საჯარო ლექცია შუა აღმოსავლეთის რეგიონში მიმდინარე პროცესების სტრატეგიული შეფასების შესახებ
2016 წლის 22 ოქტომბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში ჩატარდა ამერიკელი ექსპერტის, დოქტორ დევიდ გრეის საჯარო ლექცია თემაზე - შუა აღმოსავლეთის რეგიონში მიმდინარე პროცესების სტრატეგიული შეფასება. დევიდ გრეი, აშშ და გლობალური უსაფრთხოებისა და სტრატეგიული კვლევების სფეროს ექსპერტი, მოწვეული იყო, როგორც ღონისძიების სპეციალური სტუმარი და მომხსენებელი.
პრეზენტაცია გაიმართა საქართველოში ამერიკის საელჩოს „სპიკერების პროგრამის“ ფარგლებში. ლექციას ესწრებოდნენ საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის სხვადასხვა პროგრამის კურსდამთავრებულები და ადგილობრივი ექსპერტები. ლექციის შემდეგ გაიმართა  დისკუსია, რომელშიც  აქტიური მონაწილეობა მიიღო აუდიტორიამ. საჯარო ლექციის მიზანი იყო ადგილობრივი ექსპერტებისთვის შუა აღმოსავლეთის რეგიონული უსაფრთხოების საკითხების შესახებ ექსპერტული ცოდნა-გამოცდილების გაზიარება.
დოქტორ დევიდ გრეის აქვს ფართო ექსპერტული გამოცდილება ეროვნული და საერთაშორისო უსაფრთხოების საკითხებში. მას განხორციელებული აქვს პროექტები ამერიკის თავდაცვის, ენერგეტიკის, შიდა უსაფრთხოების, იუსტიციისა და სახელმწიფო დეპარტამენტებისთვის. დევიდ გრეი ასევე თანამშრომლობდა გაეროს, აშშ-ის კონგრესისა და ეროვნული სადაზვერვო საბჭოს უსაფრთხოების პროექტებში. მისი სამუშაო გამოცდილება მოიცავს გლობალური უსაფრთხოების მისიებს ევროპაში, აზიის, აფრიკისა და შუა აღმოსავლეთის რეგიონებში. დევიდ გრეი თანამშრომლობს თავდაცვის, ძალოვან, უსაფრთხოებისა და სადაზვერვო სფეროს ორგანიზაციებთან მსოფლიოს მასშტაბით.

Public Lecture Strategic Assessment of the Middle East
On October 22, 2016 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS) hosted a public lecture on Strategic Assessment of the Middle East. Mr. David H. Gray - expert in the US and global security and strategic studies was a special guest and invited speaker of the event.
The presentation was held with the support of the US Embassy Speakers’ Program and was targeted at GFSIS alumni and local expert community. Lecture was followed by live discussions and active engagement of audience. The goal of the public lecture was the exchange of expertise with the Georgian expert community in regional security affairs faced by the Middle East.
Dr. David Gray has extensive experience in national and international security and intelligence communities. He has completed assignments for the United States Departments of Defense, Energy, Homeland Security, Justice, and State, as well as the United Nations, the Congress and the National Intelligence Council. He served in a number of overseas assignments in Europe, Asia, Africa, and the Middle East and has cooperated with various organizations in the fields of defense, corporate, law enforcement, security and intelligence.