რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 76, 22 - 28 თებერვალი, 2021
ომი უკრაინაში - 22-28 თებერვლის კვირაში, უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაიღუპა 3 და დაიჭრა 18 უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურე.
ომი სირიაში - გავრცელებული ინფორმაციით, 23 და 26 თებერვალს, რუსეთის საჰაერო ძალებმა იერიშები მიიტანა მეამბოხეთა კონტროლირებად იდლიბის რეგიონში.  სხვა ცნობების მიხედვით, რუსმა სამხედროებმა დაიწყეს ახალი პოსტის განთავსება ალ-ტებნიში, აღმოსავლეთ სირიის ასადის მიერ კონტროლირებად ნაწილში, დეირ ეზ-ზორის ჩრდილო-დასავლეთით.
28 თებერვალს, შავი ზღვის ფლოტის „ადმირალ გრიგოროვიჩის“ კლასის (პროექტი 11356P/M) სარაკეტო ფრეგატი, „ადმირალ გრიგოროვიჩი“, გახდა რუსეთის ფედერაციის პირველი სამხედრო გემი, რომელიც პორტ-სუდანში შევიდა. ვიზიტს წინ უსწრებდა რუსეთსა და სუდანს შორის შეთანხმება, რომელიც ხსენებულ საპორტო ქალაქში რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ბაზის განთავსებას ითვალისწინებს.
ბალტიის ფლოტის „სტერაგუშჩის“ კლასის (პროექტი 20380) კორვეტი „სტოიკი“, რომელიც 2020 წლის 16 დეკემბრიდან შორეულ ექსპედიციაში იმყოფება, 26 თებერვალს ადენის ყურეში მოქმედებდა.
ბალტიის ფლოტის 336-საზღვაო ქვეითთა ბრიგადის (ბალტიისკი, კალინინგრადის ოლქი) დაქვემდებარებაში ჩამოყალიბდა უპილოტო საფრენი აპარატების (უსა) ასეული. ასეული აღჭურვილია Eleron-3 და Orlan-10 ტიპის უსა-ებით.
49-ე არმიის (შტაბ-ბინა სტავროპოლში) 34-მექანიზებულ (სამთო) ბრიგადას (სტოროჟევაია, ყარაჩაი-ჩერქეზეთის რესპუბლიკა) 100 ერთეული Fagot ტიპის ტანკსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემა გადაეცა.
Fagot-
68-ე საარმიო კორპუსის (შტაბ-ბინა იუჟნო-სახალინსკში, სახალინის ოლქი) მე-18 მეტყვიამფრქვევე-საარტილერიო დივიზიის (შტაბ-ბინა - გორაჩიე კლუჩიში, იტურუპის კუნძული, სახალინის ოლქი) 1000-ზე მეტმა სამხედრომ კურილის კუნძულებზე სწავლება გამართა. სწავლებაში მონაწილეობა ასევე მიიღეს წყნარი ოკეანის ფლოტისა და მე-11 საჰაერო და საჰაერო თავდაცვის ძალების არმიის (შტაბ-ბინა ხაბაროვსკში) ძალებმა.
რუსეთისა და სირიის სამხედროებმა ერთობლივი სწავლება ჩაატარეს სირიაში, ტარტუსის სამხედრო-საზღვაო ბაზაზე.
რუსეთის საოკუპაციო ძალების სატანკო დანაყოფების 400-მა სამხედრომ სწავლება გამართა ყირიმში (უკრაინა). რუსულმა არტილერიამ კი წვრთნა ჩაატარა აფხაზეთში (საქართველო).
რუსული ტანკები სწავლებაზე, ყირიმში
გავრცელებული ცნობით, რუსეთმა ყირგიზეთის შეიარაღებულ ძალებს S-300 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები და უსა-ები მიაწოდა.

War in Ukraine – Three Ukrainian soldiers were killed, 18 were wounded by the Russian hybrid forces on the Donbass frontline during the week of 22-28 February 2021.
War in Syria – Russian air force was reported conducting strikes in the Syrian rebel-held Idlib region on 23 and 26 February 2021. According to another report, Russian troops began to establish a new outpost in Al Tebni, northwest from Deir ez-Zor in the Assad-controlled part of eastern Syria.
On 28 February 2021, the Black Sea Fleet’s Admiral Grigorovich / Project 11356P/M class guided missile frigate Admiral Grigorovich became the first of the Russian Federation’s warships to visit Port Sudan. The visit comes after the recently signed agreement between Russia and Sudan to set up a base for Russian naval ships in this port city.
The Baltic Fleet’s Steregushchiy / Project 20380 class corvette Stoikiy, on a long-range expedition since 16 December 2020, was operating in the Gulf of Aden as of 26 February 2021.
A UAV company has been created within the 336th Naval Infantry Brigade (Baltiysk, Kaliningrad Oblast) of the Baltic Fleet. It is armed with Eleron-3 and Orlan-10 drones.
The 34th Mechanized (Mountain) Brigade (Storozhevaya, Karachay-Cherkess Republic) of the 49th Army (HQ in Stavropol) has received about 100 of the Fagot anti-tank missile systems.
Fagot
Over 1,000 troops of the 18th Machine Gun Artillery Division (HQ in Goryachiye Klyuchi, Iturup/Etorofu island, Sakhalin Oblast) of the 68th Army Corps (HQ in Yuzhno-Sakhalinsk, Sakhalin Oblast) held an exercise on the disputed Kuril Islands. Assets of the Pacific Fleet and the 11th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Khabarovsk) were also involved in the exercise.
Russian and Syrian troops held a joint exercise at the naval base in Tartus, Syria.
400 troops from the tank units of the Russian occupation forces in Crimea, Ukraine, held an exercise. Russian artillery drilled in Abkhazia, Georgia.
Russian tanks on an exercise in Crimea
Russia reportedly will supply S-300 surface-to-air missile systems and UAVs to Kyrgyzstan’s armed forces.