ტრენინგი „საქართველო-ევროკავშირის ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცე“
2016 წლის 1 იანვარს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში გაიმართა სალექციო-სასწავლო კურსის - „საქართველო-ევროკავშირის ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცე“ - პირველი ლექცია. სალექციო-სასწავლო კურსი ტარდება პროექტის „კვალიფიკაციის ამაღლება საერთაშორისო ურთიერთობების სფეროში - საქართველო“  ფარგლებში. სასწავლო კურსი გახსნა ფონდის უფროსმა მეცნიერ-თანამშრომელმა, ევროპული კვლევების ცენტრის დირექტორმა კახა გოგოლაშვილმა და მონაწილეებთან საერთაშორისო ვაჭრობის თეორიასა და მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციაზე ისაუბრა. მან ასევე მიმოიხილა პროტექციონიზმის, სავაჭრო ლიბერალიზაციისა და სამთავრობო პოლიტიკის საკითხები, სავაჭრო თავდაცვის მექანიზმები, თავისუფალი ტრანზიტი, დავის გადაწყვეტასა და სავაჭრო ბარიერებთან დაკავშირებული თემები.
2-კვირიანი ტრენინგის ფარგლებში ჩატარდება სემინარები თავისუფალი ვაჭრობისა და ეკონომიკური ინტეგრაციის მოდელებში, ასევე საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების ხელშეკრულებისა და ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების ისეთ ასპექტებში, როგორებიცაა: ტარიფები და მათი დადგენის წესები, სანიტარიული/ფიტოსანიტარიული საკითხები და სხვ. პროგრამაში მონაწილეობს 30-ზე მეტი საჯარო მოხელე შემდეგი სამთავრობო უწყებებიდან: საგარეო საქმეთა, თავდაცვის, ფინანსთა, ეკონომიკისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროები, სახელმწიფო მინისტრის აპარატები ევროპულ  და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში, ასევე დიასპორის საკითხებში, პრეზიდენტის ადმინისტრაცია და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭო.
პროგრამა „კვალიფიკაციის ამაღლება საერთაშორისო ურთიერთობების სფეროში - საქართველო“ 2009 წლიდან ხორციელდება აღმოსავლეთ პარტნიორობის ინსტრუმენტის ფარგლებში. პროექტის მიზანია დაეხმაროს საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს, ლევან მიქელაძის დიპლომატიურ სასწავლო ცენტრსა და შესაბამის საჯარო ინსტიტუტებს ადამიანური რესურსების განვითარებაში, აამაღლოს საჯარო მოხელეთა კვალიფიკაციის დონე მოლაპარაკებების წარმოებისა და კომუნიკაციის უნარებში, რათა მათ შეძლონ უფრო ეფექტური გადაწყვეტილებების მიღება საქართველოს ევროინტეგრაციის  მიმდინარე პროცესებში. პროგრამას აფინანსებს ევროკავშირი და ახორციელებს  საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდი ევროპის კოლეჯთან და ესტონეთის დიპლომატიურ სკოლასთან ერთად.

Training program on EU-Georgia Deep and Comprehensive Free Trade Area
On January 11, 2016 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS) hosted an opening lecture of the training course “EU-Georgia Deep and Comprehensive Free Trade Area” held within the framework of the project “Capacity Building in International Relations in Georgia”. Senior Fellow and Director of the Centre for EU Studies at GFSIS, Mr. Kakha Gogolashvili
delivered the opening seminar, discussing with the participants the theory of International Trade  and WTO, comparative advantages, protectionism, trade liberalization and government policies, as well as  trade defence mechanisms, free transit, settlement of disputes and barriers to trade (Tariffs, Quotas, NTBs).
The-two-week long training course entails training sessions in free trade and economic integration models, multiple aspects of EU-Georgia Association Agreement (AA) and DCFTA: tariffs and rules of origin, sanitary/phytosanitary issues (SPS), intellectual property rights, trade related energy provisions of DCFTA, technical barriers to trade (TBT), establishment and trade in services. Over 30 Public servants employed in the ministries of foreign affairs, defence, finance, economy and sustainable development, agriculture, office of the state minister of Georgia on European and Euro-Atlantic integration and office of the state minister of Georgia for diaspora issues, Administration of the President of Georgia, Supreme Council of the Autonomous Republic of Abkhazia attend the training.
The project “Capacity Building in International Relations in Georgia” has been running since 2009 through the  ENPI instrument. The project is designed to assist Levan Mikeladze Diplomatic Training Centre at the Ministry of Foreign Affairs of Georgia and the relevant ministries to develop their human capital, enhance their negotiation and communication skills required to be more effective and efficient in the process of EU integration of Georgia. The project is funded by the European Union and implemented by GFSIS together with the College of Europe and the Estonian School of Diplomacy (ESD).