პროგრამის „საქართველოს საჯარო მოხელეთა პროფესიული შესაძლებლობების ზრდა“ კურსდამთავრებულთა გასვლითი ღონისძიება შატ-მუხრანში
2015 / 05 / 30
2015 წლის 30 მაისს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთოებების კვლევის ფონდმა მოაწყო გასვლითი ღონისძიება შატო-მუხრანში პროგრამის „საქართველოს საჯარო მოხელეთა პროფესიული შესაძლებლობების ზრდა“ კურსდამთავრებულებისათვის (CBGL). ქალაქგარეთ გასვლითი ღონისძიება მიზნად ისახავდა პროგრამის  სხვადასხვა კურსის მონაწილეებისთვის ერთმანეთთან დაახლოების შესაძლებლობის მიცემას.
ღონისძიებას სხვადასხვა სამთავრობო უწყებების წარმომადგენლები, ჯამში 70 კურსდამთავრებული დაესწრო. დღის წესრიგის ძირითადი თემა წარმოადგინა საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის სრულმა პროფესორმა - თორნიკე შარაშენიძემ „საქართველო რიგის სამიტის შემდგომ: მოლოდინები და რეალობა“. პრეზენტაციის დასრულების შემდგომ, ტრენინგის კურსდამთავრებულები  ჩაერთვნენ დისკუსიაში და  დააფიქსირებს განსხვავებული მოსაზრებები.
ამ დრომდე, საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდს ჩატარებული აქვს სემინარების საგარეო პოლიტიკისა და უსაფრთხოების საკითხებზე პროგრამის (CBGL) კურსდამთავრებულთა ხუთი ჯგუფისთვის. მთლიანობაში, სამთავრობო უწყებების, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და კერძო სექტორის 73-მა წარმომადგენელმა მიიღო მონაწილეობა სემინარებში. კურსები მოიცვა ხუთი სხვადასხვა თემატიკა: 21-ე საუკუნის  უსაფრთხოების გამოწვევების და საგარეო პოლიტიკა საქართველოსთვის, ჩრდილოატლანტიკური ალიანსი, საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობები და ტერორიზმი.
ღონისძიების ფორმალური ნაწილის დასასრულს, კურსდამთავრებულებს, რომლებიც ესწრებოდნენ ლექციებს საგარეო პოლიტიკისა და უსაფრთხოების შესახებ, გადაეცათ კურსის დასრულების სერთიფიკატები.

CBGL Alumni Retreat to Chateau Mukhrani
On May 30, 2015 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS) organized an alumni retreat to Chateau Mukhrani within the framework of Capacity Building of the Georgian Leadership project (CBGL). The retreat aimed at creating networking opportunity for the alumni of different cohorts of  CBGL   program.
The representatives of different government agencies, 70 alumni overall, attended the event. The key topic on the agenda was Georgia after the Riga Summit: Expectations vs. Reality presented by Tornike Sharashenidze, Full Professor at the Georgian Institute of Public Affairs. The presentation was followed by an engaging  discussion exposing diverse viewpoints of the training alumni. Previously, GFSIS conducted seminars on the issues of foreign policy and security for five groups of CBGL Alumni, representing all seven cohorts of the program. Totally 73 representatives of the governmental agencies, NGOs and private sector took part in the series of seminars.  The cohorts went through five different topics on the 21st century security challenges, foreign policy challenges for Georgia, North Atlantic Alliance, EU-Georgian relations and terrorism.
At the end of the formal part of the event, the alumni who attended lecture series on foreign policy and security were awarded the certificates of completion.