კონფერენცია -„უსაფრთხოება ევროპიდან სამხრეთ კავკასიამდე თურქეთის გავლით“
2008 წლის 27-28 მარტს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში, ახალგაზრდა დიპლომატთა, ბიზნესმენთა, მეცნიერთა და სამართალმცოდნეთა ასოციაციასა და იედიტეპეს უნივერსიტეტის სტრატეგიის კვლევების ცენტრთან თანამშრომლობით, ნატო-ს, თურქეთის საერთაშორისო თანამშრომლობისა და განვითარების სააგენტოსა და თურქეთის რესპუბლიკის პოპულარიზაციის ფონდის მხარდაჭერით, გაიმართა საერთაშორისო კონფერენცია „უსაფრთხოება ევროპიდან სამხრეთ კავკასიამდე თურქეთის გავლით“.
კონფერენციამ სტუდენტებს, დიპლომატებს, პოლიტიკოსებს, ჟურნალისტებს, აკადემიური სფეროსა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს საშუალება მისცა ემსჯელათ სამხრეთ კავკასიის პრობლემებზე, უსაფრთხოებაზე, გადაუჭრელ ეთნო-პოლიტიკურ კონფლიქტებზე, რეგიონში აღმოსავლეთისა და დასავლეთის ინტერესებზე, საერთაშორისო ორგანიზაციების როლზე, ტერიტორიული მთლიანობის პრობლემებსა და მის გავლენაზე რეგიონულ უსაფრთხოებაზე, ისევე როგორც ენერგიაზე, როგორც „იარაღზე“.

Conference – “Security from Europe through Turkey to the South Caucasus”
On March 27-28, the Georgian Foundation for Strategic and International Studies, in cooperation with the International Association of Young Diplomats, Businessmen, Scientists and Lawyers and the Strategic Research Centre of the Yeditepe University, with the support of NATO, Turkish International Cooperation and Development Agency and Republic of Turkey Promotion Fund organized an international conference "Security Through Europe From Turkey to the South Caucasus".
The conference provided an opportunity for students, academics, politicians, diplomats, journalists and members of civil society from different countries to come together to discuss the problems of South Caucasus security, unresolved ethno-political conflicts, the interests of the West and the East in the region, the role of international organizations, the problem of territorial integrity and its impact on regional security and energy as a “weapon”.