საჯარო ლექცია საქართველოს თავდაცვის და უსაფრთხოების დღის წესრიგის შესახებ
2011 წლის 26 ივლისს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში დოქტორმა იუჯინ კოგანმა (ლიბერალური პოლიტიკის საერთაშორისო ინსტიტუტი, ვენა, ავსტრია) ჩაატარა საჯარო ლექცია სახელწოდებით: საქართველოს თავდაცვის და უსაფრთხოების დღის წესრიგი. დოქტორმა კოგანმა მიმოიხილა საქართველოს თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროს  მდგომარეობა, მიმართულებები და სირთულეები 2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტამდე და მის შემდეგ.მომხსენებელმა წარმოადგინა ქვეყნის უსაფრთხოებისა და თავდაცვის მხრივ საქართველოში არსებული ვითარება და დამსწრე საზოგადოებას საკუთარი დასკვნებიც გააცნო. ი. კოგანმა განაცხადა, რომ 2008 წლის აგვისტოს ომის დაწყებამდე პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის მთავრობა ინტენსიურად აფინანსებდა სახმელეთო ჯარის მშენებლობას და განვითარებას. 2008 წლის აგვისტოს ომმა და მისმა შედეგებმა საქართველოს თავდაცვის და უსაფრთხოების  საკითხების სხვადასხვა ნაკლი გამოავლინა. საქართველოს შეიარაღებულმა ჯარებმა და მისმა რეზერვის ნაწილმა ცუდად წარმოაჩინეს თავი ომის დროს. ამის შედეგად საქართველოს მოსახლეობასა და მის სამხედროებს შორის ნდობა დაიკარგა, რაც ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ნაკლია და რასაც, სამწუხაროდ, ჯერჯერობით სათანადო ყურადღება არც ეთმობა. ამასთან აღსანიშნავია ასევე დიალოგის ნაკლებობა ზოგადად სამხედროებსა და კერძოდ თავდაცვის სამინისტროს თანამდებობის პირებსა და საქართველოს მოსახლეობას შორის თავდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებში. რუსეთთან ნებისმიერი შესაძლო დაპირისპირების და/ან კონფლიქტის შემთხვევაში პრეზიდენტ სააკაშვილის მთავრობას საქართველოს მოსახლეობის და არა მხოლოდ სამხედროთა სრული მხარდაჭერა დასჭირდება. ამიტომ ნდობის დაკარგვას და დიალოგის ნაკლებობას სასწრაფოდ უნდა მიექცეს ყურადღება, ამის გადადება არავითარ შემთხვევაში არ შეიძლება. საქართველოს  მოსახლეობასა და სამხედროებს შორის კავშირის შესაძლებლობები უნდა იყოს არა მხოლოდ განხილული, არამედ გააზრებულიც.
გამომსვლელის აზრით, წარსულში თავდაცვის მინისტრებისა და გაერთიანებული შტაბის ხელმძღვანელების ხშირმა ცვლილებამ და მათმა ბიუროკრატიამ მნიშვნელოვანი ზიანი მიაყენა საქართველოს თავდაცვის და უსაფრთხოების ყველაზე მნიშვნელოვანი ორგანოების ერთობას და მუშაობას. ხაზგასმით და განმეორებით უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოს არ შეუძლია ჰქონდეს ის ფუფუნება, რომ ჰყავდეს თავდაცვისა და უსაფრთხოების დარგის ექსპერტების არაკომპეტენტური, გამოუცდელი და არასაიმედო ჯგუფი. ამ სამხედრო ექსპერტებმა და ექსპერტებმა პარლამენტიდან და ეროვნული უშიშროების საბჭოდან ერთად უნდა იმუშაონ, რომ დააჩქარონ ისეთი სტრატეგიული დოკუმენტების განხილვა, როგორებიცაა სტრატეგიული თავდაცვის მიმოხილვა და ეროვნული უსაფრთხოების მიმოხილვა და მათი შემდგომი განხორციელება.
ბოლოს ი. კოგანმა დასკვნის სახით აღნიშნა, რომ შიდასაუწყებო კოორდინაცია არა მხოლოდ უნდა შენარჩუნდეს, არამედ უნდა გაუმჯობესდეს. ძალიან Mმნიშვნელოვანია განათლებული, კარგად გაწვრთნილი, მობილური, კარგად შეიარაღებული და მომზადებული მაღალპროფესიონალური ძალების ყოლა. ეს ამოცანა არა მხოლოდ კარგ დაგეგმვას, არამედ მეტად შემოქმედებით აზროვნებას მოითხოვს. კერძოდ, ბიუჯეტის შეზღუდვის დროს როგორ უნდა განხორციელდეს ასეთი რთული ამოცანა. ქართველი ხალხი ქვების სროლით რუსეთის წინააღმდეგ ომს ვერ მოიგებს. საქართველოში უნდა მოხდეს იარაღის წარმოება, რადგან საქართველო რჩება დასავლური იარაღის გამოუცხადებელი ემბარგოს ქვეშ.

Public Lecture on Georgia’s Defence and Security Agenda
On 26 July 2011 Dr. Eugene Kogan, International Institute for Liberal Policy, Vienna, Austria, conducted a public lecture titled “Georgia’s Defence and Security Agenda” at GFSIS.  The presenter discussed Georgia’s defence and security situation, directions and challenges before and after the August 2008 conflict.  A brief overview of the lecture and key findings is provided below.
Before the outbreak of the August 2008 war administration of President Mikheil Saakashvili invested heavily in building and developing the Land Forces. The August 2008 war and its aftermath highlighted variety of deficiencies in Georgia’s defence and security matters. The Georgian Armed Forces (GAF) including its reserve component performed badly during the war. As a result, a breach of trust between population of Georgia and its military emerged as one of the most important deficiencies. Unfortunately for Georgia and its population a breach of trust has not yet been properly addressed. In addition to a breach of trust there is also a lack of dialogue between military in general and the MoD officials in particular and the population of Georgia on defence and security matters. If case of any potential confrontation and/or conflict with Russia administration of President Saakashvili will need to have a full support of Georgia’s population and not just the military. Therefore, a breach of trust and a lack of dialogue need to be urgently addressed and not to be delayed for whatever reasons. The reserve component, which constitute the link between population of Georgia and the military needs to be not just discussed but realised.
Previous frequent reshuffles of the Minister of Defence and the Chief of Joint Staff (CJS) and their bureaucracy severely damaged cohesion and work of the most important defence and security institutions of Georgia. It needs to be emphasised and reiterated that Georgia cannot afford a luxury of having not competent, reliable and trustworthy team of defence and security experts. The same military experts together with experts from Parliament and the National Security Council (NSC) need to work hand in hand to accelerate approval of strategic documents such as Strategic Defence Review (SDR) and National Security Review (NSR) and their subsequent implementation.
Inter-service coordination needs to be not just maintained but enhanced. It is of utmost importance to have well-educated, well-trained, mobile, well-armed and efficient and highly professional forces. This task requires not just good planning but very creative thinking. Namely, how under the budget constraint such a difficult task can be accomplished. Georgian people cannot win the war against Russia by throwing the stones. Home-made arms need to be manufactured because Georgia remains under undeclared Western arms embargo.