კონფერენცია - „შავი ზღვის რეგიონი 21-ე საუკუნეში: რეგიონული და ფუნქციური პერსპექტივები“
2007 წლის 16-17 ოქტომბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდი საერთაშორისო ურთიერთობების ავსტრიულ ინსტიტუტთან, ავსტრიის მარშალის გეგმის ფონდთან, ტრანსატლანტიკური ურთიერთობების ცენტრთან და ინსბრუკის უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით მასპინძლობდა ორდღიან კონფერენციასა და დისკუსიას: „შავი ზღვის რეგიონი 21-ე საუკუნეში: რეგიონული და ფუნქციური პერსპექტივები“
პირველ დღეს, დახურული სამუშაო სესიის ფარგლებში, მოხსენებებმა მოიცვა შავი ზღვის აუზის ქვეყნების პერსპექტივები და ტრანსრეგიონული საკითხები, როგორებიცაა ეკონომიკური განვითარება, ევროპის ენერგოუსაფრთოხება, რეგიონის კონფლიქტები, ევროკავშირისა და ნატოს როლი.
მეორე დღის სესიის საჯარო დისკუსიამ ფართო საზოგადოებას საშუალება მისცა გაეცვალა მოსაზრებები და ემსჯელა პირველ დღეს განხილულ თემებზე.
კონფერენცია გახსნა დოქტორმა დანიელ ჰამილტონმა, ტრანსატლანტიკური ურთიერთობების ცენტრის ხელმძღვანელმა. გახსნის დღეს მოხსენებები წაიკითხეს თემურ იაკობაშვილმა (საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდი), რაინერ ფრაიტაგ-ვირმინგაუსმა (გერმანიის აღმოსავლეთის ინსტიტუტი); პიტერ ჰავლიკმა და ვასილი ასტროვმა (ვენის საერთაშორისო ეკონომიკური კვლევების ინსტიტუტი), ანა მატეევამ (ლონდონის ეკონომიკის სკოლა), ანა ჯონსონმა (ცენტრალური აზიის აბრეშუმის გზის ინსტიტუტი), მიქაელ ემერსონმა (ევროპული პოლიტიკის კვლევების ცენტრი) და ფ. სტევენ ლარაბემ (კორპორაცია რანდი).
კონფერენციის მასალა გამოიცემა ერთ წიგნად  „შავი ზღვის რეგიონი 21-ე საუკუნეში: რეგიონული და ფუნქციური პერსპექტივები“.  2008 წლის სექტემბერში ვაშინგტონში გაიმართება წიგნის პრეზენტაცია და დისკუსია შავი ზღვის პერსპექტივების შესახებ.

Conference – „The Black Sea Region in the 21st Century: Regional and Functional Perspectives
On October 16-17, 2007 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies, in co-operation with the Austrian Institute for International Relations, the Austrian Marshall Plan Foundation, the Centre for Trans-Atlantic Relations (SAIS/Johns Hopkins University) and the University of Innsbruck hosted a two-day conference and public discussion: "The Black Sea Region in the 21st Century: Regional and Functional Perspectives".
The first day, organized within a closed working session, featured presentations on regional perspectives from the Black Sea littoral countries, trans-regional issues such as economic development, European energy security and regional conflicts and the roles of the EU and NATO.  The second day's half-session, in the form of a public discussion offered a wider audience the opportunity to elaborate upon the discussions of the opening day.
The conference was opened by Dr. Daniel Hamilton, Director of the Centre for Trans-Atlantic Relations, with first-day presentations by Temuri Yakobashvili (GFSIS), Rainer Freitag-Wirminghaus (Deutsche Orient Institute), Peter Havlik and Vasili Astrov (Vienna Institute for International Economic Studies), Anna Mateeva (London School of Economics), Anna Jonsson (Central Asia Silk Road Institute), Michael Emerson (Centre for European Policy Studies) and F. Stephen Larrabee (Rand Corporation).
Those presenting at the two-day event will subsequently author individual articles to be published in an edited volume by the same name.  A similar public meeting will take place in Washington, DC in September 2008 in order to further discuss Black Sea perspectives and to present the book.