სასწავალო პროგრამა ევროკავშირის შესახებ
2004 წლის 29 ოქტომბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის ორგანიზებით დაიწყო სასწავლო პროგრამა ევროკავშირის შესახებ. პროგრამაში მონაწილეობს 26 სახელმწიფო მოხელე. სასწავლო კურის შემდეგი წლის იანვრამდე გაგრძელება. სამ თვიანი კურსის ფარგელბში მონაწილეები შეისწავლიან ევროპულ ინსტიტუტებს და ევროკავშირის ისტორიას. პროგრამის მონაწილეები მიიღებენ მითითებებს, თუ რისი გაკეთება შეუძლიათ მათ ინდივიდუალურ სააგენტოებს, რომ საქართველო გახდეს ევროკავშირის წევრობის შესაძლო კანდიდატი, პოლიტიკური, ეკონომიკური და სამართლებრივი ინსტიტუტების ევროპულ სტადარტებთან შეთავსებით. ნაწილობრივ კურსის ფოკუსი იქნება საქართველოს სამინისტროებში შექმნილ ევროპული ინტეგრაციის ოფისებში პოლიტიკის განვითარება და დანერგვა.
სასწავლო პროგრამა მოიცავს ლექციებს და დისკუსიებს. კურსის ბოლოს მონაწილეებს ევალებთ გამოცდის ჩაბარება და ევროპულ ინტეგრაციაზე მოკლე ანალიტკური ჩანაწერის გაკეთება.
აღნიშნული სასწავლო პროგრამა ფონდის მიერ განხორციელებული უფრო დიდი პროექტის ნაწილია. პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოს მთავრობის  შესაძლებლობების გაუმჯობესებას  ევროკავშირის ინტეგრაციასთან დაკავშირებული პოლიტიკის დანერგვის ეფექტურობასთან დაკავშირებით.
სასწავლო კურსი ხორციელდება ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით, ფონდისა და  პარტნიორი მრჩეველი ევროპული კომპანიების მიერ - ალტაირი (ესპანეთი), BCOME (საფრანგეთი) და საჯარო ადმიინისტრირების ინსტიტუტი (ინგლისი).

Training Program on European Union
On October 29, 2004 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies launched the training program on European Union. 26 Georgian government officials will be participating in the program.The program will last till January next year. As part of the three-month training, the program participants will learn about European institutions as well as the history of the EU.The trainees will receive the guidance on what their individual agencies can do to make Georgia a credible candidate for EU membership by making political, economic, and legal structures compatible with their European counterparts. Part of the training will focus on policy development and implementation within the offices of European Integration that were established in each Georgian ministry.The program will include lectures and discussions. At the end of the training, the participants will have an exam and will have to write a policy brief on European integration.
The training is the part of a larger GFSIS project to upgrade the Georgian government’s capacity to effectively implement policies associated with EU integration.The training is financially supported by the European Union and is implemented by the Foundation along with three partner consulting companies in Europe: Altair (Spain), BCOME (France), and the Public Administration Institute (England).