გლობალური პოლიტიკისა და ეკონომიკის პროგრამის დასრულების ცერემონია
2015 წლის 8 დეკემბერს  საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში გაიმართა გლობალური პოლიტიკისა და ეკონომიკის პროგრამის დასრულების საზეიმო ცერემონია.
პროგრამის კურსდამთავრებულებს სიტყვით მიმართეს ფონდის აღმასრულებელი დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა ეკა მეტრეველმა, ასევე ფონდის უფროსმა მეცნიერ-თანამშრომელმა,  პროფესორმა მერაბ კაკულიამ  და „ჯეი-თი-აი კავკაზუსის“ მენეჯერმა კორპორაციულ საკითხებში ივანე ხასიამ. მანვე პროექტის კურსდამთავრებულებს, 14 საჯარო მოხელეს, პროგრამის წარმატებით დასრულების დამადასტურებელი სერტიფიკატები გადასცა.
ოთხთვიანი ტრენინგის ფარგლებში  ფონდის თანამშრომლებმა და  მოწვეულმა სპეციალისტებმა ჩაატარეს თეორიული და პრაქტიკული სემინარები ეკონომიკის, ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის, საგარეო, საჯარო და ეთნიკური პოლიტიკის, მასმედიისა და კომუნიკაციის საკითხებზე.
გლობალური პოლიტიკისა და ეკონომიკის პროგრამა მეოთხე პროექტია, რომელიც ფონდში „ჯეი-თი-აი კავკაზუსის“ მხარდაჭერით განხორციელდა. პროგრამის მიზანია საშუალო რგოლის საჯარო მოხელეთა გადამზადება, მათი თეორიული და პრაქტიკული ცოდნის გაღრმავება, საჯარო სექტორის ეფექტურობის გაზრდა და საჯარო დებატების კულტურის დახვეწა-განვითარება.
„ჯეი-თი-აი კავკაზუსთან“ საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის თანამშრომლობას 2013 წელს ჩაეყარა საფუძველი. მას შემდეგ ჩატარდა ოთხი პროექტი და სულ 64 საჯარო მოხელემ გაიარა სასწავლო კურსები. პროგრამების სასწავლო თემატიკა შეეხებოდა ისეთ სფეროებს, როგორებიცაა: გლობალური პოლიტიკა და უსაფრთხოება, ეკონომიკა, ფინანსები,  ევროატლანტიკური ინტეგრაცია, საჯარო და საგარეო პოლიტიკა, მედია და ეთნიკური პოლიტიკა.  ამგვარი პარტნიორობა მაგალითია კერძო და საჯარო სექტორებს შორის მუშაობისა და  ხელს უწყობს ქვეყანაში ინსტიტუციური თანამშრომლობის განვითარებას.

Graduation Ceremony of the Training Program in Global Politics and Economy
On December 8, 2015 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies hosted a graduation ceremony for the Training Program in Global Politics and Economy.
The keynote speakers at the graduation ceremony included Dr. Eka Metreveli, acting CEO, GFSIS, Prof. Merab Kakulia, Senior Fellow, GFSIS and Ivane Khasia, Manager of Corporate Affairs, JTI Caucasus.
Totally 14 public servants were awarded certificates of completion by the representative of JTI Caucasus.
Within the framework of the four-month-long training course, the participants enhanced their theoretical and practical knowledge on the topics of Euro-Atlantic integration, foreign policy, finances, mass media and communication, public policy, economy and ethnic politics. Seminars were delivered by GFSIS in-house and invited speakers.
The recently accomplished Training Program in Global Politics and Economy is the fourth program implemented by GFSIS with financial support of JTI Caucasus. Project was targeted at mid-level government officials. The goal of the training course was to strengthen efficiency of the public sector and enhance public debates.
The partnership with JTI Caucasus was established in 2013. Since then, four training courses in global politics, global security, economy, finance and EU integration have been delivered. In total 64 participants, four cohorts, have successfully passed the JTI-sponsored training programs implemented by GFSIS. The partnership between GFSIS and JTI Caucasus supports the development of institutional cooperation between public and private sectors in Georgia.