დაიწყო ახალი სასწავლო პროგრამა ახალგაზრდა პოლიტიკოსებისთვის
2015 წლის 22 სექტემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში გაიმართა სასწავლო პროგრამა ახალგაზრდა პოლიტიკოსებისთვის ახალი სასწავლო კურსის დაწყებისადმი მიძღვნილი საზეიმო ღონისძიება.
საზეიმო ღონისძიება გახსნა ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა ეკა მეტრეველმა. სიტყვით გამოვიდნენ პარტია „ახალი მემარჯვენეების“ თავმჯდომარე ფიქრია ჩიხრაძე და „ქალთა პარტიის“ თავმჯდომარე ხათუნა მაჭავარიანი. პროგრამის გახსნის ცერემონიას ესწრებოდნენ პოლიტიკური პარტიების ლიდერები, თბილისის საკრებულოს წევრები, პროგრამის მონაწილეები და ფონდის სხვადასხვა პროექტის კურსდამთავრებულები.
პროგრამა მიზნად ისახავს პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლების ცოდნის გაღრმავებას ისეთ საკითხებში, როგორიცაა პოლიტიკური სოციოლოგია, პოლიტიკური იდეოლოგიები, ეკონომიკა, საერთაშორისო ურთიერთობები, ეროვნული უსაფრთხოება და ეთნიკურ უმცირესობებთან დაკავშირებული პოლიტიკა. პროგრამის ფარგლებში, ექვსთვიან სასწავლო კურსს გაივლის საქართველოს 16 პოლიტიკური პარტიის 35 წარმომადგენელი. პროექტი ხორციელდება ფონდ "ეროვნული მემკვიდრეობა დემოკრატიისათვის" მხარდაჭერით.
2008 წლიდან მოყოლებული საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდი მხარს უჭერს ქართული პოლიტიკური ინსტიტუტების გაძლიერების საქმეს. პროექტს თავდაპირველად ფინანსურ მხარდაჭერას უწევდა  დიდი ბრიტანეთის საელჩო, შემდეგ პროგრამა განხორციელდა საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) დახმარებითა და ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ფინანსური მხარდაჭერით. 2013 წელს, პროგრამა დააფინანსა  კომპანიამ  JTI (Japan Tobacco International). ამ წლების მანძილზე საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის მიერ განხორციელებული პოლიტიკური პარტიების მხარდამჭერ ტრენინგ პროგრამებში მონაწილეობა მიიღო სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიის 200-ზე მეტმა წარმომადგენელმა.

Program Opening for Policy Trainings for Young Political Activists Program
On September 22,  2015 the Georgian Foundation for Strategic and Internatiuonal Studies (GFSIS) held a welcoming reception of Political Party Staff Training program.
The key note speakers at the welcoming reception included Dr. Eka Metreveli (acting CEO, GFSIS), Ms. Pikria Chikhradze (Acting Chair, The New Rights Party) and Ms. Khatuna Machavariani (Chair, Women’s Party for Democratic Georgia). Political party leaders, members of Tbilisi Sakrebulo, current fellows and GFSIS alumni attended the reception.
Within a six-month-long intensive program,  the representatives of 16 political parties, totally 35 political party staffers will go through trainings in Political Sociology and Ideologies, Economics, International Relations, National Security and Ethnic Policies. The program is supported by National Endowment for Democracy (NED).
GFSIS has been supporting the strenghtening of Georgian political institutions since 2008 with the financial assistance of British Embassy and  in further partnership with the International Republican Institute (IRI) through the financial support of USAID. In 2013, Policy Trainings for Young Political Activists was funded by a private sector company JTI (Japan Tobacco International). Totally over 200 participants have graduated Political Party School at GFSIS throughout these years.