საერთაშორისო კონფერენცია თემაზე „ინტეგრაციის ახალი ტრაექტორიები კავკასიაში: კონფლიქტისა და უსაფრთხოების გამოწვევბი“
2015 / 06 / 02
2015 წლის 2 ივნისს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა უმასპინძლა საერთაშორისო კონფერენციას თემაზე „ინტეგრაციის ახალი ტრაექტორიები კავკასიაში: კონფლიქტისა და უსაფრთხოების გამოწვევბი“. ღონისძიება გაიმართა ჩატარდა სტოკჰოლმის საერთაშორისო მშვიდობის კვლევის ინსტიტუტთან (SIPRI) თანამშრომლობით.
კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს ევროკავშირისა და სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებიდან წამყვანმა ექსპერტებმა, ასევე საერთაშორისო თანამეგობრობის წარმომადგენლებმა რათა შეესწავლათ თუ რა გავლენას ახდენს საერთაშორისო ეკონომიკური და პილიტიკური თამაშრომლობის ახალი ფორმატები (ევრაზიული კავშირი/საბაჟო კავშირი, აღმოსავლეთ პარტნიორობა/ასოცირების შესახებ შეთანმხება)  კავკასიაში არსებულ უსაფრთხოებასა და კონფლიქტებზე. აღნიშნულ კონფერენციაზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო იმ საშუალებების იდენტიფიცირებას, რომლითაც ევროკავშირი და სხვა საერთაშორისო მოთამაშეები ხელს შეუწყობენ კავკასიაში სტაბილურობის გაძლიერებას.
გამორჩეულ მომხსენებელთა შორის იყვნენ: ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი დავით ბაქრაძე, საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში, ქეთევან ციხელაშვილი.
დისკუსიაში მონაწილეობნენ ცნობილი საერთასორიო ექსპერტები და აკადემიკოსები სამხრეთ კავკასიიდან, რუსეთიდან და ევროპიდან.
კონფერენცია ჩატარდა ევროკავშირის მხარდაჭერით განხორციელებული კვლევითი პროექტის „ CASCADE - კავკასიის რეგიონილი უსაფრთხოება და დემოკრატია“ ფარგლებში.

International Conference “New Trajectories of Integration in the Caucasus: The Challenges for Conflict and Security”
2015 / 06 / 02
On June 2, 2015 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS) hosted the international conference. The event was organized in partnership with the Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI).
The conference brought together leading experts from the EU and the South Caucasus as well as representatives of the international community to explore how the implementation of new forms of international economic and political cooperation (Eurasian Union/Customs Union,   Eastern  Partnership/Association Agreement) are affecting security and conflicts in the Caucasus.  The special focus of the event was to identify the ways in which the EU and other international actors can promote increased stability in the region.
Distinguished speakers on the keynote address included: The State Minister on European and Euro-Atlantic integration - Mr. David Bakradze and the First State Deputy Minister for Reconciliation and Civic Equality of Georgia - Ms. Ketevan Tsikhelashvil
The panelists  included well-known international experts and the  academics representing South Caucasus, Russia and Western Europe.
The conference was held within the scope of  the EU supported research project "CASCADE - Exploring the Security-Democracy Nexus in the Caucasus".