტიან შეთანხმებას მოაწერა ხელი.
9-პუნქტიანი შეთანხმება მოკლედ
• 10 ნოემბრიდან სრულად წყდება ცეცხლი და ყველა საომარი მოქმედება;
• აზერბაიჯანს 20 ნოემბრამდე უბრუნდება აღდამის რაიონი;
• გამყოფ ხაზზე ხუთი წლის ვადით, შემდგომი გაგრძელების შესაძლებლობით, ჩადგება 1960 რუსი მშვიდობისმყოფელი (შენიშვნა: რუსი სამშვიდობოების რეგიონში გაგზავნა 10 ნოემბერს 6 საათზე დაიწყო);
• იქმნება ცეცხლის შეწყვეტაზე კონტროლის სამშვიდობო ცენტრი;
• 15 ნოემბრამდე (შენიშვნა: სომხური მხარის თხოვნით გადაიწია 10 დღით) აზერბაიჯანს უბრუნდება ქელბაჯარის რაიონი, 1 დეკემბრამდე - ლაჩინის რაიონი.  მთიან ყარაბაღსა და სომხეთს შორის დამაკავშირებელი ლაჩინის 5-კილომეტრიანი დერეფანი დარჩება რუსი სამშვიდობოების კონტროლის ქვეშ;
• დევნილები და ლტოლვილები გაეროს ზედამხედველობის ქვეშ დაბრუნდებიან მთიან ყარაბაღსა და მიმდებარე ტერიტორიებზე;
• მოხდება სამხედრო ტყვეების, მძევლებისა და გარდაცვლილების გაცვლა;
• გაიხსნება ყველა ეკონომიკური და სატრანსპორტო კავშირი, მათ შორის, აზერბაიჯანსა და ნახიჩევანის რეგიონს შორის.
რუსი სამშვიდობოების განლაგების არეალი. წყარო: РИА Новости
რატომ არის შეთანხმების ხელმოწერა მნიშვნელოვანი სომხეთისთვის: სომხეთმა ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების ხელმოწერით კიდევ უფრო მძიმე ადამიანური თუ ტერიტორიული დანაკარგები აიცილა თავიდან და ამ ეტაპზე შეძლო მთიანი ყარაბაღის სეპარატისტული რესპუბლიკის მნიშვნელოვანი ნაწილის შენარჩუნება, ქ. შუშას გარდა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, სომხური მხარე მთლიანად მთიან ყარაბაღზე კონტროლის დაკარგვისა და დიდი ადამიანური მსხვერპლის გარდაუვალი რისკის წინაშე იდგა.
რატომ არის შეთანხმების ხელმოწერა მნიშვნელოვანი აზერბაიჯანისთვის: მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთის ჩარევის შედეგად აზერბაიჯანის სამხედრო წინსვლა შეჩერდა, ამ ეტაპზე აზერბაიჯანმა შეძლო ოკუპირებული რაიონების ნაწილის სამხედრო გზით, ნაწილის კი უომრად დაბრუნება, ასევე დაიბრუნა ისტორიული და სტრატეგიული მნიშვნელობის ქ. შუშა.
რატომ არის შეთანხმების ხელმოწერა მნიშვნელოვანი რუსეთისთვის: მიღწეული შეთანხმებით გამოჩნდა, რომ რუსეთი ერთადერთი სახელმწიფოა, ვისაც სამხრეთ კავკასიაში კონფლიქტების კუთხით მნიშვნელოვანი როლის შესრულება შეუძლია. მთიან ყარაბაღში რუსი სამშვიდობოების განთავსებით კი, რუსეთის როლი რეგიონის სამხედრო-პოლიტიკურ პროცესებში კიდევ უფრო გაიზრდება.
რუსეთის პრეზიდენტმა შანხაის თანამშრომლობის ორგანიზაციის სამიტზე პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში საგარეო ჩარევის დაუშვებლობაზე ისაუბრა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 10 ნოემბერს შანხაის თანამშრომლობის ორგანიზაციის ონლაინსამიტზე რუსეთის პრეზიდენტმა პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში მიმდინარე პროცესებში საგარეო ჩარევის დაუშვებლობაზე ისაუბრა.
ვლადიმერ პუტინი ონლაინსამიტს ესწრება. წყარო: რუსეთის პრეზიდენტის ვებგვერდი
მოვლენა დეტალურად: სამიტზე სიტყვით გამოსვლისას რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა განაცხადა, რომ დაუშვებელია ისეთი ქმედებები, რომლებიც ბელარუსზე, ყირგიზეთსა და მოლდოვაზე გადაწყვეტილების გარედან თავს მოხვევას ისახავს მიზნად. პუტინის თქმით, ამ ქვეყნებს თავად უნდა ჰქონდეთ საკუთარ ქვეყნებში მიმდინარე პროცესებში დამოუკიდებლად გარკვევის შესაძლებლობა.
ბელარუსში მიმდინარე მოვლენების შეფასებისას პუტინმა განაცხადა, რომ რესპუბლიკა გარე ძალების შეტევასა და უპრეცედენტო ზეწოლას განიცდის, წინააღმდეგობას უწევს სანქციებს და პროვოკაციებს, საინფორმაციო და პროპაგანდისტულ ომს. (ბელარუსში საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ, სადაც ოფიციალური მონაცემებით ალექსანდრე ლუკაშენკომ გაიმარჯვა, სამ თვეზე მეტია არ წყდება საპროტესტო გამოსვლები).
ბელარუსსა და მოლდოვაში მიმდინარე პროცესებში დასავლეთის ხელს ხედავს რუსეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურის დირექტორი სერგეი ნარიშკინიც. მისი შეფასებით, ბელარუსში საპროტესტო აქციები თავიდანვე კარგად ორგანიზებულ ხასიათს ატარებს და მისი კოორდინაცია დასავლეთიდან ხდება. მოლდოვის შესახებ საუბრისას კი მან განაცხადა, რომ ქვეყანაში წინასაარჩევნოდ „ფერადი რევოლუციების“ ამერიკელ სპეციალისტთა ჯგუფი იმყოფებოდა (არჩევნების პირველი ტური 1 ნოემბერს გაიმართა).
შანხაის თანამშრომლობის ორგანიზაცია - რეგიონული საერთაშორისო ორგანიზაციაა, რომლის წევრი ქვეყნები არიან ჩინეთი, ინდოეთი, პაკისტანი, რუსეთი, ყაზახეთი, ტაჯიკეთი, უზბეკეთი და ყირგიზეთი. ორგანიზაცია თანამშრომლობს პოლიტიკის, სამხედრო, ეკონომიკის, ენერგეტიკისა და კულტურის სფეროებში.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთი პოსტსაბჭოთა ქვეყნებს საკუთარი გავლენის სფეროდ მიიჩნევს. ამ ქვეყნების შიდა პოლიტიკურ პროცესებში გარე ძალების ჩარევას რუსეთი საკუთარი ინტერესების საფრთხედ განიხილავს. მოსკოვში მიაჩნიათ, რომ ბელარუსსა და მოლდოვაში მიმდინარე პროცესებში დასავლეთი აქტიურად არის ჩართული და მათი მიზანია ამ ქვეყნებში რუსული გავლენის შესუსტება.
მოლდოვის პრეზიდენტი პროდასავლური მაია სანდუ გახდა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 15 ნოემბერს მოლდოვის საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურში პროდასავლურმა კანდიდატმა პრორუსი მოქმედი პრეზიდენტი დაამარცხა.
მოვლენა დეტალურად: 2020 წლის 1 ნოემბერს მოლდოვაში საპრეზიდენტო არჩევნების პირველი ტური გაიმართა. პირველ ტურში ხმების 36.16% ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა მაია სანდუმ (პროდასავლური პარტია „მოქმედება და სოლიდარობა“) მიიღო, მოქმედმა პრეზიდენტმა იგორ დოდონმა (ფორმალურად დამოუკიდებელი კანდიდატი, თუმცა პრორუსული სოციალისტური პარტიის არაფორმალური ლიდერი) კი - 32.61%.
არჩევნების მეორე ტური
15 ნოემბერს არჩევნების მეორე ტურში გამარჯვება მაია სანდუმ მოიპოვა. მან ხმების 57.75% მიიღო. დოდონი პოსტსაბჭოთა სივრცეში ყველაზე პრორუსი პრეზიდენტი იყო და მის დამარცხებაში რუსეთი „დასავლეთს ხელს“ ხედავს.
რუსეთის  წინასაარჩევნო შეფასება
არჩევნებამდე მცირე ხნით ადრე რუსეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურის უფროსმა სერგეი ნარიშკინმა მოლდოვაში წინასაარჩევნოდ „ფერადი რევოლუციების“ ამერიკელ სპეციალისტთა ჯგუფის მივლინების შესახებ განაცხადა. მისი თქმით, აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა კიშინიოვში თავის საელჩოს მითითება მისცა, რომ იმ შემთხვევაში, თუ მოქმედი პრეზიდენტი იგორ დოდონი გაიმარჯვებდა, ოპოზიციას, კენჭისყრის შედეგების გაუქმების მოთხოვნით, მასობრივი საპროტესტო აქციები უნდა მოეწყო. ნარიშკინის ცნობით, ამერიკელებთან დაახლოებული არასამთავრობო ორგანიზაციები და მედიასაშუალებები წინასაარჩევნო პერიოდში საინფორმაციო სივრცეში ყალბ ამბებს ავრცელებდნენ ხელისუფლების ფალსიფიკაციის გეგმების შესახებ.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთი მოლდოვას საკუთარი გავლენის სფეროდ მიიჩნევს და პროდასავლური საპრეზიდენტო კანდიდატის გამარჯვება კრემლის ინტერესებისათვის საფრთხედ მიიჩნევა. მაია სანდუს გამარჯვება მოლდოვაში რუსეთის გავლენას შეასუსტებს, თუმცა მოლდოვაში ძლიერი პრორუსული პოლიტიკური ჯგუფების არსებობის პირობებში, მოსკოვი მოლდოვის პოლიტიკაზე გავლენის ბერკეტებსაც შეინარჩუნებს.
უკრაინა დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის მორიგ შეთანხმებას ტოვებს
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 5 ნოემბერს უკრაინის უმაღლესმა რადამ მხარი დაუჭირა კანონპროექტს დსთ-ის ფარგლებში კოორდინირებული ანტიმონოპოლიური პოლიტიკის გატარების შეთანხმებიდან უკრაინის გამოსვლის შესახებ.
მოვლენა დეტალურად: უკრაინელი დეპუტატების შეფასებით, შეთანხმების ფარგლებში ინფორმაციის გაცვლის გამო არსებობდა რისკი, რომ დსთ-ის წვერი ქვეყნები ისეთ ინფორმაციას მიიღებდნენ, რომელიც შესაძლებელია გამოეყენებინათ უკრაინაზე სავაჭრო-ეკონომიკური ზეწოლისათვის. უკრაინის მხრიდან ეს არ არის დსთ-ის შეთანხმების დატოვების პირველი შემთხვევა. ბოლო თვეებში უკრაინამ დსთ-ის ფარგლებში ხელმოწერილი რამდენიმე შეთანხმება დატოვა, კერძოდ, შეთანხმება დსთ-ის წევრების კულტურული თანამშრომლობის საბჭოს შექმნის შესახებ, დსთ-ის ქვეყნების სასაზღვრო ჯარებისთვის სამხედრო კადრების მომზადებასა და კვალიფიკაციის ამაღლებაში თანამშრომლობის შესახებ, სამეცნიერო-კვლევით საქმიანობაში დსთ-ის წევრი ქვეყნების სასაზღვრო ჯარების თანამშრომლობის შესახებ და ფინანსური დაზვერვის დანაყოფის ხელმძღვანელების საბჭოს შექმნის შესახებ, უკანონო მიგრაციასთან ბრძოლის შესახებ.
რატომ ტოვებს უკრაინა შეთანხმებებს
2014 წელს რუსეთის აგრესიის შემდეგ უკრაინამ დსთ-დან გასვლის პროცესი დაიწყო. 2018 წლის მაისში პრეზიდენტმა პეტრო პოროშენკომ დსთ-ის საერთაშორისო შეთანხმებებიდან გასვლის შესახებ გამოაქვეყნა ბრძანება. 2019 წლის 1 აპრილს მოქმედება შეწყვიტა უკრაინასა და რუსეთს შორის მეგობრობის, თანამშრომლობისა და პარტნიორობის შესახებ შეთანხმებამ.
უკრაინა დსთ-ის წევრი?
საინტერესოა, რომ დსთ-ში უკრაინის წევრობა სამართლებრივი კუთხით მუდმივად განხილვის საგანი იყო. უკრაინას რატიფიცირებული აქვს დსთ-ის დაფუძნების შესახებ შეთანხმება, მაგრამ ხელი არ აქვს მოწერილი დსთ-ის წესდებისთვის. ამიტომაც სამართლებრივად უკრაინა მხოლოდ დსთ-ის დამფუძნებელ ქვეყნად ითვლებოდა და არა - წევრად.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: დსთ-ის ფარგლებში ხელმოწერილი შეთანხმებების დატოვებით უკრაინა სიმბოლურად ამბობს უარს პრორუსულ ორგანიზაციაში წევრობაზე, რადგან დსთ ბოლო ათწლეულში ისედაც ფორმალურ ორგანიზაციად გადაიქცა. უკრაინის მიერ დსთ-ის შეთანხმებების დატოვება უფრო იმის დემონსტრირებაა, რომ კიევი რუსული გავლენის სფეროში დაბრუნებაზე ამბობს უარს.
რუსეთმა ყირგიზეთს ფინანსური დახმარება აღუდგინა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 14 ნოემბერს ყირგიზეთის პირველმა ვიცე-პრემიერმა არტიომ ნოვიკოვმა და რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილემ დიმიტრი კოზაკმა, მოსკოვში შეხვედრისას, ყირგიზეთისთვის ფინანსური დახმარების ეტაპობრივი აღდგენის საკითხი შეათანხმეს.
მოვლენა დეტალურად: ფინანსური დახმარების აღდგენის გადაწყვეტილების მიღებამდე, 12 ნოემბერს, ყირგიზეთის პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელ სადირ ჟაპაროვს რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინიც ესაუბრა. ყირგიზეთისთვის კორონავირუსის გავრცელების პერიოდში არსებული ეკონომიკური გამოწვევების დაძლევისთვის რუსული ფინანსური დახმარების დროული მიღება კრიტიკულად მნიშვნელოვანია. რუსეთმა ყირგიზეთს ფინანსური დახმარება 4 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შედეგად შექმნილი კრიზისის შემდეგ შეუჩერა, რადგან მოსკოვის შეფასებით, ყირგიზეთში „ქაოსური ვითარება“ იყო.
პოლიტიკური კრიზისი
2020 წლის 4 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებს ყირგიზეთში საპროტესტო გამოსვლები მოჰყვა. მოსახლეობასთან ერთად არჩევნების შედეგებით უკმაყოფილება გამოხატეს პოლიტიკურმა ჯგუფებმაც, რასაც მეორე დღესვე არჩევნების შედეგების გაუქმება მოჰყვა. 13 ოქტომბერს კრიზისის დარეგულირების მიზნით, ყირგიზეთს დიმიტრი კოზაკი ესტუმრა (კოზაკი პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის კურატორიც არის). თუმცა, პუტინთან სატელეფონო საუბრებმა და კოზაკის ვიზიტმა პრეზიდენტ სოორონბეი ჟეენბეკოვს ვერ უშველა. შიდა პოლიტიკური კრიზისის შემდგომი გამწვავების თავიდან ასაცილებლად ჟეენბეკოვი 15 ოქტომბერს თანამდებობიდან გადადგა. მისი მოვალეობის შესრულება კი სადირ ჯაპაროვს დაევალა, რომელიც თანამდებობიდან 14 ნოემბერს გადადგა. მისი გადადგომის მიზეზი იანვარში დანიშნულ ვადამდელ საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობის სურვილია. კანონმდებლობა მოქმედ პრეზიდენტს ან პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელს არჩევნებში მონაწილეობას უკრძალავს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთისგან ფინანსური დახმარების დროული მიღება ყირგიზეთის მოქმედ მთავრობას არსებული ეკონომიკური კრიზისის გავლენის შემსუბუქების საშუალებას მისცემს. ამავე დროს, აწ უკვე გადამდგარი სადირ ჟაპაროვისთვის ეს ერთგვარი გზავნილი იქნება ქვეყნის შიგნით, რომ მან შიდა პოლიტიკური კრიზისის პერიოდში მოსკოვთან ურთიერთობის დალაგება შეძლო.
ყაზახეთი კირილიციდან ლათინურზე გადასასვლელად ემზადება
მთავარი მოვლენა: ყაზახეთის პრეზიდენტმა მთავრობას ყაზახური ენისთვის ლათინური ანბანის საბოლოო ვერსიის მომზადება დაავალა.
მოვლენა დეტალურად: ყაზახეთის პრეზიდენტმა ყასიმ-ჟომარტ ტოკაევმა კულტურისა და განათლების მინისტრებს ექსპერტებთან ერთად ყაზახური ენისთვის ლათინური ალფაბეტის საბოლოო ვერსიის მომზადება დაავალა. წინა პრეზიდენტ ნურსულთან ნაზარბაევის 2017 წლის გადაწყვეტილებით, 2025 წლისთვის ყაზახური ენა კირილიციდან ლათინურ ალფაბეტზე უნდა გადავიდეს. ამ პერიოდისთვის ყველა გამოცემა, დოკუმენტი თუ ქუჩის ნიშნები ლათინურზე უნდა იყოს გადასული. ამ ეტაპზე ლათინური ანბანის ორი ვერსიაა შემუშავებული, მაგრამ საბოლოო ვარიანტი ჯერ არ არის დამტკიცებული.
საბჭოთა კავშირის მუსლიმი მოსახლეობა არაბულ დამწერლობას იყენებდა, რომელიც 1926 წელს ლათინურმა შეცვალა, 1940 წელს კი კირილიცას გამოყენება დაიწყეს. ცენტრალურ აზიაში, ყაზახეთის გარდა, კირილიციდან ლათინურ ანბანზე გადასვლის გადაწყვეტილება მიღებული აქვთ თურქმენეთსა და უზბეკეთში. ტაჯიკეთსა და ყირგიზეთში კვლავ კირილიცას იყენებენ.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ყაზახეთის გადაწყვეტილება მიზნად ისახავს ეროვნული იდენტობის განმტკიცებას და რუსულ და საბჭოთა იმპერიულ წარსულთან დისტანცირებას. ყოფილი კოლონიების მხრიდან კირილიცაზე უარის თქმა რუსეთისთვის ერთგვარი ნიშანია, რომ ეს პოსტსაბჭოთა ქვეყნები მისი კულტურული გავლენისგან თავის დაღწევას ცდილობენ, რაც, საბოლოო ჯამში, რუსეთის პოლიტიკური გავლენის შეზღუდვასაც ისახავს მიზნად.
აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი რუსეთის პრეზიდენტს შეხვდა
მთავარი მოვლენა: 2020 წლის 12 ნოემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია ქ. სოჭში რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს შეხვდა.
მოვლენა დეტალურად: დე ფაქტო პრეზიდენტის რანგში, ბოლო შვიდ თვეში, ეს უკვე ბჟანიას რიგით მე-6 ვიზიტი იყო რუსეთში. წინა ხუთი ვიზიტის დროს ბჟანიამ ვერ მოახერხა პუტინთან პირისპირ შეხვედრა. ოფიციალური ინფორმაციით, შეხვედრაზე ორმხრივი სავაჭრო-ეკონომიკური და კულტურულ-ჰუმანიტარული თანამშრომლობის არსებული მდგომარეობა და პერსპექტივები, მოკავშირეობისა და სტრატეგიული პარტნიორობის შეთანხმების განხორციელებისა და საგარეო-პოლიტიკური კოორდინაციის საკითხები განიხილეს. შეხვედრა სამი საათი გაგრძელდა. არსებული ინფორმაციით, პუტინთან შეხვედრამდე ბჟანიამ ორი კვირა კარანტინში გაატარა.
ამ ეტაპზე პუტინთან შეხვედრის შესახებ დამატებითი ინფორმაცია არ არის ხელმისაწვდომი. რუსეთში წინა ვიზიტების შესახებაც, როგორც წესი, მწირი ინფორმაცია ვრცელდებოდა.
ასლან ბჟანიას შეხვედრა ვლადიმერ პუტინთან. წყარო: რუსეთის პრეზიდენტის ვებგვერდი
რუსეთში ვიზიტების ქრონოლოგია
პირველად ბჟანია მოსკოვს 5 მაისს ეწვია ფინანსთა და ეკონომიკის დე ფაქტო მინისტრებთან ერთად. მეორეჯერ, 24 ივნისს, მეორე მსოფლიო ომში გამარჯვების 75-ე წლისთავთან დაკავშირებით გამართულ საზეიმო ღონისძიებებში მიიღო მონაწილეობა. მესამე ვიზიტი, 30 ივლისს გაიმართა. ვიზიტის შედეგად აფხაზეთსა და რუსეთს შორის ახალი კორონავირუსის პანდემიის გამო ჩაკეტილი დე ფაქტო ადმინისტრაციული საზღვრის გახსნის შესახებ მიიღეს გადაწყვეტილება. მეოთხეჯერ ბჟანია მოსკოვს 7 სექტემბერს ესტუმრა. ბჟანია რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე დიმიტრი კოზაკს და ეკონომიკური განვითარების მინისტრის პირველ მოადგილე მიხაილ ბაბიჩს შეხვდა. მეხუთეჯერ, 29 ოქტომბერს, ბჟანია მოსკოვში ვიზიტის ფარგლებში დიმიტრი კოზაკს, მიხაილ ბაბიჩს და პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში საზღვრისპირა თანამშრომლობის სამმართველოს უფროს ალექსეი ფილატოვს შეხვდა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: აფხაზეთის დე ფაქტო ლიდერისთვის პუტინთან შეხვედრა კრიტიკული მნიშვნელობისაა. ახალი კორონავირუსის შედეგად, აფხაზეთში სერიოზული ეკონომიკური კრიზისია და რუსეთის დახმარების გარეშე ბჟანიას დე ფაქტო მთავრობას კრიზისის დაძლევის რესურსი არ გააჩნია. ბჟანიას იმედი აქვს, რომ პუტინთან შეხვედრის შემდეგ მოსკოვი საკმარის ფინანსურ დახმარებას დროულად გამოყოფს, რაც მას ეკონომიკური და შესაძლო შიდა პოლიტიკური გამოწვევების დაძლევის შესაძლებლობას მისცემს. პუტინთან შეხვედრა ბჟანიასთვის რეპუტაციულ მნიშვნელობასაც ატარებდა, რადგან რუსეთში წინა ხუთი ვიზიტის დროს მან ეს ვერ მოახერხა, რაც აფხაზეთში ეჭვებს აჩენდა, რომ კრემლი ბჟანიას არ წყალობდა.

Publication: N20 Review period: November 1-15, 2020 Russia claims regional hegemony in the post-Soviet space and considers that strengthening Western positions in the region poses a threat to its national interests. The purpose of our review is to provide readers with information about important events related to Russia’s policy in the post-Soviet space. The review is a biweekly publication and will be useful for everyone – decision-makers, public employees, media representatives and other people who are interested in the ongoing processes in post-Soviet countries.
Russia Brokered a Ceasefire in Nagorno-Karabakh Main Event: On November 9, 2020, the President of Russia, Vladimir Putin, the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, signed a statement on a ceasefire and the cessation of all hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict zone from 00:00 on November 10, 2020, Moscow time. The agreement was signed during a videoconference. Vladimir Putin and Ilham Aliyev sign a ceasefire agreement. Source: Webpage of the President of Azerbaijan. Event in Details: Renewed hostilities between Armenia and Azerbaijan began on September 27, 2020. Three attempts at a ceasefire, including one mediated by Moscow, were unsuccessful. Eventually, the parties agreed to a ceasefire after Azerbaijan made several territorial gains which culminated in the capture of Shusha, a strategically important city in Nagorno-Karabakh. Occupation of Stepanakert/Khankendi, the capital of the Nagorno-Karabakh separatist republic, was significantly easier for the Azerbaijani army. Due to the difficult situation from the military point of view, the Armenian side, in order to avoid further grave consequences, practically declared capitulation and signed a nine-point agreement. Nine-point agreement in brief
The area of deployment of Russian peacekeepers. Source: RIA Novosti Why the Signing of the Agreement is Important for Armenia: By signing the ceasefire agreement, Armenia avoided even more serious human or territorial losses and, at this stage, retained a significant part of the separatist republic of Nagorno-Karabakh with the exception of the city of Shusha. Otherwise, the Armenian side would have faced the inevitable risk of losing control over Nagorno-Karabakh as a whole and a large number of victims. Why the Signing of the Agreement is Important for Azerbaijan: Although the Russian intervention stopped Azerbaijan’s successful military operations, Azerbaijan reclaimed part of the occupied territories by military means and part under the agreement as well as regaining Shusha, a city of historical and strategic importance. Why the Signing of the Agreement is Important for Russia: The reached agreement shows that Russia is the only state that can play an important role in the conflicts in the South Caucasus. The deployment of Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh increases Russia's role in the region's military-political processes even more.
Russian President at the SCO Summit Main Event: At the Shanghai Cooperation Organization (SCO) online summit on November 10, 2020, the Russian President said that attempts to exert foreign pressure in post-Soviet countries are unacceptable.
Event in Details: Addressing the summit, the Russian President, Vladimir Putin, said that external pressure on Belarus, Kyrgyzstan and Moldova was unacceptable. According to Putin, these countries should independently solve their internal problems without foreign interference. Speaking about Belarus, Putin said that the republic was under an attack by external forces, experiencing unprecedented pressure, resisting sanctions and provocations unleashed through an information and propaganda war. (Protests against the incumbent President, Aleksander Lukashenko, have been ongoing since the presidential election, for more than three months). Sergey Naryshkin, the Director of the Russian Foreign Intelligence Service, also sees a “Western hand” in the ongoing processes in Belarus and Moldova. According to him, the protests in Belarus have been well-organized from the very beginning and are being coordinated from the West. Speaking about Moldova, he said that a group of American specialists of "colorful revolutions" was detached to Moldova in the run-up to the elections (the first round of elections was held on November 1). The SCO is a regional international organization comprised of the following member states: China, India, Pakistan, Russia, Kazakhstan, Tajikistan, Uzbekistan and Kyrgyzstan. The organization cooperates in the fields of politics, military, economy, energy and culture. Why the Event is Important: Russia considers post-Soviet countries to be in its sphere of influence and views the interference of external forces in the internal political processes of these countries as a threat to the Kremlin’s interests. Moscow believes that the West is actively involved in the ongoing processes in Belarus and Moldova, aimed at weakening Russian influence in these countries.
Pro-Western Candidate Maia Sandu Won the Moldovan Presidential Election Main Event: In the second round of the presidential election in Moldova on November 15, 2020, a pro-Western candidate defeated the incumbent pro-Russian president. Event in Details: The first round of the presidential election in Moldova was held on November 1, 2020. In the first round, the former Prime Minister, Maia Sandu (the Action and Solidarity pro-Western party), received 36.16%, while the incumbent President, Igor Dodon (formally an independent candidate, albeit an informal leader of the pro-Russian Socialist Party), received 32.61% of the votes. Second round of the election Maia Sandu won the second round of the election on November 15. She received 57.75% of the votes. Dodon was the most pro-Russian president in the post-Soviet space and Russia sees a "Western hand" in his defeat. Russia's pre-election projections Sergey Naryshkin, the Director of the Russian Foreign Intelligence Service, announced that a group of American specialists of "colorful revolutions" was detached to Moldova in the run-up to the election. He said that the US State Department instructed its embassy in Chisinau that if the incumbent President Igor Dodon won, the opposition would have staged mass protests demanding the annulment of the voting results. According to Naryshkin, during the pre-election period, non-governmental organizations and media outlets with US connections were spreading false news in the media about falsification plans of the government. Why the Event is Important: Russia considers Moldova to be in its sphere of influence and the victory of the pro-Western presidential candidate is seen as a threat to the Kremlin's interests. The victory of Maia Sandu will weaken Russia's influence in Moldova but with strong pro-Russian political groups in Moldova, Moscow will retain its leverage over Moldovan politics.
Ukraine Terminates Another CIS Agreement Main Event: On November 5, 2020, the Verkhovna Rada of Ukraine supported a draft law on Ukraine's withdrawal from the Antimonopoly Policy agreement coordinated within the Commonwealth of Independent States (CIS). Event in Details: According to members of the Verkhovna Rada, the exchange of information under the agreement represented a risk for Ukraine that CIS countries could use this information to exert trade and economic pressure on Ukraine. This is not the first CIS agreement that Ukraine has terminated. In recent months, Ukraine withdraw from the following agreements on cooperation within the CIS: the agreement on the establishment of the CIS Council for Cultural Cooperation, the agreement on the preparation of military personnel for CIS border troops, the agreement on cooperation between the border troops of the CIS member countries in scientific research activities and the agreement on the establishment of a management board of the Financial Intelligence Unit to combat illegal migration. Why Ukraine terminates agreements After the Russian aggression in 2014, Ukraine began the process of withdrawal from the CIS. In May 2018, the President of Ukraine, Petro Poroshenko, issued an order to withdraw from CIS international treaties. On April 1, 2019, the Treaty on Friendship, Cooperation and Partnership between Ukraine and the Russian Federation was terminated. Is Ukraine a member of the CIS? Interestingly, Ukraine's membership in the CIS has been the subject of a constant legal debate. Ukraine has ratified the agreement on creation of the CIS; however, it has not signed the CIS Charter. Therefore, legally, Ukraine was considered only a founding state of the CIS and not a member. Why the Event is Important: With the termination of the agreements signed within the CIS, Ukraine is symbolically rejecting membership of the pro-Russian organization. Over the last decade, the CIS has become just a formal organization. Ukraine's withdrawal from CIS agreements once again demonstrates that Kyiv is against returning under the influence of Russia. Russia Resumed Financial Assistance to Kyrgyzstan Main Event: During a meeting in Moscow on November 14, 2020, the First Vice Prime Minister of Kyrgyzstan, Artyom Novikov, and the Deputy Head of the Presidential Administration of the Russian Federation, Dmitry Kozak, agreed on a gradual resumption of Russian financial assistance to Kyrgyzstan. Event in Details: On November 12, prior to the decision on the resumption of financial assistance, the Russian President, Vladimir Putin, also spoke to the Acting President of Kyrgyzstan, Sadir Japarov. Timely receipt of Russian financial assistance is crucial for Kyrgyzstan to overcome the economic challenges posed by the outbreak of the new coronavirus. Russia has cut off financial aid to Kyrgyzstan following the crisis triggered by the October 4 parliamentary elections. As Moscow said, “the situation looked like a mess and chaos” in Kyrgyzstan. Political crises The October 4, 2020 parliamentary elections were followed by protests in Kyrgyzstan. Along with the population, political groups also expressed dissatisfaction with the election results which was followed by the annulment of the election results the next day. On October 13, Dmitry Kozak visited Kyrgyzstan to resolve the crisis. However, telephone conversations with Putin and Kozak's visit did not help President Sooronbay Jeenbekov. To avoid a further aggravation of the internal political crisis, Jeenbekov resigned on October 15. His duties were entrusted to Sadir Japarov who resigned on November 14. The reason for his resignation is his desire to run in the early presidential elections scheduled for January. The law prohibits the incumbent president or acting president from running in the election. In Kyrgyzstan, the parliamentary elections of October 4, 2020 were followed by protests. The next day, nationwide protests succeeded in pushing the Central Election Committee to annul the outcome of the elections. On October 13, the Deputy Head of the Russian Presidential Administration, Dmitry Kozak (Kozak also oversees the directions of Abkhazia and the Tskhinvali region), visited Kyrgyzstan to resolve the crisis. The telephone conversations with Putin and Kozak's visit were unsuccessful. On October 15, Sooronbay Jeenbekov resigned to avoid a further escalation of the domestic political crisis and Japarov was appointed as the acting president. He resigned on November 14 in order to run for early presidential elections scheduled for January as the law prohibits an incumbent or an acting president from participating in elections. Why the Event is Important: Prompt financial assistance from Russia will allow the Kyrgyz government to mitigate the impact of the economic crisis. At the same time, it will be a message to Sadir Japarov that he was able to sort out relations with Moscow during the internal political crisis.
Kazakhstan is to Switch from Cyrillic to Latin Main Event: The President of Kazakhstan instructed the government to prepare the final version of the Latin alphabet for the Kazakh language. Event in Details: The President of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, instructed the Ministers of Culture and Education, together with experts, to prepare the final version of the Latin alphabet for the Kazakh language. According to the decision of the previous president, Nursultan Nazarbayev, in 2017, the Kazakh language should be switched from Cyrillic to the Latin alphabet by 2025. By this time, all publications, documents or street signs must be in Latin. Two versions of the Latin alphabet have been developed at this stage but the final version has not yet been approved. The Muslim population of the Soviet Union used the Arabic script which was replaced by Latin in 1926. The Cyrillic alphabet was introduced in 1940. In Central Asia, in addition to Kazakhstan, Turkmenistan and Uzbekistan have decided to switch from Cyrillic to the Latin alphabet. Cyrillic is still used in Tajikistan and Kyrgyzstan. Why the Event is Important: Kazakhstan's decision is aimed at strengthening its national identity and distancing itself from the Russian and Soviet imperial past. The rejection of Cyrillic by the former colonies is a sign to Russia that these post-Soviet countries are trying to escape Russia’s cultural influence and is ultimately aimed at limiting the Kremlin’s political influence.
De facto President of Abkhazia Met with the President of Russia Main Event: On November 12, 2020, the de facto President of Abkhazia, Aslan Bzhania, met with the Russian President, Vladimir Putin, in Sochi. Event in Details: Bzhania as the de facto president visited Moscow for the sixth time during the last seven months. During the previous five visits, Bzhania failed to meet face to face with Putin. According to official information, issues of the current state and prospects of bilateral trade-economic and cultural-humanitarian cooperation, the implementation of the Alliance and Strategic Partnership Agreement and foreign policy coordination were discussed at the meeting. The meeting lasted three hours. Reportedly, Bzhania was quarantined for two weeks before meeting with Putin. More detailed information about the meeting with Putin is not available at the moment. As usual, there is always little information about Bzhania's visits to Russia. Aslan Bzhania meeting with Vladimir Putin, Source: Webpage of the President of Russia. Chronology of Bzhania’s visits to Russia Bzhania first visited Moscow on May 5. He was accompanied by the de facto ministers of finance and economy. For the second time, he visited Moscow on June 24 and participated in the celebrations of the 75th anniversary of the victory in World War II. The third visit took place on July 30. As a result of the visit, the de facto administrative border between Abkhazia and Russia, which was closed due to the new coronavirus pandemic, was opened. Bzhania visited Moscow for the fourth time on September 7 and met with the Deputy Head of the Presidential Administration, Dmitry Kozak, and the First Deputy Minister of Economic Development, Mikhail Babich. As part of his fifth visit to Moscow on October 29, Bzhania met with Dmitry Kozak, Mikhail Babich and Aleksey Filatov, the Head of the Directorate for Cross Border Cooperation at the Presidential Administration. Why the Event is Important: Meeting with Putin is critical for the de facto leader of Abkhazia. The de facto government of Bzhania has no resources to overcome the economic crisis caused by the new coronavirus. Bzhania hopes that after the meeting, Moscow will provide sufficient financial assistance in a timely manner in order to mitigate the severe consequences of the economic and possible domestic political challenges. The meeting with Putin was also significant for Bzhania as he failed to meet with the Russian president during his previous five visits to Moscow, raising suspicions in Abkhazia that the Kremlin did not sympathize with Bzhania. |