ერთობლივი სემინარი "კვებეკის სეპარატიზმი კანადაში: განვითარება, მართვა და შესაძლო მნიშვნელობა საქართველოსთვის"
2013 / 12 / 18
2013 წლის 18 დეკემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში ჩატარდა საქართველოს პოლიტიკური მეცნიერების ასოციაციისა და საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის ერთობლივი სემინარი "კვებეკის სეპარატიზმი კანადაში: განვითარება, მართვა და შესაძლო  მნიშვნელობა საქართველოსთვის". მომხსენებელი იყო მეთიუ ლაითი, კანადელი მეცნიერი, ტორონტოს უნივერსიტეტის ასისტენტ-პროფესორი. სემინარის მსვლელობისას ბატონმა ლაითმა ილაპარაკა კანადის პროვინცია კვებეკში სეპარატიზმის განვითარების საფუძვლებზე, დინამიკაზე, საფრთხეებზე, თავისებურებებზე, მისი კონტროლის მცდელობაზე.
მომხსენებელმა ხაზი გაუსვა, რომ კვებეკის სეპარატიზმი ეთნიკური ხასიათისაა, სათავეს იღებს ჯერ კიდევ მე-18 საუკუნეში, როდესაც ბრიტანეთის სამეფომ დაიპყრო კანადის პროვინციები.  თანამედროვე ეპოქაში ამ სეპარატიზმმა პოლიტიკური ელფერი შეიძინა, რამაც ფრანგულენოვანი თემისთვის არნახული პრივილეგიბის მინიჭებით შესაძლებელი გახადა პროცესის მართვა. ენობრივი პრივილეგიები და ძალიან მაღალი დონის ავტონომიური უფლებები დღეს კვებეკის კანადის შემადგენლობაში დარჩენის სტიმულია. მომხსენებლის აზრით, ამ მაგალითით უნდა იხელმძღვანელოს საქართველოს ხელისუფლებამ შიდა კონფლიქტების მოგვარების საქმეში. დამსწრე საზოგადოების ნაწილმა, საქართველოში არსებული სრულიად განსხვავებული კულტურულ-პოლიტიკური რეალიების გამო, საეჭვოდ მიიჩნია კვებეკის მოდელის წარმატების შესაძლებლობა

Joint Seminar - ‘’Quebec Separatism in Canada: Evolution, Management, and Possible Implications for Georgia’’
2013 / 12 / 18
On December 18, 2013  a joint seminar ‘’Quebec Separatism in Canada: Evolution, Management, and Possible Implications for Georgia’’ between the Georgian Political Science Association and the Georgian Foundation for Strategic and International Studies was held at the Georgian Foundation for Strategic and International Studies. The presenter was Mr. Matthew Light, an assistant professor at the University of Toronto, Canada. During the seminar, Mr. Light discussed the origins and development of separatism in a province, Quebec, in Canada. He focused on the dynamics, threats, specificities of separatist sentiments and attempts of their control.
He said that Quebec separatism has an ethnic nature originating in the 18th century when the Kingdom of Great Britain conquered provinces of Canada. In modern epoch, this separatism established a political tint and gave unprecedented privileges to the Francophone population. Lingual privileges and very high-level autonomous rights today are the reasons why Quebec remains a part of Canada. In the presenter’s opinion, Georgian authorities should follow this example when resolving internal conflicts. Part of the audience expressed doubt about the possibility of achieving success using Quebec as a model because of Georgia’s totally different cultural-political realities.