კონფერენცია - „საქართველო და ევროკავშირი - თანამშრომლობისა და ინტეგრაციის შესაძლებლობები“
2008 წლის 16-17 ივლისს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში, ევროკავშირის უსაფრთხოების კვლევების ინსტიტუტთან თანამშრომლობით, გაიმართა კონფერენცია: „საქართველო და ევროკავშირი - თანამშრომლობისა და ინტეგრაციის შესაძლებლობები“. კონფერენციის მონაწილეთა და დამსწრეთა შორის იყვნენ ევროკავშირისა და მისი წევრი ქვეყნების წარმომადგებლები, საერთაშორისო ანალიტიკოსები, საქართველოს მთავრობის წევრები, პოლიტიკური პარტიები და სამოქალაქო საზოგადოება.
მისასალმებელი სიტყვა წარმოთქვეს ფონდის პრეზიდენტმა, ალექსანდრე რონდელმა და ევროკავშირის უსაფრთხოების კვლევების ინსტიტუტის დირექტორმა, ალვარო დე ვასკონსელოსმა.
კონფერენციის პირველი პანელი საქართველოს შიდა პოლიტიკასა (2007 წლის არეულობიდან 2008 წლის საპრეზიდენტო და საპარლამენტო არჩევნებამდე) და სახალხო დამცველის ახლადგამოქვეყნებულ ანგარიშს დაეთმო. დისკუსიაზე გამოთქვეს მრავალგვარი აზრი სახელმწიფოსა და საქართველოში დემოკრატიის მიმართულებაზე, თუმცა, ერთხმად აღიარეს, რომ ევროკავშირი დაინტერესებულია და თვალს ადევნებს მიმდინარე მოვლენებს.
მეორე პანელი ეხებოდა ქართულ-აფხაზურ კონფლიქტში ევროკავშირის როლს. პანელის ერთ-ერთი მონაწილე, ევროკავშირის სპეციალური წარმომადგენელი სამხრეთ კავკასიაში, პიტერ სემნები და სხვა მონაწილეები ახლახანს დაბრუნდნენ აფხაზეთიდან. მათ დამსწრე საზოგადოებას გაუზიარეს საკუთარი აღმოჩენები და გააცნეს ოფიციალური სოხუმის ხედვა (აფხაზეთიდან მოწვეული სტუმრები ვერ დაესწრნენ კონფერენციას). დისკუსიაზე განიხილეს ევროკავშირის წვლილი კონფლიქტის მოგგვარებაში და ევროკავშირის მიმართ აფხაზეთის პერსპექტივა.
მესამე პანელმა მოიცვა ისეთი თემები, როგორებიცაა ამერიკის შეერთებული შტატებისა და რუსეთის როლი საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობებში. პანელის მონაწილეებს შორის იყვნენ არაოფიციალური ანალიტიკოსები ამერიკის შეერთებული შტატებიდან და რუსეთიდან. დისკუსიის მონაწილეები თანხმდებიან, რომ ორივე ქვეყანა მნიშვნელოვანი გარე ფაქტორია ამ ურთიერთობაში, მაგრამ ზოგიერთი მონაწილე არ ფიქრობს, რომ მათი ქმედებები ლეგიტიმური და ღირსეულია.
ბოლო სესიისას განიხილეს რეგიონული თანამშრომლობის როლი საქართველოში სტაბილურობის ხელშეწყობაში. საქართველოს, სომხეთისა და აზერბაიჯანის პანელისტების აზრით, ევროკავშირის უნდა ჰქონდეს ერთიანი მიდგომა სამხრეთ კავკასიის უსაფრთხოების მიმართ.

Conference – “Georgia and the EU - Prospects for Cooperation and Integration”
On July 16 - 17 2008 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies in cooperation with the EU Institute for Security Studies hosted a conference - "Georgia and the EU -“Prospects for Cooperation and Integration." This event brought together the representatives of the EU and the member states, international analysts, and figures from Georgian government, political parties, and civil society.
Participants were welcomed by Dr. Alexander Rondeli, the President of the Foundation, and Alvaro de Vasconcelos, Director of the European Union Institute for Security Studies.
The first panel addressed recent domestic developments in Georgia, from the unrest of 2007 to the 2008 presidential and parliamentary elections, to the just-released report of the Public Defender's office. The discussion aired widely divergent views on the state and direction of democracy in Georgia, with general agreement that the EU is paying close attention.
The second panel was focused on the role of the EU in the Georgia-Abkhazia conflict.  One panelist, Peter Semneby, EU Special Representative for the South Caucasus, and several other participants had just returned from a visit to Abkhazia, and they shared their findings and assessments of the official Sokhumi point of view (invitees from Abkhazia were unable to attend the conference).  The discussion concerned whether and how the EU can contribute to conflict resolution, and Abkhazia perspectives on the EU.
The third panel covered the roles of the United States and Russia in EU-Georgia relations, and included non-official analysts from the United States and Russia. All discussants agreed that both states are important external actors in the relationship, but several sharply disagreed over the legitimacy and probity of their actions.
The final session explored how regional cooperation can promote stability in Georgia.  With panelists from Georgia, Armenia, and Azerbaijan, it became clear that the EU must, as it does, have an integrated approach to security in the South Caucasus.