სემინარი - „ევროპის საზღვრები: სტაბილიზაციისა და რეფორმის გამოწვევები კავკსასიაში“
2008 წლის 6-7 აპრილს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა, ბრუკინგის ინსტიტუტთან თანამშრომლობით, უმასპინძლა სემინარს „ევროპის საზღვრები: სტაბილიზაციისა და რეფორმის გამოწვევები კავკასიაში“.
ორდღიანი ღონისძიების გახსნაზე მისასალმებელი სიტყვა წარმოთქვა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, ნინო ბურჯანაძემ. სემინარის განმავლობაში გაიმართა რამდენიმე სამუშაო სესია ისეთ თემებზე როგორებიცაა: ევროკავშირის პოლიტიკა კავკასიაში, რეგიონული უსაფრთხოება, ენერგია და დემოკრატია. მონაწილეთა შორის იყვნენ ადგილობრივი, რეგიონული და საერთაშორისო ექსპერტები.
სემინარის დასკვნითი სესია მიეძღვნა დისკუსიას რეგიონში დიდ ძალთა პოლიტიკაზე. სესიაზე მისასალმებელი სიტყვა წარმოთქვეს ბრუკინგის ინსტიტუტუს ამერიკისა და ევროპის ცენტრის დირექტორმა და მკვლევარმა, დანიელ ბენჟამინმა და კავკასიაში ევროკავშირის სპეციალურმა წარმომადგენელმა პიტერ სემნებიმ.
ბრუკინგის ისნტიტუტი დამოუკიდებელი, არაკომერციული პოლიტიკური ორგანიზაციაა, ვაშინგტონში. მისი მთავარი მიზნებია ამერიკული დემოკრატიის გაძლიერება, ეკონომიკური და სოციალური კეთილდღეობის, უსაფრთხოებისა და შესაძლებლობის არსებობის ხელშეწყობა თითოეული ამერიკელისთვის და უფრო ღია, უსაფრთხო და ინტენსიური თანამშრომლობის მქონე საერთაშორისი სისტემის არსებობის უზრუნველყოფა.

Workshop "Frontiers of Europe: Challenges of Stabilization and Reform in the Caucasus"
On April 6-7, 2008 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies, in cooperation with the Brookings Institution, organized and hosted the workshop "Frontiers of Europe:  Challenges of Stabilization and Reform in the Caucasus”.
The two-day event was officially opened with an opening speech by Nino Burjanadze, Speaker of the Parliament of Georgia. The event featured a series of working sessions including EU Policy in the Caucasus, Regional Security, Energy and Democracy and included the participation of local, regional and international experts and specialists as panelists and participants.
The workshop concluded with a Dinner Discussion on the Great Power Politics in the Region, and with introductory remarks delivered by Daniel Benjamin, Director of the Centre on the US and Europe and a Senior Fellow at the Brookings Institution, and featured a speech by Peter Semneby, EU Special Representative to the Caucasus.
The Brookings Institution is an independent nonprofit research and policy organization based in Washington, DC.  Strengthening American democracy, fostering economic and social welfare, security and opportunity for all Americans and securing a more open, safe and prosperous co-operative international system are the three main goals of its work activities.