პოსტსაბჭოთა სივრცეში რუსეთის პოლიტიკის მიმოხილვა, გამოცემა 27
• სომხეთის პრემიერ-მინისტრი რუსულ სარაკეტო კომპლექსებს აკრიტიკებს, მაგრამ არმიის რეფორმირებას რუსეთის დახმარებით გეგმავს.
• მთიან ყარაბაღში რუსული ენის სტატუსის ამაღლებას გეგმავენ.
• ყირგიზეთის ახალარჩეული პრეზიდენტი პირველი სამუშაო ვიზიტით რუსეთს ესტუმრა.
• ბელარუსის პრეზიდენტი რუსეთის პრეზიდენტს სოჭში ესტუმრა.
• რუსულმა ვაქცინამ - „სპუტნიკ V-მა“ რეგისტრაცია მოლდოვაშიც გაიარა.
• უკრაინა და პოლონეთი „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ მილსადენის პროექტის შეჩერებას ჯო ბაიდენთან ლობირებენ.
სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა რუსული „ისკანდერები“ დაიწუნა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 23 თებერვალს სომხური მედიასაშუალებისთვის - „1in.am“ მიცემულ ინტერვიუში სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა რუსული წარმოების ოპერატიულ-ტაქტიკური სარაკეტო კომპლექსი „ისკანდერი“ დაიწუნა.
მოვლენა დეტალურად:
რა თქვა ფაშინიანმა
ფაშინიანმა ინტერვიუს დროს  განაცხადა, რომ სარაკეტო კომპლექსებმა „არ იმუშავეს“ ან „იმუშავეს მხოლოდ 10 პროცენტით“. ამ განცხადებით, ფაშინიანმა ყოფილ პრეზიდენტ სერჟ სარქისიანს უპასუხა, რომელმაც განაცხადა, რომ ყარაბაღის მეორე ომში სომხეთმა ეფექტურად ვერ გამოიყენა რუსული „ისკანდერები“ და მისი გამოყენება ომის დაწყებიდან მეოთხე დღეს შეიძლებოდა.
სომხეთის გენშტაბის რეაქცია
ფაშინიანს ამ განცხადებისთვის პრაქტიკულად დასცინა გენშტაბის უფროსის მოადგილე ტირან ხაჩატრიანმა (ყარაბაღის მეორე ომში მონაწილეობისთვის გმირის წოდება მიიღო), რომელიც 24 თებერვალს თანამდებობიდან გაათავისუფლეს. 25 თებერვალს გენშტაბმა პრემიერ-მინისტრისა და მისი მთავრობის დაუყოვნებლივ გადადგომა მოითხოვა, რადგან მათ „არ შეუძლიათ კრიზისულ და ხალხისთვის კრიტიკულ ვითარებაში ადეკვატური გადაწყვეტილების მიღება“. ფაშინიანმა ეს განცხადება სახელმწიფო გადატრიალების მცდელობად შეაფასა. სამხედროების პოზიციის გამო სომხეთში არსებული პოლიტიკური კრიზისი კიდევ უფრო გამწვავდა.
„სომხური ისკანდერები“
სომხეთი 2016 წელს პირველი ქვეყანა გახდა, რომელმაც რუსეთისგან „ისკანდერები“ შეიძინა. ოთხი სარაკეტო სისტემის შეძენა სომხეთს 100 მლნ აშშ დოლარამდე დაუჯდა. შენაძენის დემონსტრირება 2016 წლის სექტემბერში ერევანში, სომხეთის დამოუკიდებლობის 25-ე წლისთავთან დაკავშირებით გამართულ სამხედრო აღლუმზე მოხდა. აღნიშნული კომპლექსები „ისკანდერის“ საექსპორტო ვარიანტია (Искандер-Э) და 280 კმ მანძილზე სროლა შეუძლია, რითაც შესაძლებელია აზერბაიჯანის ტერიტორიის დიდი ნაწილის დაფარვა, თუმცა ბაქოზე იერიშისთვის მთიანი ყარაბაღის ტერიტორიიდან სროლაა საჭირო.
Displaying 27_1_Iskander.jpg
„ისკანდერი“. წყარო: Wikipedia
რუსი და აზერბაიჯანელი მაღალჩინოსნების განცხადებით, ყარაბაღის მეორე ომში „ისკანდერის“ გამოყენების მტკიცებულება არ არსებობს, მიუხედავად იმისა, რომ სომეხი სამხედროები საწინააღმდეგოს ამტკიცებენ. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლის განცხადებით, ერევანს „ისკანდერები“ არ გამოუყენებია და ისინი ქვეყნის შეიარაღებული ძალების საწყობებში ინახება. სამინისტროს თქმით, ფაშინიანი შეცდომაში შეიყვანეს, რის შედეგადაც მან არაზუსტი ინფორმაცია გამოიყენა. რუსეთის პრეზიდენტის პრესსპიკერმა დიმიტრი პესკოვმა არ შეაფასა ფაშინიანის განცხადება. მისი თქმით, რუსეთის ტექნიკამ მსოფლიოს სხვადასხვა წერტილში არაერთხელ აჩვენა თავისი ეფექტურობა.
არმიის რეფორმირების გეგმები
სკანდალური განცხადების შემდეგ ფაშინიანმა მთავრობის სხდომაზე რუსეთთან თანამშრომლობით ქვეყნის არმიის რეფორმირებისა და მოდერნიზაციის დაწყების შესახებ განაცხადა. ფაშინიანის განცხადებით, შეიქმნება სამუშაო ჯგუფი, რომელიც შეიარაღებული ძალების რეფორმირების კონცეფციასა და ვადებს განსაზღვრავს. მანამდე სომხეთის თავდაცვის მინისტრმა ვაგარშაკ არუთიუნიანმა განაცხადა, რომ სომხეთი დაინტერესებულია გიუმრიში მდებარე რუსეთის 102-ე სამხედრო ბაზის პოტენციალის გაფართოებითა და გაძლიერებით.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ფაშინიანმა „ისკანდერები“ შიდა პოლიტიკური ბრძოლის კონტექსტში გააკრიტიკა, თუმცა რუსული სამხედრო ტექნიკის კრიტიკა მიუღებელია რუსეთისათვის, რომელიც მსოფლიოში სამხედრო შეიარაღების ბაზარზე მოწინავე ქვეყნის სტატუსისთვის იბრძვის.
მთიან ყარაბაღში რუსული ენის სტატუსი ამაღლდება
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 17 თებერვალს მთიანი ყარაბაღის არაღიარებული რესპუბლიკის პარლამენტში განსახილველად შეიტანეს კანონპროექტი, რომელიც სომხურთან ერთად ოფიციალურ ენად რუსულსაც აღიარებს.
მოვლენა დეტალურად: კანონპროექტს ხელს აწერს მთიანი ყარაბაღის დე ფაქტო პრეზიდენტი არაიკ არუთიუნიანი. კანონპროექტის მიხედვით, არაღიარებულ რესპუბლიკაში საქმისწარმოება სომხურად წარიმართება, საჭიროების შემთხვევაში კი – რუსულად. წახალისებული იქნება ორ ენაზე ბეჭდური გამოცემების გამოქვეყნება, სახელმძღვანელოების, სამეცნიერო-მეთოდური და სამეცნიერო-პოპულარული ლიტერატურის გამოცემა.
კანონპროექტის ავტორების განმარტებით, მეორე ოფიციალური ენის შემოღება განპირობებულია ახალი დღის წესრიგის ფორმირების აუცილებლობით, მთიან ყარაბაღსა და რუსეთს შორის „კულტურული, სამხედრო, ეკონომიკური კავშირების“, ისტორიული მეხსიერებისა და იმ ფაქტორების გათვალისწინებით, რომ რუსული ადგილობრივი მოსახლეობისათვის მეორე ენაა. კანონპროექტის ავტორების აზრით, რუსული ენის სტატუსის ამაღლება პირველი რიგის ამოცანაა, რადგან მთიან ყარაბაღში რუსი სამშვიდობოების ხანგრძლივი ყოფნა არაერთ სფეროში ქმნის ერთობლივი მუშაობის აუცილებლობას.
რუსული ფაქტორი აქტუალური გახდა ყარაბაღის მეორე ომის შემდეგ, როდესაც აზერბაიჯანმა სომხური მხარის მიერ ოკუპირებული აზერბაიჯანული რაიონები და მთიანი ყარაბაღის ნაწილი, მათ შორის, ისტორიული და კულტურული მნიშვნელობის ქალაქი შუშა დაიბრუნა. მთიანი ყარაბაღის დიდი ნაწილისა და დედაქალაქ ხანკედის/სტეპანაკერტის შენარჩუნება სომხურმა მხარემ რუსეთის ჩარევის შედეგად მოახერხა, როდესაც 9 ნოემბერს მხარეებმა ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებას მოაწერეს ხელი.
ამჟამად არაღიარებული რესპუბლიკის უსაფრთხოებას რუსი სამშვიდობოები უზრუნველყოფენ. მთიან ყარაბაღში სწავლის განახლების შემდეგ სკოლებში გაჩნდა ბანერები წარწერებით – „მადლობა რუსეთს“, ზოგან კი რუსეთის დროშებიც გამოფინეს.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ყარაბაღის მეორე ომის შემდეგ მთიანი ყარაბაღის არაღიარებული რესპუბლიკის უსაფრთხოების ერთადერთი გარანტი რუსეთია. მთიანი ყარაბაღის დე ფაქტო ხელისუფლების მხრიდან რუსული ენის სტატუსის ამაღლება უფრო სიმბოლური ნაბიჯია, რომელიც პოსტსაომარ ვითარებაში რეგიონში რუსეთის ახალ როლს უსვამს ხაზს.
ყირგიზეთის ახალარჩეული პრეზიდენტის პირველი ვიზიტი რუსეთში
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 24 თებერვალს ყირგიზეთის ახალარჩეული პრეზიდენტი სადირ ჟაპაროვი რუსეთში პირველი სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინს შეხვდა.
Displaying 27_2_Japarov-Putin.jpg
ყირგიზეთისა და რუსეთის პრეზიდენტების შეხვედრა. წყარო: რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ვებგვერდი
მოვლენა დეტალურად: ოფიციალური მონაცემებით, პრეზიდენტების შეხვედრაზე პოლიტიკურ, სავაჭრო-ეკონომიკურ და კულტურულ-ჰუმანიტარულ სფეროში ორმხრივი თანამშრომლობისა და ევრაზიის სივრცეში ინტეგრაციულ პროექტებში ურთიერთქმედების საკითხები განიხილეს.
სადირ ჟაპაროვმა ვადამდელ საპრეზიდენტო არჩევნებში 10 იანვარს გაიმარჯვა. მან ხმების 80%-მდე მიიღო. ვადამდელი არჩევნების ჩატარება მას შემდეგ გახდა აუცილებელი, რაც 2020 წლის 4 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებს პოლიტიკური ქაოსი და პრეზიდენტ სოორონბეი ჟეენბეკოვის გადადგომა მოჰყვა. ერთ-ერთი პირველი, ვინც ჟაპაროვს გამარჯვება მიულოცა, რუსეთის პრეზიდენტი იყო. ჟაპაროვმა გამარჯვებისთანავე, რუსეთის საამებლად, განაცხადა, რომ რუსული ენა ყირგიზეთში შეინარჩუნებდა ოფიციალურ სტატუსს. ჟაპაროვის თქმით, რუსულ ენას ჰქონდა ოფიციალური სტატუსი და მომავალშიც ექნება. მისი თქმით, ყირგიზეთს რუსეთთან აკავშირებს „ახლო, ძმური და სამოკავშირეო ურთიერთობები“. რუსეთში ვიზიტამდე, 19 თებერვალს, ჟაპაროვმა რუსეთთან სტრატეგიული პარტნიორობა ყირგიზეთის ეროვნული ინტერესებისთვის მნიშვნელოვან ფაქტორად შეაფასა.
მოსკოვში ვიზიტამდე ორი დღით ადრე, 22 თებერვალს, ჟაპაროვმა რუსეთში ყირგიზეთის ახალი ელჩი, დეპუტატი გულნარა-კლარა სამატი დანიშნა.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: ყირგიზეთის ახალარჩეული პრეზიდენტის ძალაუფლების გამყარებისთვის მნიშვნელოვანია რუსეთის პრეზიდენტთან საქმიანი და მეგობრული ურთიერთობების დამყარება, რადგან ეკონომიკური გამოწვევების დაძლევა და პანდემიასთან ბრძოლა რუსეთის დროულ დახმარებაზეა დამოკიდებული. არჩევნებამდე შექმნილი პოლიტიკური ქაოსის პირობებში რუსეთმა ყირგიზეთს ეკონომიკური დახმარება სტაბილური პოლიტიკური გარემოს შექმნამდე შეუწყვიტა და ჟაპაროვსაც ეჭვის თვალით უყურებდა.
ბელარუსისა და რუსეთის პრეზიდენტების მორიგი შეხვედრა
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 22 თებერვალს რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა ბელარუსის პრეზიდენტ ალექსანდრე ლუკაშენკოს სოჭში უმასპინძლა. პრეზიდენტებმა შეხვედრის შემდეგ თხილამურებითაც ისრიალეს. პრეზიდენტების ბოლო პირისპირ შეხვედრა ასევე სოჭში გაიმართა, 2020 წლის სექტემბერში.
Displaying 27_3_Lukashenko-Putin.jpg
ბელარუსისა და რუსეთის პრეზიდენტების შეხვედრა. წყარო: რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ვებგვერდი
მოვლენა დეტალურად: ოფიციალური მონაცემებით, შეხვედრაზე ორმხრივი ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარებაზე, ენერგეტიკასა და სამოკავშირეო სახელმწიფოს ფარგლებში ინტეგრაციაზე ისაუბრეს. ინტეგრაციული პროცესები შენელებული ტემპებით მიმდინარეობს, რის გამოც ლუკაშენკოს რუსეთში აკრიტიკებენ.
2020 წელს რუსეთ-ბელარუსის ურთიერთობა მძიმედ დაიწყო. ლუკაშენკოს გამოსვლებში ანტირუსული განწყობები შეიმჩნეოდა, თუმცა 2020 წლის აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ ვითარება შეიცვალა. ლუკაშენკოს წინააღმდეგ უპრეცედენტო გამოსვლებისა და დასავლური ზეწოლის გაძლიერების ფონზე, ლუკაშენკოსთვის ძალაუფლების შენარჩუნების ერთადერთი გზა მოსკოვთან შერიგება გახდა. ამიტომაც, ლუკაშენკო ბოლო პერიოდში სულ უფრო მეტს საუბრობს ინტეგრაციაზე. ლუკაშენკოს განცხადებით, ინტეგრაციის საგზაო რუკის 33 მოთხოვნიდან მხოლოდ 6-7 მოთხოვნა დარჩა შესასრულებელი.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსეთის პრეზიდენტთან შეხვედრით ლუკაშენკო პოლიტიკური და ეკონომიკური გარანტიების მოპოვებას ცდილობს, რის გარეშეც მის ძალაუფლებას, შიდა და საგარეო გამოწვევების პირობებში, შესუსტება ემუქრება. კრემლის მხარდაჭერის სანაცვლოდ კი, იგი იძულებულია გარკვეულ დათმობებზე წავიდეს და ინტეგრაციასთან დაკავშირებით რუსულ მოთხოვნებს მეტი ანგარიში გაუწიოს.
რუსული ვაქცინა მოლდოვაშიც დაარეგისტრირეს
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 26 თებერვალს მოლდოვამ რუსული ვაქცინა „სპუტნიკ V“ დაარეგისტრირა. მოლდოვა 38-ე ქვეყანა გახდა, სადაც რუსული ვაქცინის გამოყენება დასაშვებია.
მოვლენა დეტალურად: რუსული ვაქცინის რეგისტრაცია მოლდოვაში შიდა პოლიტიკური დაპირისპირების მიზეზიც გახდა. მოლდოვის ყოფილი პრორუსი პრეზიდენტი იგორ დოდონი ახალარჩეულ პროდასავლურ პრეზიდენტ მაია სანდუს რუსული ვაქცინის დაბლოკვაში ადანაშაულებდა. საბოლოო ჯამში, რუსულმა ვაქცინამ რეგისტრაცია გაიარა. თუმცა, ამავე დღეს რეგისტრაცია გაიარეს სხვა კომპანიების წარმოებულმა ვაქცინებმაც. 27 თებერვალს კი მოლდოვამ რუმინეთისგან „ასტრაზენეკას“ ვაქცინის 21 600 დოზა მიიღო. მოლდოვა რუმინეთისგან ჰუმანიტარული დახმარების სახით სულ 200 000 დოზას მიიღებს.
პოსტსაბჭოთა ქვეყნებიდან რუსული ვაქცინა უკვე დარეგისტრირებული აქვს ბელარუსს (ამავე დროს, ბელარუსი თავადაც დაიწყებს რუსული ვაქცინის წარმოებას რუსულ-ბელარუსული ერთობლივი პროექტის ფარგლებში), თურქმენეთს, ყაზახეთს, უზბეკეთს, ყირგიზეთს, სომხეთს. ამ ქვეყნებისგან განსხვავებით, რუსულ ვაქცინაზე უარს ამბობს უკრაინა. უკრაინის პარლამენტმა რუსული ვაქცინის რეგისტრაცია აკრძალა. რუსული ვაქცინის გამოყენებას არც საქართველო აპირებს.
კორონავირუსის წინააღმდეგ „მსოფლიოში პირველი ვაქცინის“ რეგისტრაციის შესახებ რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმერ პუტინმა 2020 წლის 11 აგვისტოს განაცხადა. რუსული ვაქცინა „სპუტნიკ V-ის“ შექმნა და წარმოება პირდაპირი ინვესტიციების რუსულმა ფონდმა დააფინანსა, წარმოება კი გამალეის სახელობის ეპიდემიოლოგიისა და მიკრობიოლოგიის ნაციონალურმა კვლევითმა ცენტრმა და უმსხვილესმა ბიოფარმაცევტულმა კომპანია „ბინოფარმმა“ უზრუნველყო. ვაქცინის წარმოება 15 აგვისტოს დაიწყო.
Displaying 27_4_Sputnik V-minzdrav.jpg
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი: რუსული ვაქცინის ფართო გამოყენება და ვაქცინის ეფექტურობა რუსეთს საერთაშორისო ასპარეზზე მოწინავე სამეცნიერო ქვეყნად წარმოაჩენს და საგარეო პოლიტიკაში ვაქცინის, როგორც „რბილი ძალის“ ინსტრუმენტად გამოყენების შესაძლებლობას მისცემს. პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში რუსული ვაქცინის ფართო გამოყენებით კი, რუსეთი დასავლეთთან შედარებით კონკურენტულ უპირატესობას  მიიღებს იმ რეგიონში, რომელსაც მისი ტრადიციული გავლენის სფეროდ მიიჩნევს.
უკრაინა და პოლონეთი „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ მილსადენის პროექტის შეჩერებას ცდილობენ
მთავარი მოვლენა: 2021 წლის 22 თებერვალს უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრმა დიმიტრი კულებამ პოლონელ კოლეგასთან ზბიგნევ რაუსთან ერთად აშშ-ის პრეზიდენტ ჯო ბაიდენს „ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ მილსადენის პროექტის დასრულებისთვის ხელის შეშლისკენ მოუწოდეს და მას „საშიში პროექტი“ უწოდეს.
მოვლენა დეტალურად: მინისტრები ბაიდენს არწმუნებენ, რომ თუ პროექტი წარმატებული იქნება, რუსეთი შეძლებს უკრაინული საზოგადოების დარწმუნებას, რომ დასავლეთს არ ადარდებს საკუთარი პრინციპები და საბოლოო ჯამში, უკრაინის უსაფრთხოება და განვითარება. 19 თებერვალს ბაიდენის ადმინისტრაციამ მილსადენის მშენებელ რუსულ ხომალდებზე და მათ მფლობელებზე დამატებითი სანქციები დააწესა. მანამდე, 17 თებერვალს, წარმომადგენლობათა პალატის ოთხმა წევრმა სახელმწიფო მდივან ანტონი ბლინკენს ინფორმაცია მოსთხოვეს, თუ რა კეთდებოდა პროექტის დასრულების შესაჩერებლად.
„ჩრდილოეთის ნაკადი 2-ის“ წინააღმდეგ პირველი სანქციები 2019 წლის დეკემბერში დაწესდა. სანქციების გამო შვეიცარიულმა კომპანიამ (Allseas) პროექტის გაგრძელებაზე უარი თქვა. ამის შემდეგ სანქციები გაფართოვდა და მილსადენის მშენებლობასთან დაკავშირებულმა სხვადასხვა პროფილის კომპანიებმა ამერიკული სანქციების შიშით უარი თქვეს პროექტში მონაწილეობაზე. ვაშინგტონის პოზიციის საპასუხოდ რუსეთში განაცხადეს, რომ ისინი თავისი ტექნიკური რესურსებით დაასრულებდნენ პროექტს. ამ ეტაპზე, რუსეთი პროექტის საკუთარი რესურსით დასრულებას ცდილობენ.
„ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ მილსადენი რუსეთს ბალტიის ზღვის გავლით პირდაპირ გერმანიას დააკავშირებს და გვერდს აუვლის უკრაინას. „ჩრდილოეთის ნაკადი-2“ მსოფლიოში ყველაზე გრძელი ოფშორული მილსადენი იქნება (1 230 კმ). პროექტის დასრულების შემთხვევაში „ჩრდილოეთის ნაკადი-1-ის“ წარმადობა გაორმაგდება და წელიწადში 110 მლრდ კუბურ მეტრს მიაღწევს, რაც ევროკავშირის გაზის მოხმარების მეოთხედზე მეტია. პროექტის განხორციელებას განსაკუთრებით ეწინააღმდეგება უკრაინა და აშშ. არსებული მონაცემებით, „ჩრდილოეთის ნაკადი-2-ის“ პროექტის 94% დასრულებულია. ასაშენებელია მილსადენის 160-კილომეტრიანი მონაკვეთი.
რატომ არის პროექტის შეფერხება მნიშვნელოვანი უკრაინისთვის: „ჩრდილოეთის ნაკადი 2“-ის პროექტის განხორციელების შედეგად, უკრაინის სატრანზიტო ფუნქცია შესუსტდება და იგი რუსეთის პოლიტიკური და ეკონომიკური ზეწოლის მიმართ მოწყვლადი გახდება.

Review of Russia’s Policy in the Post-Soviet Space, Publication 27
• The Armenian Prime Minister criticizes Russian missile systems, although plans to reform the Armenian army with the help of Russia.
• The status of the Russian language in Nagorno-Karabakh.
• The newly-elected President of Kyrgyzstan pays his first working visit to Russia.
• The President of Russia hosted his Belarusian counterpart in Sochi.
• The Sputnik V Russian vaccine was registered in Moldova.
• Ukraine and Poland are lobbying Joe Biden against the completion of the Nord Stream 2 pipeline.
Armenian Prime Minister Makes Intemperate Remarks about the Russian Iskanders
Main Event:  On February 23, 2021, in an interview with the Armenian online newspaper, 1in.am, the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, made intemperate remarks about the Russian-made Iskander operational-tactical missiles.
Event in Details:
What did Pashinyan Say?
In his interview, Pashinyan said that the Russian Iskanders launched during the war “did not explode or maybe ten percent of them exploded.” This statement was Pashinyan’s response to the former Armenian President, Serzh Sargsyan, who said that Armenia could not use the Russian Iskanders effectively against the enemy in the second Nagorno-Karabakh war and the missiles could only be used on the fourth day of the war.
Reaction of the General Staff of Armenia
The Deputy Chief of the Armenian General Staff, Tiran Khachatryan, who was conferred with the title of National Hero of Armenia for his participation in the second Nagorno-Karabakh war, mocked Pashinyan for this statement and was relieved of his post on February 24. On February 25, the General Staff issued a statement denouncing Pashinyan as utterly incompetent and a threat to the future of Armenia, demanding his ouster. Pashinyan accused the uniformed leadership of attempting a coup. The political crisis loomed large over the entire post-war recovery.
Armenian Iskanders
Armenia was the first country to buy four Iskanders from Russia in 2016. The purchase cost Armenia up to USD 100 million. In September 2016, the Iskanders were demonstrated at a military parade on the 25th anniversary of Armenia's independence in Yerevan. These complexes are a simplified, export version of the missile (Iskander-E), which has a range of 280 km.  The missile can cover a large part of the territory of Azerbaijan; however, an attack on Baku requires firing from the territory of Nagorno-Karabakh.
Displaying 27_1_Iskander.jpg
Iskander missile. Source:  Wikipedia
What They Say in Russia
According to Russian and Azerbaijani officials, there is no evidence that the Iskander was used in the second Nagorno-Karabakh war, although Armenian military officials claim otherwise. According to a spokesman of the Russian Ministry of Defense, Yerevan has not used the Iskanders which are stored in warehouses of the country's Armed Forces. Pashinyan was misled as a result of which he used inaccurate information. Dmitry Peskov, the Spokesman of the President of Russia, did not comment on Pashinyan's statement, saying Russian weapons and military equipment have constantly proven their effectiveness in different parts of the world.
Army Reform Plans
At a government meeting following the scandalous statement, Pashinyan announced that he was planning to reform and modernize the Armed Forces of Armenia in cooperation with Russia. For this purpose, a working group will be set up to define the concept and timing of the army’s reform. Earlier, the Armenian Defense Minister, Vagharshak Arutyunyan, said that Armenia is interested in expanding and strengthening the 102nd military base of the Russian Federation in Gyumri.
Why the Event is Important:  Pashinyan criticized the Iskanders within the internal political dispute. For Russia, criticism of Russian military equipment is unacceptable since it is fighting for its status as a leading country in the world military market.
Status of the Russian Language in Nagorno-Karabakh
Main Event:  On February 17, 2021, a bill on the recognition of the Russian language as an official language along with Armenian was introduced into the parliament of the unrecognized Republic of Nagorno-Karabakh.
Event in Details: The bill is signed by the de facto President of Nagorno-Karabakh, Arayik Harutyunyan. The bill provides for conducting business in Armenian and, if necessary, in Russian, and encourages Armenian and Russian publications and press materials as well as the creation of Armenian-Russian textbooks, reference books, scientific-methodological and popular science literature.
The bill’s authors argue that the necessity to introduce a second official language is based on “the historical memory of the cultural, military and economic relations between Nagorno-Karabakh and Russia and the fact that Russian is the second language of communication for many residents of the region.” Understanding the need for a long-term presence of Russian peacekeepers in the region, the new status for Russian will pave the way for increased cooperation with Russia across all sectors.
Russia gained importance in the region after the second Nagorno-Karabakh war when Azerbaijan reclaimed the Armenian-occupied territories of Azerbaijan and part of Nagorno-Karabakh, including Shusha, a city of historical and cultural significance. As a result of Russian intervention, the Armenian side managed to retain much of Nagorno-Karabakh, including Stepanakert/Khankendi, the capital of the Nagorno-Karabakh separatist republic, when the parties signed a ceasefire agreement on November 9.
At this moment, Russian peacekeepers ensure the security of the unrecognized republic. After the resumption of the education process in Nagorno-Karabakh, banners reading “Thank you, Russia,” and in some places, Russian flags, appeared in schools.
Why the Event is Important:  After the second Nagorno-Karabakh war, Russia is the only guarantor of the security in the unrecognized Nagorno-Karabakh Republic. Raising the status of the Russian language by the de facto government of Nagorno-Karabakh is a more symbolic step, highlighting Russia's new role in the region in the wake of the war.
First Visit of the Newly-Elected President of Kyrgyzstan to Russia
Main Event: During his first working visit to Russia on February 24, 2021, the newly-elected President of Kyrgyzstan, Sadir Japarov, met with the Russian President, Vladimir Putin.
Displaying 27_2_Japarov-Putin.jpg
Meeting of the Presidents of Kyrgyzstan and Russia. Source: Web-page of the Russian Presidential Administration.
Event in Details:  According to official data, the parties discussed issues of bilateral cooperation in the political, trade-economic and cultural-humanitarian fields as well as interaction in Eurasian integration projects.
Sadir Japarov won the January 10, 2021 early presidential elections. He received up to 80% of the votes. The early presidential election was called as a result of political chaos in the country and the resignation of the President, Sooronbay Jeenbekov, which followed the October 4 parliamentary elections. The Russian President, Vladimir Putin, was one of the first to congratulate Japarov on his victory. To please Russia, Japarov said that the Russian language would retain its official status in Kyrgyzstan. He said Kyrgyzstan had “close, fraternal and allied relations” with Russia. Prior to his visit to Russia on February 19, Japarov stressed the importance of the strategic partnership with Russia for Kyrgyzstan’s national interests.
On February 22, two days before his visit to Moscow, Japarov appointed an MP, Gulnara-Klara Samat, as the new Ambassador of Kyrgyzstan to Russia.
Why the Event is Important:  Establishing business relations and friendship with the Russian President is crucial to strengthening the power of the newly-elected President of Kyrgyzstan as prompt assistance from Russia is vital to overcome economic challenges and fight the pandemic. Amid the political turmoil in the run-up to the elections, Russia cut off economic aid to Kyrgyzstan until a stable political environment was created. Russia was also skeptical of Japarov.
Next Meeting Between the Presidents of Belarus and Russia
Main Event:  On February 22, 2021, the Russian President, Vladimir Putin, hosted the President of Belarus, Aleksander Lukashenko, in Sochi. In addition to the working meeting, the presidents also went skiing. The last face-to-face meeting between the presidents was also held in Sochi in September 2020.
Displaying 27_3_Lukashenko-Putin.jpg
Meeting of the Presidents of Belarus and Russia. Source: Web-page of the Russian Presidential Administration.
Event in Details:  According to official data, the presidents discussed energy issues and the development of bilateral relations in the economy as well as the integration within the Union State. In Russia, Lukashenko is criticized for slowing down integration processes.
Russian-Belarusian relations started off badly in 2020. Anti-Russian sentiments characterized Lukashenko's speeches; however, the situation changed after the August 2020 presidential elections. Amid protest rallies against Lukashenko, unprecedented for Belarus, and growing pressure from the West, a reconciliation with Moscow became the only way for Lukashenko to maintain power. Therefore, Lukashenko has been talking more about integration. According to him, out of 33 requirements of the integration roadmap, only six-seven remain unfulfilled.
Why the Event is Important:  Lukashenko seeks political and economic guarantees from Russia without which his power, in the face of internal and external challenges, will weaken. In exchange for the Kremlin’s support, Belarus should make some concessions and pay more attention to Russia's request for integration.
Moldova Registers the Russian Vaccine
Main Event:  On February 26, 2021, Moldova registered the Sputnik V Russian vaccine. Moldova is the 38th country to use the Russian vaccine.
Event in Details:  In Moldova, the registration of the Russian vaccine caused internal political controversy. The former pro-Russian President of Moldova, Igor Dodon, accused the newly-elected pro-Western President, Maia Sandu, of blocking the Russian vaccine. Eventually, the Russian vaccine was registered. On the same day, vaccines produced by other companies were also registered in Moldova. On February 27, the country received a batch of 21,600 doses of the AstraZeneca vaccine from Romania. A total of 200,000 doses of the vaccine will be received from Romania as humanitarian aid.
In post-Soviet countries, the Russian vaccine is already registered in Belarus (as part of a joint Russian-Belarusian project, Belarus itself will launch the production of the Russian vaccine), Turkmenistan, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan and Armenia. Unlike these countries, Ukraine is refusing the Russian vaccine. The Verkhovna Rada of Ukraine banned the registration of the Russian vaccine. Georgia will also not use the Russian vaccine.
Displaying 27_4_Sputnik V-minzdrav.jpg
Sputnik V Vaccine. Source:  Ministry of Health of the Russian Federation
Why the Event is Important:  The widespread use of the Russian vaccine and its effectiveness will make Russia an internationally advanced scientific country and allow using the vaccine as a tool of “soft power” of its foreign policy. With the extensive use of the Russian vaccine in post-Soviet countries, Russia will gain a competitive advantage over the West in the region which the Kremlin considers its traditional sphere of influence.
Ukraine and Poland Lobbying Against the Nord Stream 2 Pipeline Project
Main Event:  On February 22, 2021, the Minister of Foreign Affairs of Ukraine, Dmytro Kuleba, and his Polish counterpart, Zbigniew Rau, called on the US President, Joe Biden, to thwart the completion of the Nord Stream 2 pipeline project, calling it a “dangerous project.”
Event in Details:  The ministers assure Biden that if the project is successful, Russia will convince the Ukrainian public that the West does not care about its own principles and, ultimately, about Ukraine's security and development. On February 19, the Biden administration imposed additional sanctions on Russian vessels and their owners involved in the construction of the pipeline. Earlier, on February 17, four members of the House of Representatives requested from the Secretary of State, Antony Blinken, information on the status of the Nord Stream 2 project; namely, what was done to thwart the construction of the pipeline.
American Sanctions
The first sanctions against the Nord Stream 2 were imposed in December 2019 as a result of which the Swiss Allseas company, working on pipe lay on the seabed, refused to extend the project. Sanctions then expanded. Fearing the US sanctions, companies and individuals of various profiles involved in the construction of the pipeline withdrew from the project. In response to Washington's position, Russia said it would complete the project with its own technical resources. At this stage, Russia is trying to complete the project with its own resources.
Why Thwarting the Project is Important for Ukraine:  Upon the Nord Stream 2 project’s completion, Ukraine’s transit function will be minimized and Ukraine will become vulnerable to Russian political and economic pressure.
Why the Project’s Completion is Important for Russia:  The Nord Stream 2 project’s completion will enable Russia to minimize its reliance on Ukraine’s pipeline network for transiting gas to Europe and establish direct ties with Germany, the main consumer of Russian gas, in the nearest future.