რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 62, 9 - 15 ნოემბერი, 2020
9 ნოემბრის ღამით, სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის რუსეთის შუამავლობით დადებული ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების ძალაში შესვლის შემდგომ, 10 ნოემბრის დილის საათებში, რუსული დანაყოფები გაიგზავნა მთიან ყარაბაღში, სამშვიდობო ძალების მანდატით, რომელიც ორივე დაპირისპირებულმა მხარემ აღიარა. რუსული კონტინგენტის ოფიციალური ოდენობა 1960 ჯარისკაცს შეადგენს. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, მათი უმეტესობა სირიაშია ნამსახურები. სამხედროების უმეტესობა მე-2 არმიის (შტაბ-ბინა სამარაში) მე-15 მექანიზებულ ბრიგადას (როშჩინსკი, სამარას ოლქი) მიეკუთვნება. სამშვიდობო კონტინგენტს მხარს უჭერს საარმიო ავიაცია, Mi-24 ტიპის მოიერიშე შვეულმფრენების ჩათვლით, და უპილოტო საფრენი აპარატები. ასევე, სამშვიდობო კონტინგენტისთვის გაიგზავნა ელექტრონული ბრძოლის ახალი სისტემა Leer-3. 15 ნოემბრისთვის, რუსებს ყარაბაღის ტერიტორიის იმ ნაწილში, რომელსაც 27 სექტემბერი-9 ნოემბრის ომში აზერბაიჯანის გამარჯვების მიუხედავად სომხური მხარე გააკონტროლებს, განთავსებული ჰქონდათ 25 სამხედრო პოსტი. რუსულ კონტინგენტს გააჩნია ყარაბაღში დარჩენის 5-წლიანი მანდატი. ამასტან, ისინი შეიძლება დარჩნენ განუსაზღვრელი ვადით, თუ ერთი ან მეორე მხარე 5-წლიანი ვადის ამოწურვის შემდგომ მათ გასვლას არ მოითხოვს. ყარაბაღში სამშვიდობო ძალების განთავსებით, რუსეთს ახლა უკვე საკუთარი სამხედრო დანაყოფები სამხრეთ კავკასიის სამივე სახელმწიფოს ტერიტორიაზე გააჩნია. ძალები, რომლებიც როგორც სომხეთისთვის ისე აზერბაიჯანისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვან არეალში განთავსდა, მოსკოვის მიერ გამოყენებული იქნება როგორც ბერკეტი ორივე სახელმწიფოზე ზეგავლენისთვის.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ 15 ნოემბერს გამოქვეყნებული რუკა, სადაც აღნიშნულია რუსული სამხედრო პოსტები ყარაბაღში
რუსული მედიის მტკიცებით, რუსული სამხედრო დაჯგუფება „ვაგნერის“ დაახლოებით 500 მებრძოლი გაიგზავნა ყარაბაღში ნოემბრის დასაწყისში, სომხეთ-აზერბაიჯანის ომის ბოლო ეტაპზე. მედიის ცნობით, „ვაგნერის“ მებრძოლები მოქმედებდნენ ყარაბაღის ჩრდილოეთით და მონაწილეობდნენ აზერბაიჯანის შეტევის მოგერიებაში აღნიშნული მიმართულებით.
რუსეთი აფრიკაში - რუსეთმა სუდანთან მიაღწია შეთანხმებას ქვეყანაში არსებული სამხედრო საზღვაო ბაზის გამოყენებაზე, წითელი ზღვის პირას მდებარე ქალაქ პორტ-სუდანში, რომელსაც სტრატეგიული მდებარეობა გააჩნია სუეცის არხსა და ბაბ-ელ-მანდების სრუტეს შორის. შეთანხმება ითვალისწინებს კონტინგენტის ლიმიტს, რომელიც 4 სამხედრო გემსა და 300 სამხედრო მოსამსახურეს შეადგენს.
ომი სირიაში - 9-15 ნოემბრის კვირაში, რუსეთის საჰაერო ძალებმა არაერთი საჰაერო იერიში განახორციელა სირიელი მეამბოხეების მიერ კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში. გარდა ამისა, სხვადასხვა წყაროს მიერ გავრცელებული ცნობით, 13 ნოემბერს, ხმელთაშუა ზღვაში მოქმედი რუსული სამხედრო გემიდან გაშვებულ იქნა რაკეტები ქალაქ იდლიბის დასავლეთით მდებარე სამიზნეების წინააღმდეგ. არსებული ინფორმაციით, ნოემბრის დასაწყისისთვის, ხმელთაშუა ზღვაში ოპერირებდნენ შემდეგი რუსული სამხედრო გემები: „ადმირალ გრიგოროვიჩის“ კლასის (პროექტი 11356P/M) ფრეგატი „ადმირალ ესენი“ და „ბუიან-მ” კლასის (პროექტი 21631) სარაკეტო კორვეტები „ინგუშეტია“ და „ორეხოვო-ზუიევო“.
ომი უკრაინაში - 11 ნოემბერს, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, დაიჭრა 1 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
იაპონიის გამანადგურებლებმა, იაპონიის ზღვის თავზე, გზა გადაუჭრეს რუსულ A-50 ტიპის საჰაერო ადრეული გაფრთხილებისა და კონტროლის თვითმფრინავს.
კალინინგრადთან ახლოს არსებულმა ბალტიის ფლოტის 841-ე რადიო-ელექტრონული ბრძოლის ცენტრმა, გავრცელებული ცნობით, მიიღო ახალი „დივნომორიე-ს“ ტიპის ელექტრონული ბრძოლის სიტემა.
სამხრეთის სამხედრო ოლქმა Ka-52 ტიპის სადაზვერვო და მოიერიშე შვეულმფრენების განახლებული მოდელების პირველი პარტიის მიღება დაიწყო.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს კიდევ ერთი პოლკის შტატით გათვალისწინებული ოდენობის S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემების პარტია გადაეცა. აღნიშნული სისტემების მიწოდება წელს უკანასკნელად მოხდა.
ახალი TOS-2 ტიპის თერმობარული ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემის პირველი ნიმუშები გადაეცა რუსეთის შეიარაღებულ ძალებს. აღნიშნული სისტემები ამ ეტაპზე ექსპერიმენტულ რეჟიმში გამოიყენება.

Following a Russian-brokered ceasefire between Armenia and Azerbaijan, reached on the night of 9 November 2020, in the early hours of 10 November Russian troops were sent to Nagorno-Karabakh, with a peacekeeping mandate accepted by both sides of the conflict. The official number of troops in the Russian contingent is 1960. According to the Russian Defense Ministry, most of them used to serve in Syria. The bulk of the Russian forces belong to the 15th Mechanized Brigade (Roshchinsky, Samara Oblast) of the 2nd Army (HQ in Samara). Russians are also using the army aviation, including Mi-24 attack helicopters, as well as UAVs, and have sent to Karabakh their new Leer-3 electronic warfare system. By 15 November, Russians had 25 posts stationed in the part of Karabakh that remains under the Armenian control following the Azerbaijani victory in the war of 27 September-9 November 2020. The Russian troops have a mandate to stay in Karabakh for at least five years. They might stay indefinitely, however, unless either side requests their withdrawal at the end of the five-year term. With the deployment in Karabakh, Russia now has its troops stationed in all three nations of the South Caucasus. The force placed in the area that is critically sensitive for Azerbaijan and Armenia will be used by Moscow as a major lever to influence both.
Russian Defense Ministry’s 15 November map showing Russian posts in Karabakh
According to the claims published in the Russian media, about 500 of Russia’s Wagner group fighters were sent to Karabakh in early November 2020, during the last stage of the Armenian-Azerbaijani war that ended on the night of 9 November. The claims state that the Wagner fighters operated in northern Karabakh and contributed to halting the Azerbaijani advance in that area.
Russia in Africa – Russia has reached an agreement with Sudan to use a naval base in the country, in the city of Port Sudan on the Red Sea, strategically located between the Suez Canal and the Bab-el-Mandeb Strait. Upper limits of Russian deployments at the base according to the agreement are four naval ships and 300 troops.
War in Syria – Russian air force conducted a number of strikes in the Syrian rebel-held Idlib region in the week of 9-15 November 2020. Besides, according to reports in various sources, on 13 November a Russian warship in the Mediterranean launched missiles targeting area to the west of the Idlib city. Russian warships reportedly operating in the Mediterranean as of early November 2020 included Admiral Grigorovich / Project 11356P/M class frigate Admiral Essen and Buyan-M / Project 21631 class missile corvettes Ingushetia and Orekhovo-Zuyevo.
War in Ukraine – One Ukrainian soldier was wounded by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline on 11 November 2020, in one of the numerous ceasefire violations during the week of 9-15 November.
Japan’s fighters intercepted a Russian A-50 airborne early warning and control (AEW) aircraft over the Sea of Japan.
The Baltic Fleet’s 841st Radio-electronic Warfare Center, near Kaliningrad, reportedly received new Divnomorye electronic warfare systems.
The Southern Military District began to receive first updated versions of the Ka-52 recon and attack helicopters.
Russian Defense Ministry received another regiment-sized batch of the S-400 surface-to-air missile systems, the last in 2020.
First units of the new TOS-2 thermobaric multiple rocket launchers have been delivered to the Russian armed forces. The systems are now employed experimentally.